SpaceX

Videa z prvního úspěšného přistání aerodynamického krytu do sítě

Během nedávné mise STP-2 se SpaceX poprvé podařilo zachytit přistávající aerodynamický kryt do sítě. Podrobnosti o tomto milníku najdete ve starším článku, nyní se však k události vracíme, protože se objevila dvě nová videa, která si zaslouží vaši pozornost.

První video ukazuje, co se s krytem dělo od odpojení přes vstup do atmosféry až po let s rozevřeným padákem. Druhé video pak zachycuje okamžik přistání krytu do sítě na lodi Ms. Tree. (Tady je kdyžtak YouTube alternativa, kde jsou obě videa sestřižena do jednoho.)

Kryt v hodnotě 3 milionů dolarů by tak mělo být možné použít znovu na některé z budoucích misí. Více informací o lodi Ms. Tree a problematice záchrany krytů najdete v tomto podrobném článku.

Zobrazit komentáře

  • Tohle je vazne nadhera...to co se posledni dobou deje v kosmonautice je z velke casti hlavne zasluhou spaceX.
    Chvili jsem premyslel, jake by to bylo serfovat na tom krytu dolu na zem :D Jestli tam jsou prihodne teplotni a dynamicke podminky pro cloveka ve skafandru :) To je celkem hezka uloha :) Prezil by takovy "zapomenuty" technik ve skafandru navrat v tomto pouzdre? Vcetne i nepovedenho zachyceni? V jake vysce se kryt odhazuje?

    • Při dostatečné zásobě kyslíku, stabilitě krytu is člověkem uvnitř (přece jen je dlouhý kolem 10 m, tak člověk je proti němu malinký), by to asi bylo možné. Teplota v jeho závětří nebude vysoká, navíc by byl na akustických destičkách, které jsou dále s mezerou od hlavního pláště, který bude mít přes 100 °C při brzdění o atmosféru.
      NBphužel nevíme brzdné G, ale nebude asi moc velké, to by se kryt rozpadl.
      Jen by asi musel být při kurtován v nějaké jednoduché sedačce.
      Kryt je celkově vůči brzdné ploše relativně lehký. Ale pozor, je to brzdění ze suborbitálního letu, nikoliv z orbitálního. Tam by musel zpomalovat např, z rychlosti 8 km/s, a to tento typ krytu nedal.
      Velmi hrubě teoreticky to ovšem ukazuje, že člověk ve skafandru s větší zásobou kyslíku? By to v případě něčeho podobného mohl dát. Jen by ten kryt musel být odolnější a sestup by opatrně musel být veden v pozdější fázi více "šikmo" pro menší tepelné namáhání rozprostřené více do času.
      Ovšem to si pak můžeme říct - a není jednodušší skočit v záchranné kapsli? TEdy zase kouli, doutníku s tepelnou ochranou, která je plně uzavřená. :D

      Jako čistokrevný orbitální parašutismus by bylo vyskočit jen ve skafandru s padákem v batohu na zádech. To jasně vidím. Kolem skafandru žhavá rázová vlna přes 1000-1500 °C zpomalující z 8 km/s nebo více. Silou "snadno" vyvažující tlaky na různá místa těla při brzdění. Rovnováha vyvažovaná rukama a nohama, uvnitř zpocenej tester., který ví, že vypuštěním padáku v této fázi si nepomůže, protože ten by musel být taky pěkně odolný vůči teplotě a 2 fázový - nadzvukový/podzvukoý/případně 3 fázový, kde orbitální by byla velmi odolná plachta pomáhající také s počátečním brzděním. Na zádech regenerátor s tunou flašek zásob vzduchu pro dčasově dlouhý skok. A to celé vydržet i 1 - X hodin dle toho z jaké drahy by byl seskok. Nehlaste se všichni! :D

    • Mimochodem, kdyz to tak zminujes, existuje i neco, cemu se rika orbitální parasutismus, jaksi zatim neodzkouseno clovekem :-)

  • Je nejake blizsie info k druhej polovici krytu, preco sa poskodila ?

    • Není. Buď se poškodila při přistání, nebo během pobytu ve vodě, nebo při vytahování na palubu.

  • Ten návrat do atmosféry je hodně drsný, už chápu to kovovou špičku.

    • Myslím, že ta je pro výstup. Dolů to neletí špičkou napřed.

      • Kamera na videu kouka na spodni kraj, je videt vykrojeni krytu. Jiskry obtekaji kryt od spicky pryc. Jako by clovek sedel obracene na sanich, ktere jedou z kopce dolu a dival se smerem ke startu.... Ta tepelna ochrana spicky tam byla pridana prave v dobe, kdy Spacex zacalo s pokusy o zachranu krytu. Temer jiste je pro sestup - podle me jsou to prave jiskry ze spicky krytu, co jsou videt na tom videu.

  • Nemůžu se zbavit dojmu, že to přistání bylo docela těsné! Řekl bych že stačilo pár metrů a byl zase v moři, ale není toho moc vidět tak kdo ví...

        • Jednou říkal 6 milionů a jednou 5 milionů, tak to možná bude někde mezi.

          • Povodne kryty nemali padaky ani orientacny system s triskami. Tento co teraz pristal myslim oznacuju ako 2.0 Rozdielne ceny mozu byt rozdielne generacie krytu.

          • Já bych předpokládal, že novější bude levnější, tedy v případě SpaceX, v případě NASA by to bylo opačně.

          • Ja by som povedal, ze ta druha verzia bude drahsia. Obsahuje upravy pre znovupouzitie (padak, manevrovacie trisky, vystuzenu spicku), niekde som myslim cital, ze je spevneny oproti predchadzajucej verzii a odolnejsi voci vode. Ak stoji 6 milionov a podari sa ho pouzit 3 krat, tak su to naklady na misiu ca 2 miliony.
            Otazne je potom kolko bude cena za pripravu na dalsi start a aka bude uspesnost chytania krytov.

          • Dobrý den,

            Nejde jen o cenu, ale i o výrobní čas... A nejde říct že polovina krytu je 50 % ceny polovin krytu nejsou totožné ("Samec / Samice).

            Každopádně je to moc velký úspěch a radost i pro fanoušky.

Sdílet

Aktuální články

Nové kontrakty SpaceX: Mobilní družice pro Apple, sdílená GTO mise a orbitální tahač od Impulse Space

Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…

22. 11. 2024

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024