SpaceX

Videa z prvního úspěšného přistání aerodynamického krytu do sítě

Během nedávné mise STP-2 se SpaceX poprvé podařilo zachytit přistávající aerodynamický kryt do sítě. Podrobnosti o tomto milníku najdete ve starším článku, nyní se však k události vracíme, protože se objevila dvě nová videa, která si zaslouží vaši pozornost.

První video ukazuje, co se s krytem dělo od odpojení přes vstup do atmosféry až po let s rozevřeným padákem. Druhé video pak zachycuje okamžik přistání krytu do sítě na lodi Ms. Tree. (Tady je kdyžtak YouTube alternativa, kde jsou obě videa sestřižena do jednoho.)

Kryt v hodnotě 3 milionů dolarů by tak mělo být možné použít znovu na některé z budoucích misí. Více informací o lodi Ms. Tree a problematice záchrany krytů najdete v tomto podrobném článku.

Zobrazit komentáře

  • Tohle je vazne nadhera...to co se posledni dobou deje v kosmonautice je z velke casti hlavne zasluhou spaceX.
    Chvili jsem premyslel, jake by to bylo serfovat na tom krytu dolu na zem :D Jestli tam jsou prihodne teplotni a dynamicke podminky pro cloveka ve skafandru :) To je celkem hezka uloha :) Prezil by takovy "zapomenuty" technik ve skafandru navrat v tomto pouzdre? Vcetne i nepovedenho zachyceni? V jake vysce se kryt odhazuje?

    • Při dostatečné zásobě kyslíku, stabilitě krytu is člověkem uvnitř (přece jen je dlouhý kolem 10 m, tak člověk je proti němu malinký), by to asi bylo možné. Teplota v jeho závětří nebude vysoká, navíc by byl na akustických destičkách, které jsou dále s mezerou od hlavního pláště, který bude mít přes 100 °C při brzdění o atmosféru.
      NBphužel nevíme brzdné G, ale nebude asi moc velké, to by se kryt rozpadl.
      Jen by asi musel být při kurtován v nějaké jednoduché sedačce.
      Kryt je celkově vůči brzdné ploše relativně lehký. Ale pozor, je to brzdění ze suborbitálního letu, nikoliv z orbitálního. Tam by musel zpomalovat např, z rychlosti 8 km/s, a to tento typ krytu nedal.
      Velmi hrubě teoreticky to ovšem ukazuje, že člověk ve skafandru s větší zásobou kyslíku? By to v případě něčeho podobného mohl dát. Jen by ten kryt musel být odolnější a sestup by opatrně musel být veden v pozdější fázi více "šikmo" pro menší tepelné namáhání rozprostřené více do času.
      Ovšem to si pak můžeme říct - a není jednodušší skočit v záchranné kapsli? TEdy zase kouli, doutníku s tepelnou ochranou, která je plně uzavřená. :D

      Jako čistokrevný orbitální parašutismus by bylo vyskočit jen ve skafandru s padákem v batohu na zádech. To jasně vidím. Kolem skafandru žhavá rázová vlna přes 1000-1500 °C zpomalující z 8 km/s nebo více. Silou "snadno" vyvažující tlaky na různá místa těla při brzdění. Rovnováha vyvažovaná rukama a nohama, uvnitř zpocenej tester., který ví, že vypuštěním padáku v této fázi si nepomůže, protože ten by musel být taky pěkně odolný vůči teplotě a 2 fázový - nadzvukový/podzvukoý/případně 3 fázový, kde orbitální by byla velmi odolná plachta pomáhající také s počátečním brzděním. Na zádech regenerátor s tunou flašek zásob vzduchu pro dčasově dlouhý skok. A to celé vydržet i 1 - X hodin dle toho z jaké drahy by byl seskok. Nehlaste se všichni! :D

    • Mimochodem, kdyz to tak zminujes, existuje i neco, cemu se rika orbitální parasutismus, jaksi zatim neodzkouseno clovekem :-)

  • Je nejake blizsie info k druhej polovici krytu, preco sa poskodila ?

    • Není. Buď se poškodila při přistání, nebo během pobytu ve vodě, nebo při vytahování na palubu.

  • Ten návrat do atmosféry je hodně drsný, už chápu to kovovou špičku.

    • Myslím, že ta je pro výstup. Dolů to neletí špičkou napřed.

      • Kamera na videu kouka na spodni kraj, je videt vykrojeni krytu. Jiskry obtekaji kryt od spicky pryc. Jako by clovek sedel obracene na sanich, ktere jedou z kopce dolu a dival se smerem ke startu.... Ta tepelna ochrana spicky tam byla pridana prave v dobe, kdy Spacex zacalo s pokusy o zachranu krytu. Temer jiste je pro sestup - podle me jsou to prave jiskry ze spicky krytu, co jsou videt na tom videu.

  • Nemůžu se zbavit dojmu, že to přistání bylo docela těsné! Řekl bych že stačilo pár metrů a byl zase v moři, ale není toho moc vidět tak kdo ví...

        • Jednou říkal 6 milionů a jednou 5 milionů, tak to možná bude někde mezi.

          • Povodne kryty nemali padaky ani orientacny system s triskami. Tento co teraz pristal myslim oznacuju ako 2.0 Rozdielne ceny mozu byt rozdielne generacie krytu.

          • Já bych předpokládal, že novější bude levnější, tedy v případě SpaceX, v případě NASA by to bylo opačně.

          • Ja by som povedal, ze ta druha verzia bude drahsia. Obsahuje upravy pre znovupouzitie (padak, manevrovacie trisky, vystuzenu spicku), niekde som myslim cital, ze je spevneny oproti predchadzajucej verzii a odolnejsi voci vode. Ak stoji 6 milionov a podari sa ho pouzit 3 krat, tak su to naklady na misiu ca 2 miliony.
            Otazne je potom kolko bude cena za pripravu na dalsi start a aka bude uspesnost chytania krytov.

          • Dobrý den,

            Nejde jen o cenu, ale i o výrobní čas... A nejde říct že polovina krytu je 50 % ceny polovin krytu nejsou totožné ("Samec / Samice).

            Každopádně je to moc velký úspěch a radost i pro fanoušky.

Sdílet

Aktuální články

Lady s Teslou: Jak si vede čínský elektromobil NIO ve srovnání s Teslou

Půjčila jsem si čínský elektromobil NIO ET5 Touring a porovnala ho se svojí Teslou Model…

5. 9. 2024

První pacient Neuralinku se ohlíží za 7 měsíci, které uběhly od implantace neurálního čipu

Od implantace neurálního rozhraní Neuralinku prvnímu uživateli uplynulo již 7 měsíců. Při té příležitosti zveřejnil…

3. 9. 2024

Falcon 9 poprvé od roku 2021 neúspěšně přistál a SpaceX muselo pozastavit další starty

Ve středu došlo k vzácnému selhání při přistání rakety Falcon 9. Incident nastal během mise…

29. 8. 2024

Vesmírní turisté se možná už letos proletí nad zemskými póly v lodi Crew Dragon

Maltský miliardář čínského původu se rozhodl, že zaplatí sobě a třem svým přátelům cestu na…

26. 8. 2024

Druhý uživatel Neuralinku díky rozhraní už obstojně hraje Counter Strike

Druhý uživatel rozhraní Neuralinku dostal svůj implantát v červenci a už nyní s ním hraje…

24. 8. 2024

Byla představena mezinárodní posádka soukromé mise Ax-4, která navštíví ISS

Společnost Axiom Space zveřejnila jména účastníků své čtvrté soukromé mise Ax-4. Příští rok navštíví ISS…

17. 8. 2024