Čas od času si na našem serveru najdeme čas, abychom vám představili nové členy posádek kosmických lodí Crew Dragon. Poslední takový souhrnný článek jsme pro vás připravili letos v lednu, kdy jsme si povídali o všech možných neameričanech, kteří se brzy svezou do vesmíru na palubě lodí firmy SpaceX. V dnešním článku bychom vám chtěli představit známé členy posádek misí Crew-6 a Crew-7. Zároveň se podíváme na pár novinek týkajících se letošních misí Crew-4 a Crew-5.
Mise Crew-6 by se měla do vesmíru vypravit v polovině roku 2023 a její dva zatím známé členy si představíme jako první. Jména obou účastníků oznámila americká NASA 16. prosince 2021. Velitelem celé mise bude opět Američan, 58letý astronaut Stephen Gerald Bowen, který má na svém kontě již tři lety na ISS. Než byl v roce 2000 vybrán do oddílu astronatů, získal nejprve bakalářský titul v oboru elektroinženýrství a poté v roce 1993 magisterský titul na Massachusetts Institute of Technology (MIT) v oboru lodního stavitelství. Poprvé se podíval do vesmíru v roce 2008 na palubě raketoplánu Endeavour při misi STS-126. Letěl tenkrát jako druhý specialista mise. Pokud na první start do vesmíru čekal Stephen osm let, ten druhý let přišel na řadu záhy.
Už v roce 2010 se vypravil do vesmíru podruhé. Šlo o misi STS-132, která dopravila na oběžnou dráhu ruský modul Rassvět. Jedním z jeho spolucestujících při tomto letu byl Garrett Reisman, dnes již bývalý ředitel letových operací SpaceX. Nebýt neštastné havárie Tima Kopry, který v lednu 2011 spadl z kola, patrně by let STS-132 byl prozatím posledním startem Stephena Bowena do vesmíru. Po této havárii ovšem Stephen nahradil Tima Kopru přibližně měsíc před startem a stal se tak prvním astronautem, který letěl na dvou po sobě jdoucích letech raketoplánů. Jeho prozatím poslední let má tedy číslo STS-133 a odehrál se v únoru roku 2011. Celkově má Stephen Bowen na svém kontě více než 40 dní ve vesmíru a během svých misí absolvoval i sedm výstupů do volného prostoru (EVA) v celkové délce více než 47 hodin. Stephen je ženatý a má se svou manželkou tři děti.
Jak už to tak bývá, pokud je velitel mise zkušeným astronautem, jeho parťákem v pilotním křesle bývá nováček. Nejinak je tomu i v tomto případě. Sedadlo pilota při misi Crew-6 obsadí Warren Woodrow „Woody“ Hoburg. Jde o 36letého elektroinženýra, který před vstupem do oddílu astronautů pracoval nejprve u firmy Boeing a od roku 2014 byl zaměstnán jako odborný asistent na MIT, své alma mater. Podobně jako řada jeho dalších kolegů či kolegyň, kteří se již svezli v lodi Crew Dragon, i on byl vybrán do oddílu astronautů v roce 2017. Po absolvování základního výcviku byl v roce 2020 uveden v seznamu 18 astronautů, kteří mohou v budoucnu tvořit posádky prvních misí Artemis agentury NASA.
Nyní už se přesuňme k misi Crew-7, jejíž termín startu je daleko více na vodě. Za současného stavu by tento let startoval k ISS přibližně půl roku po misi Crew-6 a evropská agentura ESA aktuálně uvedla, že mise je plánována na začátek roku 2024. Je ale možné, že pokud se v dohledné době podaří společnosti Boeing úspěšně dokončit testovací mise lodi Starliner, zamíchá to s harmonogramem Crew Dragonu.
Do křesla velitele při misi Crew-7 usedne 38letá podplukovnice americké námořní pěchoty Jasmin Moghbeli. Podobně jako předchozí dva pánové i ona získala svůj první bakalářský titul na MIT, narozdíl od nich ale šlo o aeronautiku a IT. Magisterský titul z aeronautiky získala o několik let později na Námořní škole v Monterey. Do řad americké námořní pěchoty vstoupila v roce 2005. V jejích řadách sloužila jako pilot vrtulníku AH-1W SuperCobra a při celkem třech operačních nasazeních odlétala na různých místech 150 bojových misí. Na celkem 25 různých letadlech má nalétáno přes 2000 hodin. Po svém posledním nasazení absolvovala i školu testovacích pilotů. Podobně jako Woody Hoburg se i ona stala členem oddílu astronautů v roce 2017 a stejně tak figuruje mezi 18 jmény možných členů posádek misí Artemis. Do posádky mise Crew-7 byla vybrána 24. března letošního roku.
Poměrně výrazným překvapením se stalo jméno pilota mise Crew-7. Tím se stal dánský člen evropského oddílu astronautů Andreas Mogensen. Svým zařazením se stal prvním pilotem kosmické lodi Crew Dragon, který bude neamerického původu. Mogensen bude zároveň sloužit jako záložní pilot pro předcházející misi Crew-6. Andreas se dostal do oddílu astronautů ESA v roce 2009. Má za sebou také jeden kosmický let, ale na rozdíl od ostatních kolegů z oddílu se jednalo pouze o krátkodobý pobyt na ISS, který absolvoval v roce 2015 na palubě lodi Sojuz-TMA18-M v délce necelých 10 dní. Tímto letem se ovšem stal prvním Dánem ve vesmíru.
Zbývající dva členové posádky nejsou v současné době známí. V lednovém článku jsme sice uváděli, že by třetím členem posádky Crew-7 měl být kanadský astronaut Jeremy Hansen, jenže když letos v březnu zveřejnila NASA nominace velitele a pilota pro tento let, Jeremyho jméno v seznamu chybělo. Je tedy možné, že se původní informace nezakládala na pravdě, nebo od té doby došlo ke změně plánů. Také nelze vyloučit, že informace stále platí, ale Kanadská kosmická agentura ji oficiálně oznámí až někdy později.
Pokud jde o zbývající členy posádek misí Crew-6 a Crew-7, zatím nejsou známá konkrétní jména. Některá ze zbylých sedadel pravděpodobně obsadí zástupci kanadské, japonské nebo evropské kosmické agentury, avšak ve hře jsou zatím pořád i ruští kosmonauti. Vzhledem k situaci na Ukrajině ale momentálně není jasné, jestli se podaří uskutečnit původní plán, podle kterého si měla NASA brzy začít vyměňovat sedadla s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Pokud ano, na letošní podzimní misi Crew-5 by letěla ruská kosmonautka Anna Kikina a výměnou za to by se Američan Francisco Rubio účastnil mise Sojuz MS-22 zhruba ve stejnou dobu. Takovéto výměny pak měly pokračovat i u budoucích misí. Díky tomu by i v případě nedostupnosti jedné z kosmických lodí bylo možné snadno zajistit, že na ISS vždy bude alespoň jeden člověk spravující americký segment a také jeden kosmonaut pro ruskou sekci stanice.
Pokud se ale tato spolupráce ohledně výměny sedadel nerozjede kvůli narušení mezinárodních vztahů po vpádu Ruska na Ukrajinu, pochopitelně to ovlivní složení posádek chystaných misí Crew Dragonu. Konkrétně v případě mise Crew-5 by místo Anny Kikiny zřejmě obsadila Američanka Jeanette Epps. Ta je zatím oficiálně stále přiřazena k první ostré misi lodi Boeing Starliner, ale zároveň trénuje spolu se zbytkem posádky Crew-5, kterou tvoří Nicole Mann, Josh Cassada a Kóiči Wakata. Všichni tito astronauti totiž měli původně letět na misi Starliner-1, ale před pár měsíci byli přeřazeni na Crew Dragon.
Aktuální mise Crew-4, která je v plánu na 19. dubna, je připravená a ruští kosmonauté se jí neúčastní, takže jednání mezi NASA a Roskosmosem na ni vliv nemají. Nejlepším indikátorem toho, že výměna sedadel pro následující mise je stále v plánu, bude to, když Anna Kikina nebo nějaký jiný ruský kosmonaut zahájí výcvik v centrále SpaceX v Hawthorne nebo v Johnsonově kosmickém středisku NASA v Houstonu.
Na samotný závěr článku zmíním jednu novinku k blížící se misi Crew-4, která se přímo netýká představení posádky. Astronaut Kjell Lindgren, který na této misi poletí, totiž 25. března oznámil, že posádka dala své nově vyrobené kosmické lodi Crew Dragon C212.1 jméno Freedom, tedy přeloženo do češtiny „Svoboda“. Dle posádky samotné jde o jméno, které oslavuje lidská práva. Tento Dragon se tak zařadí po bok starších lodí, které byly pojmenovány Endeavour, Resilience a Endurance. Agentura Reuters aktuálně informovala, že Freedom bude poslední vyrobený Crew Dragon a budoucí mise budou létat s již použitými Dragony. Každý z nich by mělo být možné použít alespoň pětkrát a SpaceX tedy zřejmě očekává, že stávající čtyři lodě pokryjí všechny plánované mise Crew Dragonu. Avšak pokud se v budoucnu ukáže, že je přeci jen potřeba vyrobit další exemplář, SpaceX tu možnost má.
[starbox id=2,7]
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…
Zobrazit komentáře
Díky za článek a informace pod čarou :) je tak dál
Jen otázka, zmiňovaný Starliner prý má startovní okno v květnu, ale mám pocit že jsem někde četl, že budou rádi, když to stihnou letos. Nemáte čerstvé informace? (trošku OT, omluva)
Není to ani moc OT. Otázka je k tématu článku. Nemáme žádné zákulisní informace navíc, podle SFN se pořád počítá s květnovým termínem. Posunuta byla pouze mise USSF-12.