Zajímavosti od Neuralinku z tweetů #techtuesdays (4. díl)

Vítejte u čtvrtého dílu této série, ve které si shrnujeme a komentujeme pravidelné úterní příspěvky Neuralinku na platformě X.

V dnešní části se podíváme mimo jiné na to, jak velká jsou elektrodová vlákna mozkového implantátu a jak to vypadá v laboratoři, kde je Neuralink vyvíjí. Dozvíme se i, jaké hry zaměstnanci hrají ve firemním baru.

Připomeňme si, co je to #techtuesday

#techtuesday (česky „technické úterý“) je hashtag a trend v oblasti sociálních médií. Jde o příspěvky, které se objevují vždy v úterý. Uživatelé, firmy nebo organizace v nich sdílejí informace o nejnovějších trendech a novinkách v oblasti technologií, které vyvíjejí. Je to příležitost předvést nové produkty a vznikající technologie. Příspěvky s hashtagem #techtuesday lze nalézt na různých sociálních sítích, jako jsou X (Twitter), LinkedIn nebo Instagram. Může jít o příspěvky o čemkoliv od nejnovějších gadgetů, aplikací, aktualizací softwaru přes tipy pro kybernetickou bezpečnost až po novinky z oboru.

Předchozí díly:

  • Neuralink #techtuesdays – 1. díl
  • Neuralink #techtuesdays – 2. díl
  • Neuralink #techtuesdays – 3. díl

Nové příspěvky Neuralinku:

Seřazeny chronologicky od nejstaršího k nejnovějšímu.

2023-08-15: Vlastní mikročipy

Neuralink už od počátku své existence vyvíjí a vyrábí vlastní, vysoce specializované počítačové čipy, které jsou integrovány do mozkových implantátů.

Neuralink: Testujeme 100 % čipů, které sami navrhujeme, abychom zkontrolovali jejich výkon předtím, než budou umístěny do implantátu. Bereme jen ty nejlepší.

2023-08-22: Rozměry elektrodových vláken

Vlákna, z nichž každé standardně obsahuje 16 elektrod (Neuralink experimentoval s různými počty), mají šířku a tloušťku jen několika málo mikronů. Jsou mnohem tenčí než lidský vlas. Je to proto, aby byl minimalizován jejich vliv na mozkovou tkáň. Mají být pro tělo prakticky „neviditelné“ z důvodu minimalizace jeho obranné reakce.

Neuralink: Může být obtížné představit si, jak malá jsou naše elektrodová vlákna. Měli jsme banán pro srovnání velikosti, ale Pager ho snědl…

2023-08-29: Detaily chirurgického podavače vláken

Na obrázku níže s největší pravděpodobností vidíme jednu z verzí „podavače“ vláken (více o něm zde). Ten slouží k přidržování vláken implantačnímu robotovi. Robot vlákna zachycuje za malá očka, která vidíme na dolním snímku (je potřeba zobrazit příspěvek na stránce X), přesouvá je do cílového místa a implantuje do tkáně.

Neuralink: 1.. 2.. 3.. řekni sýr! Focení jedné z vývojových verzí našeho stimulačního implantátu namontovaného na chirurgickém mechanismu před jeho zapouzdřením.

2023-09-05: Laboratoř vývoje vláken

V tomto příspěvku Neuralink ukázal část své mikrovýrobní laboratoře. Konkrétně takzvaný „clean room“, neboli čistou místnost. Je zde minimalizována přítomnost prachových částic a jiného znečištění, což je vyžadováno pro výrobu velmi malých částí implantátu, tedy zejména vláken s elektrodami. Na videu je vidět mnoho různých přístrojů. Některé z nich se podařilo rozpoznat. Je zde například:

  • Systém pro kontrolu částic na povrchu Takano WM-7SR, využívaný k detekci a analýze částic nebo kontaminantů na povrchu výsledných výrobků. Systém může pracovat na různých základech, včetně optických metod, fluorescenční mikroskopie, a dalších detekčních technik. Tyto systémy jsou navrženy tak, aby mohly identifikovat a analyzovat částice různých velikostí a typů, ať už jde o prach, mikročástice nebo jiné nečistoty. Cílem je zajistit vysokou kvalitu výrobků tím, že umožní včasnou detekci a odstranění potenciálně škodlivých částic, které by mohly ovlivnit výkonnost nebo spolehlivost výrobku.
  • Laserový mikroskop Olympus Lext OLS5100 3D. Ten je speciálně navržen pro analýzy vad a výzkum v oblasti materiálového inženýrství.

Snažíme se dále zjistit něco více o dalších z mnoha přístrojů, které jsou na videu vidět. Pokud se to podaří, budeme o tom publikovat samostatný článek.

Neuralink: Rychlá prohlídka čisté místnosti, kde náš mikrovýrobní tým vyrábí miniaturní elektrody, které se implantují do mozku tak, aby si toho neurony ani nevšimly. Je to naše milovaná práce.

2023-09-12: Kontrola jakosti

Na poslední prezentaci pokroku Neuralinku přednášející hodně času věnovali testům systému. Vydali jsme o tom samostatný článek. Neuralink skutečně mnoho času a prostředků věnuje kontrole jakosti.

Neuralink: Automaticky simulujeme neurální aktivitu v reálném hardwaru, abychom otestovali funkčnost všech prvků našeho systému při každé změně kódu. Pokud chcete pomoci škálovat a optimalizovat naši testovací infrastrukturu a iterovat rychleji, připojte se k týmu!

2023-09-19: Oznámení o zahájení náboru dobrovolníků pro klinické testy

Jedno z úterních #techtuesday oken Neuralink využil k publikaci oznámení o zahájení klinických testů. Vydali jsme o tom článek, ve kterém naleznete veškeré souvislosti s tímto krokem spojené.

Neuralink: S potěšením oznamujeme, že je otevřen nábor pro naši první klinickou studii na lidech!

Pokud máte kvadruplegii způsobenou poraněním krční míchy nebo amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), můžete splňovat podmínky výběru. Další informace o nadcházejících testech naleznete v našem příspěvku na blogu.

2023-09-26: Dlouhodobé záznamy mozkové aktivity

Některá pokusná zvířata Neuralinku mají implantáty zavedena už dost dlouho. Jsou i taková, která používala dvě generace rozhraní. Jeremy Barenholtz, šéf vývoje softwaru pro implantát, na prezentaci pokroku uvedl příklad: „Máme data od Pagera, který měl dřívější verzi rozhraní v hlavě 617 dní. Nyní má novější verzi. Ta funguje u jiných zvířat už téměř rok.“ Prezentace se konala 1. 12. 2022, čili je možné, že některá zvířata rozhraní používají už dva roky.

Neuralink: Průběžně sbíráme a analyzujeme data z používaných implantátů. Zde je časosběrná vizualizace aktivity neuronů na všech 1024 kanálech jednoho implantátu za období 6 měsíců. Některé dny jsou jasnější než jiné.

BONUS:

Shivon Zilis, operační ředitelka (angl. „Director of Operations and Special Projects“), na X nedávno uvedla, co si myslí o svém kolegovi DJ Seovi, viceprezidentovi pro vývoj implantátu. Pokud vás zajímá organizační struktura Neuralinku, najdete ji zde.

Na fotce Shivon s DJem hrají hru zvanou „Monkey Mindpong“ v baru Neuralinku. Jde o narážku na známé video s makakem Pagerem. Máte představu, jak by se něco takového mohlo hrát? Pokud ano, napište nám to v komentáři pod článkem.

Shivon Zilis: Jako v Cyberpunku. DJ Seo je jedním z nejlepších lidí, které můžete potkat. Jsem vděčná, že ho mohu nazývat svým kolegou a přítelem!


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Nabíjení implantátu bude zajímavé.
https://twitter.com/neuralink/status/1709323995365994601

Luboš Černý

Musk je naprostý dobytek v neděli zveřejnil na sociální síti X, dříve známé jako Twitter meme, v němž si utahuje z americké pomoci Ukrajině. Konkrétně se v memu objevuje photoshopem upravený obrázek ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s popiskem: “Když už je to 5 minut a vy jste si ještě neřekli o miliardu dolarů na pomoc.”
Podle serveru Know Your Meme je mem photoshopovou verzí populárního memu, který má různé názvy, včetně “memu s napjatým obličejem”, který byl poprvé zpopularizován v roce 2014.
Muskův tweet, který se objevuje níže, viděly v době psaní tohoto článku již více než 2 miliony lidí.
Musk má téměř nulovou schopnost empatie. Možná mu záleží na “světle vědomí”, na “zachování života”, ale na lidech moc ne.Padl na úroveň tupých proruských dezolátů a evidentně sa tam cití velmi dobře
Musk je klasický narcis kombinovaný se slabšim down-syndromem a autismem. Vidí jen sebe a své věci / projekty.

PetrV

Jste na technickém webu.
Politiku řešte v blesku.

J R

O webu: “Postupně se záběr webu rozšířil také o novinky o Elonu Muskovi jako člověku…”

Richard

…taky mě to šokovalo…

Proč se mu říká Mercedes?

Děkujem!