Psal se březen roku 2020, když jsme pro vás připravili článek, který pojednával o tom, kde všude je možné si na vlastní oči prohlédnout letěné exempláře kosmických lodí a raket firmy SpaceX nebo třeba její námořní flotilu. A protože od té doby uplynuly již více než tři roky, patrně nastal čas, abychom pro vás připravili doplnění nových informací z této oblasti. Nově můžete navštívit dvakrát letěný Dragon a také boční stupeň Falconu Heavy.
A začneme podobně jako minule, tedy kosmickými loděmi Dragon, kterých do dnešních dnů SpaceX vyrobilo celkem 25. Třináct Dragonů bylo postaveno ve verzi Dragon 1, tedy jako zásobovací lodě a zbylých dvanáct je pochopitelně ve verzi Dragon 2. Z těchto 13 lodí první generace jsou vystaveny celkem tři exempláře. Abyste nemuseli rozklikávat minulý článek, dodávám, že to je pouze o jeden exemplář více než před třemi roky. V roce 2020 byly vystaveny lodě s pořadovými čísly C101 (Hawthorne v Kalifornii) a C102 (Kennedyho vesmírné středisko na Floridě).
Letos na jaře k těmto dvěma exemplářům přibyl třetí kousek s číslem C113. Jde o poslední loď vyrobenou ve verzi Dragon 1. Tato kabina letěla se zásobami k ISS poprvé v srpnu roku 2017 v rámci mise CRS-12 a druhý start absolvovala v květnu 2019 pod označením CRS-17. Ze všech tří vystavených lodí jde o jedinou, která absolvovala dvě kosmické mise. A kde je možno tento Dragon vidět? Od konce minulého roku je loď vystavena v Muzeu vědy a průmyslu v americkém Chicagu.
Mimochodem, nepůjde zde o jedinou letěnou kosmickou loď, jelikož chicagské muzeum má ve svých sbírkách další dvě. A se vší úctou k lodi Dragon, ty jsou daleko slavnější. Tou první je kosmická loď Aurora-7, na jejíž palubě se v roce 1962 vydal na svou první a jedinou kosmickou misi astronaut Malcolm Scott Carpenter. A nejslavnějším exponátem je dle mého rozhodně kabina Apolla 8. Na Vánoce roku 1968 v ní Frank Borman, James Lovell a William Anders poprvé obletěli Měsíc. Na samotný závěr bych dodal tři věci. Za prvé, že kosmická loď Dragon C113 byla muzeu darována, nejedná se tedy o zápůjčku. Také bych rád uvedl, že SpaceX zbývá někde ve skladech celkem devět lodí Dragon 1 první generace a doufejme, že i ty čeká v brzké době někde vystavení. A za třetí, ze tří vyřazených lodí Dragon druhé generace není žádná z nich zatím veřejně dostupná.
Po nově vystavené lodi Dragon přichází na řadu i první stupně rakety Falcon 9. Do poloviny roku 2022 jste měli možnost si na vlastní oči prohlédnout pouze tři exempláře. Šlo o stupně B1019 (Hawthorne v Kalifornii), B1021 (Hangár E, Cape Canaveral Space Force Station) a B1035 (Houston). K nim přibyl v roce 2022 ještě stupeň s pořadovým číslem B1023. Jde o booster, který nejprve absolvoval poměrně náročnou misi Thaicom-8, při které si po přistání zatancoval na palubě plošiny OCISLY. Následně posloužil jako boční stupeň při slavné premiéře rakety Falcon Heavy, při které se do vesmíru vydal osobní automobil Elona Muska.
Tento stupeň je možno od léta 2022 vidět v návštěvnickém centru Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v rámci nové expozice Gateway, kde dělá vhodný doplněk již dříve vystavenému Dragonu C102. Zajímavostí je, že stupni byla předtím nainstalována stará hliníková kormidla místo původních titanových, jelikož ta jsou dost drahá, a tak je SpaceX potřebuje pro ostatní stupně ve své flotile.
Než ukončíme tuto kapitolu a definitivně se pro dnešek rozloučíme, zbyvá nám tu jedna perlička, která rozhodně stojí za zmínku. Jednoznačně nejstarším vystaveným exponátem SpaceX je první stupeň B1019, který při misi Orbcomm-2 jako první v historii úspěšně přistál a nyní je umístěn před závodem firmy SpaceX v Hawthorne. Tento booster se na svém místě nachází již od srpna roku 2016, tedy dobrých sedm let a zdá se, že se na něm zub času začíná pomalu podepisovat. Patrně z tohoto důvodu se SpaceX rozhodlo svůj oblíbený stupeň zachovat i pro budoucnost a poněkud jej zrenovovat. Počátkem letošního července kolemjdoucí zaznamenali, jak parta dělníků přetírá tento stupeň novou barvou:
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Vloni jsme měli možnost navštívit expozici Gateway. Mám detailní fotky boosteru a řídící plošky, které na něm byly nevypadají jako demo - kusy.... A nebo byly velmi dobře namaskované..
https://www.icloud.com/sharedalbum/cs-cz/#B0gJ8GySPGQ03BA
Škoda, že je to tak daleko. 😊
Hezký přehled,díky Jirko!