Tesla znovu překonala očekávání, i přes zavření továren ve druhém kvartálu doručila přes 90 tisíc aut
Závěrem minulého kvartálu byla Tesla nucena kvůli pandemii koronaviru uzavřít své americké továrny a zavést nutná opatření při dodávání vozů zákazníkům. Vlivem toho byla čísla za první čtvrtletí nižší, než mohla být, i tak ale tehdy překonala očekávání analytiků. Došlo každopádně k rozevření pomyslných nůžek mezi počtem vyrobených a prodaných vozů, jelikož zaměstnanci automobilky kvůli zmíněným opatřením nemohli pracovat tak efektivně, jako jindy. Výsledkem toho se tak doručení spousty vozů přesunulo až do druhého kvartálu, od něhož měl Elon Musk dle uniklých emailů zaměstnancům velká očekávání. Se závěrem kvartálu zároveň došlo k avizovanému zdražení balíčku FSD Capability, který momentálně amerického zákazníka vyjde na 8 tisíc dolarů, při objednávce z českého konfigurátoru je nutnost si za „plně autonomní řízení“ připlatit 200 tisíc korun.
Za druhý kvartál roku 2020 Tesla vyrobila celkem 82 272 vozů, což je přibližně 20% pokles vůči předchozímu čtvrtletí, kdy ale měla Tesla americké továrny otevřené téměř po celou dobu s výjimkou posledního týdnu, zatímco tentokrát byl Fremont uzavřený téměř polovinu kvartálu. Je tak patrné, že velkou část výroby pokrývala Giga Shanghai, která by teď měla mít výrobní kapacitu mezi 3 až 4 tisíci vozy týdně. V porovnání s druhým kvartálem minulého roku pak pokles ve výrobě činí 5 % (tehdy ještě Tesla neměla postavenou továrnu v Číně).
Většinu vyrobených vozů tvoří Modely 3/Y (Tesla bohužel stále zveřejňuje pro tyto dva modely čísla dohromady), dražších vozů Model S a X se vyrobilo pouze 6 326. Je otázka, zda je tomu tak kvůli nízké poptávce po těchto elektromobilech, což je věc, se kterou Tesla bojuje dlouhodobě, či zda je pokles způsobený tím, že se automobilka věnovala obnovení výroby svých více prodávaných vozů.
Výroba | Prodeje | |
Model S/X | 6 326 | 10 600 |
Model 3/Y | 75 946 | 80 050 |
Celkem | 82 272 | 90 650 |
Z hlediska prodejů jde o pátý nejlepší kvartál v historii Tesly, automobilka konkrétně doručila svým zákazníkům 90 650 vozů, přičemž z tabulky výše je vidět, že jde z většiny o Modely 3/Y. Velké množství z aktuálních prodejů pak činí vozy nedodané v prvním kvartálu, konkrétně by mělo jít o přibližně 14 tisíc elektromobilů. Zajímavá je pak skutečnost, že je nezanedbatelné množství Modelů S/X poskytováno v rámci leasingu, konkrétně dle Tesly jde o 14 %, zatímco v případě Modelů 3/Y se jedná pouze o 4 %.
Pokud prodané vozy porovnáme s ostatními kvartály, tak jde meziročně o téměř 5% pokles, v případě minulého kvartálu pak naopak Tesla prodala o přibližně 2 % vozů více. V porovnání s očekáváním analytiků jde pak zcela bezostyšně hovořit o úspěchu, jelikož konsenzus byl 72 tisíc prodaných vozů, tedy prodeje byly výrazně nad očekáváním. Vzhledem k problémům způsobeným koronavirem jde dle mého názoru označit druhý kvartál z hlediska výroby a prodejů za úspěšný.
Tento názor zřejmě sdílí i akciové trhy, během dne po oznámení prodejů se akcie vyšvihly o téměř 8 % a přesáhly hodnotu 1 200 dolarů za kus. Finanční výsledky za druhé čtvrtletí budou pravděpodobně zveřejněny koncem července, jak už to u Tesly bývá zvykem. Na 7. července bylo původně plánováno ještě každoroční setkání akcionářů, to ale bylo odloženo na září z důvodu pandemie koronaviru.
Tip: Grafy prodejů a výroby v předchozích letech najdete na stránce Tesla v grafech.
- Tesla za první čtvrtletí vykázala dosud nejvyšší zisk, přestože nevyrobila ani jeden Model S nebo Model X - 27. 4. 2021
- Tesla neinvestuje do placené reklamy, ale vydala alespoň krátké spoty pro seznámení s jejími vozy - 12. 3. 2021
- Bližší seznámení s modernizovanými variantami Modelů S a X od Tesly - 29. 1. 2021
Diskuze zaplevelená entitami, které se stydí své výplody spojit se svým jménem. :O
No moc by som sa neradoval, lebo tuto pán “analytik” Anton Wahlman, prišiel s tím že Tesla to má spočítané, lebo YoY klesli za Q2 o 5%, ale GM to pri Chevrolet Silverado HD + GMC Sierra HD (čo je vraj rovnaké vozidlo, len iné logo) stúplo o 2%.
Popravde, VÔBEC netuším, prečo tam spomínal ten Chevrolet Silverado HD, len kazí percentá. Ak by ho vynechal, mohli mať +8%.
Link aj pre Vaše pobavenie https://twitter.com/damphouse/status/1278714111627419650
Popravde, kto zveruje svoje peniaze, alebo sa riadi radami takýchto osôb?
Nejlepší je ta odpověď s tabulkou poklesů prodejů aut https://pbs.twimg.com/media/Eb742z8U4AEyjj_?format=png&name=900×900 V druhé půlce srovnání year-to-date jsou v plusu dva, ty který si právě vybral 🙂
Co se mi nelíbí, je to, že dělníci v továrnách koronavirem ohroženi být můžou, ale akcionáři a investoři ne.
Máte pravdu a v případě koronaviru Elon není žádný vizionář, ale mizerný sociopat. Jako nepřeju Tesle nic zlého, ale v Kalifornii a to i v Alamedu počet nových případů narůstá a v posledních týdnech to zrychluje, teď nově i počet mrtvých. Vůbec bych se nedivil, kdyby došlo k další plošné karanténě a zavírání továren. Protože Kalifornie tuhle epidemii totálně podcenila a podlehla tlaku podnikatelů (viz. Elonovo na rychlý konec té první (i bez toho polovičaté) karantény.
Pokud tomu v Kalifornii dají volný průběh tak nejpozději do třech týdnů vyčerpají kapacitu nemocničního systému (JIP lůžka, ventilátory).
Už teď mají 6000 (oficiálně) až 10000 mrtvých (excessive death) na 40 milionů populace. V Kalifornii vlastně nebylo nic takového jako první, nebo druhá vlna nemoci tam to od začátku plynule zrychluje. A Elon to pořád ještě i dnes zlehčuje – že prý jsou to všechno jen falešně pozitivní testy (to se asi těch 10000 lidí doslova udusilo na zápal plic z nudy nebo co…) 🙁
Elon Musk není žádný sociopat – nýbrž vysoce nadprůměrně inteligentní jedinec. Díky tomu dokáže nadhlédnout běžné lidské emoce a uvědomit si okamžik , kdy nám dávají chybný náhled na svět.
Každá lidská společnost má určitou mezní hranici pod kterou když klesne její ekonomická výkonnost, pak následuje její zákonitý vnitřní rozklad. Jinými slovy dochází k fázovému přechodu jejího uspořádání- což není nic jiného než státní převrat vedoucí k diktatuře. V rámci takovéhoto převratu jakož i v jeho důsledku dochází ke ztrátě milionů lidských životů (stačí si připomenout Hitlerovské Německo, pád Mykénské civilizace, Egyptské Staré říše atd). Situace tudíž není taková že musíme v rámci koronavirové epidemie zachránit co nejvíce lidských životů za jakoukoliv cenu. Ve skutečnosti je taková že musíme odhadnout jak velký pokles ekonomické výkonnosti ještě Západní civilizace unese aniž by se zhroutila. Pak by totiž na místo desítek tisíc mrtvých byla ztráta na životech o tři řády vyšší!
Proto je za určitých okolností navyšování ekonomické ztráty horší volbou. To ovšem zapřísáhlí humanisté nevidí to uvědomuje jen silně rozumově disponovaný jedinec jakým je kupříkladu Elon Musk !
Jeho zlehčování situace tudíž není důsledkem sociopatie nýbrž prozíravou snahou zabránit nadměrnému ekonomickému poklesu.
Jenže tohle jaksi v USA neplatí. USA, nejpostiženější vyspělá země, jsou důkaz že vaše tvrzení je vražedný omyl, který kromě hromady mrtvol, poškodí samotnou ekonomiku mnohem víc než včasná opatření (tj. testy, hygiena a karanténa – jednotlivců nebo jako poslední možnost i ta plošná).
Oni nezvládli počátek té epidemie a některé státy (jako Kalifornie) to nezvládají dodnes. Oni už teď budou muset zase sáhnout po záchranné brzdě, protože tu první karanténu odflákli a ukončili ji předčasně !
O ekonomice se můžeme bavit tady v ČR kde celostátní epidemie skončila a máme tady už jen pár lokálních ohnisek která se dají uzavřít, plošně otestovat a vyhledat kontakty.
A při vší úctě ekonomiku tvoří lidé – zdraví lidé, nikoli trosky připojené na ventilátory. Takže pokud někdo tohle zlehčuje stylem že koronavirus je jen výmysl a hoax tak je prostě nebezpečný sociopat (inteligentní člověk může docela dobře být sociopat, zvlášť když nechápe základy zdravovědy). To i ten Trump to pochopil rychleji.
Přepočet nakažených na počet obyvatel je falešná berlička pro politiky lidnatých zemí, v těch ve kterých naprosto selhala prevence a chytrá karantenní opatření. Aby si nepřipadali tak hloupě ve srovnání třeba s:
Jižní koreou (50 mil obyvatel) která má jen 282 mrtvých a celkový počet případů zhruba jako ČR 12900 a z toho už se 12000 zcela uzdravilo. (Jižní korea masivně testovala, tvrdě omezila turistiku z číny, roušky se tam automaticky nosí i kvůli sezonní chřipce. Takže ani nepotřebovali plošnou karanténu, vše se zvládlo včas zarazit chytrými opatřeními a dokonce si poradili i s obřím lokálním ohniskem v jedné sektě).
Situace ve většině vyspělých zemích se navíc od března a dubna podstatně zlepšuje. Nikoli však v USA kde to spíš stagnovalo a už několik týdnů se to dokonce prudce zhoršuje a mají teď vyšší počty než při prvním úderu nemoci.
Stagnující (už se to ale nejspíš obrací nahoru) počet mrtvých v USA je kombinace:
– zdravějšího letního počasí
– lepší indikace léků postiženým (už aspoň víme které léky nepomáhají či dokonce škodí)
– dostatku lůžek (počáteční příval mrtvých se týkal konkrétně NY city kde se zcela zhroutilo zdravotnictví)
– nižší věk nakažených (pracující)
– časový faktor – protože úmrtí jsou za nakažením opožděná v průměru o tři týdny (s lepší péčí možná i déle)
Ale tohle je nový virus, nikoli sezonní chřipka (která se nerušeně šíří po celé planetě a je “všudypřítomná”). Takže startovní pozice všech států byly zcela identické pro všechny státy které kontrolují svoje hranice. USA jsou dokonce od Asie i Evropy odděleny oceánem. A měly dost času připravit testy a začít vyrábět průmyslově nebo podomácku ochranné pomůcky.
Ale budiž, první vlna zaskočila řadu zemí (nejhůř sever itálie), jenže v USA už teď přibývá 2x víc nakažených než na vrcholu první vlny. To se prvotním šokem omluvit nedá.
PS: pro hnidopichy: “zdravotnictví se v NY city zcela zhroutilo” je potřeba chápat a číst jako když mluvíme o koronaviru v itálii. Tam došlo ke kolapsu systému v doslovném smyslu také jen v severních okresech Bergamo atd. často i v konkrétních nemocnicích (naštěstí, jinak by mrtvých byly statisíce až miliony).
Nic to nemění na podstatě argumentu, že třetina mrtvých na koronavir v USA (v první vlně) zemřela jen v samotném “maličkém” NY city. Kde se v konkrétních oblastech zhroutilo zdravotnictví.
K tomu zatím v této druhé vlně v USA zatím nedošlo. Kalifornie má ode dneška asi týden času zavést účinná opatření aby se takovému scénáři vyhnula.
Proč týden ? Protože Kalifornie už teď má pacienty s koronavirem vyčerpanou 1/3 volné kapacity JIP a koronavir se při volném šíření postará o dvojnásobný nárůst pacientů zhruba každý týden. To jsou čísla platná pro většinu států USA i pro samotnou Kalifornii.
To je jen jeden úhel pohledu. Co se vám může jevit jako katastrofa, může být za několik měsíců výhodou. Amerika je svobodná společnost a Covid není tak smrtný, aby bylo nutné zavádět drakonická opatření. Mimochodem, pokud by jeho nakažlivost a smrtnost byla podobná viru pravých neštovic, žádná podobná hygienická opatření by vám nebyla nic platná. Vysoká promořenost populace povede jen k tomu, že se populace s virem lépe a rychleji vyrovná. To je prosím zase jiný úhel pohledu. A pokud by se někomu tento názor zdál sociopatický, vězte, že i to je další z úhlů pohledu na věc. Takže nářek nad tím, jak to v USA dělají špatně je akceptovatelný jako názor někoho koho to trápí. Mě třeba trápí fakt, že se o tom zcela planě diskutuje na webu určeném pro záležitosti okolo Tesly a jejích technologií. Věnujte prosím poslední větě zvýšenou pozornost. Děkuji.
Vašemu úhlu pohledu chybí pochopení jaká je maximální kapacita zdravotního systému. Bez urážky.
Ani Severní Itálie, ani NY city (jako celek) nemají dnes promořeno víc než 10% obyvatel. Skutečné cílené promoření populace je fantasmagorický omyl. Buď by to jako řízený proces trvalo desítky let (za tu dobu vir několikrát zmutuje !), nebo povolíte opratě příliš a opět vám budou umírat pacienti na chodbách a krematoria pojedou na tři směny.
V Anglii se ještě nevzpamatovali z první vlny koronaviru a už řeší krizi zdravotního personálu, protože 20% zdravotníků chce odejít do důchodu, nebo změnit zaměstnání (těch pár týdnů stačilo aby vyhořeli, pokud přímo nezačali trpět posttraumatickou stresovou poruchou). Ani jako pacient nechcete aby vás léčil doktor trpící depresí, to mi věřte.
Kromě toho je koronavir čerstvá novinka v lidské populaci a dosud se neprojevily všechny trvalé následky. Už teď se ale ví že kromě plic napadá u některých lidí i srdce, mozek, cévy, nebo varlata a dokáže ze zdravého člověka udělat invalidu. To ostatně dokáže i samotné připojení na plicní ventilátor (ventilátor vám zachrání život, ale skoro každý takový pacient má doživotní následky).
Jen idiot nechá v populaci šířit virus u kterého zatím jen tušíme všechny trvalé následky (poškození mozku, sterilita, trvalé poškození plic, autoimunitní choroby jaké už se objevily u některých dětí s covidem).
Byl jste někdy v Japonsku nebo Jižní Koreji? Pokud ne, tak mi věřte, že jejich kultura se od té naší moc neliší.
Akorát oni jsou navzájem více ohleduplnější, váží si více starých lidí (nepovažují je za sociální přítěž, která nevadí když umře), nemají potřebuju dělat všude bordel a dodržují předpisy.
Rozdíl mezi námi a nimi je v charakteru, nikoliv v kultuře. Proto oni zvládají krizové situace (epidemie, zemětřesení apod.) tak dobře.
o “moc nelisici se” jihokorejske kulture je pekny dokument
https://www.csfd.cz/film/829491-jizni-korea-uspech-za-kazdou-cenu/prehled/
“Jsou nesmírně pracovití a zodpovědní.”
coz bych o beznych evropanech nikdy netvrdil
Je pravda, že některé státy USA se řítí do pekel. Kdyby však lidi chodili do práce a rychle domů, tak by situace nemohla být tak katastrofální. Myslím, že drtivá většina lidí se nakazí na plážích, v “hospodách” a různých party. Tedy ne v továrnách jako je Tesla, kde zaměstnanec přijde do styku spíš s robotem než s jiným zaměstnancem.
Tak po zkušenosti s tím jak to “explodovalo” v tom německém masokombinátu, nebo mezi našimi horníky nelze považovat za zcela bezpečné žádné místo. Pocit falešného bezpečí je hodně nebezpečný pocit.
Samozřejmě máte pravdu že čím dřív zavedete (účinná) opatření, tím mírnější prostředky si můžete dovolit. Jižní korea žádnou plošnou karanténu neměla. Jen hygienu, konec letů z číny, roušky, masivní testování a terénní týmy co vyhledávaly kontakty. Důležité je slovíčko včas – Jižní korea vyhlásila poplach už při prvním pozitivním testu a brala celou situaci smrtelně vážně.
Když se situace zhorší do takové situace jaká už podruhé hrozí státům USA tak už to nelze zvládnout chytrými opatřeními a jenom hygienou. Tam už se musí přiškrtit i pohyb lidí (včetně uzavření restaurací a postradatelných firem). Tím totiž chráníte ridiče autobusů, omezíte počet dopravních nehod osobních automobilů, uvolníte silnice pro sanitky a tím snížíte tlak na zdravotní systém.
Pravidla bude vždycky část lidí porušovat, takže někteří prostě budou mezi domovem a prací courat (nebo vůbec celou situaci sabotovat) a kromě toho i v těch amerických městech dost lidí cestuje hromadnou dopravou.
Američané byli vždy individualisté a poslední dvě generace jsou navíc odkojeny mentalitou “mám právo” takže v Americe plošnou karanténu ještě určitě znovu uvidíme (protože na individuální pravidla se hodně lidí vytento.)
PS: V Texasu už dnes (4.7.) jsou nemocnice kde mají obsazená všechna JIP lůžka (covid pacienty). A jsou to mladí pacienti 30-40 let. Tam to bude velký špatný.
Ironizujete, ale všechno záleží na inteligenci politiků a občanů konkrétního státu – Jižní korea žádnou plošnou karanténu neměla, jen tvrdě prosazovala chytrá opatření od okamžiku kdy odhalili jednoho prvního nakaženého.
U nás se do výrobních firem také chodilo jako by se nechumelilo (byly zavřené školy, restaurace a hromadné akce).
Jenže Korea měla jednotky pacientů denně (kromě velkého ohniska v té náboženské sektě) a my jsme měli desítky pacientů denně. To se ještě dají dohledat kontakty a poslat jednotlivce do karantény.
Zkuste dohledat kontakty v současné Kalifornii, nebo Texasu 🙁
PS: srovnáváte nesrovnatelné, počet mrtvých hlady dlouhodobě klesá (absolutně i na procenta populace) takže evidentně se to řeší a spousta lidí pomáhá (od šlechtění rostlin, přes výrobu hnojiv až po školy, nemocnice a misie v chudých zemích.
S koronavirem buď zatočíme my, nebo on zatočí s námi, tak jednoduché to je. Asi vám nedošlo, že v těch chudých zemích umírají hlady hlavně lidé zmrzačení po prodělání TBC, Malárie. Lidé zmrzačení koronavirem (pokud rovnou nezemřou) tyhle čísla ještě zhorší !
Cílené promoření populace nějakou chorobou (ještě k tomu novou a málo prozkoumanou) je idiotský a vražedný nesmysl !
Aha, takže pro Vás je klíčové měřítko smrt na podvýživu. Čili všechny choroby a neduhy společnosti, které zabijou méně lidí, jsou vlastně banální a netřeba se jimi zabývat. Takže vlastně bychom se nemuseli vůbec bát například třeba eboly, protože ta v absolutních číslech zabíjí méně lidí. Ročně ebola zabíjí méně lidí než běžná chřipka typu A. Čili podle Vás je vlastně méně nebezpečná.
Víte v čem je opravdové riziko koronaviru a jemu podobných neřádů? To, že Vás během onemocnění totálně odrovná. Ikdyž přežijete, tak během prodělávání nemoci prakticky nejste nic schopen udělat. S horečkou nemůžete dělat ani rukama a ani hlavou. Prostě to nejde. Nechci zlehčovat utrpení druhých, ale o hladu nebo i třeba s HIV můžete dočasně fungovat. Čili k efekt totálního zkolabování společnosti dochází podstatně déle. A čas rozhoduje úplně o všem.
Kvůli COVIDu není nutné zastavit svět nebo ignorovat ostatní nemoci. To je hloupý extrém, který ničemu nepomůže. Ale úplně stejně hloupé je problém koronaviru přehlížet, nebo jej naprosto ignorovat. Tak jak se děje nyní.
Vysoce inteligentní člověk může být i sociopat. Třeba Jobs.
Musk je pre vas sociopat, ked dava pracu ludom v cistom, stabilnom a kontrolovanom prostredi ale amazon alebo kurieri, ktori sa mozu ist pretrhnut vam nevadia. Placete na nad nespravnym problemom a neviete si dat do kontextu absolutne cisla. Navyse som nikde nevidel ze by musk explicitne pisal ze vsetky testy su falosne. Co viem tak pisal a stazoval sa na mizernu iba 50% spolahlivost testov a absenciu opakovaneho testovania. Navyse nemocnice v US su sukromne a ludia (aj zdravi) do nich kvoli pandemii nechodia, ci uz kvoli opatreniam alebo kvoli strachu z nakazenia, takze sa znizuje zisk danych nemocnic a tym padom krachuju/ neni na najom, neni na vyplaty a ich kapacita bola priamoumerna dopytu po zdravotnej starostlivosti, ked z nich polka krachne a dopyt sa znova po pandemii vrati na beznu uroven(ludia neprestanu byt chori) tak sa system zruti. Jedna vec boli rychle opatrenia v prvych mesiacoch ale uz nejake data mame a tieto opratrenia treba podla tychto dat upravit, bohuzial o tom vacsinou rozhoduju politici a nie vedci.
Já si třeba nemyslím, že by byl Musk sociopat. Nicméně jeho zaměstnanec je až na druhém místě. Na prvním je vždy jeho vize. Mimochodem, to o něm řekli jeho nejbližší pracovníci. Ačkoliv mě svým postojem Elon zklamal, tak na druhou stranu je stále přínosem. S Teslou zahájil elektromobilovou revoluci a nástup elektromobilů uspíšil o desítky let. Bez úspěchu Tesly by nejspíš velké automobilky s EV svým modelů ani nepočítaly (rozhodně ne v blízké budoucnosti). Kolik milionů lidí zemře na rakovinu? A kolik procent z nich má na svědomí spalovací motor? Stovky tisíc ročně. Čím dříve ukončíme éru benzínu a nafty, tím lépe pro nás všechny.
Z toho důvodu si nemyslím, že by byl Musk sociopat. Protože takhle sociopat neuvažuje.
Musk je znama osoba a aj docela kontroverzna takze je jasne ze sa na jeho hlavu znesie vela kritiky ale fakt by som mu nevicital ze nejako zamestnancov ohrozuje, aky by malo zmysel otvarat fabriku ak by si neboli isty ze za dva tyzdne ju znova nemusia zavriet, lebo kazdy druhy zamestnanec bude doma s horuckou. U nas VW bezal aj ked uz boli skoro vsetci doma(a takych pripadov boli tisicky po celom svete) a nevidim tu ze by to niekomu lezalo v zaludku. Zamestnanec je vo velkej firme vzdy na druhom mieste, su to mravce na velkom pieskovisku a to je jediny dovod preco to funguje, nehovorim ze to je dokonale ale takto to vo svete je, utvorilo sa to nejakymi procesmi a funguje to v ramci nejakej slobody a tolerancie.
Tak samo, že problém není jenom v Muskovi. VW spíš zavřel továrnu z důvodu propadů prodeje, než z obav o lidi. Chápu, že firmě jde o peníze, proto taky existuje. A proto taky máme úřady a instituce, které chrání zdraví lidí a jsou nadřazeny firmám.
Musk se zachoval dost nefér, když začal vyhrožovat Kalifornii o přesunu továrny. To není dialog, to je mafiánské vydírání. U Jobse bych takové chování očekával, u Bezose bych se nedivil, ale Musk mě nemile překvapil. On byl můj hrdina, které jsem obdivoval, který bojuje za lepší Svět. Už si to tolik nemyslím.
Ano správně píšete – v mnoha zemích a zejména v USA o opatřeních rozhodují nesmiřitelně rozhádaní politici, navíc pod tlakem lobbystů z byznysu a ještě aktivistů ohánějících se “lidskými právy” a nikoli zdravotníci, Bohu žel.
Proto také USA jsou dnes nejpostiženější vyspělá země kde v současnosti přibývá nakažených 2 x rychleji než tomu bylo na vrcholu prvního úderu nemoci.
Pokud nějaká promyšlená opatření v USA dělají, tak to zdá se nestačí.
PS: Ano politika Amazonu vůči zaměstnancům je kontroverzní, a je v zájmu všech obyvatel aby došlo k nápravě.
Kritická nepostradatelnost továrny na elektromobily oproti možná největšímu eshopu a zásilkové společnosti na světě jsou ale na opačných stranách stupnice. Amazon už dávno nejsou knížky. Oni už rozváží i potraviny a třeba právě i LÉKY. A zásilkový prodej je prostě nejjednodušší způsob jak omezit přenos nákazy v kamených provozovnách (a ještě dojde k úspoře milionů ochranných pomůcek).
Pěkně ta čísla zkreslujete. 6000 mrtvých nezemřelo na Covid, ale zemřelo a byli pozitivně testováni na Covid, primární příčina byla většinou zcela jiná. Za tu dobu zemřelo v Kalifornii přibližně 150 tisíc lidí z různých příčin a naprosté minimum bylo bez bolesti ve spánku, bez prášků, bez pobytu v nemocnici. Drivá většina z nich nemělo covid, přesto měli třeba zápal plic (velice častá příčina úmrtí), rakoviny, infarkty, mrtvice, selhání orgánů…, takže to vaše bulvární “doslova se udusilo” je totální nesmysl. To je prostě život, holt neumíráme ve 100 letech na stáří, ale o něco dříve obvykle na několik nemocí dohromady a ne zrovna příjemně a v Kalifornii holt 4 % z těchto těžce nemocných mělo zároveň i covid.
Podívejte se na aktuální statistiky v USA – 1,5 milionu nakažených a 16 tisíc ve vážném stavu, to je 1,05 %, což je méně, než ročně umírá lidí (přibližně 1,2 %), s Covidem nebo bez se na tom nic zásadního nezmění.
6000 je počet potvrzených případů úmrtí s pozitivním testem, ale celkový počet obětí COVID v Kalifornii k dnešku bude spíše 10000 – to jsou totiž nadbytečná úmrtí (o tolik víc letos zemřelo lidí oproti statistice). Úplně stejně se postupuje i při vyhodnocení následků sezonní chřipky a dělá se to tak už skoro 100 let.
Veškerá oficiální = testy potvrzená úmrtí na COVID jsou když už tak PODHODNOCENÁ, nikoli nadhodnocená jak mylně tvrdíte ! Na tom se shodují zdravotníci a statistici napříč planetou.
To vás ten virus tak fascinuje? Myslím, že většina lidí už toho má dost nebo jim je to jedno.
Ne, mě to naopak znechucuje že někdo může být tak hloupý a zabedněný že šíří dezinformace i půl roku po začátku nejnebezpečnější pandemie za posledních sto let.
Všichni už měli dost času se dovzdělat takže mě nijak nebaví házet hrách na zeď a opakovat základní fakta.
To není o fascinování, ale o tom, že si vidí dál než na špičku vlastního nosu. Jsou hrozby, které se neskutečně podceňují, protože budí u lidí dojem “mě se to netýká, mě se to stát nemůže”.
Jak jsem tu nakousnul problém s vodou. Voda z kohoutku stále teče, pár krát hodně zapršelo a už se mohutně ozývají hlasy o tom, jak je problém se suchem vyřešen. Není vyřešen a to, že zapršelo, na věci absolutně nic nemění. Problém je stále aktuální a co víc, situace se celosvětově nadále zhoršuje. Úplně stejné je to i s koronavirem. Situace se rozhodně nezlepšuje. Není po všem a to, jak bude vypadat druhá vlna, záleží jenom na nás. Buď budeme nadále strkat hlavu do písku a chlácholit se hoaxama o rýmičce, nebo se budeme chovat zodpovědně (tím nemyslím plošnou karanténu, ale dodržování hygieny, ohleduplnost, nošení roušek). Proto je dobré o tom mluvit. Není na místě panika, ale uvážlivé a střízlivé chování a sebe disciplína.
Jiří, vycházíte ze zcela mylného předpokladu. Schválně, tipněte kolik lidí zemřelo na HIV od 70s let do dneška? Nikdo. Ano, čtete správně, nikdo na světě nezemřel na HIV za celých těch x desítek let. Proč? Protože HIV vyvolává AIDS, čili selže Váš imunitní systém. Nicméně to Vás nezabije. Vás zabije jakákoliv jiná infekce, čili podle Vašeho argumentu není HIV vlastně vůbec nebezpečný, protože lidé umírají s HIV nikoliv na HIV přímo.
Pro Vaši informaci, nepovažujte každého nemocného s rakovinou nebo po infarktu automaticky za mrtvolu. Mám známé kamarády, dokonce i příbuzné, které prošli chemoterapií a jsou už roky zdraví a žijí plnohodnotný život. Nicméně během chemoterapie (která mj. ničí bílé krvinky) je takový člověk velmi zranitelný. Stejně jako pro člověka po operaci je koronavirus smrtící.
A můžeme zahrnout člověka, kterého srazil automobil na přechodu do statistik COVIDu ? Ano můžeme. Pokud zkolabuje zdravotnictví, tak pak se nedostává péči nikomu. Prostě doktoři a sestry jsou taky lidé, když onemocní, kdo vás bude léčit? Pak se stane to, že sanitka nepřijede do pěti minut, ale do pěti hodin. Tomu to jevu se říká sekundární úmrtí epidemie. Pak je virus nebezpečný pro úplně každého, i pro mladé a zdravé jedince.
Jak už tu napsal jiný uživatel, vypovídajícím parametrem je odchylka smrtnosti vůči běžnému průměru. Ta jasně dokazuje, co se stalo v Bergamu a NYC.
A abych to vysvětlil ještě lépe, tak si nemyslete, že za vším vidím jenom Wuchanský virus. Každá nemoc, která má smrtící potenciál a je zároveň snadno šiřitelná v populaci, je nebezpečná. Ilustrativní a jednoduchý příklad je třeba na slepáku. Je operace slepáku složitá? Není. Je nutné dělat kvůli slepáku nějaké výrazné bezpečností opatření? Není. Šance umřít při operaci slepého střeva nebo na pooperační komplikace je mizivá. Výrazně menší než je u COVIDu. A teď si představte, že zánět slepého střeva se bude přenášet kapénkově. V jednu chvílí onemocní tisíce lidí. Jak bude asi vypadat křivka a procento smrtnosti? Obrovsky se z promile zvýší na desítky procent, protože ta banální nemoc je banální jenom díky tomu, že máte k dispozici léky a doktory, kteří kolem Vás tancují. Bez nich je to stejné jako byste se přenesl strojem času do středověku.
Takže si položte sám sobě jednoduchý dotaz, kolik lidí může být v jeden okamžik připojeno na ventilátor nebo na mimotělní okysličovač krve?
Ano, podlehli tlaku. Nicméně na křížovou výpravu proti opatřením se nevydali jenom podnikatelé, ale lidé napříč ekonomickým spektrem společnosti. Stačí jenom ten teatrální jekot proti rouškám. V MHD a v obchodech nosím roušku do teď. Kupodivu mě to na osobní svobodě neomezuje, ani jsem neutrpěl žádný jiný traumatizační šok. A nestojí mě to ani korunu navíc. Naopak, mám dobrý pocit, že kdybych náhodou byl infikován, tak to svinstvo neroznáším na ostatní.
Nebuďte nejapný, je to přesný popis situace kdy prospěch firmy (vlastníků) má přednost před bezpečností pracovníků.
To by snad ještě šlo chápat (průmyslové výrobky potřebujeme a dělníci výplatu také potřebují aby uživili rodinu), ale Elon, kterého sledují statisíce, pokud ne miliony lidí na sociálních sítích tu epidemii v USA neustále zlehčuje, poslední dobou už překonává i samotného Trumpa (který už vzal na milost i nošení roušek) 🙁
To ako by bolo lepšie, aby tam prišla veľká skupina rôznorodých ľudí a zvyšovať riziko možnej nákazy, ako minimalizovať množstvo cudzích ľudí a nechať tam len osoby potrebné k výrobe?
Musk situaciu nezlachcuje ale uvadza na pravu mieru, + ma realne cisla zo svojich tovarni, kde ma prisne hygienicke nariadenia(zo skusenosti z cinskej gigafactory) a ziadna interna pandemia natoz umrtie sa nekona. Cize to skor vy strachom vyvolavate paniku co je ovela nebezpecnejsie ako rozhodovanie sa na zaklade realnych cisel a faktov. Navyse neviem o tom ze by relativne chudobny texas ci bohata california kompenzovala vyplatu ak ostane zamestnanec doma, takze hlavne v texase si myslim ze zamestnanci velmi ochotne nastupili do prace a jedincom ktorym sa to nepacilo mali pravo ostat doma, no to sa vylucovalo s pracovnou moralkou a nasledovalo rozviazanie pracovneho pomeru, media z toho samozrejme ale radi robia senzacie. A to prirovnanie ohrozenia pracovnika za pasom s investorom je fakt scestne, lakernik nema vyssie nebezpecenstvo pracovisko ako sekretarka? A to vam nevadi? Alebo si ten zamestnanec za pasom ma zobrat na seba riziko straty milionovych akcii? Nezmysel. Lahko sa pozera na benefity vysokych pozicii a zapomina sa na negativa.
Musk slíbil zaměstnancům v emailu, že návrat do práce bude dobrovolný*. Takže pokud někoho Tesla vyhodila za (ohlášenou) absenci, tak pěkně lhal !
Kromě toho hygienu na pracovišti můžete zvýšit, ale ne 100% zaručit (nelze přes noc v továrně změnit sociální zařízení, počet pracovníků na konkrétní pracovní ploše pokud chcete aby výkon továrny měl nějaký smysl).
*V Kalifornii i Alamedu je teď situace horší než byla v březnu a dubnu ! Kalifornie má teď nejhorší denní čísla v USA a je krůček od katastrofy typu NY city, nebo Bergamo (= zhroucení zdravotního systému). Mají maximálně jeden týden na zavedení účinných opatření.
Koronavir je silně nakažlivá choroba (už během inkubační doby) takže při volném průběhu má vždy náskok před zdravotníky a hygieniky. Veškerá opatření se (po ověření hrozby) proto musí zavádět preventivně a včas (jinak zbývá už jen plošná karanténa).
To, že není žádné úmrtí mezi zaměstnanci Tesly, není žádným důvodem k banalizování problému. Pro Vaši informaci, málo kde umírají zaměstnanci na Wuchanský virus (kromě nemocničního personálu asi nikde). Problém je v tom, že nakažený (bez příznaků) jedinec to zanese domů a do svého okolí. Je to stejné jako v OKD. Ty horníky to na životě neohrožuje. Ohrožuje to ale např. jejich rodiče. Proto mají smysl karantény a uzavírky, protože nelze oddělit ohrožené lidi od těch, kterých se to netýká. Svým postojem mě Elon hluboce zklamal. Mám rád jeho vize, mám rád jeho technické nadšení i jeho vynálezy a výrobky (mimo plamenometu WTF), ale nepovažuji ho za neomylného a svatého Boha. On je to obchodník s hodně ostrými lokty a na zaměstnancích mu moc nezáleží.
Co se týče podceňování nemoci, tak to je stejné jako s vodou. Pitné vody je málo a stojíme před extrémním a těžko řešitelným problémem. Nicméně dokud teče voda z kohoutku, tak je to lidem šumák. Prostě je to nějaký výmysl těch rádoby vědců, něco co je absolutně mimo mě. Hlavní je, že je pivo a otevřená hospoda. Takže závažný problém je za dveřmi, ale neřeší se. Bude se řešit, až bude pozdě. Úplně stejné je to s koronavirem. Dokud neumře soused, tak se mě to netýká, hlavní je ta hospoda, že už je zase v provozu. Problém tohoto onemocnění je dlouhá inkubační doba bez příznaků. Čili scénář je všude stále stejný. Virus se šíří a dlouho nic se neděje. Lidé neumírají a vše je docela OK. Jenže pak to přijde, po několika týdnech, kdy už je virus dobře rozšířen mezi populací, tak se začíná situace zhoršovat. Těm co bylo do teď dobře, najednou začínají lapat po dechu. Uzavírání, karantény a roušky mají největší smysl PŘED rozšířením nemoci a kolapsem zdravotnictví.
Tesla byla poslední automobilka, která otevřela své továrny, takže opravdu není nutné strašit nějakým ohrožení zaměstnanců. Zvláště když přijala velmi přísná bezpečnostní opatření, které zavedla už v Číně.
Tesla byla zase naopak poslední (mimo kritickou infrastrukturu) továrna na západním pobřeží která uposlechla nařízení o zastavení výroby. Všechna tahle opatření jsou o táhnutí za jeden provaz, jinak se všichni budou vymlouvat na ostatní (hele on může pracovat a my musíme být zavření). Takže jestli nebude háček a počátek problému zrovna v tomhle – že Elon hned na začátku krize přestal být důvěryhodný partner.
No nepředbíhejme, uvidíme jak se teď Kalifornie popere s několikrát horším přívalem nákazy než měli při prvním úderu nemoci na jaře.
Každá automobilka zavřela tak pozdě jak to bylo jenom možné. Zavření továrny fakt není legrace. To má dalekosáhlé důsledky.
A nemá NIC společného s tím, že speciálně Tesla byla šikanovaná okresními úřady. Zatímco všichni už fungovali, a Tesla připravila rozsáhlý bezpečnostní plán aplikovaný už v Číně a měla veřejnou podporu starostky, guvernéra a prezidenta USA. Ti všichni požadovali otevření, ale jediný nevolený člověk na krajské hygieně to zablokoval. To není nic jiného než šikana a je dobře, že se tomu Musk vzepřel.
Příval nákazy je všude, ne jenom v Kalifornii a bylo jasné že to přijde. To že zavřeš všechny firmy a zlikviduješ všechny pracovní místa a zrujnuješ celou zemi to nezlepšíš.
Nepodsouvejte mi směšně falešné argumenty a motivy, já jsem pravičák jak poleno, ale narozdíl od vás jsem utrpěl i zdravotní vzdělání.
Každý dnešní kapitalista ví že lidský kapitál je často vzácnější než samotná továrna. A zákazník-spotřebitel je také lepší živý a zdravý, než nemocný či mrtvý.
Na Elonově koronavirových tweetech není nic racionálního. Je to směs hoaxů nebo amatérských omylů kdy sčítá jabka s hruškama. Pokud si čísla rovnou necucá z palce (jako jeho předpověď že do konce dubna epidemie koronaviru v USA skončí).
Klíčem k řešení koronaviru samozřejmě jsou jednotlivá opatření přiměřená epidemiologické situaci na daném území (město, okres, stát, unie).
Epidemilogický situace v Kalifornii je momentálně zcela alarmující a to na celém území. Tomu budou odpovídat i plošná opatření… nebo vážné následky (při nekonání).
Co som sa ja v marci nacital podobnych varovani a katastrofickych predpovedi…. . A zrovna nazor by som si na cloveka nerobil z nejakeho emocne prifarbeneho tweetu.
Ale to není jeden tweet. Elon vede v podstatě souvislou kampaň ve které celou tu chorobu neuvěřitelně a nebezpečně zlehčuje. Zlehčuje příznaky, zlehčuje možnost onemocnění dětí (kromě toho že děti samozřejmě mohou nakazit rodiče a prarodiče), zlehčuje počet případů, šíří hoax že koronavir zabíjí jenom lidi “nad hrobem” kteří by beztak za chvíli umřeli, zlehčuje vývoj počtu nakažených… Elon už dávno překonal i (nepříliš inteligentního) Trumpa.
Uvědomujete si že i kdyby teoretickým zázrakem odteď už nikdo neumřel a ventilátory a JIP by zázrakem byly pro všechny, tak významná část nakažených má na dlouhé měsíce až roky podlomené zdraví ? Že třeba pětina nakažených bude řadu měsíců v pracovní neschopnosti ? Takovou nemoc jsme tady už dlouho neměli – minimálně od vynálezu očkování a antibiotik !
Za každý den strávený na ventilátoru je podle doktorky Khan potřeba až 7 dní rehabilitovat. “A čím jste starší, tím je to horší a možná se už nikdy nedostanete na stejnou úroveň (kvality života)”.
Podívejte se jaký je průměrný věk úmrtí na covid. Koresponduje s průměrným dožitím v zemi. To znamená jediné – covid nijak masivně nezabíjí. Umřou lidé staří a nemocní, kteří by stejně umřeli na 100 různých dalších příčin. To že je Covid jednou z nich na tom nic nezmění. Kdyby to nebyl spoluviník Covid, tak by to byla chřipka, západ plyc, cokoliv. A kvůli tomu že každý rok zemře v USA na 60.000 lidí v souvislosti se chřipkou, nezničíme zemi každou chřipkovou sezonu.
Zřejmě neumíte číst, já jsem psal že covid (resp. už to že vás připojí na ventilátor) dokáže na dlouhodobou neschopenku poslat třeba 10%-30% nakažených (i mladých, pracujících), kteří mohou mít i doživotní následky. To s ekonomikou nezamává ? Virus má i jiné závažné následky než je smrt !
Kromě toho ve vyspělých zemích tvoří sice průmysl stále ještě základ ekonomiky, ale jeho podíl se čím dál zmenšuje – největší podíl jsou služby které jsou nakažlivou chorobou zasaženy logicky mnohem víc ať už s karanténou nebo bez.
Služby jaksi nemůžete provozovat bez lidí, a mnoho služeb se nedá provozovat s ochrannými pomůckami, takže už kvůli nim je potřeba epidemii buď podstatně zkrotit, nebo úplně eliminovat. Jinak se ekonomika nevzpamatuje nikdy.
Stejně tak se bez poražení nákazy vaši občané nepodívají za hranice a také riskujete krach vašeho vlastního turistického ruchu když nikdo nebude chtít jet do ohniska nákazy.
Kolik je vám let že tohle nechápete ? Když jste rychlý a chytrý tak na plošnou karanténu dojít nemusí (viz jižní korea).
Problém je že američané jako celek byli (a ještě pořád jsou) pomalí, politicky rozhádaní a od počátku udělali řadu hloupých rozhodnutí. Někteří z nich dodnes píší tweety plné dezinformací a hoaxů ohledně covidu (mrk, mrk).
Covid žádných 10-30% lidí na neschopenku nepošle. 90% lidí nemá vůbec žádné nebo pouze mírné příznaky odpovídající slabší chřipce. Jakýkoliv vážný průběh nemoci u lidí mladších 50 let je vzácný.
A na neschopenku vás může poslat i ta chřipka a to i na dlouhodobou, nebo na ni můžete umřít. Můj příbuzný byl 4 týdny na intenzivní péči kvůli chřipce a má doživotní následky. Ale to neznamená, že každou chřipkovou sezónu zničíme ekonomiku.
Covid (ve smyslu propuknutá nemoc vyvolaná tím virem) má v 80% průběh jako silná horečka s velkou únavou. 15% pacientů dostane silný zápal plic. 5% pacientů má kritický průběh se selháním orgánů. Ale to jsou jen okamžité akutní následky. Koronavir dokáže poškodit orgány i několik týdnů po překonání zdánlivě lehké formy nemoci. A z anglie a USA víme o případech selhání imunity u dětí.
Sezonní chřipka je drsná nemoc která umí zabíjet (cca 1% riziko hospitalizace a 0,1% riziko smrti), ale s koronavirem se nemůže rovnat. Koronavir má jak smrtnost, tak hospitalizace (včetně připojení na ventilátor) o řád vyšší. A i nakažlivost. Koronavir je prokazatelně nejnebezpečnější pandemie od španělské chřipky.
PS: počet asymptomatických jedinců je předmět spekulací i mezi odborníky ale podle prvních studií to číslo (10-40% z těch co se setkali s nákazou) není nijak astronomicky vysoké že by to nějak rušilo počítání statistik.
Chřipka to má podobně a pro běžnou statistiku “do novin” (nakažení x zemřelí x vyléčení) se tyhle skryté případy prostě ignorují, je to běžný postup, koronavir není výjimka .
Význam to má pro epidemiology a vědce, nikoli pro běžnou populaci u které by to mělo význam jen kdyby počet asymptomatických lidí byl řádově vyšší než těch u kterých propukne nemoc.
Mužete s tim už dát pokoj? Tady to nikoho nezajímá. Lidé sem chodí kvuli něčemu jinému. Děkuji.
100% souhlas, jsem rád, že to někdo vidí stejně. Ona i běžná chřipka je z ekonomického hlediska neskutečný prevít. Nejenom, že léky a nemocnice stojí prachy, ale pokud lehne milion lidí doma s horečkou, tak se prostě ten sociální systém prohne. A tím nemyslím jenom zdravotní pojišťovnu, ale i výplatu nemocenské, nucené omezování služeb a výroby (prostě když nejsou lidi, tak stojíte).
Myslím si, že je naprosto jednoduché k pochopení. Teda pravda, vyjímky se najdou. Třeba ten bývalý protekční komunista, co mj. ukradl propisku a vedl odpor proti nošení roušek z důvodu omezení osobní svobody.
J R, krasne ste to napisal, lepsie by som to neopisal 🙂 Vidiet ze racionalne uvazujete. Ale tak co cakat od internetovych komentarov, uz som cital aj take ze si clovek dezinfikoval alkoholom rozky pred ich konzumaciou.
Souhlasím, ano, každý problém by měl být posuzován z více úhlů. Dogmatismus neprospívá nikomu.
Nicméně Musk nevytváří argumentační protipól. Protože když mu zavřeli továrnu v Číně, tak ani neceknul. S nadšením líbal rudé zadnice čínských komunistický pohlavárů. Proč nevyhrožoval jim, že pokud jeho zaměstnancům nařídí karanténu, tak přesune továrnu ze Šanghaje jinam ? Asi proto, že si spočítal, co je pro něho výhodnější. Kdyby kritizoval čínskou vládní garnituru, tak by ho utnuli. Takže v Číně pro něho byl koronavirus nebezpečný. V Americe si zase spočítal, že je lepší, když bude jenom rýmičkou. To není argumentační protipól, ale chladnokrevný kalkul.
Sdílím Muskovu představu a čisté dopravě. Je to nezbytně nutná automobilová revoluce, která měla přijít už dávno. Ale je nanejvýš nezodpovědné banalizovat infekční hrozbu. Zejména když odstávka Teslu neohrožuje. Stejně jako ostatní automobilky ne. Problém propadu prodejů aut by nastal i bez koronaviru – trh už je klasickými automobily přesycený.