Aktuality

Vstoupí letos Starlink na burzu? Írán protestuje proti nelegálnímu provozu sítě v zemi, a další novinky

První letošní přehled novinek týkajících se sítě Starlink začneme malou rekapitulací uplynulého roku, abychom si následně ukázali aktualizovanou mapu dostupnosti služby od SpaceX. Poté už přijdou na řadu vojenské i civilní zprávy z USA. Následovat je bude dění v Íránu a Jihoafrické republice, abychom nakonec definitivně ukončili spekulace na téma vstupu Starlinku na burzu.

Než začneme probírat novinky, které provází budování sítě Starlink, vraťme se na chvíli k událostem loňského roku. Za celý rok 2023 se ve světě uskutečnilo celkem 221 orbitálních startů, přičemž samotné SpaceX se na tomto počtu podílelo více než ze 40 %. Z celkových 96 startů kalifornské firmy jich celkem 63 vynášelo družice Starlink. Tento údaj vynikne o to víc, když si uvědomíme, že od počátku budování sítě Starlink, tedy od roku 2019, uskutečnilo SpaceX celkem 130 startů pod názvem Starlink, což znamená, že takřka polovina startů z tohoto počtu se uskutečnila loni. Při celé loňské startovní kampani bylo vyneseno celkem 1984 družic Starlink. Oproti minulým letům se jedná o nárůst, byť jen mírný a to i přes okolnost, že SpaceX nyní vynáší družice Starlink v2-mini, které jsou výrazně těžší než družice předchozí generace, a tak jich je při každém startu vynášeno méně než dříve. Pokud jde o samotná čísla, v roce 2021 bylo vyneseno 976 družic a o rok později více než 1700. Postupně také narůstá počet uživatelů sítě – v prosinci 2022 se udávalo, že síť Starlink využívá 1 milion uživatelů. Tento počet v květnu 2023 narostl na 1,5 milionu, v září na 2 miliony a v prosinci loňského roku to jsou už 2,3 miliony. Celkově jsou služby Starlinku provozovány v 70 zemích světa, přičemž v loňském roce se tento počet navýšil o dalších 25 států.

Přehled všech misí SpaceX s družicemi Starlink k 29. 12. 2023 (Autor: @_rykllan)

Nyní se již přesuňme do oblasti novinek a zajímavostí. S tou první přišlo SpaceX už loni. Již dříve na svých stránkách zobrazovalo mapu světa, která ukazovala, kde je služba Starlink již dostupná, kde se její zavedení chystá v budoucnu a kde se zatím žádná aktivace ani neplánuje. Tyto informace jsou nadále dostupné, ale přibyly k nim další, které jsou daleko zajímavější pro běžného uživatele. Každý si totiž nyní může snadno a rychle zjistit, jaká je kvalita služeb sítě v libovolném státě světa. Zjistit lze rychlost downloadu, uploadu a průměrnou latenci. Údaje jsou pochopitelně dostupné jen pro území, kde jsou služby povoleny a jsou aktualizovány jednou za měsíc. Firma informace začala poskytovat koncem srpna loňského roku.

Rychlost sítě Starlink v různých částech USA (Zdroj: SpaceX)

Srpnové události nicméně nekončily pouze touto zajímavostí pro stávající či potenciální zákazníky. Firma SpaceX byla také v té době spolu s Amazonem a firmou Aalyria vybrána Americkou vojenskou rozvojovou agenturou (U.S. Space Development Agency, SDA) pro provedení studie, zda by bylo možno využít stávající či budoucí komerční družicové konstelace pro páteřní připojení vojenských družic včasného varování. Firmy mají tuto studii vypracovat během tří měsíců a dohromady si za ni rozdělí celkem 1,6 milionu dolarů. Pochopitelně nejde o závratnou částku, spíše to jen ukazuje možnosti, které se firmě nabízí ze strany armády. Systém včasného varování se primárně bude spoléhat na retranslační družice, které jsou součástí tohoto systému pod názvem transportní vrstva. Jako primární záloha budou patrně sloužit družice TDRS, nicméně komerční internetová konstelace umožní rozšířit přenosovou kapacitu celé sestavy a zvýší odolnost celého systému.

Koncept vesmírné ochrany, který by měl zajistit bezpečnost USA (Zdroj: SDA)

Primárním zdrojem příjmů sítě Starlink by však neměly být armádní zdroje, ale platby civilních obyvatel a firem za internetové připojení. Ač se SpaceX snaží nabízet své služby do celého světa, primární oblastí jejího podnikání je přeci jen území Spojených Států. I v této ekonomicky velmi rozvinuté zemi se totiž stále nachází oblasti, které jsou velmi obtížně dostupné pro běžné poskytovatele internetového připojení. Příkladem jsou například Aleutské ostrovy, konkrétněji pak ostrov Unalaska, který se nachází jihozápadně od poloostrova Aljaška. Na tomto ostrově žije přibližně 5600 obyvatel, jejichž možnost získání vysokorychlostního připojení je velmi špatná. Aby tuto situaci SpaceX změnilo, vybudovalo zde první komunitní bránu, která by měla obyvatelům ostrova nabídnout přenosovou kapacitu až 10 Gbps. Tento krok SpaceX ukazuje, že i další špatně dostupná místa mají v budoucnu šanci získat důstojné internetové připojení.

Pozemní brána na ostrově Unalaska (Foto: SpaceX)

Ne vždy je však internetové připojení pomocí sítě Starlink vítané. Mluvit by o tom mohla vláda Íránu, tedy země, kde jsou služby sítě Starlink aktivovány již od září 2022. Celá akce přitom započala jako protest proti úmrtí Hamsy Aminiové ve vazbě. Vlastnictví satelitních antén je navíc v Íránu kriminální čin, ale ani tyto drastické zákony aktivistům nezabránily v pašování antén přes hranice do nitra státu. V březnu letošního roku se proto Írán obrátil přímo na Mezinárodní telekomunikační unii (ITU), aby prostřednictvím amerického regulátora FCC (Federálního komunikačního úřadu) nařídila SpaceX ukončit toto nelicencované vysílání. Je samozřejmě otázkou, zda šlo o prázdné gesto, či zda měla tato žádost vůbec šanci na úspěch. Nejsem žádný znalec či odborník v této oblasti, nebudu proto vůbec spekulovat. Jedno je jisté, uběhlo pár měsíců, psal se říjen 2023 a tématem zprávy íránského parlamentu byla opět síť Starlink. Poslanci tentokrát přímo zvažovali kriminalizaci sítě Starlink jako takové. Důvod je prostý, Starlink je v této zprávě označován jako projekt SpaceX s vojenskými cíly. Íránské teokracii patrně nedá spát použití antén na území Ukrajiny, nicméně se domnívám, že hlavní schopností sítě Starlink je volný a relativně necenzurovaný přístup k informacím, tedy něco, čemu se vláda ve skutečnosti snaží za každou cenu zabránit a o čem si může většina Íránců nechat jen zdát.

Anténa Starlink, v pozadí věž Milad Tower v íránském Teheránu, listopad 2022 (Zdroj: TIME)

Nejen Írán měl v loňském a předloňském roce těžkou hlavu ze sítě Starlink. Internetová konstelace SpaceX nedávala spát ani regulátorům v Jihoafrické republice (JAR), rodišti Elona Muska. V tomto případě ale situace nevznikla vinou SpaceX. Jeden z tamních poskytovatelů internetového připojení, IT Lec, totiž řadu měsíců dovážel a prodával svým zákazníkům antény Starlink. Koncem srpna loňského roku mu ale jihoafrický regulační úřad vystavil stopku a nařídil ukončit tyto aktivity. Proč to ale tento operátor činil a riskoval tak případné pokuty a další sankce? Poskytovatel se jen snažil vyhovět poptávce. Problémem JAR je totiž nekonzistentnost internetového pokrytí a hrozba výpadků. Je také docela vtipné, že IT Lec údajně již 14 dní před tímto nařízením sám dočasně přerušil dodávky Starlinku svým zákazníkům, protože poptávka vyrazně překračovala nabídku. Tím však dodávky antén SpaceX do JAR nebyly ukončeny. I nadále se najdou společnosti, které využívají regionálního a globálního roamingu a do JAR antény dováží ze sousedního Mozambiku. Udává se, že do poloviny listopadu 2023 bylo do Mozambiku dovezeno více než 12 000 antén určených pro zákazníky z JAR. Pokud jde o samotnou Jižní Afriku, SpaceX nejprve plánovalo aktivovat zde své služby v roce 2022 a poté o rok později. I to ale přestala být v polovině loňského roku pravda a vše vypadalo na to, že se tato země internetové sítě SpaceX jen tak nedočká. Situace se ale nakonec loni v prosinci změnila a ke vstupu patrně dojde v letošním roce. Inu, Jižní Afrika je se svými 62 miliony obyvateli přeci jen zajímavým trhem. Mimochodem, podobné problémy s místními regulačními úřady mají i podnikatelé v Zimbabwe či Senegalu.

Anténa Starlink v Africe (Zdroj: Innovation Village)

Poslední novinka z dnešního přehledu nepotěší ty z vás, kteří rádi investují. V polovině listopadu se objevila na serveru Bloomberg zpráva, že SpaceX plánuje přivést Starlink jako samostatnou firmu na veřejnou burzu akcií v roce 2024 (tzv. initial public offering neboli IPO). Je otázkou, co bylo přesně katalyzátorem tohoto sdělení, my můžeme jen odhadovat, že důvody byly minimálně dva. Rozhodně mezi ně patřila Elonova starší prohlášení o tom, že na IPO někdy v budoucnu dojde, nicméně by chtěl počkat, až budou cash flow a příjmy Starlinku hladké a předvídatelné. Druhým iniciátorem této zprávy bylo docela určitě jeho další prohlášení z počátku listopadu, že v rámci cash flow Starlinku došlo k obratu do neutrálních čísel. Ať už byly důvody jakékoliv, ještě tentýž den zprávy Bloombergu o blížícím se IPO popřel samotný Elon Musk, který je označil za nepravdivé. V červnu 2022 Musk odhadoval, že SpaceX k IPO přikročí přibližně „za tři nebo čtyři roky“.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • V moravskozlezkém kraji jsem naměřil až 400Mbps na gen 2. Nejvyšší rychlost stahování pak 47,2MB/s. Žádné výpadky jsem nezaznamenal, rychlost je volatilní ale pořád 10x-20x tolik co nabízí ostatní provideři v okolí. Starlink výrazně předčil mé očekávání.

    • Mám gen 1, standardně je to u mě cca 200Mbps (+/-), špičkově cca 280, za posledních 6 měsíců to pravděpodobně neklesá pod 100Mbps a když, tak jen chvilkově, zejména při extrémním počasí (slejváky, extrémní vánice apod..). Ale bez výpadku.

  • A jak to vypadá s použitím obyčejných mobilů pro volání přes Starlinky? Opravdu by to zvládl běžný mobil?

    • Zatím to zvládají jen iPhony, myslím že poslední 2 generace.
      Dál to bylo chystané pro nadcházející Samsung Galaxy s24 ale tato funkce nejspíš nebude dostupná a přijde až za rok v S25. Samsung navíc plánuje normální volání přes satelit‼️ a ne jen nouzové SMS jako to má Jabko v iPhonu🤣
      Něco se taky říká myslím že o Huawei (??)
      Ale o jiných telefonech nevim, tuto funkci musí zvládat SoC, proto to Samsung integruje až teď a v nadcházející řadě to bude nejspíš deaktivována z důvodu špatné funkčnosti
      .
      Odpověď na komentáře typu ...."telefony to umějí protože už mají LTE"....
      Ne neumějí satelitní datové spojení. Telefony to musí podporovat svojí výbavou a do teď to nepodporují, jinak už by tady tato funkce dávno byla alespoň u vlajkových modelů,
      myslete ‼️ je to prestižní funkce a kdo dřív přijde, ten bude mít lepší reklamu a taky pak víc prodá ☝🏻
      Úplně stejně to bylo s uváděním 5G, jak to firmy prezentovaly v prvních highend modelech, ja dlouho trvalo než se 5G dostalo do lowendu

      • To, že služby Applu a dalších vyžadují specifický hardware nebo software, neznamená, že to nejde jinak. Viz třeba testovací družice BlueWalker, která demonstrovala přímé spojení s neupraveným Samsungem S22: https://spacenews.com/ast-spacemobile-conducts-first-direct-to-device-voice-test/

        Takže když SpaceX oficiálně uvádí, že pro službu Starlink Direct to Cell budou stačit běžné telefony, nevidím důvod tomu nevěřit. Technologie pro to evidentně existuje už dnes.

    • Někde jsem četl, že to má zvládat i android 14, ale nevím typ procesoru

      • Technicky je to záležitost rádia a modemu uvnitř telefonu. CPU nehraje roli. Rádio musí mít dostatečnou citlivost a výkon aby dokázalo přijmout(rozlišit)/vyslat signál.

        • 1) Většina mobilů už dávno nemá samostatný modem ... používají se System-on-chip (SoC) - které integrují CPU, GPU, AI podporu, *modem* (a další konektivitu - wifi, BT, satelitní pozicování atd., obsluhu foťáků atd.) - v jednom čipu. Takže ... laicky řečeno to "CPU" hraje roli.

          2) To, že rádio musí mít dostatečnou citlivost a výkon, aby dokázalo přijmout (rozlišit)/vyslat signál je sice obecně pravda ... ale nemusí to nutně znamenat, že by muselo mít JINOU citlivost a/nebo výkon, než jsou potřeba pro pozemní provoz (on dostatečně citlivý přijímač a dostatečně výkonný vysílač stačí jen na jedné straně - v případě starlinku na satelitu). (Zjednodušeně na vzdálenost 200km se můžu na svíčku podívat dostatečně výkonným teleskopem, a tomu člověkovi vedle svíčky můžu posvítit do oka 2kW laserem).

          • IMHO, neslyšel jsem o tak dalekosáhlé integraci na SoC, o které píšete. Z výrobců SoC integruje modem snad jen Qualcomm. Integrace GPS je už vyloženě nesmysl, protože ta samotná je už SoC a vlastní design se výrobcům chipů prostě nevyplatí.

            Z hlediska komunikace mobil <--> starlink bude zajímavý návrh protokolu. Ale předpokládám, že možnost obousměrné komunikace bude velice omezená.

          • No nejspíše to bude tím, žes "neslyšel". Dělají to všichni zajímaví hráči (zejména ve vyšších čipech) - tak neposlouchej a podívej se na specifikace - jsou celkem snadno dostupné

            Třeba se podívej na teď snadno dohledatelné:
            - Qualcomm Snapdragon 8 gen 2 (modem i satnav)
            - Samsung Exynos´2100 (modem i satnav)
            - MediaTek Dimensity 9000 (modem i satnav)

            Vlastní design se výrobcům skutečně nevyplatí - oni to skutečně většinou nedesignují - prostě použijí "cizí" návrh a nechají ho zaintegrovat do svého čipu.

            Dělá se to kvůli úsporám - ono nakonec totiž ta deska, vedení, externí komunikace atd. je mnohem dražší (více vrstev PCB, málo místa, vyšší spotřeba energie) ... tak se to prostě cpe do jednoho čipu. Deal with it.

            A abys neřekl, že sem na tebe zlý a nechám tě hledat si to samotného, tak tady máš komentovaný dieshot Exynosu 2200 (můžeš si projít celé vlákno)

            https://pbs.twimg.com/media/FRTbqU_XEAILwF9?format=jpg&name=large

    • Podle SpaceX to má fungovat s téměř každým telefonem, který podporuje 4G/LTE.

    • Zvladaji to nove iphony, uprimne ted nevim z hlavy presny typ, myslim to spojeni s druzici, takze se domnivam, ze to zvladnou i dalsi mobily s prislusnym cipem.

      • Apple to má jinak než to zamýšlí Spacex / tmobile.

        Pro Apple se používají satelity Globalstaru, kterých je méně a jsou mnohem dále a nemají HW úpravu pro tyto účely, takže se upravují telefony aby vyhovovaly infrastruktuře Globalstaru. (tu hw úpravu má jen generace iphonů 14 a novější).

        SX a TM - mají satelity (nově) upravené, aby vyhovovaly HW telefonů - takže by to měly zvládat novější telefony bez úprav.

Sdílet

Aktuální články

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024