Tím produktem, který odlišuje Teslu od většiny ostatních společností zabývajících se solární energií, jsou solární střešní tašky. Jedná se vlastně o solární panely vypadající jako jednotlivé střešní tašky. Díky tomu je možné generovat energii ze slunečního záření, aniž by přitom vzhled domu kazily klasické solární panely. Výhodou je také vysoká odolnost a životnost těchto tašek. Tento nadějný produkt má ale jednu nevýhodu, a tou je větší náročnost na výrobu a instalaci při zachování ziskovosti. To byl jeden z důvodů, proč Tesla tento produkt od jeho představení v roce 2016 nainstalovala jen na pár domů (mimo jiné ten Elona Muska).
Problémům s náročností výroby však má učinit přítrž třetí generace solárních střešních tašek. Tu Tesla představila v pátek a nazvala ji Solarglass (solární sklo). Právě od ní si Tesla slibuje snížení nákladů na výrobu. Musk uvedl, že ve třetí generaci došlo ke zvětšení solární tašky, ke zvýšení měrného výkonu a ke snížení počtu dílů a potřebných podsestav. Cílem je zároveň dosáhnout rychlé instalace střechy na dům zákazníka. Momentálně tato činnost stále zabere kolem dvou týdnů, což je přibližně dvojnásobek doby instalace běžné střechy.
Delší doba instalace samozřejmě zvyšuje náklady a tím pádem i konečnou cenu zákazníkovi. V Tesle momentálně fungují dva týmy, které spolu soupeří a snaží se v Tesla Factory ve Fremontu zkonstruovat solární střechu co nejrychleji. Musk přitom vidí potenciál ve zvládnutí celé instalace za jeden den, pokud se na práci bude podílet dostatečně velký tým. Cílová produkce je nainstalování jednoho tisíce solárních střech každý týden, je ale obtížné předpokládat, jak rychle se Tesle povede tohoto cíle dosáhnout.
Produkce nové generace již začala v továrně Gigafactory 2 a během listopadu začne Tesla instalovat solární tašky na střechy v Kalifornii (pár jich však instaluje už teď). Cena se zde pohybuje na přibližně 780 tisících korun bez daně a po odečtení dotací. Oproti předchozí generaci solárních střešních tašek tak jde o 40% pokles ceny. Dle Muska je koupě solárních tašek finančně smysluplná pouze v případě, že je stejně potřeba nainstalovat novou střešní krytinu. Tesla zároveň na svém webu uvádí, že instalace solárních tašek vyjde levněji než koupě nové střechy a následné namontování klasických solárních panelů, čehož se podařilo dosáhnout právě díky nižší ceně třetí generace. Během roku 2020 je v plánu rozšíření prodejů do dalších amerických států.
Tesla také nejspíše začne spolupracovat s některými dalšími firmami, jimž poskytne certifikaci pro instalace svých solárních tašek, což by též mělo umožnit větší množství zprovozněných střech. Musk nepočítá s tím, že by Tesla měla mít problémy s poptávkou. V USA je 100 milionů domů, přičemž střecha bývá prý měněna každých 25 let. Zároveň se každý rok staví 1 milion nových domů.
K dispozici je zatím pouze jeden druh střešní tašky, a to reliéfní černé sklo. Každých 6–9 měsíců by pak měly přibývat další druhy a barvy vhodné pro další typy domů. Z hlediska energetické efektivity je cílem Tesly dosažení hodnoty maximálně o 10 % nižší než v případě klasických solárních panelů. Mírně nižší účinnost je podle Muska kompenzována tím, že tašky se solárními články lze instalovat v libovolném počtu a tedy s optimální úrovní výkonu. Tesla na tašky nabízí záruku 25 let.
Zdroj: Electrek
Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
Zobrazit komentáře
Kolik je životnost střech u nás? Odhaduji že 40 až 50 let minimálně. Proč v Americe jen 25 let? Je to jen marketing nebo nějaká chyba v technologii?
Zaruku na sklo by mohli dat v klude dozivotne, na nom sa ozaj nema za beznych podmienok co pokazit (v tomto pripade sa jedna o funkciu strechy). Z marketingoveho hľadiska by to vyzeralo pekne pre Teslu.
V dalsom pripade (solarne clanky a funkcia generacie energie), je zaruka 25rokov primeraný standard - vyrobci bezne udavaju 20-30r na klasicke panely.
V USA se nejvíce používají tzv. asphalt shingle (využívají asfalt pro zajištění vodotěsnosti) a ty v průměru vydrží 15–30 let. Proč používají zrovna tyhle a proč nevydrží víc bohužel nevím.
myslim ze odpovedi jsou casta tornada, k cemu instalovat strechu co vydrzi 30 let, kdyz ji v prumeru jednou za 10let sebere vitr. To je take duvod proc nez do kvalitni strechy vrazi tolik penez do krytu u baraku
Neplést záruku a životnost.
To je relevantní dotaz. "střecha bývá prý měněna každých 25 let". 25 let je v článku zmíněno 2x.
Fakt je, že solární střecha vypadá hezky, nicméně se za to zřejmě platí nižší účinností. Nevím, jestli se pohybují v realitě s tou cílovou efektivitou jen o 10% nižší, než jsou standardní solární panely. Možná ve srovnání s amorfními panely.
Pokud plocha panelů 1862 sqft (173 m2) dává výkon 9,45 kWp, vychází mi účinnost cca 5,5 %, což je asi třetina účinnosti standardních krystalických solárních panelů. Navíc se mi odhad roční výroby 7,852 MWh z tohoto výkonu zdá na slunnou Kalifornii poněkud nízký. Nebo že by v USA měli o tolik rozdílné normy?
Na druhé straně jejich velké přízemní domy mají též velké střechy a 10 kWp je pro běžnou domácnost dost.
Otázka z jakých dát ten kalkulátor vlastně vaří. Střecha je osazena ze všech stran, takže tam účinnost na některých plochách půjde do kopru. Není tam ani sklon střechy.
Tak to asi maji spocitano spravne. Ucinnost bezne FV je cca 15-17 %, tak jejich panely maji o 10 % ucinnosti mene, to jsme na tech 5-7 %. Tohle je akceptovatelne s odrenyma usima. :/ Ono je to dobry marketing, rict “o 10% ucinnost” ale uz nikdo nerekne, ze standard je tech 15-17 %. Nevim, kolik je technologicke maximum ... dle zdroju cca 30-40%. Ale to je dnes nedosazitelne.
Tady si někdo plete procenta a procentní body...
Jak se řeší požární ochrana objektů s touto střechou ?
Tašky za světla nejdou vypnout, stále produkují elektřinu. Hasiči budou jen koukat, jak hoří střecha domu. Možná ruční práškové přístroje, ale ty jsou malé. V noci ok. Mimochodem problém všech solárů, nejen tašek. Také by mne zajímala odolnost před kroupami a zásahem blesku.
Tašky jsou z tvrzeného skla a měly by být výrazně odolnější než běžné tašky (viz tato dvě videa). Ale nevím, jak jsou na tom ve srovnání se solárními panely z hlediska odolnosti.
Jinak k problematice hasičů a solární střechy existuje tohle výcvikové video: https://www.youtube.com/watch?v=zunHya-0EQY
Tvrdene sklo sa pouziva aj u vyroby klasickych PV panelov a sklo vie praskat u hran retazovou reakciou, ktore su u klasickych panelov kryte hlinikovym ramom.
Tesla tašky nemaju hrany kryté, tak zalezi jak sa popasovali s tymto.
Jak je to u solárních tašek nevím, ale klasické FV panely (i jejich řetězce - stringy) můžete zkratovat, přičemž napětí na celé síti poklesne pod hranici bezpečného malého napětí, zkratový proud je pouze o cca 8% vyšší než jmenovitý a hasičům ani panelům z tohoto titulu nebezpečí nehrozí.
To samozřejmě platí jen do stavu, kdy uhoří propojovací kabely stringů...
No právě, soláry na střeše jsou časovaná bombička... viz https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-sportovni-haly-beroun-video-pozar-strechy-sportovni-haly-beroun.aspx Hasiče nepřesvědčíte, aby šli hasit ke zdroji el. energie...
"instalace jejích solárních"
SVÝCH
Opraveno. Díky. Každopádně do budoucna to stačí hlásit tlačítkem "Nahlásit chybu", které je pod každým článkem.