Úžasné fanouškovské video ukazuje, jak by mohla probíhat dubnová orbitální mise Starship
První orbitální mise Starship už je na dosah. Očekává se, že během dubna bude konečně vše připraveno (od rakety přes rampu až po úřední povolení), a SpaceX tak bude moct začít s pokusy o start.
Všechny potřebné díly skládačky do sebe začínají zapadat. Nosič Super Heavy B7 byl ve středu umístěn zpět na orbitální vypouštěcí stůl (poté co byl dočasně sundán, aby mohly být dokončeny finální přípravy stolu na start, které zahrnovaly především instalaci ochranného okrytování). V sobotu pak byla na orbitální rampu převezena Starship S24, která během posledních týdnů prošla dokončením tepelného štítu a dalšími přípravami. V následujících dnech lze očekávat spojení S24 a B7 do jednoho celku. Následně SpaceX možná provede nějaké finální pozemní testy (například další kompletní generálku s tankováním celé rakety a simulovaným odpočtem), ale také je možné, že firma rovnou přejde na ostré pokusy o start.
Úřední povolení pro orbitální start od Federální letecké správy se očekává někdy v půlce dubna a námořní uzavírky pro orbitální test už byly oznámeny na týden začínající 6. dubna. Některé zdroje uvádějí předběžný termín startu 10. dubna, ale reálně start proběhne nejspíš až v pozdější části měsíce. Vyplývá to z aktuálních tweetů Elona Muska, podle kterých by Starship mohla poprvé odstartovat někdy v druhé polovině dubna či o něco později. Jelikož jde o premiéru nové rakety, můžou se navíc objevit menší zádrhely a bude potřeba několik pokusů o start. Podstatné však je, že se po několikaletém čekání konečně nacházíme v cílové rovince (poslední krátký testovací let Starship proběhl už skoro před dvěma roky!).
Poslední týdny čekání si můžete trochu zkrátit novým videem, které aktuálně vydala skupinka fanoušků věnující se tvorbě neoficiálních renderů a animací z oboru kosmonautiky. Propracované 20minutové video představuje první orbitální start Starship formou dojemného příběhu, který navíc vzdává hold pracovníkům SpaceX. Video nazvané O.F.T. (Orbital Flight Test) je velmi detailní a ukazuje, jak by mohla probíhat první testovací mise Starship od startu až po návrat lodi do atmosféry. Všechny modely a fáze mise jsou technicky velmi přesně zachyceny, avšak jak samo video upozorňuje, některé vyobrazené věci ve skutečnosti nejsou v plánu hned pro první orbitální start. Konkrétně jde o zachycení Super Heavy a vypuštění testovacích družic Starlink. Video tedy sice ukazuje start Starship S24 a Super Heavy B7, ale jde spíše o uměleckou reprezentaci některé z pozdějších testovacích misí. To ale nic neubírá na kvalitě výsledku, na kterém tvůrci pracovali 9 měsíců. Video má povedenou animaci, je technicky přesné a obsahuje kvalitní hudbu. A v závěru vám možná i slzička ukápne…
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Mise Starlink 6-70 - 1. 12. 2024
- Mise Starlink 9-14 - 29. 11. 2024
- Mise NROL-126 - 26. 11. 2024
K videu: věřím, že dosedne do oceánu v celku hned na poprvé.
Překvapila mě malá nádrž dole u prvního stupně. Ta v původním návrhu nebyla, že?
Původně ne, ovšem novinka to taky není. Myslím, že o tom bude něco zde na webu v souhrnu prototypů.
Elonův Tweet z 6.4.: v týdnu od 10.4. testy (že by WDR č.2?), v týdnu od 17.4. první pokus o start
Jo, ale ty tweety jsou napínající.
https://twitter.com/watchstarbase/status/1644056279332294656
SpaceX Twitter : Starship fully stacked at Starbase. Team is working towards a launch rehearsal next week followed by Starship’s first integrated flight test ~week later pending regulatory approval
Moj typ je 20.04. to poleti.
FAA kouzlí.
https://twitter.com/VickiCocks15/status/1643983553708064771
A mexičani vydali jasnou uzávěru.
https://twitter.com/Alexphysics13/status/1643783761249574917
Držím palce.
https://twitter.com/Erdayastronaut/status/1643952143655641088?
10.4. Patrně WDR? … 😉
https://twitter.com/RocketRanchTX/status/1643801122879029248?
ChD start 10.4. na velikonoční pondělí nevylučuje. V USA ho nemají jako státní svátek.
https://twitter.com/wapodavenport/status/1643369980270919680?
Mnohem stylovější by to bylo 12.4.
Souhlas. JG je nesmrtelný i po 62 letech.
Lepší nežli 20.4. na den THC… 😉
FAA jsou ale úřad, co má vždy pravdu.
FAA je tajemné jako hrad v Karpatech… 😉 Bude delší let?
https://twitter.com/TheRocketFuture/status/1643941442023309315?
Ono je to současně i start prvního STS, takže o to zajímavější datum.
Že by 12.4. bylo přistání?
Za mě kvůli elonovi tipuji 20. Duben. V anglické transkripci 4/20 🪴
Rozhoduje povolení ke startu od FAA a Gwyne s týmem SpaceX.
EA napsal super článek o místech, kde se dá sledovat start SHS, dopravu a co je v okolí.
https://everydayastronaut.com/how-to-visit-starbase/
Dalo by se říct slovy klasika, tolik páce a přitom taková… Ale budiž, práce opravdu hodně, škoda, že byla snaha to udělat jako klasický americký film. Je tam spousta chyb a dost věcí tam chybí. Přitom by opravdu stačilo tak málo. Zkrátit to tak na 10 minut a obsah více přiblížit tomu, co už dávno víme.
Ale snaha se počítá. A až budete umět to co oni, tak by jste mohl kritizovat.
Ale tak to přece není, to že něco neumím ještě neznamená, že na to nemůžu mít názor. V dnešní době nikdo nemůže umět všechno, protože je toho tolik, že to není ani v lidských silách. Navíc možná jste si nevšiml, ale já kritizuji obsah a nikoliv samotné provedení, k tomu jsem nenapsal ani čárku. Takže vlastně to vůbec není o tom co kdo umí nebo neumí, ale jaký obsah zvolili.
To jo, ale už celkové podání ukazuje na to, že jde spíš o kreativní podání autora než o nějaký dokument. Prostě umělecké podání. To je jako kritizovat vetřelce že kdyby byl kratší a nebylo by to scifi bylo by to lepsi
nádhera
Preco je lod na zaver znicena??
Neprezila prechod atmosferou?
EM se na Twitteru vyjádřil, že největší problém s tepelnou ochranou při návratu do atmosféry jsou klouby manévrovacích ploch. Ty musí být pohyblivé, aby mohly řídit let v atmosféře, ale do mezer v kloubu může zatéci 1400-1700 stupňů Celsia horké plazma z brzdění o atmosféru a propálit ovládací mechanismy nebo spoje řídících ploch.
Na videu je vidět nejprve prohoření v oblasti kloubu a pak selhání jedné horní řídící plochy, která se připlácne k trupu, načež dojde ke ztrátě kontroly nad orientací lodě a vlivem asymetrického rozložení třecích sil k rotaci a postupné destrukci návratového tělesa.
Záleží na tom, z jaké rychlosti se brzdí, výše uvedené teploty jsou orientační pro orbitální rychlosti.
Např. tepelný štít lodi Orion při návratu z oběžné dráhy Měsíce zažívá teploty až 2760C.
Tak jsem si to přečetl podruhé a chtěl jsem napsat, že toto řešení už přece existuje a mají to vlastně za rohem od kalifornské centrály. No ale pak jsem si uvědomil, že u STS to bylo trochu jinak. Ale kdo ví, třeba se částečně inspirovali i tam a něčemu to možná pomohlo. Je ale pravda, že směr namáhání je úplně z jiného úhlu.
Raketoplány měly ty pohyblivé části, přesněji spoje a klouby, schované a relativně překryté tepelnou ochranou přesahující přes kloub.
Na SH ty klapky mají ty destičky taky docela přesah přesto ten kloub, ale nejsou po celé délce prečnívajicí tu náběžnou hranu mezi klapkou a tělem rakety
No je otázkou pod jakým úhlem se poletí, u STS to bylo kolem 40 stupňů a myslím si, že u SS to bude obdobné, takže rozdíl bude jen ve směru. Je otázka jak moc riskovali a nebo hráli na jistotu, já jim v tomto spíše věřím. Necháme se překvapit.