Aktuality

Tesla představila vylepšenou nabíječku Supercharger V3 s dvojnásobným výkonem

Společnost Tesla ve čtvrtek ráno otevřela první nabíjecí stanici Supercharger nového typu. Jedná se o nabíječku třetí generace, která nabízí dvojnásobnou rychlost nabíjení oproti současným Superchargerům a také další výhody.

Hlavní výhodou Superchargeru V3, jak se vylepšená nabíjecí stanice jmenuje, je skoro dvojnásobný nabíjecí výkon. Současné Superchargery V2 jsou schopné výkonu 145 kW, ale jsou omezené na 120 kW. Oproti tomu nová generace zvládne až 250 kW, částečně díky novému kabelu, který je chlazen kapalinou a je také tenčí než ten současný. Díky vyššímu výkonu nabíječka dokáže doplnit až 120 km dojezdu za pouhých 5 minut. Další výhodou je, že na rozdíl od současných Superchargerů, u kterých klesá nabíjecí výkon, pokud z jednoho stojanu nabíjí více aut zároveň, V3 dokáže vždy poskytovat plný výkon.

Porovnání nového tenčího kabelu (vlevo) s tím současným (Zdroj: Electrek)

Tesla navíc provedla několik dalších vylepšení v souvislosti s nabíjením. Například zavádí softwarovou aktualizaci svých automobilů, díky které vůz v případě, kdy se necháváte navigovat k Superchargeru,  inteligentně předehřeje baterii na optimální teplotu, čímž se zkrátí celková doba nabíjení v průměru o 25 %. V kombinaci s výkonem 250 kW to znamená, že nabíjení přes Supercharger V3 je až o polovinu kratší než při použití současných nabíječek V2. Nabíjení přes Supercharger V3 je navíc efektivnější, a tak dochází k menším energetickým ztrátám. To Tesle sníží náklady na provoz Superchargerů a navíc díky kratší průměrné době, kterou vozy nyní potřebují strávit nabíjením, se zdvojnásobí počet automobilů, které dokáže jedna stanice obsloužit během jednoho dne. Tato vylepšení a stavba nových stanic by měly dohromady zajistit, že nabíječky budou kapacitně zvládat aktuální příval nových majitelů Modelu 3.

Nabíjení s výkonem 250 kW a předehřátou baterií bude v průměru o 50 % rychlejší než dnes (Zdroj: Tesla)

Zatím jediný Supercharger V3 je k dispozici v kalifornském Fremontu, kde má Tesla svou továrnu, ale Tesla na oficiálním blogu oznámila, že stavba dalších stanic V3 začne během dubna. Výkon současných stanic V2 navíc bude v následujících týdnech navýšen na 145 kW. Nabíjení s výkonem přes 120 kW bohužel zatím dokáže využít pouze Model 3, jelikož je vybaven jiným typem baterií než Model S a Model X. I tyto starší vozy se však dočkají menšího zrychlení nabíjení. Z oznámení to není jasné, ale myslím, že se dá očekávat, že nová funkce předehřívání baterií se bude vztahovat i na starší modely a hlavně Tesla zároveň oznámila, že nabíjecí výkon u Modelu S a X bude v následujících měsících navýšen pomocí softwarové aktualizace.

Supercharger V2 se 40 nabíječkami a solárními panely v kalifornském městě Kettleman (Foto: Tesla)

Oznámení nezmiňuje solární panely a bateriové úložiště, u kterých se očekávalo, že budou klíčovou součástí Superchargeru V3, jelikož Elon Musk v minulosti tvrdil, že bateriemi a panely budou časem vybaveny všechny Superchargery. Zatím to však vypadá, že se stále jedná o volitelný doplněk, kterými budou disponovat jen některé stanice.

Tesla na závěr potvrdila, že letos plánuje značně rozšířit celosvětovou nabíjecí síť Superchargerů, aby dosáhla 100% pokrytí ve všech regionech, kde nabízí své vozy. Stavba Superchargerů V3 se v Severní Americe rozjede ve druhém a třetím čtvrtletí a Evropa s Asií přijdou na řadu ve čtvrtém kvartálu.

Co se týče konkurence, tak 250 kW není na poli elektromobilů rekordní, jelikož už dnes jsou v provozu nabíječky schopné výkonu 350 kW, avšak zatím neexistuje moc aut, která jsou nebo budou schopna takto rychlého nabíjení. Elon Musk a CTO Tesly JB Straubel navíc v minulosti vysvětlili, že příliš vysoký nabíjecí výkon není u osobních vozů s relativně malými bateriemi až tak přínosný, jelikož umožnění rychlejšího nabíjení jde vždy na úkor ostatních vlastností baterie. Je tedy potřeba najít optimální kompromis mezi rychlostí nabíjení, energetickou kapacitou a životností baterií. Například chystané Porsche Taycan má být schopno přijmout nárazově až oněch 350 kW, ale v reálu bude průměrný výkon při nabíjení o dost nižší, protože jej ovlivňují další faktory jako úroveň nabití, chlazení baterie, software či související elektronika. To samozřejmě platí i pro Tesly, takže bude zajímavé časem porovnat reálné nabíjecí testy Modelu 3 na Superchargeru V3 s Taycanem na 350kW nabíječce.

AKTUALIZACE: První testy Superchargeru V3 ukazují, že výkonu 250 kW lze dosáhnout především u hodně vybité baterie, ale později výkon klesá:

Porovnání průběhu nabíjení na Superchargeru V2 a V3 s Modelem 3 (Zdroj: privater / Twitter)

Zdroj: Tesla

Zobrazit komentáře

  • Všechno je absolutní blbost!
    Počítejte se mnou: Počet benzínek v ČR cca 7039. Ve špičkách jsou u každé minimálně 4 auta. 7039 x 4 = 28156 aut tankuje ve stejnou dobu.
    Aut na elektřinu bude stát u nabíječek ještě víc(delší doba nabíjení). Kdyby v budoucnu byly všechny auta na elektřinu a nabíjely se těch cca 250kW(v budoucnu to bude samozřejmě mnohem víc).
    Přepočet na elektřinu 28156 aut x 250kW = 7 039 000,-kW = 7039,-MW. Tento výkon odpovídá cca 3 a půl Temelínům!!! A těch nových trafostanic, kilometry vedení VVN.... A je to víc jak POLOVINA instalovaného výkonu všech českých elektráren!!!
    Takže hlavní otázka?
    KDE VEZMEME TU ELEKTŘINU NA NABÍJENÍ AUTOMOBILŮ? Uhlí končí. Pro obnovitelné zdroje v ČR nemáme dobré podmínky. Postavíme 4 Temelíny? Kde? Za co?

    Ten výpočet je samozřejmě optimistický - za 20 let tady bude 2x více aut než dnes a většinou budou chtít všichni nabíjet ve stejný čas.
    A celková spotřeba elektřiny? No peklo. V ČR je cca 5 500 000 aut, na 100km spotřeba cca 15-30kW. Si to spočítejte ten výkon!
    Ztráta na spotřební dani je také obrovská(ale to si státy asi nějak vynahradí).

      • Dobrý den,
        myslím že jste použil hodnotu hrubého vývozu, ale protože proud se posílá oběma směry, tak čistá bilance je VÝVOZ cca 14 TWh ročně.

        Toto číslo klesá a bude ještě rychleji s rostoucí spotřebou domácností i průmyslu a s vypínáním nemalého množství uhelných zdrojů (v nejbližší době se bude jeden či více odepisovat skoro každý rok).

        Pokud se zdrží rekonstrukce Dukovan a dostavba Temelína tak čelíme hrozbě čistého dovozu. Za situace kdy široko daleko v evropě téměř neexistují čistí vývozci elektřiny a evropa je tedy energeticky podvyživená !

        PS: podstatný je také průběh křivky spotřeby... pokud by lidé chtěli nabíjet auta v době kdy energie není přebytek, tak je vám roční statistika na houby. Například typicky se nejvíce jezdí v zimě, kdy je energie nedostatek (a kdy elektroauta navíc mají nejhorší celkovou účinnost).

        • Nevím, zda jste počítal správně, ale vůbec si neuvědomujete, že pokud ta energie nepůjde na vývoz, tak bude jinde chybět a když k tomu jinde ještě přidáte i jejich EV, tak ji bude chybět ještě více. V praxi to tedy povede ke značnému nárůstu ceny a to již dneska se dá říct, že výhoda levnějšího provozu EV pomalu neplatí. K tomu se následně přidají daně, které stát bude muset uvalit. Tím vším chci říct jen jedno, lidi budou muset omezit cesty, nebudou moci jezdit do práce atp., protože je prostě ujetý kilometr vyjde klidně na dvojnásobek toho, co platí dneska.

          • No občas se elektrická energie prodává za zápornou cenu např.. Z toho plyne, že výroba nebude zas tak velký problém, jako její uskladnění. To je sice teď také, jenom je to s větrníky a soláry o to markantnější.

          • Dobrý den,
            záporná cena se zatím objevuje 1% času (stejně časté jsou extrémní výkyvy nahoru a oba tyto extrémy s roky přibývají - daň za přednostní výkup z chaotických OZE). To nemá nic společného s nadvýrobou, nula od nuly pojde a ještě to stojí prachy navíc, kvůli regulaci sítě. (ekofašos němci mají nejdražší elektřinu v evropě, možná i na světě !).

            Smysluplná akumulace je velký problém. Mluvíme o fakt hodně velkých tocích energie a soustava musí zůstat stále zfázovaná. A to se nebavíme o podobě této akumulace, jestli by šlo o nějaký průmyslový provoz, nebo o dálkovou regulaci spotřeby u zákazníka. (s velkým počtem dobrovolníků bych nepočítal)

          • No záporná cena je daná právě nadvýrobou. Stejně tak, jako výkyvy na druhou stranu jsou dané nedostatečnou výrobou. Přednostní výkupy (pokud jsou) s tím souvisí jen okrajově. Němci mají drahou energii, protože nemají stabilizovanou výrobu. Navíc chtějí do budoucna používat paroplynovky ne na dlouhodobou výrobu, místo na pokrytí výkyvů, jako je to standardně téměř všude.
            Problém je opravdu akumulace, protože technicky není problém v dnešní době nakupovat elektřinu právě, když na trhu stojí málo. Tedy pokud jsem dostatečně velký a dovedu si to zařídit i administrativně. V podstatě akumulace do teplé vody s využitím "Nočního proudu" není nic jiného.

          • Pokud ovšem počítáte pouze s tím, že se to bude týkat osobních vozidel a že budou mít tak malou spotřebu. Pokud k tomu přidáte nákladní dopravu, tak jste rázem někde úplně jinde.

      • Myslím, že se hluboce mýlíte oba, protože vycházíte z toho, že se nic nezmění. Ale rozhodně si nedovolím predikovat situlací za 20 let, protože prostě v tu dobu to tady může vypadat hodně jinak. Nezapomeňte, že se bavíme o roce 2039... Rozhodně nesílím názor, že tady bude víc aut, ono už i teď je často problém ve městech zaparkovat, a rozhodně se to nebude lepšit, spíše naopak. vzhledem k tomu, že nebude kde parkovat, a většina aut 98% času stojí, bude se rozšiřovat sdílení.
        Možná ne hromadné, ale nějaká forma sdílení to bude určitě, aby auta nestála, ale byla využita.
        Co se týče nabíjení, jednoznačně bude muset dojít k nějakému druhu akumulace, protože opravdu není možné mít připravenou strukturu na hromadné nabíjení stovek tisíců aut. Myslím, že to budou řešit různé druhy zásobníků energie (záměrně neříkám baterii), které budou umístěné co nejblíž spotřebitelům ve městech.
        A pokud jde o přebytek energie, tak ten se časově velmi výrázně rozchází během roku o měsíce, takže o jakémkoliv druhu skladování této energie tak, aby se nechala využít k nabíjení aut si nechte hezky zdát.

        Odkáži vás na velice pěkné video tady ve fóru na Elonu: https://forum.elonx.cz/viewtopic.php?f=82&t=113&p=871#p871

        • Ano, podle mě dá se mimo jiné předpokládat, že se skoro nic nezmění.
          Spalovat jakékoli fosilní paliva už nechceme. A, že by ten výpadek fosilních paliv + nárůst počtu elektromobilů, náklaďáků, lodí dokázaly vyrovnat obnovitelné zdroje v horizontu 20 let rozhodně nepředpokládám(ale rád bych se mýlil).
          A samozřejmě bez pořádné akumulace elektřiny je to skoro nemožné. Což do 20 let také nepředpokládám. Tady je pokrok zatím moc moc pomalý.

        • On bude hlavně problém, že už nebude moc kde brát. Němci si to podělali sami, protože aktuálně nemají v zimě elektřinu od jinud než z uhelek, které možná do těch 20 let dovedou nahradit plynovkama. Ale opravdu bez pořádné akumulace elektřiny nemáme moc kde brát na dobíjení aut. Protože jak naprosto správně podotýka piraňa o kousek níž, přebytky jsou jindy, než je potřebujeme, navíc přenosová soustava není nafukovací a možná se v ní schová pár MW, ale o nich tady řeč není... Změna nás čeká veliká, a asi trochu jiného rázu, než myslíte :D

  • Když se podívám na ten graf a vezmu si, že prakticky všechny nabíječky co se u nás postavili a plánují se v nejbližší době postavit mají max 50kW! Tak je asi všem jasné, že Tesla je prostě o desetiletí napřed.

      • Tesla nabízí program Destination Charging, u kterého můžou restaurace, hotely a další podniky zažádat o instalaci nabíječek Tesla pro své zákazníky. Nabíječku i instalaci platí Tesla a podnik platí elektřinu. Je to oboustranně výhodné, protože podniku to přivede nové zákazníky a pro Teslu je to snadný způsob, jak rozšířit síť nabíječek, díky které jsou jejich auta lákavější (nabíjení je pro řidiče zdarma). Jak to funguje v praxi: https://www.teslarati.com/becoming-tesla-destination-charging-participant/

        • Tesla nepredava 3f nabijacky. Iba 1F s prudom do 80A (istic 100A) a aj pri tych 80A by to bolo nabijanie len zhruba 70km/h, co je tiez malo na obednu alebo kavovu prestavku pocas jazdy. A pre hotely si mozes zrovna tak dat klasicku 230V kde sa vedia napojit vsetky EV so svojimy prenosnymi nabijackami, nie len tesla. Cize este tu nieje lacna cesta pre masivny rozvoj stredne rychlych nabijackach pri restauraciach alebo pre samospravy.

  • 120km za 5 minút znie úžasne. Aj keď je to len vo veľmi krátkom intervale nabíjania, stále je to podľa mňa úžasný posun.

    • Bol som k tomu skepticky ku nabijani elektrickych aut ale musim uznat ze ked sa este vybuduje dobra nabijacia infrastruktura a bude to elektricka siet zvladat tak to bude udrzatelne. Az teraz sa plnia tie reci ludi co EV pretlacali ktori uz tvrdia 10 rokov ze auto nabijem za 20 minut. Klobuk dole kam sa to posunulo a kam sme sa posunuli s EV autami a obnovitelnymi zdrojmi.

Sdílet

Aktuální články

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024

Noland Arbaugh shrnul 9 měsíců používání svého neurálního implantátu a prozradil několik novinek

Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…

5. 11. 2024