Tesla investovala do Bitcoinu. Ako sa stal Elon Musk jeho fanúšikom?

Spoločnosť Tesla v pondelok 8. februára 2021 oficiálne potvrdila, že nakúpila bitcoiny za 1,5 miliardy dolárov. Potvrdzuje to aj jej podanie na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC), ktorej musí ako verejne obchodovaná spoločnosť takéto akvizície oznamovať.

Kúpa bitcoinov spoločnosťou Tesla je vyústením udalosti z predošlých niekoľkých týždňov, ktoré naznačovali, že CEO tejto firmy a zároveň najbohatší človek na svete Elon Musk postupne dospieva k názoru, že Bitcoin (BTC) má potenciál stať sa hlavnou svetovou menou.

Priebeh udalostí

Elon Musk sa dostal k prvému kontaktu s Bitcoinom už pred niekoľkými rokmi. Mal mu ho poslat jeden nemenovaný priateľ. Išlo o menšiu transakciu 0.25 BTC, čo mohlo v onom čase predstavovať maximálne niekoľko stoviek dolárov. Musk vo februári 2019 potvrdil, že stále vlastní v BTC len túto hodnotu a to napriek tomu, že Bitcoin považuje v určitých ohľadoch za brilantný. Konkrétne uviedol, že Bitcoin považuje za lepšiu alternatívu než je bežná papierová hotovosť. V onom čase však v Bitcoine nevidel nástroj, ktorý by mohol byť konkurenciou fiatovým menám.

Skutočný zlom vo vnímaní Bitcoinu z pohľadu Elona Muska nastal až v roku 2020. Začal si uvedomovať, že v čase, kedy centrálne banky a vlády pumpujú do ekonomiky bezprecedentným tempom nové ničím nekryté peniaze, môže Bitcoin zaujať pozíciu bezpečného prístavu, ktorý ochráni majetok pred infláciou.

Bitcoin si získava povesť digitálneho zlata

Bitcoin (BTC) je diametrálne odlišný oproti súčasným fiatovým menám. Jeho konečné množstvo je pevne definované. Bitcoinov nikdy nebude viac ako 21 miliónov. 18,6 milióna BTC je už v obehu a zvyšné budú vznikať až do roku 2140. Jeho inflácia je už nižšia, než u fiatových mien (plánovaná inflácia fiatových mien je 2%) a každé štyri roky sa znižuje o presnú polovicu. Do roku 2024 bude na odhadovanej úrovni inflácie zlata (1,8% ročne) a od roku 2024 už prekoná v tomto smere aj tento najcennejší kov.

Druhou dôležitou vlastnosťou Bitcoinu je skutočnosť, že je decentralizovaný. To znamená, že nie je pod kontrolou žiadnej vlády a ani inštitúcie. O akejkoľvek zmene v bitcoinovej sieti musí rozhodnúť väčšina účastníkov siete. Vďaka tomu je necenzúrovateľný a nemenný. Zjednodušene povedané nemožno ho vypnúť a bitcoiny môžete vlastniť bez toho, aby ste potrebovali bankový účet či niekoho, kto vám ho bude spravovať.

Inšpirovala ho spoločnosť Microstrategy?

Tlačenie nových ničím nekrytých peňazí centrálnymi bankami, ktoré sa týmto spôsobom snažia bojovať proti ekonomickým dôsledkom pandémie koronavírusu, začali motivovať prvýkrát v histórii zaujímať sa o Bitcoin aj veľké inštitúcie. Najväčšou štukou v tomto smere sa stala firma Microstrategy, ktorá v roku 2020 nakúpila vyše 70 000 BTC za priemernú nákupnú cenu niečo vyše 16 000 USD za 1 BTC.

Aktivitu Microstrategy si všimol aj Elon Musk, ktorý sa na Twitteri spýtal CEO tejto spoločnosti Michaela Saylora, či je v súčasnosti ešte vôbec možné kúpiť bitcoiny vo vyššej hodnote. Saylor mu odkázal, že to nie je absolútne žiadny problem a rád mu na to poskytne “firemný manual”. V nasledujúcich týždňoch sa Musk zapojil do niekoľkých diskusii na Twitteri, kde sa vyjadroval k Bitcoinu. Jeho ďalší krok smerom k najznámejšej kryptomene visel vo vzduchu.

Zlom nastal v januári

Prvý významný krok spravil 29. januára, kedy si zmenil na Twitteri popis na jednoduché „#bitcoin”. Cena BTC následne stúpla v priebehu niekoľkých hodín o 6-tisíc dolárov. Musk okrem toho publikoval tweet, v ktorom skonštatoval: „Pri spätnom pohľade to bolo nevyhnutné.“ Kúpu bitcoinov však nepotvrdil.

Musk sa následne rozprával o Bitcoine aj v rámci aplikácie ClubHouse, kde aj počas prítomnosti Chamatha Palihapitiyu (Virgin Galactic) priznal: ,,Som zástancom Bitcoinu. Prišiel som na túto párty neskoro, ale som jeho zástancom. Bitcoin je na pokraji širokého prijatia tradičnými finančníkmi.”

Špekulácie v súvislosti s kryptomenou DogeCoin

Elon Musk je už viac rokov známy v rámci kryptokomunity ako fanúšik kryptomeny DogeCoin (DOGE). Ide o kryptomenu, ktorá vznikla ako forma recesie a nemá žiadne silné fundamentálne základy. Muskovi je však sympatická a preto v popise na Twitteri mal dlhú dobu uvedené, že je „bývalý CEO Dogecoinu”.

Po predošlých pozitívnych vyjadreniach na Bitcoin sa v úvode februára nečakane opäť uchýlil práve k propagácii DogeCoinu. Hodnota tejto kryptomeny začala aj vďaka tomu raketovo rásť. Medzitým dokonca vymazal svoju zmienku o Bitcoine zo svojho Twitteru účtu.

Ešte 7. februára hovoril najmä o DogeCoin, keď skonštatoval, že možno práve táto kryptomena, ktorá vznikla len ako vtip, sa stane hlavnou svetovou menou. Čas však ukázal, že išlo podľa všetkého len o pokus Muska sústrediť pozornosť inde, než na Bitcoin.

Spoločnosť Tesla totiž v pondelok 8. februára potvrdila, že ešte v januári 2021 realizovala kúpu BTC za približne 1,5 miliardy dolárov. Nedávny Muskov tweet „Pri spätnom pohľade to bolo nevyhnutné” teda očividne súvisel s touto akvizíciou, ktorú však v onom čase ešte nechcel medializovať.

Tesla chce Bitcoin prijímať ako platidlo

Firma Tesla taktiež potvrdila, že chce bitcoiny vlastniť dlhodobo ako svoje rezervné aktívum. Nechystá sa teda špekulovať na rast jeho ceny a predať ho v nasledujúcich mesiacoch za výhodnejší kurz. Spoločnosť zároveň potvrdila, že v dohľadnej dobe by chcela bitcoiny prijímať aj ako formu platidla pri predaji svojich automobilov. Tesla sa tak stáva vôbec prvou firmou z S&P500 indexu najhodnotnejších firiem obchodovaných na americkom trhu, ktorá vlastní BTC a vníma ho ako svoj hedge.

Martin Gregor je autorem webu Kryptonovinky.sk a také YouTube kanálu Zaujalo ma, kde se kromě kryptoměn věnuje mimo jiné také firmám Elona Muska.

Martin Gregor



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

44 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo

Reálné následky Bitcoinu, první země dostala rozum, otázka času, kdy se připojí další.

Eternity

Keď niekto sa pohybuje v crypto už dlhšie, tak neviem, že by urobil to čo urobila tesla. Ani amatér by teraz nenakúpil BTC za takú cenu a takú sumu, len ak by chcel preprať peniaze. Na jednej strane to vyzerá pekne, že Tesla zainvestovala do BTC, ale kľudne Musk jej predal len svoje BTC kúpené za 10x menej. Samozrejme to môže obhajovať že super investícia, lebo BTC sa bude stále zhodnocovať aj s väčšími či menšími korekciami. Takéto nákupy sú vždy len hry veľrýb a Musk určite k nim patrí :-). Takže nerobme si ilúzie

akuhtr

Jako vývoj ceny BTC se těžko predikuje, ale vezmi na zřetel tohle:
Aktuálně je situace taková, že velryby skupují bitcoiny výrazně rychleji než se těží nové, takže tlak na růst ceny je ještě dost velký.
Tlak na pokles ceny dolaru je značný, za loňský rok bylo do oběhu uvolněno zhruba 25% USD uvolněného za celou předchozí dobu existence USD. Důvod proč to zatím nevidíme v inflaci mimo akciové a komoditní trhy je ten, že rychlost oběhu peněz v ekonomice je nízká vlivem lockdownů. V tomhle ohledu jsem zachitil, že Tesla nejde jen do bitcoinu, ale jsou i náznaky se zlatem.
No a nakonec nechme vyjádřit Michaela Saylora z Microstrategy
Ale samozřejmě BTC může hodnotou i padat. Trh je nepředvídatelný.

Goodman

Cena se opravdu těžko predikuje, protože žádnou nemá. Predikce “kryptomágů” a “kryptoanalytiků” jsou od jednoho dolaru až po milion dolarů za minci a všechny jsou správné. Záleží totiž jenom na momentální davové hysterii a vybičování veřejnosti k nákupům celebritama a reklamou. Ani nelze říct, zdali je bitcoin drahý a kdy levný. Pokud se zase ozve nějaký vizionář nebo rapper s drogovou minulostí, že nakoupil, tak půjde nahoru a pokud se nechá slyšet že již prodal, tak jde dolů. Ostatně proto šel Musk nebo Snoopdog do kryptoměn, protože o jejich investicích se dozví veřejnost vždy se zpožděním (aby jej kopírovala), čili pro ně je to téměř sázka na jistotu. Bitcoin je virtuální ruletou, kdy investor (neboli spíše sázející) jenom hádá směr kurzu. Nicméně Bitcoin, stejně jako každá jiná podvodná pyramida, má svoje meze. Čím dražší bude, tím blíže bude ke svému zhroucení. A nemusí to být jenom prodeji bitcoinů hráčů, kteří vydělali a chtějí jít s penězi z kola ven. On se vyčerpá růstové momentum svojí finační náročností i bez velkých výprodejů. Uvedu příklad. Pokud jeden bitcoin stál 100USD a na trhu bylo k prodeji 10000kusů, tak pro udržení ceny stačilo 1000000USD. To je relativně malá částka, kterou noví naivkové toužící po rychlém zbohatnutí rádi složí. Jenže když stojí už 44tisíc USD, tak je třeba 4,4miliardy USD na stejný objem bitcoinů. Čili nafukovači bublin mají před sebou nelehký úkol a to náhánět stále větší a větší množství investorů ochotných platit nesmyslné ceny za vzdušné zámky. Viz níže, přehled předchůdců bitcoinu.
https://www.denik.cz/ze_sveta/krach-pyramidovych-her-uvrhl-pred-20-lety-albanii-do-chaosu-20170125.html
To, že je Bitcoin podvod usvědčuje jeho nepředvidatelnost chování a nemožnost reálného ohodnocení. Srovnání se zlatem je úplné psycho, protože zlato se na rozdíl od BTC chová jako skutečný uchovatel hodnoty a ochránce před inflací. Na jeho cenu má vliv ekonomický a spotřebitelský fundament, nikoli výkřík ze tmy nějakého populárního prominenta. Kdyby Musk řekl, že je zlato dobrá investice a půjde s cenou na milion dolarů za unci, tak cenu zlata nezvýší. Každý soudný člověk ví, že takovou cenu fundamentálně zlato nemá a mít nebude. A kdyby náhodou se Musk špatně vyspal a tvrdil, že zlato bude stát jenom dolar, tak cenu nesrazí, protože je to taky kravina. Čili s cenou zlata nelze tak dobře hýbat, jenom na základě něčího prohlášení. BTC je tedy jenom prázdnou skořápkou, kdy hráči nesledují ekonomický vývoj, ale lpí na rtech známých osobností. Takže jakou cenu má BTC právě teď? Teď je IN a je to modní investovat do kryptoměn, takže je za 44tisíc. Ale co zítra? Může být klidně za 66tisíc, pokud se třeba přidá k nákupu DiCaprio nebo Messi. A nebo taky za 3tisíce, pokud jej celerity zavrhnou. To není investice, to je čirý hazard. Sázka na náhodu.
Náhradí někdy BTC americký dolar? Tak to je samozřejmě z říše fantazie a vlhkých snů kryptoblbů. Bitcoin totiž postrádá to hlavní a to je stálost ceny, akceptaci měny, není a nebude zůčtovací jednotkou, nebudou v něm vypláceny mzdy. A proč? Protože jeho hlavní výhoda v jeho finitním objemu je vlastně jeho největší nevýhodou. USD byl dříve vázán na zlato, tzv. zlatým standartem. Takže dolar byl vlastně poukázkou na zlato. Díky tomu se nedala ekonomika stimulovat a v dobách nejistoty měly ceny sklon k deflaci. To je smrtící koktejl, který zapříčinil zbytečné prodloužení hospodářské krize ve řticátých letech minulého století. BTC je návrat do minolosti, ne do budoucnosti.
Podle tebe nejsou vklady v bankách dostatečně uchráněny? LOL, stát ti je fakt ty konspirační teoretiku neukradne. Jestli je původ tvých úspor z trestné činnosti, tak pak samozřejmě ano, ale jinak ne. Naopak jsou chráněny proti úpadku bank do výše tuším 250tisíc EUR. Peneženky kryptoměn nejsou pojištěny ani na cent. Ostatně krádeže kryptoměn za miliardy se už několikrát odehráli.
Těžení BTC fakt není ekologické. Ikdyby spotřebovaly pouze “nadbytečnou” energii, tak stále za tím projektem jsou hodiny promrhané lidské práce a tisíce kusů vybavení, které by se jinak nemuselo vyrobit. BTC je užitečný pro Svět asi jako druhá díra do zadku.
A to nejlepší jsem si nechal nakonec. Kde bereš jistotu, že si Musk neudělá svůj virtuální coin? Mj. to není nic nového, s touto myšlenkou už jednou koketoval. Pokud se k něčemu takovému rozhodne, tak zapříčiní odliv kapitálu z BTC. A jelikož by byl Muskův coin stejně jako BTC založen na naivitě a důvěře, tak se obávám, že větší důvěru by měl ten Musk. BTC by klidně spadnul o 90% přes noc. Fakt bych se nedivil, kdyby se tohle již brzy stalo.

akuhtr

Víš proč s bitcoinem prohlášení celebrity zamává víc než se zlatem, které má tržní kapitalizaci 14* větší než bitcoin? Není v tom magie, není v tom žádný fundament, je v tom to, čemu se říká hloubka trhu. Když čekajících transakcí je tak málo, že na změnu hodnoty o 5000 USD za btc ti stačí ušmudlaných 50 milionů dolarů, tak se nediv že hodnota lítá. Ale to je problém adopce, ničeho jiného.

Já jsem konspirační teoretik? Nemyslím, spíš ty máš krátkou paměť, protože rok 2013 stěží lze nazývat dávnou historií. Dovol ať ti připomenu něco co se dělo v roce 2013 . Ale jo, když tomu budeme říkat znárodnění a ne krádež, najednou to zní jinak, i když v principu je to úplně to stejné. Mimochodem, ke krádeži řadím i negativní úrokové sazby na vklady, neboť je to výsledek monetární politiky centrálních bank. Pár bank s tím už začalo i u vkladů lidí, nejen firem. Příklad z Dánska.

Myslíš ty zásahy centrálních bank které maskují skutečný stav ekonomiky za lží? V japonsku to dotáhly už na ztracenou dekádu. 3. v řadě! Aktuálně jejich centrální banka ze zoufalství, protože ji došli jiné nástroje znárodňuje ekonomiku (skupuje akcie japonských společností)! Světová ekonomika kvůli zásahům centrálních bank nedokázala projít sice bolestivým, ale ozdravným procesem a tak celá naše ekonomika je promořená zombie firmamy, úrokové sazby se od minulé krize nedostaly na předkrzové úrovně a tak i evropské centrální banky musely začít být kreativnější v zoufalích snahách! Sry, ale intervence jsou horším lékem, než je sama nemoc, protože jen léčí příznaky, ale tím že krizi zamaskuješ, krize nezmizí, jen ji teď zarazíš a ta příští bude o to horší!

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem akuhtr
3,14ranha

Jenže problém papírových měn které se před 40 lety odtrhly od posledních zbytků zlatého standardu nevyřeší spekulace s naprosto virtuální hodnotou typu BTC. To už raději ty peníze vrazit do diamantů (což je samozřejmě z větší části taky virtuální hodnota, protože technické diamanty už lze lacině vyrobit uměle).

Komodita která rutinně mění hodnotu o desítky procent nahoru a dolu v řádu desítek hodin není žádný uchovatel hodnoty ale kokainové kasino kam z větší části míří právě ty nově natištěné intervenční penízky (v podstatě akciová bublina a bublina kryptoměn oddalují inflaci a krach papírové měny, právě pro svůj slib uchování hodnoty a tak drží tyto nové inflační peníze dočasně mimo reálnou ekonomiku).

Blockchain samotný může být užitečná záležitost, ale rozhodně ne jako spekulativní kryptoměna kam vlci z wallstreetu lijí vládou natištěné miliardy dolarů. (spíše by se to hodilo na něco jako DTS, nebo SDR (mezinárodní kredity) které používají členové MMF).

akuhtr

Tak znova. Kolísání ceny není žádná magická vlastnost která se bitcoinu dějě proto, že je to bitcoin. Je to normální tržní jev způsobený parametry trhu s BTC, který vymizí s postupnou adopcí. Cena kolísá prostě proto, že ti stačí pouhých 50 mega (ano píšu jen Tesla koupila 30*víc, microstrategy 20* víc) usd na to s ním pohnout o víc než 10%. Pokud/až se bude používat víc, na burzách bude víc čekajících transakcí na určité ceny, víc čekajících transakcí bude znamenat, že na stejné procentuální zakolísání ceny bys potřeboval třeba 500 mega, či s ještě širší adopcí bys potřeboval 5 000 mega. Logicky píšu o stavu v dnešních cenách. Při výrazné inflaci ty hodnoty budou jinde.

Co se děje s bitcoinem teď je ale skutečně vysledkem nerovnoměrného projevu inflace právě teď a časem se ta inflace rozleje i do zbytku trhu. Z části tomu teď brání lockdowny po světě, dolar je částečně chráněn i tím že je světovou zásobní měnou, ale to je spíš + pro bitcoin a zlato, které hodnotou spíš porostou, což u bitcoinu i pomůže s tou stabilizací.

berda

Tolik nesmyslů a neověřených informací jsem už dlouho nečetl a nemám sílu to vyvracet.

Brodský

Evidentně bitcoin jsou špinavé peníze – nevystopovatelné. Všichni hekři, kteří napadají nemocnice a podobně chtějí za odblokování bitcoiny. Nepochybuji, že pokud bude prodávat Tesly za bicoiny, bude prát špinavé peníze.
A jak jsem zatím jeho aktivitami nadšen, tak tohle považuji za velkou černou skvrnu.

PetrK

Bitcoin je vystopovatelný. Dokud vám ho někdo nevymění za peníze nebo za zboží. Navíc je i transparentní – každý vidí, kam která transakce odešla a co se s BTC dále dělo. Každý, kdo za BTC prodává, si může ověřit, odkud mají BTC původ. Každá transakce je ze své podstaty veřejná. Jestli vám někdo platí špinavými penězi nemáte šanci zjistit. Jestli špinavým BTC ano.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrK
dan

Dneska už jsou firmy, který se na vystopování jednotlivých transakcí specializujou, u btc je celkem lehce vystopovatelný kdo komu kolik poslal. A navíc, přes fiat měny a obyčejný banky se pere daleko víc peněz než přes kryptoměny.

akuhtr

Doporučuji knihu “Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny”, je v ní mezi příklady temných tržišť českej Sheep Marketplace. Pěkně se tam demonstruje jak bitcoin není nevystopovatelný.Stejně tak se můžeš podívat na tenhle rozhovor s čechem pracujícím v Chainalisis, společnosti která si biznis založila na vývoji SW právě BTC stopuje. Kupují a používají to jak BTC burzy, tak vlády.

milan

a bude tesla platit za uhlikovu stopu bitcoinu? 🙂
nakupom bitcoinu poprel vsetky ekologicke dristy ktore ohladne tesly roky vypustal. mame na take nieco krasny vyraz, ze si nasral do huby

toto je neskutocne trapne, ze firma ktora zije z predaja emisnych kreditov druhym automobilkam teraz investuje do tak neekologickej veci ako je bitcoin. bitcoin spotrebuje aktualne okolo 0.5% z celosvetovej spotreby elektriny a 60% bitcoinu sa tazi v cine kde sa zas vacsina elektriny vyraba z uhlia. takze bitcoin je brutalne ekologicky 🙂

PetrK

Budete platit vy za uhlíkovou stopu, když si koupíte rohlíky? 🙂
BTW. Čína momentálně buduje nejvíce bezemisních zdrojů na světě …

Ivo Janáček

Považujete rohlíky ze stejně naprosto zbytečnou věc jako je Bitcoin?

PetrK

Považuji to za věc, kterou lze koupit.

Ivo Janáček

Děkuji za informaci, ale čekal jsem spíš odpověď.

PetrK

No já zase čekal otázku k věci. Třeba se zeptat na důvod, proč to považuji za stejné. Ne podsouvání něčeho, co jsem ani nenaznačil. Tak pokud jste to nepochopil, tak se pokusím polopaticky – za zbytečnou považuji vaši otázku, protože je hloupá. Bitcoin nepovažuji za zbytečný, protože ho používají milióny lidí. Rohlík nepovažuji za zbytečný, protože ho používají milióny lidí.

kairos

Já považuju rohlíky a bitcoin za užitečné věci. To se tu snad budeme dohadovat, co je užitečnější? A co třeba lety do vesmíru? Jsou užitečnější než bitcoin? A co třeba hraní počítačových her? Je to užitečnější než bitcoin? Proč zrovna bitcoinu dáme nálepku “neekologický” a všem ostatním zmíněným věcem nikoliv? Nechápu.

milan

co som tak v rychlosti nasiel tak podiel vyroby elektriny z uhlia v cine je okolo 70-80%

netreba ale zabudat, ze aj tie bezemisne zdroje niesu zas az tak bezemisne 🙂

a keby sa cely bitcoin tazil z cisto zelenej elektriny tak aj tak je to z muskovej strany nasratie si do huby, lebo tazba bitcoinu je zbytocne plytvanie zdrojmi, nic viac, nic menej.
ak by kazda mena mala taku energeticku narocnost ako bitcoin tak by sme museli vybudovat niekolkonasobne viac zdrojov elektriny len na fungovanie menoveho systemu
0.5% svetovej spotreby a pritom je to zalezitost pre par spekulantov s minimom transakcii

samotny napad bitcoinu bol celkom zaujimavy, ale samotne jeho prevedenie absulotne zle. ktovie ci si satoshi uvedomoval kolko energie ta tazba bude spotrebovavat. a co je horsie narocnost tazby stale rastie

Ivo Janáček

Víte to je přesně jako o BEV, pokud by se na něco používala elektřina z bezemisních zdrojů, pak tato elektřina nebude k dispozici pro jiné účely. Jinými slovy, pokud by se nespotřebovala zbytečně například na počítání nesmyslu typu Bitcoin, tak se mohla použít jinde a o to se mohly snížit emise. V praxi tedy cokoliv navíc co je zbytečné má emisní stopu jako ten nejšpinavější zdroj, protože ten by jinak mohl být odstaven.

Až toto pochopí politici, tak přehodnotí aktuální ekonesmyslná pravidla a možná začnou změny k lepšímu.

kairos

“cokoliv navíc co je zbytečné”. A co to prosím vás je “zbytečné”? Není náhodou zbytečná tato webová stránka? To, že si tu teď píšeme, spálí spoustu elektřiny. Když si ukládáte fotky z dovolené do cloudu, pálí se spousta elektřiny. Když hrajete hry nebo sledujete porno, pálí se spousta elektřiny. Proč z toho všechno zrovna vyberete jednu věc a ni ukážete prstem? Já tyhle myšlenkové pochody vážně nechápu.

PetrK

To jste nemusel hledat, to je relativně známá věc a to jsem samozřejmě nerozporoval.
Poukazoval jsem na to. že Čína v současnosti buduje 3/4 světově budovaných jaderných zdrojů.
Takže jste odpověděl na něco, na co se nikdo neptal a neodpověděl jste na to, na co jsem se ptal já 🙂 No co, začal jsem si 🙂
Jen bych doporučil nezaměňovat “Bitcoin” a “blockchain” případně “kryptoměna”. To, co popisujete v “těžbě” se týká všech kryptoměn a ne jen Bitcoinu. To, co popisujete jako “nápad” je zase platné pro blockchain.
Nikde jsem nenašel, co se těží nejvíce, možná je to pořád Bitcoin. Co já si pamatuji, tak se Bitcoinem především platilo za vytěžené jiné kryptoměny – hlavně Monero a Ethereum. Samozřejmě, i ty bitcoinové bloky musel někdo vytěžit …

akuhtr

Pár problémů způsobených neznalostí na tvé straně.

  • Energie na těžbu bitcoinu není vždy stejná energie jako máš v rozvodný síti, protože zdroj prostě není připojen do rozvodné sítě. Popravdě čím dál víc to přesně taková energie. Problém totiž je, že i energii z uhlí je dneska pro těžbu bitcoinu moc drahá. Pokud chceš aby se ti těžba vyplatila, vzhledem ke konkurenci, potřebuješ energii skoro zadarmo. Takže těžební farmy čím dál častěji vznikají na místech kde je energie skoro zadarmo, ale je problém ji dostat ke spotřebitelům. Výsledek je, že se těžební farmy staví například u ropných vrtů kde je odpadním produktem plyn, který by se jinak jen spálil bez užitku, protože odtud táhnout dráty by se nevyplatilo. To že ten plyn btc těžaři koupí, vyrobí z něj elektřinu a natěží btc není vyplýtvaná energie navíc, je to zužitkovaná energie která by se vyplýtvala tak jako tak. V číně vznikají farmy v těsně blízkosti přehrad, všimni si že na konci období dešťů hashrate BTC sítě padá periodicky dolů, protože z ničeho nic se bitcoin dostal do situace že neufinancuje další těžbu na tom místě, protože elektřina už nebyla skoro zadarmo. Zkrátka energie vyprodukovaná tak že musíš něco spálit je na těžbu bitcoinu moc drahá a trend je že to půjde ještě do větších extrémů, jak těžaři jsou čím dál kompetitivnější a pomůže tomu i Starlink. Možnost postavit BTC mining farmu kdekoliv na světě kde máš volnou energii, kterou nemůžeš prodat v síti? Šoupneme tam pár set ASICů
  • Už z předchozího odstavce viplítvá že brát energii vyprodukovanou v celé Číně za bernou minci je hloupost.
  • Pokud chceš porovnávat energetickou náročnost BTC vs fiat systém, je dost nefér ignorovat plýtvání zdrojů, protože obvykle se dělá hloupým způsobem. BTC onchain vs visa v počet kWh na transakci. BTC onchain má pevně danou maximální velikost bloku a počet bloků je regulován na 1 blok za minutu, proto vznikají offchain řešení. Jako Ligthning network. Tam žádná těžba neprobíhá a blockchain slouží jen jako arbitr. Díky němu může být klidně miliarda reálných transakcí zapsána jako jen jedna btc transakce.
  • Mimochodem, díky LN je možno udělat okamžité převody hotovosti z USA do evropy. LN využívá totiž aplikace Strike, pomocí které během pár sekund přepošleš USD do evropy kde příjemce dostane EUR. Princip je, že USD se smění za BTC, odešle přes LN do EU, v EU se BTC smění za EUR. Kurz prý vychází obvykle lépe než mezibankovní USD-EUR a transakční poplatky jsou směšně malé. Kolik energie si asi tak spálí na celej proces wire transfer? Trvá několik dní, bitcoin s LN teoreticky znamená pár běžících RPi přes které tvá transakce proběhne za pár sekund, zatímco wire transfer trvá dny. Během té doby by mě opravdu zajímali energetické náklady těch bank (včetně zaměstnanců.)
  • Satoshi si to uvědomoval. To je tak nějak celá podstata těžby. Na to aby jsi přepsal historii bitcoinu by jsi musel spálit víc energie, než kolik bylo potřeba na původní vytěžení (zjednodušeně, reálně roste efektivita ASICů, takže přepsání vzdálené historie by stálo méně) To je celí princip zabezpečení bitcoin sítě. Na narušení bezpečnosti musíš vynaložit ekvivalentní zdroje jako byly vynaloženy na původní zabezpečení.
Zumik

To co píšeš je pěkné, rozhodně zajímavá informace.
Nicméně, kWh co BTC ušetří na transakcích se nemůže rovnat s kWh propálenými pro těžbu.
V těch odlehlých oblastech kde se BTC těží to sice finančně dává větší smysl, ale opravdu by se například na ropných plošinách odpadní plyn pálil bez užitku? Jste si tím jistý? On se totiž ten odpadní plyn zpracovává a využívá (LPG). To že pro tu plošinu vychází výhodněji prodat plyn v místě těžařům BTC, než ho prodat někomu jinému kdo ho odveze a dál využije neznamená, že by se bez užitku spálil.
Proč se výpočetní výkon nevyužije k něčemu užitečnému? Elektřina se pálí jen pro to aby se vytěžil BTC, přitom by se výkon při těžbě mohl využít k spoustě užitečným výpočtům. To mi hlava nebere.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Zumik
akuhtr

Ano pálil. Pálil se tam totiž přesně takhle před bitcoinem, jsou to obvykle ropné vrty kde by bylo moc komplikované vybudovat potřebnou infrastrukturu, takže se to nezaplatí. BTC mining je tedy skutečně jen tam kde to nemá jiné využití.
Jinak využitelný plyn je moc drahý na bitcoin, protože tlak na cenu a tak i ekologičnost se zvětšuje. Každé cca 4 roky totiž dochází k něčemu čemu se říká halving. Při těžbě BTC je odměna těžařů dvojí poplatky za transakce a odměna za blok. Právě odměna za blok tvoří hlavní příjem těžařů dneska a to mám pocit 6.25btc. Halving znamená že odměna za blok klesne na polovinu a tak v jeden okamžik je velký převis těžařů nad úrovní kdy se jim to již nevyplatí a tak přežívají jen ti nejefektivnější. Do budoucna je v plánu, že odměna za blok zmizí úplně (ale to je tuším za 100 let někdy).

Proč se výpočetní výkon nevyužije k ničemu lepšímu? No tady jsou tři problémy
   •   Já bitcoin považuji za velmi užitečný, protože se mnohem hůř do něj zasahuje, než u fiat měn, takže ti vláda nemůže ukrást část tvých vkladů, jako se stalo na Kypru. Dále jako nástroj ochrany kupní síly před inflací a potenciální budoucí peníze lepší než naše současné a to i z pohledu ekologie. Doporučil bych tuhle… autor tomu říká kniha, ale reálně to je krátký, hlavně kapitolu o časové preferenci: https://odlukapenez.cz/ Zjednodušeně, plýtvání zdroji je dnes částečně způsobeno psychologickým efektem, kdy peníze ztrácí hodnotu (inflace), takže je nechceš držet, takže si spíš koupíš telefon každé 2 roky, než aby jsi s ním vydržel až ti odejde.
   •   U btc nejde o obecný výpočetní výkon, ale hashrate. Ten hardware jsou jednoúčelové ASIC minery. Umí jen počítat hashe, nic moc jiného. Takže i když by jsi nad nimi získal kontrolu, nic jiného než těžbu bitcoinu/jiný crypto by jsi s nimi neudělal. No možná by šlo počítat rainbow table 🙂
   •   A proč se ta elektřina nepoužije na nic lepšího? Protože nic lepšího se tam provozovat nechce, jinak by to tam už dávno bylo a bitcoinu by se nevyplatilo tam těžit. Reálně vědecké superpočítače jsou ve velké části financovány státem kterému je jedeno kde se elektřina bere. Nebude budovat superpočítač někde v zapadákově jen trocha levné levné elektřiny (ten plyn, otázka zda by ta elektřina stačila vůbec na něco seriózního, btc jde velmi snadno škálovat), nebo tam je levná elektřina podle toho zda je období dešťů (přehrady v číně) takže by superpočítač byl půl roku vyplej. U bitcoinu tohle nevadí. Tam je naopak velká incentiva k minimalizaci nákladů, stabilita výpočetního výkonu? Ta je v prioritách někde dole. Cena elektřiny a dostatečné připojení k internetu jsou prakticky to nejdůležitější co těžba vyžaduje a vše ostatní hraje druhé housle.

kairos

“zbytocne plytvanie zdrojmi”

Panbože. Kdo to posuzuje, co je a co není na světě zbytečné? Není náhodou zbytečné přesunovat se po zeměkouli v autech? Není zbytečné létat na Mars?

Špajda

A zároveň Čína loni zprovoznila nejvíc uhelných elektráren na světě.

jakub

Ve mě se to taky pere. Bitcoin mám… ale chtěl bych si koupit novou grafiku. Ale pokud to takhle poleze nahoru, tak mám smůlu. Všechny topí na farmách 🙂

TomasT

k jsem na tom uplne stejne…grafiky nikde. Nvidia to podle me prodava z 90% naprimo tezarum a deset procent da obchodum aby nemeli ciste papirove grafiky.

akuhtr

Většinu grafik nevyrábí nVidia, ale její partneři. nVidia dělá čipi (které nakonec také dělá zas pro změnu jiný partner, tuším že asi TSMC, jak je dnes obvyklé), které prodává partnerům.

Michal

Bitcoin se dnes tezi na ASIC minerech, grafiky jsou moc slabe a eneregeticky narocne

akuhtr

Nemá s bitcoinem nic společného. Grafiky tuším jdou na Ethereum. Bitcoin ASIC možná blokují jednu linku TSMC, pokud něco.

berda

Bitcoin se těží tam, kde je nejlevnější elektřina. Takže logicky někde, kde je jí přebytek. Neopakujte informace, které jste si neověřil https://youtu.be/QtEysbfL0Tk .

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem berda
Ivan

Bitcoin je jako platidlo zatím nepoužitelné z důvodu jeho volatility. Ještě před několika málo měsíci byla jeho hodnota kolem 6000 USD, nyní opět 40 000 USD a je jasné, že po coroně a k uklidnění trhů dojde k jeho opětovnému poklesu. Neznám člověka, který by chtěl používat měnu, za kterou si jednou můžete koupit teslu a za pár měsíců vám ta samá částka nestačí ani na nákup škodovky v základu. Dokud se toto nezmění, bude bitcoin pouze nástrojem spekulací a snílků. Argument, že trhy hledají bezpečné přístavy přiživují jen média (a lidé typu Musk), bezpečný přístav si představuju jinak.

Jirka

Mám dotaz na někoho kdo se trochu o bitcoiny zajímá. Bude se nějak řešit jejich ztrácení? Jinak podle mě z dlouhodobého hlediska nemá šanci.

Jan Nohejl

Přepodkládá se, že nadobro ztracených je přibližně 4 miliony bitcoinu. Což ale ve vysledku je uplne jedno, po udpatech se bitcoin muze dělit do nekonecna defakto. Ale smysl bitcoin je hlavně novodobém udrzeni hodnoty misto zlata s velkou pridanou hodnotou, používat na život a platby se bude hlavně ethereum.

Jirka

Kdysi jsem viděl dokument, kde tvrdili že bitcoin nelze neomezeně dělit, pokud už to jde, je problém vyřešen. Ale stejně to bude zajímavé, až za 500let zůstane v oběhu 1 celý bitcoin ☺

akuhtr

Bitcoin má limity dělení, ale ty limity se mohou posouvat. Aktuální nejmenší jednotkou je jeden satoshi a 100 000 000 je 1btc. Ale to že to je takhle, neznamená že musí být i za 10 let, nebo 100 let. Dobře za deset asi změna nebude, protože btc je silně konzervativní a není pro to důvod, ale za 100let? Klidně.
Navíc, dělitelnost je omezena jen v onchain transakcích. V Ligthning network už lze provádět subsatoshi transakce.

Mikec

Pokud ztratíš bitcoin, respektive seed phrase (něco jako heslo), pak už ten bitcoin nikdy neobnovíš, nejde to, je ztracen navždy. Ztráta bitcoinu je však výhodná pro ostatní držitele, protože se sníží počet bitcoinů v oběhu.

Jan Tichavský

Ztrácí se jen nějaké zlomky, spíše z dřívějších dob, když neměl skoro žádnou hodnotu. Stejně jako když si někdo ztratí hotovost zašitou do polštáře, nikdo mu to vracet nebude. Vždyť to je ta největší výhoda bitcoinu, že nemá nějakého hlavního arbitra, který by řešil sporné transakce nebo ztracené peníze. Vše má jasný a pevný řád, tak s tím lidi musí počítat. Kdo se na to necítí, má možnost používat nějakou nadstavbu nad BTC a neobchodovat přímo s kryptoměnou samotnou.

kairos

Odpověď leží opět v analogii bitcoinu se zlatem. Je zlato ohroženo tím, když někdo upustí zlatou cihlu do oceánu a nikdo ji už nikdy nenajde? U zlata dokonce odhadujeme jeho celkové množství na světě ještě hůř než u bitcoinu. Přesto funguje. 🙂

berda

Nebude a proto bude jeho cena neustále stoupat.

Alois Tuhý

Díky za článek z jiného soudku!