To nejlepší ze startu CRS-11 a připojení Dragonu k ISS

SpaceX má za sebou další milník. Po misi SES-10, kdy poprvé v historii vzlétl již jednou použitý stupeň orbitální rakety, se nyní při misi CRS-11 vydala do vesmíru kosmická loď Dragon, která už byla v minulosti použita při misi CRS-4. Vize společnosti SpaceX o znovupoužitelnosti prvků vesmírné dopravy se tak pomalu ale jistě stává skutečností. Během mise CRS-11 došlo k mnoha zajímavým momentům, mimo jiné k úspěšnému přistání prvního stupně a pozdějšímu zachycení Dragonu ramenem na ISS. Pojďme se podívat na to nejlepší.

Již jednou použitý Dragon

Nejdůležitějším aspektem této jinak relativně rutinní zásobovací mise na ISS byla jednoznačně skutečnost, že Dragon, který letěl na této misi, nebyl nový, ale již použitý. Už jednou se k Mezinárodní vesmírné stanici vydal a následně se úspěšně vrátil – konkrétně během mise CRS-4 v září 2014. Je potřeba však upřesnit, co přesně v tomto případě znamená “již použitý”.

Dragon po vylovení z moře během mise COTS-2 (Foto: SpaceX)

Zatím nejsme tak daleko, aby bylo možné Dragon po návratu z vesmíru vylovit z moře, opláchnout a okamžitě jej vyslat na novou misi. Horký návrat atmosférou a kontakt s mořskou vodou vede k určité míře poškození a opotřebení, a tak se podle SpaceX Dragon musel zevrubně zkontrolovat, některé součástky zrentgenovat a ve spolupráci s NASA se v podstatě každý díl musel znovu certifikovat pro další let. Podle Hanse Koenigsmanna ze SpaceX tak společnost vlastně ani nic neušetřila, jelikož náročná a zdlouhavá inspekce spolkla veškeré úspory, kterých bylo dosaženo znovupoužitím komponent. Jednalo se však o teprve první let Dragonu, který byl z větší části již použitý (již dříve sice Dragony letěly s některými použitými díly, ale zatím nikdy v takové míře jako u CRS-11) a v budoucnu bude tento proces jistě zrychlen a zjednodušen, podobně jako v případě renovace prvních stupňů Falconu, která má brzy zabrat jen pár týdnů.

Které části Dragonu tedy byly původní a které byly nové? Na tiskové konferenci před misí CRS-11 jsme se dozvěděli, že většina komponent zůstala původní (především tlaková kabina, trysky a nádrže), ale některé musely být vyměněny za nové (padáky, tepelný štít, část avioniky, baterie aj.) Příští Dragon pro misi CRS-12 bude opět úplně nový a u následujících misí prý ještě není rozhodnuto, zda poletí s novým Dragonem, nebo použitým. Záleží také na tom, jak si povede Dragon při misi CRS-11.

Jak probíhal start

Start mise CRS-11 byl původně naplánován na čtvrtek 1. 6., ale pár desítek minut před startem byl odpočet přerušen kvůli nepříznivému počasí – konkrétně nedalekému úderu blesku méně než 30 minut před startem, což porušilo jednu z podmínek nutných k získání povolení ke startu. Záložní termín byl v sobotu 3. 6. ve 23:07 SELČ a tentokrát počasí spolupracovalo, a tak jsme se dočkali bezproblémového startu, na který byla radost pohledět. Mise CRS jsou totiž vždy bohaté na dobré záběry (viz cool momenty z mise CRS-10), neboť kromě SpaceX poskytuje svůj vlastní živý přenos také NASA, což ve výsledku znamená, že divák má k dispozici více různých záběrů než obvykle. Samozřejmě málokdo kouká na víc než jeden přenos, a tak člověku často uniknou některé z povedených momentů z ostatních streamů. Proto jsem pro vás vybral to nejlepší ze startu a následného úspěšného přistání prvního stupně na LZ-1.

Rozevření držáků a odklopení věže (3x zrychleno):

Start:

Oddělení stupňů a zpětný zážeh:

Zpětný zážeh z pohledu prvního stupně:

Odhození aerodynamické čepičky Dragonu (zpomaleno):

Vstupní zážeh:

Vypuštění Dragonu:

Rozložení solárních panelů Dragonu:

První stupeň od vyklopení kormidel až po přistání:

Přistání prvního stupně (NASA TV):

Přistání prvního stupně (SpaceX):

Přistání prvního stupně (z dronu):

LZ-1 v novém hávu

V moderovaného přenosu SpaceX zaznělo, že přistávací plošina Landing Zone 1 má nový nátěr, což bylo následně vidět i při přistání. Nebylo však jasné, jaký účel tento tmavý nátěr má. Po přistání to však osvětlil šéf SpaceX Elon Musk, když na Twitteru vysvětlil, že se jedná o speciální barvu, která lépe odráží rádiové vlny, což prvnímu stupni pomáhá měkce přistát.

Přistání prvního stupně na LZ-1 (Foto: SpaceX)

Dragon dorazil na ISS

Kosmická loď Dragon nesla skoro 3 tuny zásob, přístrojů a experimentů (více informací o nákladu najdete v článku na Kosmonautix.cz). Po oddělení od druhého stupně Falconu 9 musela absolvovat 36hodinový let k Mezinárodní vesmírné stanici, ke které nakonec dorazila o 30 minut dříve, než bylo původně v plánu. Po postupném a opatrném přibližování byla v pondělí v 15:52 úspěšně zachycena robotickým ramenem Canadarm2, které ovládali astronauté Peggy Whitson a Jack Fischer. Následně byla loď připojena k portu na modulu Harmony a mohlo začít vykládání. Dragon na ISS stráví zhruba měsíc a následně se vrátí na Zemi, plný nákladu, na který dychtivě čekají především vědci.

Pondělní přílet Dragonu k ISS si můžete prohlédnout z videozáznamu, případně z fotek:

Další zajímavosti

  • Při této misi bylo možné sledovat putování Dragonu po obloze i v Evropě, a to dokonce pouhým okem. Nejlépe to je vidět na tomto videu z Velké Británie:

  • Řadu diváků zaujal “pták”, který byl vidět během návratu prvního stupně atmosférou. Pravděpodobně se však jedná jen o kombinaci sazí a ledu, případně nějaký úlomek (např. ochranného korku, který se nachází kolem oblasti motorů). Na zpomaleném GIFu jde celá věc vidět docela dobře:

  • Během moderovaného přenosu SpaceX ukázalo pár záběrů na speciální kamery, které se používají pro získání těch skvělých záběrů na raketu, jako například při misi NROL-76:
  • Hans Koenigsmann ze SpaceX během poletové tiskové konference oznámil, že druhý stupeň po vypuštění Dragonu úspěšně provedl deorbitační zážeh a dopadl jihozápadně od Austrálie.

Fotky

Dodatečné informace o této misi najdete na jejím podrobném (a stále aktualizovaném) profilu.

Další start, na který se můžete těšit, je BulgariaSat-1, který je plánován na 17. 6. Při této misi bude opět použit již jednou letěný první stupeň Falconu!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matouš Klugar

Příště bych se přikláněl udělat jedno video se všema videma v jednom, než dělat 20 individuálních. vám to ubere práci a diváky to klikání neunudí 😀

Miroslav Janík

… pripojenie k Harmony a mohlo začať vykladanie ? … …. nie je náhodou stále na ,,canade,, ?

Samo

Po zachytení Dragonu astronautmi pomocou canadarm 2 prevzal riadenie pozemný tým a Dragona zaparkovali/pripojili zo zeme.

Tom

Chcem sa spýtať, ako je to s druhým stupňom, niekto ho aj vyloví? A čo sa stane s prvým stupňom, ked sa nepristáva, ten kto vyloví? dakujem