Proběhl statický zážeh mise CRS-11
Na neděli 28. 5. je plánován statický zážeh v rámci příprav na ostrý start mise CRS-11. V tomto průběžně aktualizovaném článku se dozvíte vše potřebné.
Před ostrým startem se provádí WDR – Wet Dress Rehearsal, neboli generálka, která prověří všechny prvky rakety, nákladu, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše je zakončeno tzv. statickým zážehem, což je zhruba 3vteřinové zažehnutí všech devíti motorů Merlin na prvním stupni rakety Falcon 9, při kterém počítač ověří, že fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí. Po dokončení zážehu bude odčerpáno palivo i okysličovadlo a raketa bude následně sklopena a odvezena zpět do hangáru, kde proběhne připojení nákladu uzavřeného v aerodynamickém krytu k druhému stupni rakety. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)
V tomto článku, který se automaticky aktualizuje (není tedy potřeba ručně obnovovat stránku), vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh.
Časové okno, během kterého by měl zážeh proběhnout, začíná v 18:00 (SELČ).
Díky webu Spaceflight Now můžete také živě sledovat záběry z rampy prostřednictvím jejich webkamery.
Ostrý start mise CRS-11 je plánován na 1. června ve 23:55 SELČ. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do naší události na Facebooku a také sledujte průběžně aktualizovaný profil mise.
AKTUALIZACE: Statický zážeh úspěšně proběhl v 18:00 a SpaceX následně potvrdilo datum startu 1. 6.
- Mise Starlink 6-70 - 1. 12. 2024
- Mise Starlink 9-14 - 29. 11. 2024
- Mise NROL-126 - 26. 11. 2024
No hurá, čtvrtek si zaznamenávám definitivně do zápisníčku 🙂
Nepíšete ty články o statických zážězích metodou ctrl+c/v? Ty věty už si předříkávám předem.
Ano, je to podle šablony. Co nového tam taky může člověk vymýšlet? 🙂 Přijde mi zbytečné se podrobně rozepisovat o konkrétní misi, když všechno podstatné je k nalezení na jejím profilu, navíc budou tyto informace znovu zmíněny v budoucích článcích o této misi.
Nevidím na tom nic špatného to tak dělat. Spolupracovník nám podobně předává informace o plánovaných zkoušeních dané formy v určité šabloně. A díky tomu nemusíš hledat informace na celé stránce, ale jdeš jen po konkrétních bodech, které tě v té chvíli zajímají. Zastanu se autora, má to tu dobře a přehledně udělané. A upřímně, podstatné není jak je to teď, ale jak to zvládne ten znovupoužitý dragon. 🙂 Plus aby bylo hezky vidět na přistávající raketu. Což při startu 23:40 mohlo být splněno (po odečtení 6 hodin)
Souhlasím.
No, já jen, že číst dokola že raketa nikam neodletí a tak… : )
Musíte myslet také na ty, kteří na tento web zavítají poprvé a nevědí, co to nějaký statický zážeh vlastně je. 😉
Každý komentář čtu jedním dechem.