VIDEO: Zarytý odpůrce Tesly a srážka s realitou po projížďce v Modelu 3
Jistě znáte ve svém okolí někoho, kdo nemá rád Teslu nebo elektromobily obecně. Mnohdy ale jde o lidi, kteří svůj názor zakládají pouze na zpravodajství v médiích a nemají osobní zkušenost s elektromobily.
YouTuber Tesla Barbarian má kamaráda Jeffa, který nenávidí Teslu a elektromobily a navíc nevěří na hrozbu měnícího se klimatu v důsledku lidské činnosti, a tak mu přijdou elektromobily zbytečné. Nikdy ale přitom v Tesle neseděl, a tak se YouTuber rozhodl s Jeffem natočit video, ve kterém se ho zeptal na jeho názory na elektromobily a především ho nechal projet ve své Tesle Model 3.
Jsou Jeffovy negativní názory založeny na realitě, nebo jsou zkreslené nepřesným či záměrně lživým zpravodajstvím? A dokáže projížďka v Tesle změnit jeho postoj k elektromobilitě nebo vyvrátit některé z jeho potenciálně mylných představ?
Odpovědi na tyto i jiné otázky najdete ve videu, které jsme přeložili do češtiny. Video původně vyšlo 9. září 2022.
Pokud se chcete podílet na překladech videí pro ElonX, kontaktujte nás na adrese kontakt@elonx.cz!
Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Mise Starlink 6-70 - 1. 12. 2024
- Mise Starlink 9-14 - 29. 11. 2024
- Mise NROL-126 - 26. 11. 2024
No tak to video určitě pobavilo a to v různých směrech. Obzvláště perla na konci “Suburban”. Oni amíci jsou docela zvláštní národ ať jde o znalosti nebo třeba o auta.
Potíž ev je pro budoucnost získat palivo 24h/365dnů. Způsobují kolaps přenosové soustavy a ee je i diky nim nejdražší v historii.
Kde konkrétně to způsobuje kolaps ? Ee rozhodně není nejdražší kvůli EUV …
Naivko 🙂
Já netvrdím, že to nemá vůbec žádný vliv. Jen, že jsou zásadnější vlivy, oproti nimž je vliv EUV marginální. A ano do budoucna se například i například s výpadkem spotřební daně dá očekávat zdražení právě kvůli EUV. Toho i v původním komentáři jsem si všiml až teď 🙁
“Naivko” se týkalo toho pokusu o rozumnou argumentaci 😉
NJ, to je tak, když je empatie na nejnižší úrovni za x let a člověka pořád něco štve …
Kolaps kvůli EV fakt není vůbec nikde. Nejpokročilejší země na světě v EV je Norsko a penetrace elektromobilů se tam teprve nedávno přehoupla lehce přes 20 %. V nejvyspělejších ekonomikách jako Německo nebo Holandsko je to 10x méně – okolo 2 procent. A třeba u nás ještě o další řád níže, teď máme na silnicích zhruba 12000 BEV, ze 6 mil. aut jsou to 2 promile. Když počítáme průměr 10 kWh/auto/den (cca nájezd 20000 km/rok), tak jsou to v ČR pouhopouhé 0,04 TWh/rok – něco přes půl promile celkové spotřeby! I když tu bude stokrát víc elektromobilů, tak to pro přenosovou soustavu neznamená lautr nic.
Všechno se dá vysvětlit … bohužel ne všem. A tohle je zrovna jeden z těch případů. Trust me… been there done that. Zachvíli si tady přečteš o pravidelných blackoutech v Praze…
Just smile and wave…
Ta fotka na Stádleckém řetězovém mostě vypadá fajn, ale z obou stran mostu je maximální povolená hmotnost 1,5 t a ta Tesla váží mnohem víc! Tak co tam vůbec dělá?! Ten most byl navíc nedávno za spoustu peněz rekonstruovaný… Takové auto bych si stejně nikdy nepořídil. Je příliš drahé a co s ním po osmi až deseti letech, co odejde akumulátor? Pak končí ve šrotu protože půlmilionová investice se už kolikrát ani nevyplatí. Pokud bude vůbec nový akumulátor k dispozici… A o ekologičnosti se taky dá pochybovat, když se v Evropě a nejen tam, elektřina vyrábí minimálně z 50 procent z uhlí a plynu. Pak údaj 0 procent emisí je jedna velká lež! Co mi spíš dává smysl jsou ta malá a levná elektroauta z Číny, u nich v přepočtu do sto tisíc, bez zbytečné elektronky a asistentů. Dojezd do 160 km by mi bohatě stačil. Do práce, z práce a na nějaký nákup by nám s manželkou vystačil. Jednou, dvakrát do týdne ho doma nabít a za pár hodin. A když odejde baterka, tak investice pár desítek tisíc by byla únosná. Přes 90 procent cest by se s ním dalo realizovat. Na delší trasy pak používat benzíňák. Jenže EU se zákazníků na jejich potřeby neptá! A současné ceny energií tomu taky moc nepřejí.
Bez pochyby je to přestupek, Tesla váší určitě víc, ale ne zas tak extrémně. Pokud je to novější Tesla z Číny, pak se hmotnost pohybuje od 1625 kg (standard ragne) přes 1750 kg (long range nebo standard range s LFP) až po 1850 kg (performance) plus řidič, takže k překročení povolené hmotnosti došlo od 200 do 400 kg.
Nové baterie do Tesly, zvlášť pak LFP by měly vydržet mnohem déle než 10 let. Výměna aktuálně v USA v přepočtu 350 až 400 tisíc Kč.
Uhlí a plyn v EU vyrábí 37 % elektřiny, v roce 2030 už by to mělo být už jen okolo 15 %.
Proč je údaj 0 procent emisí jedna velká lež? Jaké emise to auto má při svém provozu?
Při provozu žádné, ale při výrobě elektřiny značné. Problémy jsou potom s jejich likvidací ( vesměs nebezpečný odpad).
A víte, že baterie se dají v podstatě celé zrecyklovat a materiály použít znovu?
Zase na druhou stranu je to zatím jen možnost. Pokud vím, tak ověřená technologie existuje, ale stále není natolik rentabilní, aby nahradila těžbu. Ale to je stejné třeba i u recyklovaných PET lahví … Osobně si myslím, že spíš do toho mají mířit dotace, spíš než do nákupu aut …
Tak těžbu to může většinově nahradit až tak za 30 let, kdy bude drtivá aut na silnicích elektrických a jejich počet se stabilizuje. Do té doby se každý rok vyrobí více nových elektromobilů, než kolik jich je vyřazeno z oběhu, takže recyklace zatím pochopitelně nemůže těžbu plně nahradit.
Ale rentabilní to už asi je, když je na tom založena celá řada funkčních firem, které už dnes prodávají recyklované materiály z baterií elektromobilů a přitom nebankrotují. A další přibývají jako houby po dešti.
https://electrek.co/2022/07/12/volkswagen-group-redwood-materials-battery-recycling/
https://electrek.co/2022/05/16/largest-eu-battery-recycling-plant-comes-online-enough-for-all-of-norways-batteries/
https://electrek.co/2022/01/04/panasonic-jb-straubels-redwood-for-recycled-battery-materials-supply-tesla-giga-nevada/
Díky za odkazy. Tyhle informace jsem nějak zazdil …
U té rentability – těžko říct, jakou roli v tom hrají recyklační systémy / kolektivní systémy nakládání s elektroodpadem.
Při provozu je má samozřejmě také.
Tak u auta se spalovacím motorem taky neřešíte, co je potřeba k výrobě benzínu/nafty, ani jak se likviduje vyjetý olej nebo i odpad z myčky. Nebo ano ?
Při výrobě elektřiny u nás vzniká asi 500g CO2/kWh. El. auto má spotřebu asi 12kwh / 100km (někde zde v diskusi). Tedy při provozu elektroauta vzniká asi 6kg CO2 / 100km.
U nafotvého auta se spotřebou 6L je to asi 15,8kg CO2 / 100km
U benzinového auta se spotřebou 7L je to asi 16,7kg CO2 / 100km
Kromě toho jsou zde i emise ostatních plynů (spalováky) a emise pevných částic (týká se všech vozidel).
Predpokladejme, ze neresim cenu elektrovehiklu. Mam domek, solary s bateriovym ulozistem, kde muzu na wallboxu nabijet skoro zadarmo…ikdyz zadarmo: to porizeni fotoviltaiky neco stalo 😉
Ale predpokladejme, ze nevim co s prachama, neresim.
A ted, chci s elektrovehiklem do Alp jako kazdy rok: cca 600km. Nerealne, takze stejne osedlam svoje SUV se spalovakem.
Zkratka a dobre EV jsou ok pro mezimestske popojizdeni a hlavne pro lidi, co neresi penize a chteji se ukazat, ze na to maj.
Stranou nechavam lzive argimenty o tom, jak je provoz EV eko. (NENI)
https://abetterrouteplanner.com/
https://youtu.be/ZotDgLsOrew?t=1822
To by mohlo pro začátek na zaučení stačit 🙂
Tak u Tesly je to jedno nabití při jedné přestávce po cestě ! Takže nereálnost je naprostý nesmysl. Kolikrát v roce ještě jedete na jeden zátah více než tisíc km ? A kolik % ročního nájezdu najezdíte cestami do 300 km ? To je to oč tu běží. Nemá smysl vypíchnout jednoroční extrém. S mám EV mám dojezd 250 km a není problém s ním ujet za den 600 km.
Řekl bych že lidi nejvíce sere že jsou elektroauta tlačeny silou ve smyslu pokuty za emise, dotace na elektroauta, nabíječky zdarma.
Až budou mít smysl v klimatu střední evropy bez dotací srovnatelnou se spalováky tak k něčemu budou.
Zatím je to špek na hloupé.
Na hloupe?
Tak hlavne na bohate, ne?
Přesně tak. Mě jsou ta auta ukradená, zatím to pro mě není a tím to u mě končí.
Kdyby to bylo jen o volbě, tak OK. Celé to zlo a spor mezi těma tábory je fakt, že jsou ta auta vnucována.
Dokonce i tady pan majitel webu tu nedávno publikoval článek, že elektroauta jsou skvělá a proto je pro zákaz spalováků.
To absolutně zvrhlý přístup. Dotykové smartphony jsou skvělé a skoro ve všech ohledech lepší než klasické hloupé tlačítkové mobily, přesto to není důvod proč tlačítkové zcela zakázat a jejich uživatele donutit k přechodu.
Jablíčkáři jsou taky přesvědčení, že počítače a mobily od Apple jsou nejlepší na světě a taky by mohli dojít k závěru, že ty hloupější co to ještě nepochopili je třeba přivést na správnou cestu povinně atd.
Těch příměrů by šlo uvést spousty.
A to si troufám říct, že ty výhody EV nejsou tak zřejmé a jednoznačné, jako výhody smatphonů.
Zbývá tady aspekt ekologický. Ten taky není zatím podle mě tak jednoznačný. Vždyť na 100km cesty Tesly dnes u nás spálíme asi 10kg uhlí (+ energii z dalších zdrojů) atd.
Problematické pro mě je, že tenhle befel EV zastaví cesty k vývoji alternativních cest jak dosáhnout nižších emisí.
Zajímavé na tom je, že málo který zastánce EV je motivován ekologií. Často tenhle argument používají spíše jako podpůrný, nebo ho vůbec neřeší. Většinou si vystačí v argumentaci proč zakázat spalováky tím, že jsou EV skvělé.
“Dotykové smartphony jsou skvělé a skoro ve všech ohledech lepší než klasické hloupé tlačítkové mobily” A co teprve ty tlačítkové smartphony z doby před cca 8-10lety, které v některých ohledech ty současné i dneska předčí.
Otázka je proc lidem nevadi dotace vlad do ropneho prumyslu ktere překračují 400 mld usd a to v roce 2019. Nejspis proto, ze jinak by litr stal 200 Kc a elektro by chtel kazdy?
ceska republika alebo slovenska dotuje tazbu ropy, alebo celkovo ropny priemysel?
ja o tom teda neviem a aj stymi dotaciami vo svete ktorymi sa ohanaju zastancovia dotacii pre tzv. OZE to nieje take jednoduche, lebo sa opieraju o studie kde sa za dotacie do ropneho priemyslu povazuje aj to, ze stat podla tych co tie studie robili dostatocne nezdanuje ropny priemysel za znecistovanie ovzdusia a pod.
lenze nezdanovat nieco nieje dotacia
kto vlastne dotuje tazbu ropy a jej spracovanie? rusi, saudi, katar, norsko,….? alebo v ktorych statoch je dotacia pre rafinerky?
viete dat konkretne data kto a ako dotuje ropny priemysel?
a v koniec koncov, mna nemusia zaujimat dotacie v inej krajine, nech si dotuju co chcu, mne vadi, ze krajina kde ja zijem a platim dane nezmyselne dotuje eauta, veterniky, fotovoltaiku a pod.
stat ma financne podporovat tych co su v nudzi a nie tych co maju 30 a viac tisic eur na nove auto, alebo 10k na fotovoltaiku, ktora pri normalnych cenach ktore boli doteraz je bez dotacii absolutne nenavratna investicia a aj s dotaciami to je beh na dlhu trat s navratnostou a aj to len za predpokladu, ze clovek nema smolu na neodide mu po par rokoch bud menic, alebo baterka
Moje EV auto nikdo nedotoval. Koupeno jako nové na FO. Proč se oháníte dotacemi, když i FO si ho kupuji bez dotací.
Mě by zajímala statistika těch co se tady vyjadřují. Stačila by zřejmě jediná, kdo z vás měl a používal elektromobil alespoň 3 dny … nebo ideálně týden, aby si opravdu vyzkoušel jeho praktické celotýdenní využití.
To mi přijde jako férová poznámka a abych byl férový taky, tak za sebe klidně veřejně přiznám, že jsem se k tomu ještě nedostal na žádné vlastní delší zkoušení a těším se, až si poprvé ten luxus vyzkouším.
Co jsem naopak absolvoval, byla ta ekonomická rozvaha – on je rozdíl nezávazně diskutovat na internetu nebo rozvažovat investici vlastních peněz v takovém množství. Mohl bych kontrovat otázkou: kolik z vás platí bydlení a živí rodinu alespoň se dvěma dětmi a má v poslední době za sebou opravdovou rozvahu na téma koupě nového auta se zvažováním elektroauta? A jak vám to vyšlo? Jak teď, tak úvaha o situaci za pár let, až místo slev všude na nabíjení bude na elektriku daň jak dnes na benzín?
Je to tak ako píšete, ja som chcel aspoň hybrid, ale otázka peňazí a maximálnej životnosti ma žiaľ odradila,
No a toho hybrida sme mali na škole možnosť si prezrieť (na dielni na praxi) a elektromobil som si chcel vyskúšať, na autosalóne, len kým sa na mňa dostal rad, už bol vybitý a kým sa nabil, išli sme preč, takže tak 😀 😉
Já osobně uznávám 3 důvody proč může člověk odmítat elektromobily.
1) Je to drahé.
2) Nemám kde nabíjet
3) Dělám cesťáka
Všechno ostatní je pouhá zatvrzelost či neznalost.
Elektromobily prostě ještě drahé jsou. Jako každá nová technologie. To je prastě fakt a okecat se to nedá.
Ale drahé proti čemu, nejlevnějším autům ? Proti autům ve své kategorii je ten rozdíl směrem k následujícímu výrazně levnějšímu provozu (včetně servisů apod.) již jednoznačně kladný.
tak kazdy tu kategoriu do ktorej patria auta tesly ma nastavenu inak 🙂
fanusikovia tesly maju trochu skreslenu predstavu o tom s akymi autami tesly porovnavat 🙂
Proti autům nižší střední třídy (Octavia) a malým autům (Fabia), které se prodávají nejčastěji u nás. Elektrifikované varinty těchto tříd jsou nepřijatelně drahé.
To samozřejmě souhlas. Ono také velmi záleží na tom pro koho to které auto je. Pokud někdo dojíždí do práce MHD či jinou hromadnou dopravou a najede za měsíc 1000 km po nákupech a na chatu, tak se to naprosto nevyplatí.
Ovšem pokud má člověk nájezd měsíčně přes 3.000 km a může případně něco nasosat ze sluníčka, ať již doma nebo na firmě, tak je ta ekonomika samozřejmě někde úplně jinde. Právě provozní náklady pak pošlou EV do kladných čísel.
Takovemu se nevyplati ani kupovat nove auto. Stačí zachovala fabie za 30tis 😂
Přesně tak.
Mam BEV, bydlím v bytovém době, nabíječku nemám, jezdím mezi Prahou Brnem, Brnem a Ostravou. Není problém.
Nabíjet je rozhodně kde, jen už to nejde zadarmo, takže podle lidí nejde “nikde” nabíjet.
Souhlasím pouze s argumentem 1) je to drahé.
Začnu trochu od konce vašeho příspěvku. Slevy na nabíjení jsou v zásadě již minulostí, tak jako například nabíjení zdarma na MOLu nebo u Lidl. 5 let vlastním Hyundai Ionic a průměrná spotřeba po dobu 9 měsíců v roce se pohybuje někde kolem 11 kWh/100km, tři měsíce přes zimu cca. 14 kWh/100km. Takže pokud nebudu vůbec brát možnosti nabíjení na firmě z FV či nabíjení z FV u domu, které v současnosti většina uživatelů EV má a jezdil bych jen za veřejné nabíjen nebo nabíjení ze sítě doma, tak vám vychází nějakých průměrných 12kWh krát cena řekněme 6-8 Kč/kWh a jste tedy na max. 80-100 Kč/10 km. V porovnání se spalovákem by ten tedy musel jezdit někde pod 2,5 l/100km. Ať si do tohoto srovnání každý dosadí svoje hodnoty (například do vámi zmíněné rozvahy), ať už spotřeby nebo celkového ročního nájezdu km. (Znovu zdůrazňuji, že jsem do toho nezapočítal bezpočet možností, kdy nabíjím zdarma, z FV apod.)
Hodně se tady ventiluje cena EV vs. spalováky, ale zásadně se tady porovnává koupě levnější kategorie vozu vs. EV. Jak je známo, tak např. Tesla 3 je v kategorii BMV 3, Audi 4, Mercedes C … a ano, nejsou to zrovna levná auta, ale také se prodávají. V tu chvíli ovšem provozní náklady vč. servisních prohlídek jsou diametrálně odlišné.
Já mám v rámci servisní prohlídky účtovánu tak max. výměnu pylového filtru, brzdové destičky jsou po 5 letech na více než 75% původního opotřebení a 5 let na tom autě nebylo co měnit.
Mám za to, že jsem v zásadě typickým vhodným uživatelem EV s denním obvyklým nájezdem cca. 100-120 km do firmy + nějaké pojíždění. Každé ráno tedy odjíždím s plně nabitým autem z obyčejné 220V zásuvky. Sem tam cesta se zastávkou 15-20 minut po 200 km jízdy mě osobně vůbec nevadí. Ani po 5 letech provozu jsem nezaznamenal viditelné snížení dojezdu oproti původnímu stavu.
80-100 Kč/10 km je 8 korun na kilometr. Oproti 2.50 se spalovákem.
Ale je evidentní, že je to překlep, že ? 80-100 Kč/ 100 km
Upřímně? Není
Díky za podrobnou odpověď. Zkusím stručně moje zkušenosti:
Porovnávám zásadně porovnatelná, dokonce často “stejná” auta. Např. můj původní záměr byl koupit Citroen Berlingo, tak ho vemme jako ten příklad.
Koncern PSA tlačí od 1. 1. 2022 “pouze” jako e-Berlingo, ale pěti kličkama a smyčkama se dá dostat k ceníku naftových jakože pro řemeslníky.
Tak se podívejme na tu pořizovací cenu téhož auta: v naftě 536000, v elektru 915000 jenom díky speciální slevě. Jinak přes milion. Tedy plus minus za eauto dvojnásobek ceny.
Vtip je v tom, že je to prostě moc – podle statistik v ČR nejsem naprosto výjimka, že nechci dávat milion za tak spotřební nevratnou věc jako je auto.
Ale dál: co za ten dvojnásobek dostanu, když bych ho koupil? Teď nově tvrdí, že dojezd až 280 km, v době mého rozhodování to bylo až 230 km. Nechal jsem si poradit od kolegů, co s elektroauty jezdí, jak je to s reálným dojezdem, a podle nich můžu počítat v reálných podmínkách max. 200km dojezd, v létě bez klimatizace a s větrem v zádech 🙂 I tak to cenově vychází za palivo pěkně, to máte pravdu: 8 Kč/kWh krát 50kWh plná baterie je 400 Kč za těch 200 km, tj. 200 Kč na 100 km.
Nemám data spotřeby toho naftového Berlinga a určitě vyjde draho, protože nafta je teď hodně vysoko – ale já věděl už tehdy, že pokud ne eauto, tak chci LPG. Tak pro porovnání moje Dacia Jumper, sedmimístný vůz tomu odpovídající velikosti: dlouhodobá spotřeba 7.15 litru LPG na 100 km, beru schválně dražší (prý šetří motor), takže 19,5 Kč za litr. U vedlejší pumpy přes ulici ho mají za 17.9. I tak mi to vychází 139.45 Kč na 100 km.
Mírně s nadsázkou, ale spíš z hlediska slohu tohoto odstavce, fakta jsou smutně pravdivá: dojezd 200 km je na jakýkoli výlet jasná páka, že se všemi těmi dětmi, řádícími na delších cestách už i normálně, budeme ještě minimálně půl hodiny tankovat. Takže buď připočtěte ke spotřebě na každé takové trase v eautě ještě pět hamburgerů nebo moji hospitalizaci v tichém klidném prostředí u pánů v bílých pláštích, nejpozději do roka, a podle toho výpadky v příjmech rodiny. Konec snad vtipné nadsázky. Pro porovnání: ta moje obyčejná Dacia má dojezd cca 1350 km, když pojedu na LPG i benzín.
Zpátky k autu: každé takové rychlonabití navíc bere z kapacity baterie, takže běžně tak opravdu nelze činit, to bych ji oddělal. A jsme u toho, že už sice nebydlím na sídlišti, mám dům dokonce s FVE, ale ty panely opravdu nedávají tolik výkonu, když přijedu v sedm večer z práce, že… A teď přes podzim a zimu už vůbec ne. Takže k tomu milionu, který se mi na spotřebě nikdy ani nevrátí (minimálně ne oproti té obří sedmimístné Dacii), připočtěte ještě pár statisíc za podobně velkou baterii do domu.
No a jako perlička: podle podmínek samotné značky Citroen je bráno za běžné v rámci jejich záruky, že po osmi letech má baterie kapacitu 70%. Z těch cca 200 km původní reálné hodnoty dojezdu. Takže buď s tím bude akorát spousta vzteku nebo to prodám za pár korun, protože každý bude vědět, že je to akorát k vzteku. Kdežto spalovák po osmi letech pořád ještě prodám.
Takže to jsme probrali:
…a pak už jen druhá dovolená v Jugoslávii a dále samá pozitiva a sociální jistoty… Básníci prominou za využití citátu 🙂
Samozřejmě je možné připlatit si ještě víc než ten milion, dostat se do úplně jiné třídy, vyšší model Tesly apod.,a tam to může vycházet jinak, ale můj příklad je myslím mnohem ukázkovější z hlediska velikosti vozu, co si tak běžný člověk od rodiny tady v ČR koupí.
A jako poslední perličku dám zážitek z autosalónu: během čekání na vyřízení nějakých papírů jsem se prošel po sekci Renaultu a tam na mě zářil hrdě uprostřed vystavený Renault Twizy. De facto něco mezi lehce okapotovaným skútrem a Velorexem. Vejde se tam jeden člověk a za něj nouzově i druhý (pravidelně bych tam jezdit nechtěl, ale já se svými 200 cm výšky bych měl těžký problém i vepředu), pak už se tam ale nevejde ani kabelka. Max. rychlost 80 km/h, dojezd si už raději ani nepamatuju, boční okénka jsou jako příplatková výbava, a to prosím pěkně z igelitu podobné fólie – a to vše, bratru, za pouhých 350 000 Kč. V té základní verzi bez “okýnek”.
Mně jen zaujalo, že v noci nesvítí … Proč tedy FVE, když přes den nejsem doma a v noci nesvítí ?
Projel jsem se elektrickým VW z ČB do Prahy a zpět, ale jen do Vodňan. Z Vodňan jsem jel autobusem. Je to zkušenost do konce života.
na to aby som si vedel spocitat vyhody a nevyhody eauta oproti spalovaku tak v nom nemusim ani sediet, lebo tie niesu o jazdnych vlastnostiach, ale o niecom uplne inom a hlavne o ekonomike
eauto sa z ekonomickeho hladiska vacsine a podla mna vyraznej vacsine ludi jednoducho neoplati
ten najviac diskutovany dojazd je zas pre vacsinu ludi ten najmensi problem, teda pre tych co to maju kde dobijat bez cakania
Jenže proč, protože stojí milión a více ? Ale to stojí spousta aut a přesto si je lidé koupí. Ano, pro někoho kdo kouká po autě za 250-300 tis. Kč se samozřejmě auto za 750.000 a výše nikdy nemůže vyplatit.
Mimochodem proto také Musk jako jediný ze všech předcházejících pokusů nově vzniklých i zaběhlých automobilek uspěl. Nešel totiž do dilematu malého levného městského auta, ale šel do kategorie, kde se cena baterií oproti zbývající jednoduchosti celého auta mnohem výrazněji započte.
no lenze ja si napr. nemyslim, ze muskove auta su v rovnakej kategorii ako cenovo porovnatelne spalovacie auta
samozrejme muskovi sa podarilo mnohych presvedcit, ze jeho auta su vo vyssej kategorii ako realne boli a to napriek tomu, ze kvalitou vyroby patrili niekde ku korejskym auta z polovice 90tych rokov a dnes aj najlacnejsia dacia mala lepsie dielenske spracovanie ako tesly
eauto je jednoducho vyrazne drahsie ako porovnatelny spalovak a ak clovek nejazdi rocne vysoke desiatky tisic km tak na lacnejsej prevadzke sa mu ta vyssia cena nikdy nedokaze vratit
No jo, je to koumák ten Musk, dokonce se mu podařilo u auta co sotva drží pohromadě přesvědčit Euro NCAP, NHTSA, IIHS a další, aby se stalo nejbezpečnějším kdy testovaným vozidlem napříč všemi kategoriemi.
Další expert z gauče. Tohle jsou blbáboly lidí, kteří v tom nikdy neseděli nebo věděli, že si to nebudou moci dovolit. Tyhle argumenty jsou poháněny top českou vlastností a to je závist. O opaku hovoří většina testů, které provádějí někde jinde než u těch, kteří píší pro ty, co je platí.
Typicky českou vlastností je, že pokud někdo nesouhlasí nebo se mu něco nelíbí, řekne se, že “závidí”
Na to totiž nelze logicky argumentovat.
Mam volvo xc70, 2.5l naftak. Porovnat sa da jedine s Teslou S. Ak by som porovnal vsetky plusy a minusy oboch aut a zatvoril obe oci a povedal, ze funckna hodnota je rovnaka, tak mi vyjde, ze Tesla stoji o 50000 eur viac ako Volvo. Aj teraz by som isiel radsej do Volva ako Tesly.
Já bych klidně porovnával s Enyaqem … najdeme spoustu důvodů, proč ano a proč ne 🙂 Předně asi záleží na tom, jak chceme aby to vyšlo 😉
Vyrábí se vůbec ještě XC70 ?
Já v tom jel a nechtěl bych to. Když nebudu mluvit o pohonu samotném, tak se mě nelíbí celkově ten koncept a ovládání.
Mluvím o absenci všech ovládacích prvků a jedné dotykové TV na palubce, kde se musí dělat všechno.
Obecně je to nepříjemný trend podledního desetiletí. Ovládání přes matlací LCD je zhouba a vyhýbám se tomu už u současných aut. V té Tesle je to dotažené do extrému.
A to nejsem žádnej děda co se to není schopný naučit. Jsem ještě mladej člověk co se pohybuje v IT a technologie jsem schopný vstřebat rychle.
Tak to nebudete zachvilku mit v cem jezdit. I ten kun byl vice ergonomicky, ze? Mec byl taky vice ergonomicky nez samopal. Ktera technologie je konkurenceschopna a vytezna asi neni potreba poukazovat. Stejne to bylo u tlacitkovych telefonu. Kde je ta 1/3, co to hejtila, ze se to nikdy nemuze prosadit, ze to je hnus. Tohle je ceske pepanstvi z hospody. Historie rika o uspechu presny opak.
https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/doytkove-displeje-mohou-byt-pro-jizdu-nebezpecnejsi-nez-drogy-nebo-omamne-latky
Nedávno jsem kupoval auto, bydlím v RD a na střeše máme fotovoltaiku, dost novou na to, abych si pamatoval, kolik stála, hlavně ta baterie k ní. A byla mi samozřejmě nabízená (a dost ideologicky tlačená) elektroauta.
Porovnal jsem si skutečná fakta místo ideologie a zhrozil jsem se, jak může tolik lidí tak strašně a očividně lhát. A šel jsem si koupit Dacii na LPG.
Kdyby to někoho zajímalo, můžů napsat podrobnosti, ale ony jsou vlastně očividné…
Tak to že baterie k fotovoltaice jsou drahé se prostě ví. Sám čekám až budou na trhu vyřazené baterie z elektroaut. Co jsem počítal, tak by to mohlo dávat konečně smysl. Už teď na trhu existují fotovoltaické systémy co jsou připravené na připojení baterie z vyřazených EV.
Dacii na LPG bych si nekoupil. Už jen ta kombinace. Ale zajímalo by mě jak jsi na to přišel. Takže ano sepiš to.
Baterie z bev jsou vesměs nevhodné pro oze, a to z důvodu poklesu kapacity na cykly, a druhým důvodem je bezpečnost, a lfp baterií z bev bude a je hodně málo.
Většina bev používá nmc baterie (nikl,mangan,cobalt) a ty nejlepší mají “životnost” pro bev cca 1800 cyklu pro pokles o cca 30%, takže ve chvíli kdy jsou dostupné pro recyklaci třeba k oze, máj již před sebou třeba jen 1000-1200 cyklu, v bev se to počítá hlavně na nájezd, a i 1500 je prostě při třeba 300km na cyklus krásných 450 tisíc kilometrů, pro oze je ale 1500 cyklu za danou cenu málo, pokud uděláš 1 cyklus za den, tak jsi na životnosti jen cca 4 roky 🖖.
Pak jsou tu baterie lfp (lifepo4 aneb lithium,železo,fosfát) , ty jsou těžší, větší, ale mají “životnost” pro pokles o cca 30% cca 4500-6000 cyklu, ty nejlepší pak cca 8000 cyklu, a mají jednu podstatnou výhodu, vesměs nehoří, můžeš do nich zaseknout třeba sekeru, a oni se jen nafouknou, tradici a to je cca vše, no a ta životnost, spočítej si jak dlouho ti u oze budou sloužit při těch 6000 cyklech pro pokles kapacity o cca 30% při 1cyklu za den.
Mimochodem cena lfp baterií s balancerem k oze je v ČR cca 6-8 tisíc korun za kWh, já třeba za svoji 6,42kWh se 100A bms dal 42 tisic s daní.
Pracuju pro Škoda Auto v pr. A kdys někde vidím jak si někdo kupuje k oze vyřazené baterie z Enyaq, tak se musím smát, to je ta nejdražší blbost co se dá udělat. Ale tu blbost dotyčného zjistí až za pár let.
Tohle mě ovšem vysvětlete. Vyřazené baterie z Enyaq. Zrovna dneska či včera jsem zahlídl někde nějaký článek, kde psali jak nějaký nabíječka využívá vyřazené baterie právě tuším z Enyaqa.
Všichni zastánci EV tvrdí, že s degradací baterií to není tak strašné, že vydrží 15 let klidně a že ty články o majitelích Tesel, kterak mění baterie po skončení záruky po 8 letech jsou naprosto ojedinělé záležitosti.
Tak kde se bere tolik vyřazených baterií? Vždyť by při té proklamované životnosti baterií vlastně ještě ani neměly existovat. Vždyť i Tesla to vyrábí teprve 14 let a Enyaq se vyrábí teprve dva roky.
Jsou tam 3 typí článku v těch vyřazených, vadné z výroby, ty se ven dostanou nejmíň, pak z aut která nesmyslné stala na showroomech prodejců a nikdo je třeba půl roku nebyl schopnej napojit aspoň na základní 10-16A zásuvku, tyhle články konci právě u těch nabíječek, a bohužel prodejců co takto znehodnotili baterie u ev je hodně, a aby se auto mohlo dál prodat, musí se baterie dat nová, a třetí jsou pak baterie z bouracek, ikdys havárie nijak nezasáhne baterií, pojišťovny to automaticky v mnoha případech označují jako totální, a pokud se auto nevyplatí opravovat, což u Eniaq zatím moc neautorizované servisu nechtej, tak je výhodné takové auto rozprodat na dily a baterie je dosti cenná díky velkému sekundárnímu trhu, pro znovupoužití v autě, respektive Enyaku, by baterie musela projít diagnostikou a testem, a to je u nás zatím dost drahé, až bude trh s ev dostatečně velkej aby zajímal i neautorizované servisy a garazniky nějak víc než dnes, tak cena a použitelnost tohohle všeho dost poklesne
Třeba v USA již existuje dostatečně velkej sekundární trh s baterypackama Tesla, a tak baterie z bouracek používají již i neautorizované servisy, a z těch baterií se staví třeba restomody, tedy že do staršího zajímavého auta se předělá pohon, baterie a infotainmentu z bourane Tesly, v EU na tohle zatím nemáme dostatečně velkej a hlavně legislativně volnej trh
Jinak v záruce menenych baterií je již u Enyaq přez 200 (Evropa, a vyrobeno a dodáno bylo již lehce přez 90 tisíc kusu), ale to neznamená že je celá baterie na vyhození. Kdys se při diagnostice třeba při garanční prohlídce zjistí, že některý článek má jiné napětí než ostatní, tak se zákazníkovy mění celá baterie, servisy ještě nejsou připravené na výměnu buď modulu kterých je až 12, nebo dokonce na výměnu jen jednoho článku, těch je v modulu 24, takže i jeden článek s vykolisanym napětím znamena ze se mění celá baterie. Ta se pak posílá do Bolky kde se prostě jen vyndá vadný článek, dá se jiný repasovaný, a tím že taková baterie se již nesmí dál prodat jako nová, tak se použije v backup u nabíječek, tedy win-win pro zákazníka i Skodovku
Připomenu, že pokles o 30% při určitém počtu cyklů není pravidlo ani statistika. Řekněme, že je to technologická garance. Pak to záleží například na kvalitě výroby, battery managementu, celkové kapacitě instalované baterie (může být výrazně vyšší než konzumovatelná) a asi i dalších aspektech. Pokud se pak jedná i o garanci výrobce, musí mít výrobu nastavenou na výrazně lepší kvalitu než hraničních 30%. Plus/mínus 30% = plus/mínus všechny baterky zadarmo opravím …
Vzhledem k tomu, že neznám přesnou statistiku, tak bych řekl, že můžeme mít štěstí na dobrej kus a i smůlu na špatnej kus.
K tomu bych ještě dodal, že udávat životnost v letech je sice hezké, ale nevypovídající. Správně bude počet ujetých km.
Jenže tam jde o cenu. Musíš zvážit počet cyklů, kapacitu (která je nižší) a v neposlední řadě cenu. Porovnej to s novou baterii pro fotovoltaiku a uvidíš. Můj komentář byl o tom, že na trhu nic takového ještě není. A mířil jsem především na baterii z tesly. Tam i po 10 letech máš kapacity víc než potřebuješ a ještě i dlouhou životnost. A hlavně pro domácí použití nejsou tak proudově zatěžované. Což opět prodlužuje životnost. Ano že škodovky jsou naprd víme. Už dlouho je to vidět na jejich produkci.
Ano cena na kapacitu. Lifepo nové jsou za 6-8 tisíc s daní za kWh, za kolik máš bazarové nmc z elektromobilů? A pozor u baterií z elektromobilů musíš řešit i napětí, většina měničů na trhu je pro 12,24,48 a 96V , a to to drtivá většina battery modulu z ev nesplní, takže bacha dočíst ty inzeráty na nmc moduly do konce. Aby jsi nezjistil že sice za 4-5 kWh modul dáš 20-25 tisíc, ale k němu si ještě musíš pořídit řídící modul který ho umí balancovat a stojí třeba dalších 20 tisíc. A k tomu pak ještě měnič napětí který z treba 38V (400V architektura VW) modulu na požadovaných 24 nebo 48V které jsou nejčastější u domácích oze. A při celém batterypacku musíš počítat s 400V, což jsou velice drahé průmyslové menice pokud se bavíme o oze🖖, to fakt není o tom že si vezmeš bateriového modul a jen tak si ho pripojis k měnící a budeš doufat že to bude fungovat,…. Ne nebude. V lepším případě si odpalis měnič , a v horším navodis v baterií zkrat a pak rovnou vytacej 150 🖖.
Čisté prakticky, aby se ti vyplatilo bazarové nmc třeba z Enyaq, musel by ses cenou na kWh dostat na cca 1500,-, pokud budeš nad touto cenou, tak budeš vždy dražší než u běžné dostupných lifepo co ti v ČR poskládá s balancerem spousta firem, namátkou třeba https://www.mivvyenergy.cz/cs/akumulatory-101-a-vice-ah/103-akubox-li-ion-200ah-511v-smart-bluetooth.html to je 10.2 kWh za 61 tisic s teoreticky 4000 cyklu pro pokles o pokles kapacity o 20-30% při dod 80%
Je potřeba si říct co znamená pro lithiový článek jeden cyklus. Je to úplné nabití a vybití 0-100-0%. Stejně jako v autě tak i v domě málokdo vyčerpá celou kapacitu baterie během jednoho dne. Co nejvíce pomůže životnosti je nabíjení do max. 80-85% a absence vysokých teplot, což jde u stacionární baterie dobře zařídit. To pak má efekt jako zlomek jednoho cyklu, podstatně méně než čistě matematických 0,8. V praxi stačí nadimenzovat baterii o nějakých 30% víc, aby se nemusela nabíjet vždy do plna a vydrží vám o mnoho let déle.
Dnes už spotřební elektronika od telefonů po drony umí automaticky zastavit nabíjení na výše uvedených hodnotách anebo dobíjet poslední část kapacity těšně před použitím (nad ránem při nabíjení přes noc), kdy dojde hned zas k poklesu vysokého napětí článku. Takže to samé lze aplikovat i u výkonového použití baterií. Je to sice mírný krok zpět k olověným akumulátorům, kde bylo doporučené využívat jen horní polovinu kapacity, ale není to zas tak velký úbytek a v případě potřeby lze použít i celá kapacita.
Výrobci cyklu neuvádí jako 0-100-0, ale vždy s nějakou podmínkou % dod, tedy jako cyklus berou kupříkladu 10-90-10, a zjistit v bms diagnostický zda jsi to dodržel je otázka asi 2 minut diadnostiky.
Mnohem podstatnější je ale u baterie k oze bezpečnost, na baterií z ev ti k oze nikdo normální bez úplatku nedá revizi, a nedostaneš na to kladně posouzení ani z požárního hlediska, každého volba pro co se rozhodne, já bych domu nmc nechtěl, jeden blbej rkrat a máš po baráku, a v té baterií je tisíce možných míst pro ten jeden blbej zkrat, jen pro zajímavost u našich baterií je to ryziko stanovené na 0,05%
Máte pár měsíců staré info, nyní už mají LFP majoritní podíl v nově prodávaných autech globálně.
Jo díky Číně, což je globálně jen v celkových číslech, ve skutečnosti si třeba v EU moc modelu s lfp baterií nekoupíte, vesměs jen Teslu 3 co se vyrábí v Číně a ne v Berlíně , a pak některé GM co se začalo také prodávat v EU
Sepsal jsem to výše v odpovědi Jardovi. Není to žádná přesná vědecká rešerše, jen moje zkušenost.
A Dacia? To je jiný příběh, není celý svět jen o volbě eauto/spalovák 🙂 Zjednodušeně řečeno potřebujeme do rodiny jedno větší (sedmimístné) auto. Nejdřív jsme chtěli koupit teď to menší a spoléhat na ještě pár let dožití staršího sedmimístného Renaulta. Jenže když jsem viděl nastoupené Rusáky na hranicích s Ukrajinou, tak jsem byl za škarohlída, který nevěří, že tam mají jen piknik, a rychle jsem raději koupil rovnou to větší za ještě předválečné ceny. Ušetřili jsme fakt dost. No a v kategorii dostupné sedmimístné auto na LPG (LPG není z Ruska, což běžně lidi nevědí, mají to za “plyn”) ta Dacia Jumper prostě vede. Rozhodně to nebyl plán jít k Dacii, ani jsem nejdřív nevěděl, kde má prodejce 🙂 A k mému překvapení jsem u ní skončil…
Mimochodem, ona i ta ekologie má mnohem víc stránek, např. teď v té Dacii obdivuju, jak je snadno opravitelná a rozebíratelná, fakt nehrozí karosérie z jednoho kusu jako je plán Elona, naopak při problému nebo nedejpřírodo havárce se opraví jen nutné minimum.
Jo, a má tlačítka a krouťáky, displej je jen na navigaci. Takže šance nás všech na přežití (nepřehlédnutí provozu kvůli šmrdlání po displeji) se razantně zvýšila.
Pokud jsi pořídil fotovoltaiku na dotaci, tak jsi dostal to nejdražší na trhu a ještě nadhodnocené cenově tak, aby se to vyplatilo hlavně firmě, co ti to montovala 🖖 no schválně na kolik tě vyšla 1kWh v těch bateriích, běžná cena v ČR je aktuálně cca 6-8 tisíc korun s daní , ale jako dají se najít i nesmysly typu GoodWe kde za kWh chtějí nesmysl typu 20 tisíc, a firmy to samozřejmě montujou rady, neb oni koupi za 10 a prodají za 20 a ještě k tomu připočtou montáž za 2, přitom to zvládne cvičená opička 😁.
A jako třešnička na dortu u dotované fotovoltaiky je, že je 3 fázová, a pokud ti to firma správně nenastává aby ti spotřeba pokrývala všechny 3 fáze, tak ta fotovoltaika pak může dost často fungovat hodně blbé a ikdys svítí sluníčko naplno, tak pořád budeš hodně tahat i ze sítě.
Ano, tohle je velký problém. Samotné panely jsou i dnes levné, baterie stojí trochu víc ale pořád to není takový extrém jaký vidíme pokud se poptá celkové řešení od české firmy. Náklady mají o hodně nižší a prakticky celou cenu dotace si sežerou jako svůj zisk.
Nechci být hrubý. Ale vidím ve vašich komentářích několik nedostatků.
1.) denní cyklus nabíjení použité baterie z ev nikdy nebude! NIKDY! při průměrné spotřebě malého domu 3.5Mwh je denní spotřeba 10KWh. Čili pokud budu mít baterii z použitého automobilu o kapacitě 40KWh (beru střed. Navíc bývají přes 40, čili to můžeme počítat jako pokles kapacity za dobu používání ev, ať se to dobře počítá. ). Vydržela by mi baterie 4 dny zásobovat energií celý dům. I kdyby jsme brali v potaz dům střední velikosti. Vydrží baterie zásobovat dům 2 dny. To se bavíme o nonstop využití. Praxe je lepší. Reálně to bude přes noc nebo výjimečně za špatného počasí. Přidáme-li správné chování k nabíjení, jak už tu bylo zmíněno. Třeba jen na 80 procent. Prostě máme životnost takové baterie v domě ještě opravdu dlouho.
2.) když Vám tu někdo oponoval právě nabíjením na 80 procent. Najednou už jste neargumentoval tím, čím jste původně argumentoval – životností. Najednou jste začal mluvit o přeplácení, ale nedal jste třeba jediný odkaz.
Nechtělo se mi zdlouhavě hledat. Ale zaujalo mě to. Dal jsem tomu 10minut.takove udávané ceny jsem nenašel.
3.) A nakonec, a opakuji, nechci být hrubý, když přidám vaše vyjadřování a gramatiku. Mám problém si Vás spojit s někým kdo má ve škodovce určitou funkci, zkušenosti a znalosti.
S hodnocením písemného projevu začněme každý u vlastního prahu.
A také skončeme 🙂
1.) 3.5MWh je průměr domácností, ne domu, tam jsou zahrnuté i byty třeba v panelakach, výkon a kapacita se vždy bude počítat individuálně na daný objekt a jeho energetické nároky. U kapacity pak může bejt i požadavek na nějakou dobu soběstačnosti, takže barák A si může vystačit s 5kWh a barák B si nemusí vystačit ani s 50kWh. Videí o různých domech s různýma fotovoltaika s různě kapacitními baterie má si můžeš na YouTube najít mnoho, na to snad nemusím dávat odkaz. Reálné mě pro být s roční spotřebou 2MWh nestačí baterie 6.4kWh, a jsem schopen na ni jet 2 dny, ale taky ji klidně vycucat za 2 hodiny.
2.) mivvy energy, baterie Beránek, těch výrobců co skládají v ČR baterypacky z lifepocek je hromada, takže pokud jsi hledal 10 minut tak asi ne baterie pro oze.
3.) Já ve škodovce žádnou funkci nemám, pracují kontraktorsky, tedy zakázku od zakázky. A pravopis vždy vadil jen diskutujícími, v mé práci mě nikdy nebrzdila, a žádnému zákazníkovi pro kterého jsem za 22 let v businessu něco dělal nevadilo že neumím dobře česky, vždy je zajímalo jestli dělám dobře to, na co si mě najali 🖖Škodovka je asi můj český vrchol. Ale jinak mám mezi klienty třeba i koncernové Lamborghini, či hodináře Omega, většina mě klientely ani český neumí 😂
Nepripadá mi to nepripravene, ale dajme tomu, 😉
Elektromobily majú veľa výhod, síce na bežné automobily nemajú, ale niekde sa hodia viac, škoda len, že v tomto videu chválili tie veci, ktoré sú na elektromobile práve nevýhody, no a ešte nevýhody samotnej tesly,
Tie 2 doláre na deň, tak platím 20-30€ mesačne za elektrinu, takže 2-3x viac to je, ale dajme tomu, Amerika iné ceny 😀 ale ako benzín to je lacnejšie, ibaže tam 50% ceny tvoria dane, ktoré časom pribudnú aj na Elektromobily, možno aj viac, keďže sú oveľa ťažšie a viac ničia infraštruktúru…
Obrazovka dotyková je blbosť, pozornosť odvracat od riadenia…, nahmatať gombík je to 100x lepšie, sám mám dotykovú obrazovku ale neznášam ju použiť za jazdy
A to ospevovane zrýchlenie… Keď idem do práce, ťahám sa v kolóne tam mi to zrýchlenie je nanič, ba aj v bežnej premávke, zbytočne zaň platiť, ale sú aj iné elektromobily, navyše potom to ľudí len láka, lietajú a potom to je samá havária, ako teraz u nás…
A tie nešťastné dvere, absolútne nevhodné na toto podnebie, kedy mám 4 mesiace v roku okná primrznute a nedajú sa spustiť, ale navrhnuté je najskôr na teplejšie oblasti
Áno, elektromobily sú super pre niekoho, kto si to môže nabíjať najme doma z fotovoltaiky, tiež sú skvelé na cesty na chaty v lese, kde nerušia hlukom zver, pre ochranárov, vynikajúce do podzemných garáži kde nehromadia výfukové plyny a ešte plno ďalších výhod
Zároveň ale sú pre väčšinu ľudí nepoužiteľné a je fakt hlúpe ich zvyhodnovať, nedávno Francúzi porovnali aj tú ekologickú stránku, od výroby po recykláciu, aby sa oplatiť elektromobil, musí s ním najazdiť na pôvodnej batérií o dosť viac ako priemerný majiteľ spalovacieho auta (čosi menej ako priemer ak má vlastnú fotovoltaiku) , navyše auto so spaľovacím motorom narozdiel od batérií netreba recyklovať, ale sa rozoberá na náhradné diely, ktoré sa používajú ďalej a netreba vyrábať nové
Raz sa prejde na elektromobily aspoň z 90%, ale určite nie s dnešnými typmi batérií, toto je slepá ulička, najmä tie čakacie doby na nabitie, jedno nabitie trvá dlhšie ako ja za celý rok strávim na pumpe
Teším sa až budú elektromobily na takej úrovni, aby sa dali reálne používať aj bežným ľuďom, už aby to bolo 😉
I s dnešními bateriemi a nabíječkami není problém dobít většinu dojezdu za půl hodiny. A to je jen při dlouhých cestách. Na běžné ježdění si nabijete doma, v práci, nebo při nákupu, na nic nečekáte, sedáte rovnou do nabitého a v zimě i do vytopeného ze sítě. Takže naopak čas šetříte. Do města úplně ideální.
No v meste ho ťažko bude niekto nabíjať predlžovačkou z okna, na zimu fakt nieje vhodné, už len tá hmotnosť navyše, pamiatky ako budú trpieť otrasmi… no a samozrejme kto len v meste jazdí, tak na ekológiu to auto vychádza neskutočne horšie ako spalovak, navyše cena, to už lepšie je si kúpiť tú kolobežku a na zimu si z usetrenych peňazí zaplatiť taxi
V prípade autonehody ho musia ponoriť celé do vody, až sa trochu rozšíria, stane sa reťazová havária nemajú ich kde ponoriť, v USA sa ešte najde pozemok za mestom, kde si vykopú niekoľko provizórnych nádraží, ale v EU je toho miesta málo,
Zatiaľ ho má veľmi málo ľudí, až sa to začne rozširovať, natrafí sa na limity, dnes treba nabíjať pár ľuďom za deň, ale spočítajte si, koľko ľudí to bude denne až sa rozšíria, trebárs, koľko ľudí denne obslúži jedna pumpa, týmto všetkým bude treba nabiť auto, kde sa v meste zmestí toľko nabijaciek? … už teraz sú rozvodné siete poddymenzovane, nestačia, v mestách je to ešte horšie, keďže idú rozvody aj pod zemou, zásuvky proste nebudú všade, len na pár miestach sa budú dať budovať,
Elektromotor je super, len tie akumulátory niesú ešte to, čo by malo byť, ľudia sa nesmú uspokojiť s tým, že zatiaľ to stačí, tak je to super, lebo neskôr na to doplatia a nevravím to len tak, mám vyštudovanú autoelektrotechniku, dobre viem, čo sa tam ukrýva za tým,
len dúfam, že prídu s nejakým novým návrhom akumulátora, ktorý využije potenciál elektromotora, alebo zredukuje vplyv na životné prostredie pri výrobe, nech ho môžu aj ľudia s menším počtom najazdených Km chrániť
V CK i SK žije cca 1/2 obyvatel v rodinných domech a tam už elektromobil dává smysl i dnes. Výrazné úspory nastávají ale až v kombinaci s FVE na střeše.
V CZ statisticky nabíjí 40% majitelů elektromobilů právě v RD s FVE (evropský průměr je podobný).
To s tou nutností ponářet každý nabořený elektromobil, je přesně ta blbost vzniklá mediální masáží:
https://hradecka.drbna.cz/zpravy/11413-o-bezpecnosti-elektrovozidel-panuje-rada-polopravd-a-mytu-varuji-hasici.html
Vzhledem k tomu, jak se vývoj a cena akumulatorů posunula za posledních 10-15 let, bych se výrazného posunu v cenách a technických parametrech akumulátorů nebál. Za 10 let už málokoho napadne pořizovat si nový spalovák, protože to prostě nebude dávat smysl. A to ani ekonomicky, ani z hlediska uživatelského komfortu.
Na druhej strane treba povedať, že reálne “dobíjať” Teslu (100 kWh) z malej FVE (bežný výkon 5-10kWp) je problém. Tam sa už posúvame výkono do “malej” energetiky. Dobiť si pár km na cestu z/do práce samozrejme nie je problém.
Problémom je obvykle aj to, že cez deň obvykle neparkujeme doma. A ukladať takéto množstvá do vlastných bateriek zvládne málokto. Ak by sme aj nepočítali straty pri prevode, tak 1kWh LiFePo (48V) vyjde na cca 10.000 czk.
Je potřeba se na tvou statistiku ale dívat i z druhé strany. Většina (ne li dokonce 90%) bytů je ve městech, kde naopak rodinné domy s garáží hrají druhé housle. Takže lidé, kteří si elektromobil i FVE dovolit mohou s největší pravděpodobností jezdí daleko do měst za prací. Naopak lidé z města, kde elektromobil smysl dává, ho nemají často ani kde zaparkovat, natož nabít.
Dále cena akumulátoru bude naopak růst jak budou docházet vzácné suroviny. Již se to děje – např. Tesla zdražila svůj vozový park za poslední rok až o 15%. Naopak si myslím, že spalováky nás všechny přežijou, protože právě elektromobily jsou ekonomicky i ekologicky neudržitelné.
https://www.pv-magazine-australia.com/2022/04/04/tesla-increases-powerwall-prices-again/
a to vraj vyrobna cena baterii kazdy rok klesa, teda aspon tak sa to tvrdi, len je problem, ze na koncovej cene sa to prejavuje paradoxne opacne
Už asi 20 nebo možná i víc let v řadě se nachází méně nových ložisek než se vytěží (jen zhruba 1/3), tedy množství dostupné ropy nezadržitelně klesá a pokud se nestane nějaký zázrak, tak dojde za nějakých 60 let, pokud se bude dařit objevovat nová ložiska alespoň stejným tempem jako dosud a nezvýší se těžba. Jenže to je předpověď celkové zásoby děleno roční těžba, bohužel však spousta zásob je enonomicky či politicky nevytežitelná, tedy reálně za 15-20 let budeme mít velký problém a extrémní závislost na diktátorských režimech. A to i tehdy, pokud by se hned ze dne na den začalo prodávát 100 % BEV na celém světě.
Proti tomu třeba v Evropě za 15 let budou 2/3 elektřiny vyrábět OZE.
Spalováky nepřežijou s matematickou jistotou.
“tak dojde za nějakých 60 let”
to sa tvrdi uz 60 rokov 🙂
Za těch 60 let se jeden “zázrak” stal a tím je frakování. Jaký tam máte další zázrak, který zvrátí současný více jak 20 let kontinuální pokles zásob ropy a každoroční zvyšování náročnosti těžby (ERoEI)?
Opravdu vsadíte vše na předpoklad, že se do 20-30 let vyvine dosud neznámá technologie a začne se objevovat trojnásobek nových a lehce těžitelných ložisek v rozvinutých státech?
frakovanim ziska ropu a plyv viac menej len usa, nikto iny
takze to sice malo vplyv ale nie tak velky
oprava: plyv ma byt plyn
V rodinných domoch ale väčšinou bývajú tý chodobnejsi , až na niektoré mestá typu Senec a podobne, kde si tý s vyšším príjmom zaraďujú vilku a fotovoltaikou a neviem čím, na dedinách to tak nieje, človek si tu musí dva krát rozmyslieť, koľko môže do auta investovať
Netvrdím, že každé auto musí byť ponorené, jedná sa o tie, kde bola narušená batéria a hrozí riziko požiaru, ale ak sa zrazia dva elektromobily, pri tej vzájomnej hmotnosti čo majú navyše to fakt nieje len tak, navyše ak elektromobil naberie menší rodinný sedan, tak nemá šancu proti niečomu čo má len o niečo menšiu hmotnosť, aby to nebolo považované za nákladné auto,
Dve Tesly tu stretávam a okrem toho, že to je škaredé auto, ani sedan ani sportiak, tak je dosť problém s našimi cestami, a tie ťažké autá dávajú tým cestám fakt zabrať, už teraz je problém s nákladnou dopravou v mestách a čo až každé auto bude mať 3tony?
“No v meste ho ťažko bude niekto nabíjať predlžovačkou z okna”
treba si pozriet videa z norska ako tam vypada nabijanie na niektorych sidliskach 🙂
Že vy myslíte tu slavnou fotografii z Norska s prodlužkami přes sebe, což bylo uměle vytvořeno a stále se to tu hlavně v Čechách objevuje stále dokola, i když pravdivost byla za těch 5 let už asi milionkrát vyvrácena?
https://youtu.be/7l3UepKy_Sk
Nabíjení na sídlišti v Norsku, do 10-15 let to bude běžné i v ČR
jo pri nakupu si v pohode nabijes, LOL …pokud nakupujes v 11 dopo kdy je tam jedine volno, to ale asi chodis do prace na nejakem statnim urade ze si takhle odskocis na nakup…tomu by odpovidalo i to ze te tam nechaj jentak nabijet za tisice kc mesicne
Jak byste definoval “väčšinu ľudí”, co se jízdních profilů týče ?
Já jsem si udělal vlastní statistiku ze svého okolí – průměry
70% najezdí do 50km denně – z práce do práce, nákup, o víkendu někdy 300km, někdy 0km.
10% to má 200-250km denně – mají to dále do práce
10% to má 400-500km denně – jízda je částečnou náplní jejich práce (služebák)
10% to má nepredikovatelně – 14 dní nikam nejede a pak 1000km – někdy práce, někdy soukromě. Průměr bych z toho raději nepočítal, byl by zavádějící 🙂
Tak profil jazdy na ,,hov*do” 😀 rýchle autá im netreba, nevedia jazdiť ani s týmito 😉 ale tie počty ste trafili, ono najviac ľudí dochádza vážne do práce a späť do tých 50 km ešte sa vozia spolu viacerí, čím ďalej tým viac ľudí v aute, čo sú sluzobky a firemné autá to zasa nejde počítať ku priemeru ani pri spalovakoch,
Já teda nevím, ale nějak mi tam chybí od 50 do 200km. Přijde mi to jako rozumná cesta do práce (sám to mám podobně). Tak možná byl vzorek lidí malý, nebo jsem fakt mimo tabulku :D. Přijde mi totiž, že právě ti, co potřebují jet 100km denně budou mít s EV největší problém, protože si nebudou moci dovolit nenabíjet každý večer.
hmmm. Nabíjení ho stojí 2 dolary denně? Opravdu?
Proč by ne? Jestli nabíjí doma
Denne prejdem asi 40km čo je 0,8€ za 5kWh z 230V zásuvky (nabité za 2h). Bus by ma stál 2,30€, benzín vyše 3€. Koľko stojí cesta do práce vás?
PS: keď sme s manželkou chodievali do práce a z práce spolu, náklady boli na osobu polovičné (samozrejme okrem autobusu).
Môžem sa opýtať, koľko ste zhruba dali za to auto?
jasne a kdybys misto toho busu zapocital treba taxika a benzin pocital pro spotrebu ruskeho nakladaku zil, vyjde ti to zes opravdu vydelal majlant a ses strasne chtrej byznysmen ze sis poridil elektroauto
ale realita je krapet jinaci
1kwh celkova cena 10kc a l nafty 42kc spotreba i u vetsiho auta v poho 4 l/100…to mame na tvejch 40km 50kc za elektriku a 67kc za auto … rozdil 17kc by ti uhradil ten milion v porizovaci cene pri tvem najezdu asi tak za 161 let (a to kdybys jezdil i o vikendech a svatcich, jinak 235…LOL) … a pozor kdyby nekoho kdo neumi pocitat zajimalo kolik by musel ten rozdil mezi porizovackou ev a diesla a “usporou” za zivotnost toho auta at nezeru 15let (coz urcite u ev je 2x vic nez real) byt aby to pro jezdce jako ty vyslo na stejno…pak je to 64tis … ev varianta stejneho auta drazsi o 64t nez varianta diesel …hm to tu jeste nebylo a hoooodne dlouho nebude, ani kdyby se zapocitaly naklady usetrene na parkovnem a dalnicni znamce (ktere ani po celou dobu zivotnosti ev trvat nebudou, neb uz ted se mluvi o jejich zruseni behem par let)
Tak zaprvé původní dotaz byl o nabíjení za 2 Eura denně. Zadruhé kde jsi přišel na to že elektromobil stejné kategorie stojí o milión víc? Zatřetí kdo nabíjí doma, tak má zvýhodněný tarif a nabíjí přes noc.
tak za prve napr. tesla prumernej mod 3 o S a X ani nemluve (a kdo jde do jineho ev nez tesla je totalni hlupacek kterej tomu vubec nehovi protoze ti jedini rozumi poradne hlavnim komponentum ev- tj. battery management, baterie a elmotory) JE cca o milion drazsi nez velikostne a uzitkove srovnatelene auto (nepocitam srovanelnost s lux sportaky protoze i kdyz ta tam urcite je na urovni akcelerace…a zkusil jsem oboje… na urovni uzitkovosti, estetiky a image tam teda zatim neni)
ale u nejmensich AUT ktere dodavaji stejne varianty je rozhodne v radu minimalne mnoha stovek tisic (u dacie to je ctvrt mega a levnejsi ev nez dacie najdes sotva) … v zadnym, pripade pod 100 jak by tomu odpovidal ekonomicky nahled
za druhe , ja zvyhodneny tarif (druhy nejlevnejsi co existuje 20 ze 24 hodin takze nejen pres noc milanku ale i presd den) mam sazba d45 jestli ti to neco rika a tam je to tech 10kc /kwh kdyz zapocitas jak silovku tak distrib. naklady (mimochodem v silovce u NT a VT neni rozdil vubec zadny)
takze FAKTA nikoliv pohadky a emoce
Rozdiel už dávno nie je milión. Ak by sme porovnávali Teslu 3 s novou Octaviou (automatická prevodovka), tak sme s porovnateľnou výbavou niekde okolo 500-600K.
Stále to nie je málo. A akonáhle človek nemá možnosť nabíjať “lacno”, tak to je ekonomicky problém. S tým s vami súhlasím
Já mám PRE D02d (3x25A) – ten nejblbější, nijak nezvýhodněný, pouze VT. Spotřeba necelých 7MWh. 1kWh mně minulý rok stála 5Kč. K výpočtu jsem dospěl tak, že jsem celkovou částku na faktuře vydělil počtem zkonzumovaných kWh taktéž uvedených na faktuře. Tedy za All Inclusive.
Jak tedy s tím druhým nejlevnějším tarifem dosáhnete dvojnásobné ceny za kWh ?
Jediné co mě napadá je výrazně nižší odběr. Pak mi nedává smysl takovýto tarif, který je výhodný právě díky vysoké spotřebě. Nicméně, příklad seshora nabíjení EUV 5kWh denně dělá zhruba 1,8MWh ročně. Což by hrubým odhadem odpovídalo spotřebě, při které platíte 10Kč za kWh. Tedy EUV by vám pak zlevnilo cenu za kWh až dvakrát 🙂
Každopádně 10Kč za kWh je vaše ekonomická rozvaha, do toho vám nebudu kecat …
1kWh mně minulý rok stála 5Kč.
a kolko to je dnes? quant podla mna pisal o aktualnych cenach a nie minulorocnych
Dnes nevím. Je to poměrně dost deformované zdražením el. energie a regulací ze strany státu. Takže si raději počkám na fakturu, přijde za 14 dní …
Za uplynulý rok 5,24 Kč s příspěvkem 3.500 Kč, bez započtení příspěvku 6Kč. Změřená spotřeba 4555 kWh.
Edited: K názvosloví – minulý rok bylo 10/2020-10/2021. uplynulý rok 10/2021-10/2022
Tak mi předveď to srovnatelné auto o milión levnější než Tesla.
Sazba pro elektromobily je D27D a cena je cca 8 korun na nízkém tarifu včetně distribučních poplatků
A emocema to hází na tvojí straně.
Problém je stále vysoká poptávka a snaha firem umořit si náklady na vývoj nového typu pohonu. Pokud se zaměříme čistě na výrobní náklady tak samotná baterie by měla vyjít na nějakých 100 tisíc navíc. Místo spalovacího motoru dáte elektromotory plus řidící elektroniku, ale to by mělo vyjít ještě levněji než jedna ku jedné. No a zbytek už je zisk výrobce. Proto si taky Tesla může dovolit mít marži přes 30%, což je více než má BMW nebo Mercedes, prostě prodává každé auto co vyrobí a stále je to málo.
,,spotreba vetsiho auta v poho 4 l/100,,
Tak určitě 😅 to je tak nejmenší možná spotřeba na trhu. A porovnávat výkonnou teslu s dyzlem. To je taky super 🙂
Ale tak moje “větší” auto má taky průměrnou spotřebu 5.4 l/100 km. Jen mám asi vadné palivové čerpadlo – nejspíše špatně vidí na údaje v techničáku, a taky má špatnou paměť na údaje z reklamního letáku.
Pořád je to jedna z nejmenších spotřeb 🙂
Souhlas. S Octávkou jsem dlouhodobě jezdil 5,1l – 5,2l/100km – diesel 1,9 i 1,6. A to si ze mne všichni kolegové dělali srandu, že vozím plachtu a jezdím na vítr, protože oni měli spotřebu o půl litru výše … S Kodiaqem 2l diesel jezdím kolem 5,6l/100km …
Asi sem tam měl dost nějaké to /s. To moje auto má tu spotřebu 5,4 (mimo město snad dokonce pod 5) jenom v techničáku. Realita je 8-9.
Občas některé cesty se dají v průměru za 7… ale to “nejedeš”. A město pod 9 znamená, že ho jedu ve 3 ráno.
Párkrát sem zkusil jet na spotřebu – ale na 5,5 sem se dostal pouze když člověk jede plynule 70-80.
Prostě 2t auto za 5 nepojede ani kdybych se postavil na hlavu
Mám to podobně jako Martin, dobíjím jen to co projedu, cca 7 kWh/den. Od letošního června nám navíc pomáhá fotovoltaika a protože si to hlídám a sluníčko nám přeje, tak tuším, že i dnes to bude ‘zadarmo’.
jasne a ta ftv byla zadarmo ze jo protoze sis ji vybastlil sam v garazi… pche
fakt zadarmo?
kde sa da fotovoltaika a baterka ziskat zadarmo? hned si idem zo 10 panelov a aspon 20kwh baterku zobrat 🙂
Úplně zadarmo ne ale provozní náklady jsou prakticky nula.
ale investicne su take, ze to v lepsom pripade sa splaca roky ak sa to vobec splati, lebo ak ma clovek smolu a odide mu baterka po zaruke, alebo ma smolu na zlu seriu panelov a pod. tak je to na pi…
Je to o úhlu pohledu. FVE mám tak jako tak. Kdybych měl spalováka, tak platím benzín, ale mám EV, tak neplatím nic. Prostě dodnes (7.10.) mi malá FVE uživí provoz domu a z přebytků také EV.
Konec konců, než jsem si pořídil vlastní FVE, tak jsem nabíjel od souseda přes prodlužku, bo ten měl zase fotovoltaiku, ale neměl EV. Teď jsme to srovnali, on si pořídil EV, já FVE. 😎
to nieje o uhle pohladu, jednoducho treba do ceny pocitat aj investicne naklady, neda sa povedat, ze ked si si predimenzoval FVE vzhladom na spotrebu tak potom eauticko nabijas zadarmo, lebo to predimenzovanie FVE nieco stalo