Tesla Energy a elektrické mikrosítě
Elektrické sítě a energetický průmysl v posledních letech procházejí transformací v reakci na stále se zvyšující poptávku po elektřině a také rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie. V souvislosti s rozmachem fotovoltaiky a klesajícími cenami baterií se rozmáhají takzvané mikrosítě. Ty tvoří lokalizovaný obnovitelný zdroj energie kombinovaný s úložištěm, které dohromady zásobují nějakou menší oblast elektřinou a zároveň mohou snížit zátěž existujících rozvodných sítí a dokonce pomoci s jejich stabilizací. Velkým hráčem v této oblasti je Tesla Energy, divize automobilky Elona Muska, která se zabývá vývojem a výrobou solárních produktů a bateriových úložišť Powerwall, Powerpack a Megapack. Jak mikrosítě fungují, se dozvíte v nově přeloženém videu ze září 2018.
Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
- Seznamte se s podnikavými příbuznými a předky Elona Muska - 26. 11. 2019
- Co bude muset SpaceX udělat po prvním přistání na Marsu? - 12. 11. 2019
- SpaceX zničí jeden Falcon 9, aby otestovalo záchranný systém Crew Dragonu - 22. 10. 2019
Dobrý den,
Je to hezké, ale z mého pohledu projektanta elektro vím, že to je ještě hodně dlouhá cesta. Největší problém vidím v ceně UPS pro uchování energie a ve stávající infrastruktuře energetiky a celkové problematice, která není jen tak jednoduchá, že si někde připojíme FV a UPS a ahoj.. 🙂
Můžete se o tom víc rozepsat? Tohle by mě a určitě i další čtenáře zajímalo. 🙂 A taky třeba, jak se to liší v EU ve srovnání s USA nebo jinými regiony z hlediska té infrastruktury či legislativy.
jeden takovej mikrozdroj mám osobně doma, pokud o to máte zájem mohu poslat detaily – ale celkově mi tesla powerwall nevychází ekonomicky – poskládám to z běžně dostupných zdrojů za třetinu až polovinu ceny a bude to více modulární takže mám volnost v postupném doplňování panelů a baterie.
Osobně mám 2,4KW měnič na 230V s funkcí UPS – tzn je schopen v okamžiku kdy dojde energie v bateriích automaticky přepnout do běžné elektrické sítě. Mám k tomu 4kWh LiFePo4 baterii a v panelech mám 1,5kWp k tomuto měniči. Funguji takto už několik let, je to super záloha v okamžiku výpadku sítě pro čerpadlo na vodu, mrazáky a světla aby to vydrželo klidně i celou noc.
Letos jsem k tomu přidal další dva měniče po 1kW na dvě ze tří fází a na nich mám zatím na každém 3x280Wp panely – budu to posilovat a dávat ještě měnič na třetí fázi – a dávat větší baterii – konečně zlevnili tak že se dá pořídit za rozumné peníze i 10-15kWh baterie a to by mohlo zajistit provoz domu i po velkou část noci (elektřinou i topím přes TČ). Přes den bych mohl být blízko k nulové nebo na nulové spotřebě energie. Ale k tomu dle mých propočtů bude potřeba mít instalovaný výkon kolem 10kWp v panelech napojených právě na baterie které to bude dobíjet a z toho pojedou měniče. Ty nové měniče co jsem dal letos fungují jinak – není to ostrovní systém ale jsou schopny se přifázovat k síti a poskytnou energii do svého maximálního výkonu a zbytek nechat na EONu.
Já měl za to, že do 5kW to není problém v podstatě nikde.