Aktuality

Tesla je počtvrté za sebou v zisku, potvrdila továrnu v Texasu a oznámila plány pro budoucí modely vozů

Tesla během druhého čtvrtletí roku 2020 uvedla do provozu své americké továrny odstavené z důvodu opatření vůči koronaviru a začala tak opět vyrábět ve velkém. I tak se ale kolem měsíce a půl dlouhé přerušení výroby podepsalo na počtu vyrobených vozů. Pokud se tedy podíváme na čísla z výroby, můžeme vidět pokles 20 % v porovnání s minulým kvartálem, meziročně pak šlo pouze o pokles 5 %, je ale třeba zmínit, že tehdy Tesla neměla v provozu továrnu Giga Shanghai. Z hlediska prodejů ovšem výrazný pokles vůči prvnímu čtvrtletí nenastal, v porovnání s očekáváním analytiků jde dokonce hovořit o úspěchu. Konsenzus totiž byl 72 tisíc prodaných vozů, takže prodeje dosahující 90 tisíc elektromobilů byly výrazně nad očekáváním.

I tak ale americká automobilka nepřesvědčila většinu analytiků o své schopnosti dosáhnout zisku a ve většině odhadů jí byla přisuzována mírná ztráta (non-GAAP). Zmiňme například The Wall Street Journal, který očekával ztrátu 0,14 dolarů na akcii či odhady analytiků webu Investing.com, kteří se shodli na ztrátě 0,19 dolarů na akcii. V případě příjmů pak Wall Street odhadoval 5,146 miliardy dolarů, zatímco Investing.com očekával nižší příjem pouze ve výši 5 miliard. I v tomto případě ale Tesla nechala očekávání analytiků za sebou a přišla s dobrými kvartálními výsledky. Automobilka totiž za druhé čtvrtletí letošního roku dosáhla GAAP zisku 0,50 dolarů na akcii a non-GAAP zisku 2,18 dolarů na akcii. Tesla tak poprvé ve své historii dosáhla GAAP ziskového druhého kvartálu a zároveň jde o čtvrté ziskové čtvrtletí v řadě. Tesla má tak otevřenou cestu do indexu S&P 500, jenž zahrnuje akcie 500 největších veřejně obchodovaných podniků v USA. Konečné rozhodnutí o zařazení Tesly každopádně bude záležet na příslušné komisi. Pokud porovnáme data s předchozím kvartálem, tak u GAAP zisku došlo k růstu o 525 %, u non-GAAP o 91 %. Meziroční srovnání provést nelze, jelikož ve druhém kvartálu 2019 byla Tesla ve ztrátě.

Tesla zaznamenala na rozdíl od ostatních automobilek v první polovině roku 2020 meziroční nárůst prodejů (Zdroj: Tesla)

V minulém čtvrtletí měly velký podíl na ziskovost „emisní kredity“, které Tesla prodává ostatním automobilkám, jež díky nim splňují své emisní limity. Prodej kreditů tentokrát ještě o něco narostl, konkrétně o 21 % na 428 milionů dolarů. Bez prodeje těchto povolenek by ani tentokrát Tesla GAAP zisku nedosáhla, dostala by se ovšem na nízký non-GAAP zisk. Z dlouhodobého hlediska je sice model získávání financí prostřednictvím povolenek neudržitelný, momentálně ale Tesle poskytuje peníze, které může dále investovat do rozvoje infrastruktury a stavby továren a zároveň se přitom udržet v zisku.

Finanční výsledky ale nejsou pouze zisk na akcii, pojďme se tedy podívat i na další ukazatele. Celkový příjem za druhý kvartál činil 6,036 miliard dolarů, na čemž se automobilová divize podílela 5,179 miliardami dolarů. V porovnání s minulým kvartálem jde o téměř totožné hodnoty lišící se pouze v jednotkách procent. Meziročně jde každopádně o pokles, se kterým se dalo počítat vzhledem k nižším prodejům způsobeným již zmíněným zavřením továren. Tesle dále narostly příjmy z aktivit energetické divize, naopak došlo k poklesu u servisů a dalších oddělení, což je opět vzhledem k pandemii koronaviru pochopitelné. Hrubá marže automobilové divize se stále drží na stabilních 25,4 % (minulý kvartál byla 25,5 %), celková hrubá marže mírně vzrostla na 21 %. Tesle se též podařilo lépe optimalizovat provoz a došlo tak k navýšení provozní marže z 4,7 % na 5,4 %. Zlepšení v optimalizaci je dobře vidět na meziročním srovnání provozní marže, ta totiž loni touhle dobou byla dokonce záporná. Se zlepšením marží přišel i vyšší zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA), jenž je teď o 27 % vyšší než v případě minulého kvartálu a dokonce o 111 % vyšší při meziročním srovnání.

Vývoj ceny akcií Tesly v posledních dnech (Zdroj: Google)

Dalším důležitým faktorem je free cash flow, tedy peněžní tok. Ten měla Tesla v minulém čtvrtletí záporný, tentokrát se ovšem opět vrátila do pozitivních čísel, za druhý kvartál totiž generovala peněžní tok 418 milionů dolarů. Automobilce mimo jiné narostla též hodnota kapitálu, jež momentálně dosahuje 8,615 miliard dolarů. Akcie Tesly v premarketu na výsledky reagovaly růstem o téměř 5 % a dostaly se na hodnotu 1668 dolarů, avšak následně opět o něco klesly. O finančních výsledcích a dalších věcech se již tradičně rozpovídal Musk v rámci konferenčního hovoru s akcionáři a finančními analytiky. Kromě CEO Tesly se hovoru zúčastnil také finanční ředitel Zachary Kirkhorn a další lidé na vedoucích pozicích.

Giga továrny

Elon Musk si konferenční hovor k finančním výsledkům vybral jako skvělou příležitost pro ohlášení místa určeného pro další americkou Giga továrnu. Konečné rozhodnutí padlo pro Austin ve státě Texas, čímž CEO Tesly potvrdil dlouho trvající spekulace, o kterých jsme vás dříve informovali. Jedná se prý o dosud největší pozemek, který autmobilka získala. Tesla dle Muska chce v Giga Texas (Musk nepoužívá označení Giga Austin) vyrábět Cybertrucky, tahače Tesla Semi pro celou USA a též Modely 3 a Y pro východní polovinu Severní Ameriky. Pro západní polovinu budou tyto vozy vyráběné v Tesla Factory ve Fremontu, kde zároveň bude probíhat výroba Modelů S a X pro světový trh. V budoucnu je také podle Muska možné, že Fremont obstará výrobu dlouho očekávaného sportovního Roadsteru. Musk na konferenci také poděkoval zástupcům města Tulsa v Oklahomě. Tato lokalita byla dlouhou dobu jedním z horkých kandidátů pro novou továrnu a CEO Tesly zmínil, že ji automobilka bude silně zvažovat pro nějakou jinou budoucí expanzi.

Nová generace elektromobilu Tesla Roadster (Foto: Tesla)

V případě Giga Shanghai Tesla pokračuje ve snaze se osamostatnit a nespoléhat se tolik na dodavatelské řetězce. Na začátku roku bylo do továrny podle Muska dováženo kolem 60 % materiálu, přičemž toto číslo by se mělo závěrem roku snížit na pouhých 20 %. Současná roční výroba v čínské továrně odpovídá 200 tisícům vozům, Kirkhorn ovšem zmínil, že to stále není maximální možná kapacita. V případě Giga Berlin se pak celkem očekávaně chystá lokální výroba baterií, pravděpodobně přímo v továrně, Musk k tomu ale nechtěl nic víc prozradit. Podrobnosti se pravděpodobně dozvíme na Tesla Battery Day, který je plánovaný na 22. září.

Giga Shanghai v červenci 2020. V popředí jsou haly pro Model Y, v pozadí sekce pro Model 3 (Zdroj: Tesla)

Diskuse se rozběhla též o „Alien Dreadnought“, což je Muskův koncept plně automatizované továrny. O něco takového se Tesla pokoušela ve Fremontu při výrobě Modelu 3, tehdy si ovšem naběhla a neefektivita celé výroby málem automobilku zničila. Jisté prvky se ale postupně snaží do svých nových továren implementovat, něco se dostalo do Giga Shanghai a Giga Berlin by měla výrobu posunout ještě na další úroveň. Drew Baglino, jenž má v Tesle na starosti vývoj pohonných jednotek, baterií a energetických produktů, k tomu dodal, že s Alien Dreadnought nesouvisí pouze automatizace, ale i snižování potřebných dílů a úkonů. Velký pokrok lze v tomto ohledu vidět u Modelu Y, kde se například zadní část karoserie skládá převážně ze dvou velkých hliníkových odlitků, které jsou dohromady spojené třetím menším odlitkem. V případě Giga Berlin se spekuluje, že by Tesla používala pouze jediný odlitek pro celou zadní část karoserie. Záměr vyrábět Model Y pouze s jedním odlitkem zadní části karoserie zmínil i Musk, mluvil o tom ale v souvislosti s továrnou ve Fremontu. Momentálně tam prý probíhá instalace stroje pro tyto účely.

Lis pro výrobu komponentů Modelu Y v Giga Shanghai (Foto: Tesla)

Autonomní řízení

Nedávno jsme vás informovali o tom, že Tesla kvůli dosažení autonomního řízení dokončuje přepisování softwaru a podle Muska by měly být základní funkcionality hotové do konce letošního roku. Sám CEO Tesly průběžně zkouší vývojovou verzi softwaru ve svém voze a uvedl, že je nyní téměř schopen dojet ze svého domu do práce bez nutnosti do řízení zasáhnout. Znovu tedy zopakoval své přesvědčení o dokončení autonomního řízení ještě letos. Půjde však jen o schopnost vozu vykonat všechny potřebné úkony, stále bude nutný dohled řidiče.

Vozový park

Sportovní elektromobil Tesla Roadster II a tahač Tesla Semi patří k dlouhodobě odkládaným produktům americké automobilky. Důvodem mnoha odkladů byla mimo jiné potřeba věnovat se optimalizaci výroby Modelu 3 či třeba nedostatek baterií, kterých je hlavně pro Semi potřeba velké množství. Teď to ale vypadá, že se i tyto projekty hýbou dopředu. Musk totiž zmínil, že Tesla bude do 12 až 18 měsíců mít Cybertruck, Semi a Roadster. Posledních dvou zmíněných vozů bychom se tak měli dočkat nejpozději příští rok. Prvních několik tahačů Semi bude dle Kirkhorna Tesla využívat pro vlastní potřeby a až pozdější kusy půjdou k zákazníkům. Tesla tím mimo jiné chce otestovat vysokou spolehlivost, se kterou u tahače počítá.

Elektrický kamion Tesla Semi (Foto: Tesla)

Musk také opět zmínil, že je rozumné předpokládat, že Tesla v budoucnu bude vyrábět nějaký menší kompaktní elektromobil (nabízí se hatchback pro evropský trh) a větší vůz pro více pasažérů. V souvislosti s ním dříve Musk zmiňoval nějaké MPV, ale za problém tehdy považoval baterie, kterých by bylo potřeba velké množství.

Koncept hatchbacku Tesla (Zdroj: Tesla)

Tesla Energy

Během druhého kvartálu došlo k poklesu nainstalovaných solárních produktů o 23 % na 27 MW, meziročně jde o 7% pokles. Tesla nedávno změnila cenovou politiku u solárních panelů a dle Muska je teď produkt jeho firmy o 30 % levnější než americký průměr. Firma však ve druhém čtvrtletí ztrojnásobila počet instalací solárních střech ve srovnání s předchozím kvartálem. Prodeje bateriových úložišť energie vzrostly o 61 %, Tesla nainstalovala celkovou kapacitu 419 MWh. Svůj podíl na tom má i nedávno na trh uvedený Megapack, což je baterie s kapacitou až 3 MWh. Jeho výroba se dokonce již ve druhém čtvrtletí stala zisková. Vedení Tesly vidí ve své energetické divizi velký potenciál a z dlouhodobého hlediska počítá, že bude stejně veliká jako automobilové oddělení.

Postupně dochází též k přidávání nových nabíjecích stanic Supercharger, ve druhém kvartálu se Tesle podařilo překročit hranici 2 tisíc stanic a 18 tisíc konektorů. V porovnání s předchozím čtvrtletí jde o 6% nárůst.

Zdroje: Oficiální čtvrtletní zpráva (PDF), záznam konferenčního hovoru (text)

Zobrazit komentáře

  • S tím niklem jsem to pochopil tak, že Tesla bude Model 3 SR převádět z Niklových baterií na LiFePO od CATLu. První v Číně, kde už zažádali o povolení výroby takového auta a následne i pro Fremont. Takový automobil by byl levnější a hlavně by mohli Niklové baterie použít pro Semi.

  • S tou konkurencí bych si tak moc jistý nebyl. Docela často se řeší dojezd a to, že vlastně není důležitý, protože to doma dáte nabít a do práce a zpátky stejně pojedete tak 50km. Pokud je toto něčí případ a chce elektromobil, tak má daleko více možností, než je Tesla. Aktuálně třeba Opel Corsa-e za cenu 789990Kč tedy o půl milionu levnější než nejlevnější Tesla. Na ježdění do práce ideální, na nákup taky a o kvalitě asi raději nemá smysl psát.
    K těm výsledkům je to vlastně jen proto, že přibližně každý obyvatel EU přispěl této firmě jedním USD. Jinými slovy, nedávno se Tesla chvástala jak je ekologická a nyní díky ní máme větší znečištění, protože právní kličkou umožňuje prodej automobilů s vysokými emisemi a my ji za to ještě platíme. Nechť se sám každý nad tímto zamyslí.

    • Tak nějak nevidím rozdíl mezi ID3 a tím Oplem, obojí malé auto o města. Problém je jinde, Tesla není malé auto pro Evropská města a mimo města se tak nějak nevyplatí a i ta ekologie je na hraně.

      Nejde o povolenky, ale spíše pokuty. Navíc tím Tesla vlastně škodí sama sobě, stačí se nad tím jen zamyslet, ale vidina financí pro Teslu je silnější a hlavně je potřeba myslet na to, že EM potřeboval splnit parametry pro zisk akcií, které zase pro změnu vlastně platí akcionáři. :-D

      S tím potkáváním BEV máte pravdu, taky je potkávám, ale jelikož jezdím dálnice, tak téměř pravidelně v pravém pruhu a při rychlosti 90km/h. Jedna čestná výjimka ale existuje, to jsem nějak rychle projel D1 mezi Prahou a Brnem a tak jsem jel docela pomalu a předjela mě, asi měla čerstvě nabito. Podotýkám, že jezdím dle předpisů, tedy kolem 130-135km/h dle tachometru tedy reálně 125-130km/h.

      • Možná to bude tím, že já jezdím buď brzy ráno a to ještě nejezdí a nebo pozdě večer a to mají vybito a sotva se vlečou.

        Ad ID3, možná jsem se nevyjádřil přesně, ale psal jsem malé autíčko do města a to tak nějak podle mě odpovídá: https://www.volkswagen.cz/modely/id3

      • Ivo, my vime ze je pro tebe nejlepsi dyzl ;-) ja jsem zase pro cistejsi vzduch ve mestech.

        • Právě jsem narazil na zajímavý článek o reálné spotřebě aut vs. palubní počítač. Je tam pár perliček a testy dělalo ADAC, takže dle mého názoru poměrně věrohodný zdroj.

          Mazda 3 Hybrid spotřeba 6.4l/100km vs. Mazda 3 za 5.4l/100km. Inu ekologie podle EU, takže budeme podporovat hybridy, protože mají vyšší spotřebu a to se přece vyplatí ne?

          Druhou perličkou je reálná spotřeba elektromobilů, která je podstatně vyšší, než se dosud uvádí. Asi se to nebude líbit a budu mít hodně mínusů, ale bohužel Tesla je na tom úplně nejhůře, protože její ukazatel ukazuje až o 24,88% nižší spotřebu, než je ta reálná. Pro objasnění musím dodat, že se bere skutečná spotřeba energie při nabíjení, takže těch 24,88% jsou ztráty mezi kabelem na přívodu do nabíječky a tím co reálně spotřebuje motor. Když jsem tady nedávno uváděl něco kolem 10% nabíjení a 10% baterie, tak se to jen červenalo. :-) Samozřejmě v tom nejsou ztráty při distribuci, ale už raději mlčím.

          Takže asi tak je to s tou ekologií pane Ales.

          Jo a ještě odkaz: https://www.autosalon.tv/novinky/nova-auta/udaj-o-prumerne-spotrebe-na-palubnim-pocitaci-muze-byt-presny-i-uplne-mimo-misu-ukazal-test-80-aut/diskuze

          • Reálná spotřeba elektromobilů ale opravdu nemá nic společného s tím, jaké jsou ztráty při nabíjení. Takhle to přeci nejde měřit. Reálná spotřeba je prostě to, co elektromobil spotřebuje při provozu z baterie.

            Něco jiného je, jaké jsou celkové náklady na provoz elektromobilu - tam už patří i to, že při nabíjení jsou ztráty, že při stání jsou ztráty (samovybíjení i nutná spotřeba na údržbu systémů podobně, jaké klasické moderní auto vybíjí autobaterii při dlouhém stání), a že je nutné počítat také s dalšími více či méně skrytými náklady.

            Metodika měření, která chce zahrnovat i ztráty při nabíjení, mi nepřijde zrovna propracovaná a neviděl jsem, že by zohledňovali způsob nabíjení (možná tam je, přiznám se, že jsem nešel do hloubky). Zcela určitě bude totiž platit, že větší "ztráty" při nabíjení budou při nabíjení vysokými proudy. Pak je nutné baterii chladit, je nutné napájet elektroniku, která to hlídá a podobně. Jiné ztráty budou při pomalém nabíjení přes noc z domácí sítě, kdy do baterií tečou nižší proudy a baterie se tolik nezahřívá. Nicméně i tam bude nutně spotřeba vyšší, než kolik se do baterie uloží a nejsou to jen ztráty.

            Schválně odbočím - před časem mne dost pobavila videa z youtube kanálu Quint BUILDs, kde se daný člověk rozhodl zkusit, kolik energie dokáže získat z dešťové vody dopadající na střechu jeho domu. Vyzkoušel si různé varianty peltonovy turbíny, které si sám navrhoval a vyráběl, zjišťoval, kde snížit odpor, kde snížit ztráty a podobně. Nakonec zkusil, zda tímto způsobem může nabít baterii v telefonu. Pro mne, jakožto fyzikálního nadšence a celoživotního "hračičky" to bylo velmi zábavné sledovat. Co chci ale zmínit, rozebral v tomto videu: https://youtu.be/amu5LJaDUPY

            Jde o to, že přímo změřil, jaká je spotřeba elektroniky, která se stará o samotné nabíjení telefonu a která hlídá úroveň nabití, reguluje proud, který při nabíjení do baterie pustí apod. Díky tomu lze moderní telefony nabíjet poměrně vysokými proudy, protože elektronika si to dokáže uregulovat. Kdo si někdy "hrál" s nabíjením starších akumulátorů, případně kdo doma v zimě dobíjel vybitou autobaterii z nestartující "stodvacítky", tak ví, že to bylo potřeba opravdu dost hlídat (a nebo velmi dlouho čekat). Dnes to mají podobná zařízení v sobě a spotřeba těchto obvodů je prostě daň za pohodlí i rychlost nabíjení.

            Ano, je dobře, že se upozorňuje na to, že spotřeba při nabíjení může být výrazně vyšší, kolik energie se do baterie reálně uloží, ale opravdu to nelze zahrnout pod spotřebu elektroauta. Ono upřímně řečeno při tankování benzínu také neuložím do nádrže stejné množství energie, jako té, která "proteče" během tankování. Jenom u toho benzínu to není tak vidět - benzínka během provozu nespotřebovává samotný benzín, ale bere si energii jinde, z elektrické sítě. A tuto spotřebovanou elektřinu potřebnou na běh čerpadel, na systémy, které hlídají bezpečnost i celkový provoz benzínky, si prostě platím v ceně benzínu. A nikoho by nenapadlo tuhle energii spotřebovanou navíc zahrnout do spotřeby automobilu. A je to ta správně, protože ty energie kolem jsou prostě ostatní náklady na provoz, které se různě rozkládají do ceny paliv, různých daní, pojištění či cen za prohlídky a servisní úkony stejně, jako tomu je u elektrických aut.

          • samovybijanie resp. spotreba energie na manazment baterii by sa mali zahrnat do spotreby, lebo hlavne v zime ten teplotny manazment spotrebuva znacne mnozstvo energie
            a je zaujimave, ze ziadna automobilka to neuvadza ze kolko energie sa spotrebuva pri akej vonkajsej teplote. vsade pisu len ze ake je to super vyhodne kedze elektrina je lacnejsia ako benzin/nafta ale to, ze za den pri -15 si auto vycucne niekolko kwh tak s tym sa uz nikto nepochvali

            a tiez by sa pri elektroauta mala udavat aj spotreba v zavislosti na vonkajsej teplote, nech si potom ludia urobia lepsi usudok o tom aka bude ich realna uspora na palive oproti fosilakom

            udavat spotrebu len pri idealnych podmienkach je zavadzanie spotrebitela
            pri fosilakoch to taky problem nieje tam ci je +20 alebo -20 na spotrebe az taky vplyv neurobi, ale pri eaute to je znacny rozdiel

          • Psát to tak, jako by spotřeba na provoz benzinové pumpy byla srovnatelná se ztrátami nabíječek a samovybíjení je silně nefér. Spotřeba benzínové stanice sice není doslova nulová, ale je rozhodně v poměru k poskytnuté energii v palivu téměř neměřitelná (méně než 1%).

        • Tady někdo zase neumí číst. Možná budete překvapen, ale ve městech většinou jezdím MHD, což je pro vzduch jistě lepší než Tesla.

          • "jezdím MHD, což je pro vzduch jistě lepší než Tesla"

            tak to by me zajimalo vysvetleni, jak je to mozne...

          • Docela jednoduše, protože velmi významná část emisí z moderních vozů nepochází z motoru ale z pohybujících se částí samotného vozu (podvozek, pneumatiky) a z obrušování vozovky.

            V této části emisí jsou vždy těžké elektrovozy ve skutečnosti ještě horší než běžné lidové spalováky.

    • Čím ji platíme? Pokud si koupím auto od automobilky, která si kupuje výpalné, tak to ano, ale já jsem ničím nepřispěl.

      My všichni platíme z dotací elektronabiječky z dotací třeba (Ionity) pro Porsche, Merc, Ford a Hundai a pak si u toho jiné auto, než těchto automobilek nemůžete nabít. To mi přijde prasárna. Tam jsem opravdu i já přispěl, ale nabíjet tam za 21 Kč/kWh (ano možnost je ale úplně mimo) nebo si musím koupit jejich auto. Evropské automobilky jsou dotované extrémně až se může Tesla od nich učit. Ale hatuje se jenom Tesla. Tesla alespoň cpe všechno do vývoje. Klasické automobilky hlavně do odměn.

      • cim? o dotaciach na kupu elektroauta si este nepocul?
        davat 5 a viac tisic euro na kupu auta v cene 40+ tisic euro tak to je fakt obludnost
        staty sa nedokazu postarat o chudobnych ludi, ale maju na to aby dotovali relativne bohatych ludi aby si mohli kupovat technologicke hracky

        stat ma podporovat vyskum a nie samotny produkt, este keby to bolo tak, ze podporuju len domaci produkt, kde sa tie peniaze hned vratia do domacej ekonomiky tak povedzme, ale ako slovensku/cesku pomoze to, ze sa davaju dotacie na auta vyrobene v zahranici a nebodaj este mimo eu? :)

      • Možná to netušíte, ale pokud by Tesla nepoužila tuto právní kličku, tak by automobilka, která toto využívá zaplatila ještě vyšší poplatek jako pokutu za vysoké emise. Takto tyto peníze odtečou z EU pryč.

        Pokud jde o IONITY, tak netuším, jestli pobírají dotace nebo ne. Stejně tak netuším, jestli pobírá Tesla dotace na nabíjecí stanice, ale co vím jistě, tak na IONITY může nabíjet kdo chce, ale u Tesly co vím, tak jen Tesla. Asi jste si to popletl.

        • IONITY pobírá dotace. Může tam sice nabíjet kdo chce, ale za absurdní cenu, pokud nemá tu správnou značku.
          Tesla na Supercharger dotace nepobírá, ale můžou tam čerpat jenom Tesly. Je to firemní benefit pro zákazníky.

          • Nevravel musk nahodou ze ich nabijacia siet je otvorena pre odstatne automobilky ale vsetci to odmietli.

          • Obecně to nabídli, ale byl požadavek tuším VW aby tak rychle neinovovali nabíječky/konektory. Tesla se rozhodla jet svoje, a nebrzdit se konkurencí v tomto.Pokud někdo bude mít specifikace plně kompatibilní s Tesla nabíječkou, tak by to možná šlo.

          • Máte prosím zdroj vašeho tvrzení, že Tesla se dobrovolně vzdala dotací na nabíjecí stanice? To by mě vážně docela zajímalo, když zatím je celá forma postavena právě na tom dotace získávat.

            S tou cenou s vámi naprosto souhlasím a je to paradoxně i vina Tesly, protože kde není konkurence, tam je vysoká cena. Na druhou stranu, pokud budete mít prázdnou baterku, budete raději stát u nabíječky Tesly bez šance na dobití, a nebo zaplatíte pár kW za absurdní cenu, abyste se dostal někam dál, kde si dobijete ze lepší cenu?

          • Tesla se ničeho nevzdala. Prostě na ně nemá nárok. Podmínka pro poskytnutí dotace je, že se musí jednat o veřejnou nabíječku. Privátní síť má pro Teslu větší cenu než dotace na výstavbu. Už teď staví jednu stanici denně. A byli blázni aby uvolňovali globální síť tisíce nabíjecích stanic v ceně miliard dolarů k volnému užití, kvůli pár miliónům euro na výstavbu několika dalších. Zvlášť když to co limituje Teslu nejsou peníze, ale výrobní kapacita.

          • V tom případě ale stále nechápu oč vám jde. Pokud někdo dotaci nechce a staví si svoje soukromé nabíječky, tak je to jeho věc. Ostatně zatím je celá situace kolem nabíjecích stanic taková středověká, ale podle mě je jen otázkou času než bude dost konkurence a pak by se to mohlo změnit. Osobně nechápu jednak logiku Tesly a pak taky logiku firem, které si hrají na něco extra a k nabíjení chtějí registraci či nějaký čip. Nabíječka má být osazena čtečkou karet a případně další možností jak se identifikovat. Ostatně nejlepší by bylo něco na způsob RFID, přijedeš, zapojíš a nestaráš se. Ono to časem přijde.

          • No však to je to, co jsem vám na začátku oznamoval. Pouze informace, že Tesla staví privátní síť a nebere na to žádné dotace.

            Ano, nevím proč se všichni ostatní snaží znepřijemnit nabíjení jak to je jenom možné.

          • Já bych řekl, že je to podobný případ jako Apple, prostě aktuálně si BEV kupují lidé, kteří moc neřeší cenu a tudíž se je snaží kasírovat dokud to jde a dokud není konkurence.

  • Je zajímavé, že Tesla se dostala do zisku i přes (a nebo právě pro to), že měla zavřené fabriky:)) Kolik, že procent tohoto zisku dělá "šmelina" s emisními povolenkami?

    • Je vidět, že vůbec nechápete, co se kolem Tesly a dalších Musk projektů děje. Prognózy o krachu Tesly, byly zcela racionální a logické a přicházely i od dobře informivaných lidí. Jde možná tak trochu o neplánovaný socioekonomický experiment, který je neobyčejně zajímavý a ukazuje, že trh vůbec nefunguje racionálně. Tento rozměr je mnohem zajímavější než vlastní produkt - autíčko na tužkové baterie.

      • Jenže s tím splašeným trhem to přece souvisí. Žijeme v éře hyperlevných peněz "tisknutých" centrálními bankami. Polovina ameriky se na jaře doslova fyzicky zastavila a NY burza stejně trhala rekordní výšky jako by se nechumelilo. Bodejť by ne když FED uvolnil (=vytisknul) likviditu několik bilionů dolarů a veřejně oznámil, že pokud banky ty peníze nepoužijí k podpoře firem (akcie, dluhopisy) tak se do toho pustí FED samotný (= přímo by kupoval akcie firem za čerstvě "vytištěné" dolárky). Lidi si toho všimli a protože v bance mají úrok nula a jsou tam mnohem víc zvyklí investovat do akcií tak propadli chamtivosti. To vůbec není zdravé.

        server Kurzy.cz:
        "Lidé by si měli dát pozor na to, aby „nepropadli hamižnosti“. CNBC připomíná, že Cuban během technologické bubliny sám zbohatl, nyní ale varuje před tím, že o akcie se zajímají lidé, které dříve vůbec nezajímaly. Zmiňuje například, že jeho osmnáctiletá neteř se jej ptala, do jakých akcií má investovat, protože její kamarádi vydělávají na trhu 30 % denně. Podobné dotazy dostává prý od dalších lidí, kteří o trh dříve neměli sebemenší zájem. Všichni na trhu nyní vydělávají, protože tu je put opce od Fedu a to sem táhne i lidi, kteří by jinak nejevili zájem"

        "Kapitalismus" ve kterém nekrachují žádné, dokonce ani ty nejhorší firmy a projekty (protože Centrální banka)... je jen krůček od centrálně plánovaného socialismu. A stejně jako socialismus to i skončí. Krachem a bankrotem celého takového systému. Otázka není zda, ale kdy. Jak zdravé bylo financování předlužené Tesly se dozvíme po krachu.

        • hodnota akcii ma pri verejne obchodovanych firmach casto zasadny vplyv na chod tej firmy, casto krat su napr. dlhopisy naviazane na cenu akcii a ich splatenie moze byt realizovane upisanim akcii co firme usetri cash, dalej moze upisanim novych akcii velmi lahko ziskat dalsi cash,....
          takze tymto nafukovanim akcioveho trhu vdaka bezprecedentnemu uvolnovaniu penazi zo strany fedu sa pri zivote udrziavaju aj firmy ktore by davno skrachovali.
          svet a to vratane usa sa nestihli spamatat z jednej krizy(hypo bublina) ktoru vyriesili len tym,ze zacali "tlacit" biliony novych dolarov a uz su v dalsej krize ktoru zas idu riesit len tlacenim dalsich bilionov dolarov
          tieto bubliny ked presknu tak to bude fakt obrovske a taku krizu svet este nezazil

      • Dobrý komerční produkt se nemusí spoléhat na státní protekci a dotace...

        Nemluvě o socialistickém a neekologickém křivení trhu nepřímými dotacemi pro spotřebitele - když v některých státech dvoutunová Tesla stojí míň než malý fosil o poloviční váze tak to nemá nic společného s hospodářskou soutěží, ani s ekologií.

          • Já jsem pouze upozornil na to, že Tesla je prakticky mimo tržní hospodářství. Takže chlubit se jejími finančními výsledky je asi podobné jako chlubit se (dotovaným) vývozem lokomotiv ze socialistického československa do karibiku a subsaharské afriky.

            Elon Musk tvrdí že svět je připraven pro elektromobilitu, ale realita ukazuje že se prostě mýlí. Skutečná tržní poptávka po elektromobilech je velmi malá. A to se svět zatím nachází v konjuktuře a bylo možné provádět masivní dotace na všech úrovních.

            Až přestane divadýlko s tisknutím peněz a státy buď začnou utahovat opasky, nebo začnou plošně bankrotovat, bude se spousta lidí hodně divit...

          • Pravidla jsou stejná pro všechny automobilky a zájem o elektromobily roste všude na světě a růst dále bude jak se budou snižovat ceny a zvyšovat nabídka.

Sdílet
Autor:

Aktuální články

Dragon poletí na misi Crew-9 jen s dvěma astronauty, zpět z ISS přiveze „ztroskotanou“ posádku Starlineru

Problémy americké kosmické lodi Boeing Starliner při její první pilotované misi letos v létě způsobily,…

14. 9. 2024

Zajímavý rozhovor Nolanda Arbaugha s influencerkou Briar Prestidge

V červenci byla influencerka Briar Prestidge na návštěvě u Nolanda Arbaugha, prvního uživatele implantátu Neuralinku.…

13. 9. 2024

Příští Starship možná poletí až na konci roku, SpaceX se agresivně ohradilo proti pomalým úřadům

Společnost SpaceX otevřeně kritizuje Federální úřad pro letectví (FAA), který podle ní zbytečně zdržuje schvalovací…

11. 9. 2024

Střípky o Neuralinku z platformy X (12. díl)

V dnešním dílu nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme a komentujeme novinky související s Neuralinkem, se…

9. 9. 2024

Starlink rychle roste v řadě zemí, ale v Brazílii teď má zmrazené bankovní účty kvůli Muskově síti X

V přehledu novinek o Starlinku zavítáme například na Aljašku nebo do Kanady a Austrálie, kde…

8. 9. 2024

Lady s Teslou: Jak si vede čínský elektromobil NIO ve srovnání s Teslou

Půjčila jsem si čínský elektromobil NIO ET5 Touring a porovnala ho se svojí Teslou Model…

5. 9. 2024