Super Heavy s 29 Raptory už stojí na rampě a Starship S20 je také téměř hotová, poprvé dostala vakuové motory

SpaceX nepolevuje v nasazeném ďábelském tempu a během pouhých pár dnů proběhlo ve Starbase několik velkých událostí. Raketa Super Heavy B4 dostala během jediného dne všech 29 motorů Raptor a následně byla převezena na rampu. Souběžně s tím pokračují přípravy kosmické lodi Starship S20. Na tu je postupně instalována tepelná ochrana, aerodynamické klapky a také už dostala všech 6 motorů Raptor. Aerodynamická špička poté byla připojena k nádržím, takže prototyp S20 už je také téměř hotový.

O přípravách SpaceX na první orbitální misi Starship jsme na ElonX psali naposledy před 4 dny, ale to je ve světě Elona Muska celá věčnost. Za tuto krátkou dobu firma stihla dokončit výrobu téměř 70 metrů vysokého prototypu Super Heavy B4, opatřit jej 29 motory Raptor a tento kolos odvézt na rampu. Atmosférické Raptory jsou rozmístěny v konfiguraci 20 + 8 + 1, tedy 20 motorů RB na vnějším kruhu, 8 motorů RC ve vnitřním kruhu a 1 motor RC uprostřed. Budoucí prototypy Super Heavy pak budou mít dokonce o 4 Raptory více, a to v konfiguraci 20 + 10 + 3.

Super Heavy B4 po nainstalování Raptorů (Foto: Elon Musk)

Kompletace Super Heavy a instalace všech Raptorů během pár dnů by samo o sobě byl úctyhodný výkon, ale ono to zdaleka není všechno. SpaceX totiž souběžně s dokončením Super Heavy B4 připravovalo také orbitální prototyp Starship S20. Pracovníci v posledních pár dnech nainstalovali spoustu destiček tepelné ochrany, namontovali všechny čtyři aerodynamické klapky a také Starship opatřili všemi šesti motory Raptor.

Tři Raptory jsou v atmosférické variantě RC a jsou umístěny uprostřed lodi, jak jsme zvyklí z předchozích prototypů Starship. S20 je ale první exemplář, který dostal také tři vakuové motory RVac. Tyto motory jsou optimalizované pro co nejvyšší efektivitu ve vesmírném vakuu, kvůli čemuž mají výrazně rozměrnější trysky, avšak nejsou schopny naklápění a jsou napevno přimontovány na okraji lodi. Ve středu 4. srpna pak byla spojena sekce S20 obsahující nádrže a motory s aerodynamickou špičkou. Tento prototyp je tedy také téměř hotový a nejspíš bude brzy převezen na rampu, kde už čeká Super Heavy B4.

Zkompletovaná Starship S20 (Foto:
Austin DeSisto)

Na rampě pak v následujících týdnech oba prototypy projdou sérií zkoušek, avšak přesný plán zatím není úplně jasný. Proslýchá se, že Elon Musk chtěl mít prototypy B4 a S20 do 5. srpna na orbitální rampě, spojené do jednoho celku o výšce přibližně 120 metrů. To se asi nestihne, ale mělo by být možné toho dosáhnout v následujících pár dnech. Raketa Super Heavy B4 zřejmě bude nejdříve umístěna na nově nainstalovaný orbitální vypouštěcí stůl, čímž se rovnou ověří, že vše správně pasuje. Následně asi jeřáb připojí Starship S20 k nosiči, čímž se ozkouší oddělovací mechanismus mezi lodí a raketou.

To ale nejspíš není hlavní důvod, proč se k tomuto kroku SpaceX uchyluje takto brzo. Kompletní sestava Starship a Super Heavy se všemi motory totiž především poskytne skvělou příležitost pro pořízení fotek a videí, která jistě obletí celý internet, minimálně už jen v kontextu toho, že jde o největší a nejsilnější raketu v historii. Elon Musk pak může využít pozitivního veřejného mínění k vytvoření nátlaku na úřad FAA, který momentálně představuje jednu z největších překážek, jež brání provedení prvního orbitálního startu. Mluvčí FAA aktuálně potvrdil, že Starship nemůže odstartovat, dokud úřad neudělí SpaceX licenci pro orbitální mise z Boca Chica. Zároveň nenabídl harmonogram toho, kdy bude dokončeno environmentální vyhodnocení, které je jedním z klíčových prvků procesu udělení startovní licence. Elon Musk tedy možná doufá, že obrázek „hotové“ rakety na rampě popožene celý úřední proces aspoň trochu vpřed.

Neoficiální fotomontáž znázorňující sestavu Starship S20 a Super Heavy B4 na orbitální rampě (Autor: RGV Aerial Photography)

Nicméně spojená raketa na rampě ve skutečnosti ještě nebude připravená na start. Lze očekávat, že loď i nosič budou brzy opět rozmontovány a následně stráví několik týdnů samostatným testováním. Například zatím nikdy nebyl proveden tlakový test Super Heavy s hydraulickými simulátory náporu 20 vnějších Raptorů. V případě prototypu B4 by to mohlo znamenat dočasné odmontování vnějších 20 motorů RB kvůli tlakovým testům rakety a pak také statickému zážehu 9 středových Raptorů RC. Z tohoto důvodu se spekuluje, že Raptory na prototypech možná byly nainstalovány zatím jen částečně a nejsou kompletně napojeny na všechna potřebná potrubí a rozvody. To by zároveň vysvětlovalo, proč bylo SpaceX schopno namontovat 29 Raptorů během jednoho dne. U Starship S20 nejspíš také budou motory odmontovány a loď nejdříve podstoupí tlakové testování na suborbitálním stolu B, kde už je delší dobu připraven hydraulický aparát, který bude při tlakové zkoušce simulovat nápor všech šesti Raptorů. Teprve poté budou motory nainstalovány zpět, aby mohl být proveden alespoň jeden statický zážeh.

Super Heavy B4 po nainstalování 29 Raptorů (Foto: SpaceX)

Až oba prototypy projdou samostatným testováním, SpaceX pravděpodobně přejde na integrované testování. To znamená, že loď S20 a nosič B4 budou opět spojeny do jednoho celku (tentokrát snad již pomocí jeřábu, který bude pevnou součástí obslužné věže) a celá sestava následně podstoupí například testy tankování, které poprvé prověří funkčnost všech systémů na orbitální rampě. Vše by pak mohl završit krátký statický zážeh všech 29 Raptorů na Super Heavy. Zbývá toho tedy ještě hodně, a i kdyby SpaceX získalo startovní licenci dnes, start by mohl proběhnout nejdříve za několik týdnů nebo spíš měsíců. Nic to však nemění na tom, že aktuální tempo SpaceX bere dech. Probíhající přípravy prototypů a rampy pro první orbitální start můžete sledovat na profilu mise.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

99 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pikopage

Neuniklo vám, že stohují SH a SS? https://www.youtube.com/watch?v=4B2_dfvRZ4M

PetrV

EM píše https://twitter.com/elonmusk/status/1423680631418986501?s=19

Jak ochrání u Boosteru motory, když je má holé?
Přece jen ten pád bude z velké výšky. Doplní nějakou sukni?

PetrV

Ale ta se tam teď na stolici nevejde. Motory jsou níže. Se rozloží až ve vzduchu?… 😉

PetrV

Nasouvaci seshora…:-)

Jirka

To cca 1hod stohovani = pro me zklamani, mel jsem predstavu ze budou nejaky lidi uvnitr SH a nechaji se tam seshora SS zamknout a budou koukat zevnitr jak to funguje, ale jen vyjely dve plosiny a nemel jsem pocit, ze by tech 8 lidi zvenku na nich vyvijelo nejakou cinnost.

Kamil

Koukám na přenos a pořád mi není jasné, jak Ship a Booster budou spojovat ve výšce 90 metrů. Mají tak vysoké vysouvací plošiny? Jak vlastně to spojení bude vypadat? A jak ve 140 metrech odpojí tu loď od jeřábu? Nezdá se, že by měli nějaké zařízení na věži

PetrV

Kleště by mohly být jako přístupová rampa. Jezdí nahoru dolů a přístup mají v jakékoli výšce B+S. Jen musí být hotové.

Kamil

Mám teorii: to šílené tempo souvisí s koncem pronájmu toho obřího jeřábu, brzo ho začnou rozmontovávat a tak ho na poslední chvíli využili k prvnímu sestavení B4 a S20 na rampě

PetrV

Jeřáb je drahý, důležitá je věž aby fungovala. Při stavbě cehokoliv velkého je mobilní Jeřáb to nejdražší.
Bych jej použil jen na tu věž.
U věže je skluz.

Goodman

A nesjou jeřáby v majetku SpaceX? Jim by se to možná vyplatilo.

Adam Ř

Dost bych se divil, ale odborník přes jeřáby nejsem, tak nevím

Kamil

Tak možná na věži ještě chybí poslední díl a čekají, než dorazí a v mezidobí dělají tenhle test, aby jeřáb jen tak nestál.
Vlastně na věži chybí ten jeřáb, proto používají mobilní

Tom

Meanwhile za pár hodin už je B4 na stole… To je naprosto šílený.

PetrV

Ta pokládka stolici byla jako zpomalený film.
youtube.com/watch?v=DtTsj02BvlI
Zajímalo by mne, na čem B4 drží.
Při pohledu na stolici tam byly nějaké výsuvné podpěry.
Roštová kormidla při té výšce vypadala jako pírko.

Mr. G

E7-oZsSWQAExz6x (1536×2048) (twimg.com)
Tie casti v tvare “polovicneho H” sa sklapaju smerom k SuperHeavy. Kedze cast motorov presahuje okraj trupu rakety nemoze stat trup priamo na stole. Na podobnom principe pracuje aj rampa rakety Soyuz, kde raketa tiez nestoji priamo na stole, ale na odklopnych ramoch.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Mr. G
Ivan

Ano tempo je obdivuhodné. Ale spousta práce je před nimi. Některé motory nejsou letové, tzn. jen testují montáž. Budou určitě testovat rozhraní mezi startovacím stolem a raketou, také musí na B4 osadit starship a otestovat oddělovací mechanismus. Zatížení na B4 přes 1200t asi nebude maličkost. Obě plechovky musí projít všemi testy, od tlakových při pokojové teplotě až po kryogenní a pak nakonec budou provádět statické zážehy. A to bude masakr, protože zažehnout v jednom okamžiku 30+ motorů nebude jen tak. Na to budou potřebovat již hotovou startovací rampu možná i s funkční vodní clonou. Zajímalo by mě jak testovali vzájemné ovlivňování raketových motorů při jejich chodu. Mají je dost blízko na sobě a u předchozích raket to byl vždycky problém a způsobovalo to problémy jejich chodu. Roštová kormidla vyklopená po celou dobu vypadají divně ale asi nekladou skoro žádný odpor vzduchu a věří si, že nemůže dojít k selhání. Ale zachytávací mechanismus je naprostý úlet. Chápu že tím ušetří spoustu tun na přistávacích nohách, ale za mě to vypadá divně a je to místo problémů. S přistávacíma nohama má spaceX obecně problém. Na starship jsou prťavé a moc stabilní nebudou (v. 50m, průměr 9m, hlavní těžiště je nahoře moc důvěru to celé nevzbuzuje – v porovnání s falconem 9 v. 48m, průměr 10 m nohy, ale bez nákladu) a pro přistávání na Měsíci/Marsu se už vůbec nehodí a budou na 100% větší, širší (těžší).

Goodman

Souhlas, te práce je před nima fakt hodně. Ale Musk nikdy netvrdil, ze tohle je konečná podoba SHS. Naopak, několikrát zdůraznil, ze je to demonstrativní mise k porozumění a vyzkoušení technologie.

PetrV

Mi se víc líbí název big falcon rocket BFR

Goodman

Takže jako já, taky jste vyrostl na doomu 😀
Nechápu, kdo vám dal mínus. To, že se někomu líbí starý název je snad jedno.

Jirka

Musím říct, že se už se opravdu naučili dělat nepomačkané plechovky a díky za pěkné záběry na ta roštová kormidla.

Kamil

A nechystá Elon nějakou tiskovou nebo prezentaci? Trochu mi to připomíná šílenství kolem prvního prototypu StarShip před dvěma lety, kde se před ním nechal vyfotit davem novinářů.
Nebo: nevsadil se s Timem Dodd, že mu dodá obrázky celé sestavy do toho jeho rozhovoru?

Goodman

Ja si taky myslím, ze v tom bude víc, než jenom snaha popohnat FAA. Možná je ve hře vahavy velky investor nebo důležitá zakázka. Prostě demonstrace toho, ze umí. Nebo taky ani jedno. Uz je to déle co jsem četl článek o tom, jak odbornici sdělili Muskovi, ze se kolonie na Marsu nemá šanci dožít. Tak třeba se snaží dokázat opak.

Ivan

Kolonie na Marsu není limitovaná jenom raketovým nosičem, ale existencí ostatních technologií. Nosná raketa je jen část problému. Jen zajištění životních podmínek při cestě na Mars a při pobytu na povrchu, přistání na Marsu, načerpání pohonných hmot a odlet od Marsu, to jsou zatím naprosto nedosažitelné mety. Existence matanu není pořádně potvrzená (její vznik), nehledě na technologii jeho výroby na Marsu. Přistávací manévr (belly flop) prováděný na Zemi vám na Marsu také moc nepomůže, atmosféra je tak řídká, že vás zpomalí o dost méně než na Zemi a tedy musíte brzdit raketami, pro které musíte mít více dostatek paliva. Brzdění při přistávacím manévru o atmosféru Marsu a vstup do atmosféry Marsu zase sebou nese větší nároky na tepelný štít. Ten, který stačí na Zemi vám bude k ničemu. Také nikdo neví jaký vliv bude mít na zdraví člověka dlouhodobí pobyt ve vesmíru bez ochrany magnetického pole země (na Marsu je velmi slabé). Kdo tento “výlet” bude sponzorovat také není jasné, kolonie by stála každý měsíc několik miliard dolarů, kdo by to platil a jaký by z toho měl užitek není jasné. Předpokládám tedy, že dříve než kolonie se bude plánovat jen cesta tam a zpět, která i tak buď totálně finančně zrujnuje Muska, nebo se konat ani nebude.

Goodman

Největší překážkou cesty/kolonie na Mars je vzdálenost. Proto taky trvalé osídlení Měsíce nabírá reálné obrysy. Přitom podmínky na Měsíci jsou výrazně horší než na Marsu. Čili je to především o raketě.

Rosetau

Tohle mě opravdu fascinuje. I to nejvíce nehostinné místo tady na Zemi je stále schopné hostit život a je tisíckrát vhodnější než brutální podmínky ve vesmíru, Měsíci či Marsu. Místo toho aby jsme se o Zemi lépe starali a přestali ji ničit tak se pumpují miliardy do technologii, které nám mají umožnit osídlit tyto cizí a nehostinné světy, kde lidé budou každý den bojovat o své životy. Lidé se této planetě přizpusobovali miliony let jak po stránce fyzické tak psychické a není vubec jasné jaké dlouhodobé negativní vjemy budou ohrožovat budoucí osadníky.

PetrV

Z přívětivé Země se může stát také nehostinné místo. Stačí zásah meteoritem apod. a je po srandě králíkům…

Rosetau

Země za celou historii dostala zásah meteoritem tolikrát až to není hezký a život si uchovala. Zemi a její největší přednosti jako je poloha ve vesmíru v obyvatelné zoně, hydrosféru, atmosféru, magnetické pole a ozonovou vrstvu jen tak nějaká katastrofa nesebere. Pokud nepočítáme nějaké velmi nepravděpodobné a extrémní události jako je kolabující Slunce a podobně.

PetrV

Kdy byl poslední velký zásah a jak ovlivnil Zemi?
Potvrzené:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_impact_craters_on_Earth
Zatím plně nepotvrzené:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_possible_impact_structures_on_Earth

A to je jen na souši. Předpokládá se, že potopu světa z bible apod způsobil dopad meteoritu u Madagaskaru….

Co se týče dalších událostí upozorňuji, že se přesouvá magnetické pole Země:
https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-88cd12100d1fe6decb6693bab66de8ca

A zesiluje sopečná činnost:
https://www.volcanodiscovery.com/volcano-activity/news/137360/Volcanic-activity-worldwide-4-Aug-2021-Etna-volcano-Fuego-Popocatepetl-Merapi-Shiveluch-Dukon.html
To zesílení vychází z vlivu Slunce a planet na skořápku jménem Země.
Ona
https://en.wikipedia.org/wiki/Toba_catastrophe_theory
nebyla žádná procházka růžovým sadem.

Rosetau

Katastrofami si Země prochází od svého vzniku. Sopečná činnost, pády vesmírných těles, přepolování, změny klimatu. A? Život tu stále je. Lidé jsou tvorové chytří a vynalézavý a přežijí tak jako tak. Nemusejí prchat na Mars. Je jasné, že při těchto katastrofách jich spousta zemře ale lidé přežijí. Argument, že lidé musejí založit kolonie na Marsu aby přežili je nesmysl.

Vlastík

Jaképak katastrofy? To je jen zorný úhel pohledu člověka, který na svém životě většinou nezdravě lpí. Z hlediska planety jsou to zdravé procesy, neustálý cyklus zrodu i zániku. Nebojte se žít, nebojte se umřít a hlavně se fakt nebojte, protože není čeho. Všichni směřujeme ke smrti a každý konec přece znamená nový začátek. Jeden můj oblíbený profesor říká, že pro spořádanou mysl je smrt jen další velké dobrodružství 🙂

PetrV
Ricardo

PetrV: A který z těch dopadů měl způsobit potopu světa? Ten ofiko 4,5km v Argentině? Nedávno jsem viděl na YT že nadšenci objevili Atlantidu aka Oko sahary. Napřed jsem si myslel že je to fejk ale google mapa ukazuje že to fakt existuje. Navíc na to sedí doslovně popis Herodota. Nebylo by to poprvé kdy staří Řekové měli pravdu, takový Schlieman našel Tróju právě díky tomu že věřil tomu co napsal Homér.
.
Herodotos psal že potopa světa zničila Atlantidu před 12000 lety, tedy 10tis př.n.l. Tomu by docela odpovídaly ty poslední dva v neofiko seznamu co dopadli v Řecku. Navíc 10 a 20 km v průměru je docela masakr. V ČR je tloušťka zemské kůry cca 35km, takže teoreticky takové těleso mohlo dopadem prorazit až pod litosférické desky. Zrovna Řecko je na rozhranní Africké a Euroasijské litosférické desky.
.
Takže takový asteroid vytvořil Tsunami to je bez diskuse. Možná se mohla zvednout Africká deska a pak by seděl popis Atlantidy jako přístavního města, ale i dalších legend že Egypťané měli v Saharské poušti zahrady a kanály pro lodě. Možná že Herodotos nekecal a časem se to potvrdí. To by byla bomba.

PetrV

Těch dopadů je do moří je spousta. Je to 2/3 povrchu Země. Důkazy jsou v usazeninách při pobřeží, tj jadrové vrty.
Vše co je u moře je ohroženo.
Záleží na velikosti tělesa.
Ne nadarmo NASA sleduje potenciálně nebezpečná tělesa, ale moc se jí to nedaří. Když letí těleso od Slunce, tak jej nevidí. A rychle letící objekty typu https://cs.m.wikipedia.org/wiki/1I/%CA%BBOumuamua
jsou vidět krátce.

Ricardo

Jo Daniken, na tom jsem vyrostl a ukazuje se, že nejspíš měl ve všem pravdu. Škoda že zemře dřív než mu věda dá oficiálně za pravdu. Třeba Sfinga má stopy po vodní erozy která prokazatelně v Egyptě nebyla posledních 3000 let.
https://www.quora.com/What-would-be-the-significance-if-the-Sphinx-water-erosion-hypothesis-was-correct
.
Nevím jestli za impakty asteroidů stáli zrovna mimozemšťani, takové divoké teorie nemá ani Daniken, ale jako pragmatik ti řeknu, že fúzní tokamak s nějakým Vasimir motorem by z Oortova mračna dokázal rozpohybovat jakýkoliv z tisíců velkých asteroidů. A to bude možné v horizontu cca 50 let.
.
Navíc je logické pokud někdo chtěl restartovat/zrychlit evoluci za Zemi, tak to nemohl provést radioaktivními nukleárními zbraněmi. Jednak z důvodu utajení externího vlivu a druhak z důvodu zamoření. A do třetice i z důvodu energetického kdy ani všechny atomovky na světě by nedokázali vyvolat tsunami, takže je energeticky mnohem efektivnější usměrnit asteroid do protipohybu Země. Ono totiž Země obíhá kolem Slunce s rychlostí 107 000 km/h, resp 30 km/s, což je slušný kalup. Takže ono stačí postavit Zemi do cesty nehybný asteroid a Země si naběhne na katastrofu sama svou obrovskou orbitální rychlostí.
.
Suma sumárum, směrování asteroidů je 1000x ničivější zbraň než všechny atomovky na světě 🙂
.
Oni ti mimozemšťani nakonec nebudou úplně blbí 😀

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Ricardo
PetrV

Jsou velmi chytří a nás si pěstují… 😀
Vážně, proto kolonizace Marsu, protože zásah 2 těles SS meteoritem se blíží 0. To k EM.
Řešením je také přežít na oběžné dráze Země, možná.
Krytum na Zemi moc nevěřím.
Ale mohu se mýlit.

Ricardo

Pokud měl Daniken pravdu a v dávné historii na Zemi byla vyspělá civilizace, což vypadá čím dál pravděpodobněji, pak je logické se ptát kam zmizeli. Podle Indických eposů se částečně zničili mezi sebou na orbitě, ale ti co vyhráli tuto vesmírnou bitku měli dost času se tu zabydlet. A samozřejmě rozvíjet svou civilizaci. Ale možná se vymlátili na Zemi mezi sebou, viz Egyptské legendy o bitce mezi létajícím Horusem a Sethem s jeho řvoucím hadem. Pohádky to byly jen do doby než archeologové nenašli hieoglyfy s vyobrazením vrtulníku, tanku a letadla (nebo ponorky):

comment image
.
.
Hele a znáš film Rose Island natočený podle skutečné události?

PetrV

Mám svou teorii. Jsou tady s námi, jsme jimi jako chaotické opičky rizeni. Mají potíže přežít na Zemi. Někteří politici o nich vědí a určitě us army…. 😀
Elon má jejich prizeň.
Ovládají svět přes mysl lidí a společnosti.

Ricardo

Stejně nám vládnou myši, viz. stopařův průvodce po galaxii 😀
.
A nebo to můžou být Reptiliáni, jakožto potomci jednoho druhu dinosaurů, který přežil. Takoví Raptoři, byly velmi inteligentní predátoři i na dnešní poměry. Lovení ve skupině je doménou těch nejinteligentnějších savců, vlci, lvy, delfíni, kosatky a opice. Přece jenom Raptoři tohle uměli o 65 milionů let dřív. Nejstarší předchůdce člověka Homo Habilis je cca 2 miliony let starý. Takoví Raptoři by mohli mít dobrých 60 milionů let evoluce náskok což bohatě stačí na vývoj civilizace.
.
Vem si kde bude lidstvo za 1000 let s dnešní tempem vývoje, nejspíš osídlení Alfy Centaury, za 10 tisíc let budeme osídlovat vedlejší galaxie. Ale co dál? Za 100 tis let? Za milion let? Za 10 milionů let? Za 60 milionů let což byl náskok raptorů. Za to by se stihlo docela dost věcí. Možná se raptoři nyní vyžívají v zakládání evolučních ekosystémů na planetách, něco jako když si lidi udržují zahrádku 🙂
.
Každopádně naděje na detekci tak vyspělé civilizace by byla prakticky nulová. Teoreticky jen při poruše a selhání maskovacích systémů jejich techniky – monitorovací drony. Což je možná to co zachytila americká armáda.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Ricardo
Meh

Mozna je proste Iilon reptilian a proto se ten motor jmenuje, jak se jmenuje, to prece nemuze byt nahoda 😉

Mimochodem, s tou gramatikou by se nejaky vyvoj hodil, to jo … :’-(

PetrV

Někde jsem četl, že jsme velmi ovlivněni bacilama (bakterie, viry), které v sobě máme. Když jsem měl loni lehký covid, tak mne zaujalo, jak jsem byl potom tumpachový, neschopný reagovat jako dříve.
Mě si líbilo teď nedávné video z EVA výstupu z ISS. Něco na kameře pod ISS přilítlo, zastavilo a zase odlítlo.
Jen to video nemůžu na youtu.be najít.
Nejsem hledač UFO. Kdyby chtěli, tak se se mnou spojí…:-)

Ricardo

Viry a bakterie jsou další potencionální věc co může zničit lidstvo, viz. vynikající film 12 opic. Je to film z roku 1995 a ten předpovídá že v roce 2025 se lidstvo samo zlikviduje nějakým umělým virem.
.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Metoda_CRISPR

Metodou CRISPR umí vědci editovat DNA virů od roku 2015. Únik SARS-Cov-2 z laboratoře je jenom začátek.S nástupem umělé inteligence do 20 let dokáží vědci pochopit sekvence DNA virů a stvořit viry přesně na míru. Třeba zkombinovat nakažlivost spalniček (12x vyšší než u covidu, tedy nezastavitelná) s pětiletou inkubační dobou HIV. VIry umí měnit chování hostitele, viz. Flegrova Toxoplasma, která záměrně ovlivní mozek myši tak, aby se nechala sežrat kočkou a tedy mohla nakazit i tu kočku. Viry umí způsobit rakovinu, viz papilovirus a rakovina děložního čípku, a rakovina není nic jiného než poškozená DNA sekvence autodestrukce buňky a tedy dojde k nekontrolovatelnému množení. Takovej umělej vir dokáže na přání vyvolat rakovinu, způsobit oslepnutí, nebo že ti vyroste třetí ruka. Nebo jako ve filmu Covenant se z tebe vylíhne Xenomorf.
.
Dr. Peková to předpověděla perfektně. Covid19 stejně jako Španělská chřipka musí do 2 let zmutovat do neškodné formy, protože cílem viru není zabíjet hostitele, ale šířit se. Zabíjením hostitelů si vir v podstatě velmi škodí, ale zezačátku při přeskoku z jiného druhu se tomu vyhnout nedá. Smrtnost Covidu prokazatelně slábne a to odpovídá teorii evoluce a nejspíš do roka to bude něco jako chřipka. Nicméně ten miliardový byznys s vakcínami a možnost si vytvořit si jednoduše vir na míru, resp. novou nebezpečnou mutaci a donutit tak lidi k permanentnímu očkování, je velmi nebezpečná věc. Peková tohle zneužití předpověděla, tak doufejme že se to nevyplní. Povinné očkování placené ze státních peněz by byla něco jako daň z práva na život. Akorát to není komedie s Fantomasem kterej “danil” boháče, ale je to smutná realita s miliony mrtvých obyč lidí které využijí ultrabohaté korporáty aby měli ještě větší moc.
.
Ke 12 opicím už je potom kousek. Kdyby KLDR nebo Írán byly trošku inteligentní, tak se vykašlou na atomovku a rozjedou CRISPR editaci virů. Resp. ani 10 Kč bych nevsadil na to, že už tak nečiní. Ostatně relativně zaostalá Čína to dělá roky. Takovej umělej vir který zabije hostitele při detekci hamburgeru v zažívacím traktu by byl pro KLDR cennější než 1000 atomových bomb 😀

PetrV

Třeba jsou viry a bakterie ti ufoni, inteligence a Elon je navigován, aby se šířili vesmírem….:-)

Ricardo

Inteligence je v podstatě prohledávání obrovského množství možností, člověk s vysokým IQ dokáže najít nejlepší možnost dřív než normální smrtelník, který ji často ani najít nedokáže vůbec. VIz Einstein a teorie relativity, kdy trvalo desítky let než fyzici dokázali že měl ve všem pravdu. Einstein měl výbornou představivost, taky sám říkal že: “Představivost je mnohem důležitější než vzdělání”. Není náhoda že Musk s bujnou fantazií je taky velmi úspěšný.
.
To znamená, že pro vysokou inteligenci potřebuješ velký výpočetní výkon prohledávání, tedy miliardy neuronů v mozku a to do viru nejde nacpat.
.
Ale je možné že vyspělá civilizace bude umět vytvořit vir, který způsobuje u Muska touhu po vesmíru, to jako jo 😀

Jiří Lacina

Omlouvám se , ale Herodotos o Atlantidě nic nepsal – byl to Aristoklés (známý pod přezdívkou Platon) ve svých dvou dialozích Timaios a Kritiás

Ricardo

JJ, Platon to byl.

Jiří Lacina

Obávám se , že zaměňujete pojmy život a druh. Po velkých katastrofách na Zemi život přetrval , ale nikdy – v té době – ty nejvyspělejší druhy. Živá hmota je ve své podstatě nelineární dynamický proces , který je ve své struktuře určován mírou energetického toku. Pokud tato míra poklesne (jako v případě každé závažnější katastrofy) , pak vždy zanikají ty nejvíce energeticky náročné struktury (druhy). V současné době je nejvíce energeticky náročný druh Homo sapiens a právě proto , by v případě závažnější katastrofy , zanikl právě náš druh. Právě proto je nezbytné založit kolonii na Marsu.

Goodman

Ekosystem je velice křehký. Nemusí nas postihnout katastrofa rozměru pádu velikého asteroidu nebo kolabujici Slunce. Bohatě stačí vyšší teplota o deset stupňů (což je úplné nic z hlediska vesmíru). Rázem bude většina planety neobyvatelna. Kosmonautika není jenom vědeckou naukou o dobývání nových mrtvých těles, ale především o poznávání přírodních zákonů. Přínos NASA ekologii je obrovský. Stejně tak bude i jednou kolonie na Marsu. Udržení ekosystemu a 100% recyklace bude i inspiraci na naší Zemi. Mars není dobrý jenom pro Muska nebo pár vedeckych posahancu z ElonaX, poznatky z Marsu budou dobré pro všechny.

Ivan

To pořád neřeší otázku, kdo to zaplatí, zbožné přání to nebude. A věda také ne. Ta negeneruje okamžitý zisk. Víte vy vůbec, jak funguje kapitalismus? Zadarmo ani kuře nehrabe. Ani super bohatý Elon to nebude. Taková kolonie bude stát desítky až stovky miliard dolarů ročně. Dnešní svět (technologie) na toto ještě není připraven. To dříve vznikne kolonie na Měsíci. Už jenom pro svoji vzdálenost. O ní se už mluví 50 let a ještě dlouho bude. A jaká je hlavní překážka že ještě nevznikla? Odpovězte si sám, protože dopravu na měsíc jsme už 6x zvládli.

PetrV

Lidé jako Yusaku. Možná se přidá Jeff. Vztah Elona s rusy je víc přátelský nezli si myslíme NASA pomůže při programu CLPS. Ten sám zaplatí mnoho.
Je potřeba sledovat. Čeká se na výkonný levný nosič a ten je za humny.

Goodman

Právě proto, že vím. Vesmír nabízí hodně příležitostí, které zatím nejsou ničí. Rozdíl mezi úspěšnou menšinou a průměrnou většinou je v tom, že ta průměrná menšina nedokáže vidět více dopředu. Kolik lidí považovalo auta, letadla, počítače nebo internet za nesmysl, který nikdy na sebe nevydělá ?
Velmi jednoduchá otázka. Hlavní překážka se jmenuje gravitace. Levný znovu opakovatelný nosič je řešením.

Pavel

Vesmír nabízí příležitosti. Ok jaké konkrétně? Vesmírná expanze začne ve velkém až najdeme něco na čem se dá dobře vydělat. Pak začne další zlatá horečka a půjde to samo. Nyní je to dotované státem a samo to nejde… Možná si ty státy chtějí rozparcelovat nová území aby je měli pod svojí kontrolou až to vydělávání půjde.

Jozef

Zarobiť sa dá na turistike. Boli ste už všade na zemi? Chcete tromfnúť susedov? Možete isť do vesmíru, na Mesiac, asteroidy…Áno, zo začiatku to bude strašne drahé, len pre pár najbohatšich. Začiatky bývajú pomalé a ťažké.

Jiří

Dovedu si představit, že pokud by z cesty na Mars a pobytu tam vznikl kanál na Youtube nebo by si třeba Netflix koupil exkluzivní práva a udělal by z toho sérii, výdělky by byly při miliardě sledujících a jedním videem denně okolo miliardy dolarů měsíčně plus nějaký product placement, merch apod. Vemte si kolik vydělává Disney na produktech (třeba aktovky, penály, barbie… ledové království jsou teď všude a ze všeho se platí licenční poplatky).
Těch možností je hromada a miliarda dolarů měsíčně opravdu není dnes nic nesehnatelného a takovou příležitost, které se dalších 50 let nebude opakovat, si největší firmy nebudou chtít nechat ujít.

PetrV

Část nasa ví, že se teď bude ochlazovat. Jen to není v souladu s greendealovou vírou. Elona uznávám, že greendealové peníze utrácí smysluplně. Taky ale proti podvodu nic nedělá.

Goodman

Nazvat greendeal podvodem je taky víra.
NASA změny klimatu nepopírá. To si je plete s předními biology a klimatology Trumpem a Klausem.

PetrV

Ani já a geofyzikové nepopiraji změnu klimatu. Ta se ale řídí silpu sopečné činnosti a dokáží ji predpovidat.

PetrV

Ty teploty zde byly, žilo se blíž polům. Jen pravidelné zesioovani sopečné činnosti vlivem těles SS do toho háže vidle. Priroda si jako obvykle poradí a my jako opičky s ní. Poplatky daně za co2 jsou nelogický podvod jdoucí proti logice fungování člověka. Je to zdroj manipulací s lidmi.
Přál bych si, aby bylo tepleji, realita bude jiná. Čekají nás výzvy v podobě ochlazení. A nejsme na něj připraveni. Sopky mne v tom utvrzují. Eu s usa na to doplatí.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrV
Username

Jenže ohřát je jednoduší než ochladit na zahřátí ti stačí RHU ,pro více lidí jaderný reaktor v případě nouze palivo,
Nevím jak plánujete cladit naše přístřešky nebo sehnat pitnou vodu ,jídlo,suroviny…
Když budou oceány vypařené venku neměná teplota 400°C (i v noci) zvenku (z vesmíru) to bude vypadat jak venuše .
Dnes hladina oceánu roste protože tají ledovce až rostají začne vody ubývat anavíc pára posílí skeníkový efekt zapár let přestane být možná fotosyntéza bez klimatizace a umělého osvětlení voda v oceánech dosáhne teploty varu a pak už to pude rychle doroka tu máme konec země a bez marsu i lidstva….
Ne to není scifi to je proroctví .dopadne to špatně ..

Víc už však toto téma rozebírat nechci neboť není předmětem tohoto
webu.

lukas

na zemi nebudu nikdy teploty 400ct.nato je mic daleko od slnka.ano budu,ale asi tak o 1mld.rokov,kedy slnko zvysi svoju jasnost o 10%

Rosetau

Lidé vybudují základny na Měsíci a Masu o tom není pochyb. Budou to čistě výzkumné základny ale kolonie pro běžné lidi čítající tisícové nebo milionové populace jsou nesmysl a pohádky. Lidé nikdy neobětují komfort jakou jim nabízí Země. Pandemie to jasně dokázala. Lidé se nenechají omezovat. Já bych rozhodně nemohl celý život žít v nějakém uzavřeném prostoru a vycházet ven pouze ve skafandru. Po pár letech bych se bud zbláznil a nebo bych spáchal sebevraždu. Aby lidé dokázali veliké věci jako je kolonizace jiné planety by nesměli být lidmi. Člověk aby to dokázal tak by musel mít mentalitu mravencu a termitu. Kolonie nadevše na ukor jednotlivce.

Goodman

Na začátku to budou opravdu jenom výzkumné stanice. Nicméně to je první a nejobtížnější krok. Pak uz to půjde rychle. Ja mám největší obavu z uskutečnění právě z toho prvního kroku. Aby k němu vůbec došlo nebo aby neselhal hned z kraje existence.
Co se týče pandemie, tak ta právě ukázala pravý opak toho, co tvrdíte. Drtivá většina pravidla dodržovala a chovala se zodpovědně. Sebranka idiotů co “nejsou ovce”, antivaxeru a jiných bezmozku jsou sice v médiích slyšet, ale to byly skupinky o pár stovek primitivu. Takže člověk se dokáže hodně přizpůsobit. A zájemců o let na Mars budou stovky tisíc (včetně me, teda kdyby o me stáli).
Pokud si myslíte, ze se na Marsu budou lidi nudit, tak Vaše představa o kosmonautice je hodně zkreslena. Oni nebudou vědět kam dřív skočit.

Rosetau

Myslím, že jste beznadějný romantik trochu odtržený od reality ale budiž. Pokud lidé chtějí lítat na ty mrtvé, nehostinné planety kde kromě kamení, prachu nic jiného není je to jejich věc. Možná by bylo dobré kdyby každý člověk na této planetě tam strávil alespon jeden rok jako osobní zkušenost. Pak by si lidé možná začali naši planety trochu vážit. Nemyslete si, že jsem proti kosmonautice. Já ji mám rád už od dětství ale pohádky o kolonizaci Marsu a měsíce jsou opravdu jen pohádky.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Rosetau
Adam Ř

Jsou lidi, kterým je jedno, jestli jsou na planetě plné kamení a prachu, nebo na planetě plné moří a lesů, protože by nejraději pomalu ani nevytáhli paty z domu, a když už tak ne do přírody.

Goodman

Nikdo neříká, ze to bude lehké. Nikdo neříká, ze lidstvo s kolonizacni ambicí uspěje. V americe mají jedno pořekadlo. Není ostuda se pokusit a neuspet, ostuda je se nepokusit.
Krom toho, základem člověka je zvídavost. Nepokusit se o expanzi do vesmíru bysme popřeli sebe sama jako homo sapiens sapiens.
V čem máte pravdu je v jisté dávce romantismu, které přikládám kosmonautice. Bude se divit, ale kosmonautika je s dávkou romantismu daleko zajímavější. Podobně to viděl třeba Werner von Braun.

PetrV

Viz výše. Země je krásná a lidi jsou její součástí, takoví mravenci. Koukněte jak vypadá okolí mraveniště

PetrV

Clovek je termit.

Jiří Lacina

Již jsem to zde jednou uvedl , přesto – mnozí jedinci se stále domnívají , že jsou ideálním etalonem příslušníka druhu Homo sapiens.
Musím Vám sdělit , že jím nejste (protože jím není nikdo).Lidé jsou různorodí a tudíž mají různé (často diametrálně odlišné) tužby a zájmy. To co by pro Vás bylo důvodem k sebevraždě , může být pro jiného životním snem (a naopak).
Je smutným důsledkem dnešní dekadentní doby , že se mnozí považují za důležitější než je celé společenství. Po miliony let , co jsme žili v malých skupinách, nutně převyšoval zájem celku zájmy jednotlivce . Není to tak , že kolonie nadevše na úkor jedince , nýbrž společný cíl je větší , než každý z nás.

Goodman

Podobnou rétoriku slychavam dost často. Bohužel, jedná se zcela o nepochopení tématu a souvislostí. I kdyz ukončíte kosmický program, zrusite NASA a Muska necháte pro jistotu zavřít, tak nic z toho nebude mít vliv na životní prostředí. Proč? Protože příčinou znečištění a vytrvaleho bezohledneho ničení přírody nemá na svědomí kosmonautika. Nejvíc se ničí příroda v rozvojových zemí. Kde se na nějaké recyklacni programy nebo ochranu přírody z vysoka kašle. Extrémní populační explozi v africe měsíční základna neovlivní. Krom toho, třeba takový program Sentinel vyloženě ochraně přírodě napomáhá. Mj NASA dokázala globální oteplování apod. Ja jsem taky do určité míry “zelený”, proto Vám rozumím, ale bohužel placete na špatném hrobě. Bez kosmonautiky se postoj k naší planetě spíše zhorší.

PetrV

NASA ví, že hokejky je konec a sopečnou činností se bude ochlazovat. Paní Charvátová predpovedela v roce 1980 40 let oteplování, a teď se bude dle ní ochlazovat a děje se tak. Geofyzikové nasa vědí o Zemi více nežli politici yale university. Jen to nesmi prezentovat. Greendeal je největší podvod 21 století.
Ochladí se na úroveň začátku 19 století.

Goodman

Co se týče vědecké obce, tak skoro nikdy není úplně jednomyslný konsensus. Vždy se někdo najde, kdo základní teorie zpochybí. To je samozřejmě v pořádku, protože dobrá teorie obstojí i podrobení se analýze a kritice. Nicméně nelze brát hlasy jednotliců za bernou minci. Ochlazování se bohužel nekoná a stejně tak ani žádný jiný obrat k lepšímu.
Co se týče problémů s klimatem, tak na jedné straně máme vědce, NASA, odborníky i státníky prakticky všech zemí, kteří trvdí máme problém. Na straně druhé stojí uhlobaroni, ropní šejkové, rafinérie a pár politiků s pochybnou minulostí (u nás nechvalně známí tuneldědek Klaus), kteří říkají opak. Zatímco u první skupiny pro lež jen ztěží hledáme motiv, u té druhé je celkem jasný.
Ale ať je po vašem. Dejme tomu, že klima problém není. Co můžeme ztratit greendealem ? Vlastně nic, jenom svoji závislost na ropě a uhlí, které jsou pod patronátem kontroverzních režimů a hlavně, tak či onak jednou dojdou. Navíc greendeal přináší finance do nových technologií, čili do vědy.

3,14ranha

Green deal znamená šikmou plochu k reálnému socialismu co tady byl před rokem 1989. Centrální plánování každého prdu, šikana pro každou blbost která ve výsledku nemá s ekologií nic společné (protože moc přitahuje právě ten typ lidí, kteří by moc nikdy mít neměli !). Časté výpadky předražené elektřiny.

Green deal je přímo v zájmu Putina a Ruské federace, protože jenom sluníčkem a větříčkem síť napájet nejde. Proto němci tolik stojí o další trubky na plyn, ideálně přímo z ruska (bez tranzitu). Proto je vysoké podezření že anti-frakovací aktivisté jsou v evropě z velké části podporovaní, nebo přímo placení ruskou federací (rusové v tom mají dlouhou praxi – od doby kdy ještě jako sověti financovali aktivistická hnutí za jednostranné jaderné odzbrojení zemí NATO).

Od doby kdy začal být zemní plyn považován za klimaticky příznivější variantu k uhlí už není žádná dělicí linie mezi fuj těžařskými firmami a super zelenými těžařskými firmami, jsou to ty samé. Protože ropa se dá za pár halířů exportovat třeba na druhý konec planety (kam moc zelených mozků nesahá) a místo ní zeleným mozkům prodají dražší plyn a ještě za to dostanou emisní povolenky.

Kromě toho jako palivo končí méně než polovina ropy.
Ropa se bude těžit i v době kdy zhasne poslední benzinový motor. Protože: plasty, rozpouštědla, mazadla, asfalty (stavební izolace, povrch vozovek), hnojiva, farmaceutický průmysl a petrochemický průmysl. Na vypěstování čistého kilogramu potravin se odhaduje spotřeba kilogramu ropných produktů. Zakažte ropu – utýráte hlady miliardu lidí. Tak jednoduché to je…

Goodman

Nemáte pravdu. Greendeal neznamená žádnou sikanu. Musíte si uvědomit, ze nelze dělat vše, co si zrovna zamanete. Na planetě existuje dalších téměř 8miliard lidí, takze devastace současným tempem je opravdu velmi krátkozraká. Dost pochybuju, ze vůbec víte co vlastně Greandeal je nebo co je jeho cílem. Spíš opakujete pouze něčí názor, který patří vašemu oblíbenému politikovi (psychologie je taková, ze fanoušek Trumpa automaticky schvaluje všechny jeho názory a názory oponenta považuje za chybné, u opozice je to samé akorát v opačném gardu – je to dost častý jev, kdy přijímáme cizí pohled na věc, aniž bychom o tom uvažovali).
Co se týče dalších uváděných argumentů, tak jsou více než mylné. Greendeal prosazuje hlavně Západní země (v čele s US a taky mj. Izrael) a opravdu Putina podpořit nechtějí. Je to spíš namířeno proti němu a stejně tak i proti nepřátelům jako Venezuela nebo Írán. Pokles cen komodit uvedené země slušně likviduje.
Další vámi uvedený omyl je ten, ze greendeal je zaměřen proti těžbě ropy. Je především zaměřen proti spalování ropy a jednorázovým plastum. Co se týče omezení těžby, tak to se týká aljašky, antarktidy a pod. kde by těžba zanechala nenapravitelné stopy. Další chyba je vámi uvedené procento spotrebovane ropy na paliva. Nikoliv 50%, ale více jak 75% (musíte totiž zahrnout kromě benzínu i motorovou naftu, petrolej a topné oleje). Další významné procento tvoří jednorázové plasty a obaly, které končí v oceanech, protože se recyklace nevyplácí (proto je tolik důležité subvencovat recyklaci – tj.žádný socik ale zdraví rozum). Než se začněte zastávat metody frakovani, tak si o tom něco přečtěte. Je to ten nejhorší a taky nejdražší způsob získávání ropy. Nemá jak ekologický tak ani ekonomický smysl. To dokonce uznaly i samy tezari.
Omezování spalování paliv nikoho hladem neutyrate. Protože na hnojiva se používají především dusikate hnojiva a potas a ta nemá s ropou nic společného. Akorát bude traktor jezdit na elektřinu.Nic se jiného nezmění.
A nakonec to hlavní. Pokud opravdu konec spalování znamená hlad a novodobé temno, není o to důvod více hledat alternativu? Protože uz za ani ne 50let dojdou technický využitelné zásoby ropy. Co pak? Copak nevidíte, ze jednou spalování skončí? A to i bez nenavideneho g reendealu. Prostě současný styl JE slepou větví která buď skončí za včas podobném, nebo pozdě hodně ve zlém.

3,14ranha

Zásoby těžitelné ropy zcela jistě nedojdou za 50 let. Prokázané zásoby ropy (co mají těžaři teď v tuto chvíli navrtáno a spočítáno) jsou nejméně 45 let což je rekord za celou historii těžby (to číslo dlouhodobě stále roste rychleji než těžba)
= ropu dlouhodobě objevujeme rychleji než ji stíháme těžit !!!

Ale máte pravdu že ropa je v zásadě zdroj s nějakým konečným číslem (přestože jsme ani zdaleka neobjevili všechna ložiska = zatím pořád většina ropy leží v zemi neobjevená) a měli bychom tedy s ní zacházet racionálně.

To ovšem je problém hlavně spotřeby. A to spotřeby každého jednotlivce. Protože dnes téměř neexistuje výrobek který by se obešel bez ropy (tak vynikajícím zdrojem ropa je .A kdyby kartel OPEC neblbnul s vyháněním ceny nahoru, tak by ropa už před 50 lety nahradila uhlí – čistě svými přednostmi a to prosím bez jakýchkoli státních dotací).

Tohle si ale vyžádá přímo epochální změnu myšlení lidí, protože skromnost, šetrnost, zvyšování kvality a životnosti zařízení je přesný opak toho co prosazuje většina států planety se státem nařízenou inflací papírových peněz a systémem částečných rezerv.
Což už se sotva dá nazvat kapitalismus (protože kapitalismus je od slova kapitál a kapitál není nic jiného než odložená spotřeba).

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem 3,14ranha
PetrV

Ropa je v podzemí všude. Dokonce i pod skandinávií.
Jen je drahé ji těžit.
Souvisí to s genezí ropy a potažmo plynu.
A to ještě neumíme těžit uhlohydraty v šelfech.
Až skončí zelené šílenství, tak snad to dokážeme.

Jozef

>Nicméně nelze brát hlasy jednotliců za bernou minci.
Kvalita vedy sa nemeria počtom fanúšikov ale kvalitou dôkazou a argumentov. Stačí sa pozrieť do histórie. Vedecký konsenzus už zlyhal mnohokrát. Príkladov kedy jednotlici prišli s niečim novým, správnym je veľa a tiež mnohí mali problémy kôli konsenzu a odporu vedeckých autorít. Napríklad: teória pohybu kontinentov sa presadzovala asi 40 rokov kým ju uznali. Úmrtiam na horúčkú šestonedieľok (horečka omladnic) sa dalo zabrániť umývaním rúk doktormi. Napriek jednoznačným dôkazom, aj kôli konsemzu trvalo roky kým bola higiena uznamá ako dôležitá.
>Zatímco u první skupiny pro lež jen ztěží hledáme motiv.
Pmôžem vám s hladaním: Dotácie na výstavbu všetkého “zeleného” hlavne v energetike, obchodovanie s emisnymi povolenkami CO2, platy pre vedcov, výskumné granty, vedecké a politické kariéry. O koľko menej penazi by išlo na výskum klímy, keby sa nestrašilo “uvarením” a “utopením” po roztopení ľadovcom? 10x -100x menej? Ide o tažké milardy. Keď si vybudujete vedeckú kariéru na nejakom tvrdení a ono sa ukéže, že to nie je celkom pravda čo to spraví s vašou reputáciou?

Existujú predpovede o oteplení aj o ochladení. Ktorá strana bude mať pravdu ukáže až budúcnosť.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Jozef
Goodman

Samozřejmě, ze počet hlasů neznamená pravdu. Pravdu znamená důkaz. Změny klimatu jsou nezpochybnitelné stejně tak obrovská rychlost jejich sledu. Oponenti nemají důkaz o opaku. Jediné co mají v rukou je ďábelské spiknutí vědeckých elit, které sám uvádíte. Stejně jako nevěřím čipům v očkování nebo chemtrails, tak mi odpuste, ale nevěřím ani vám a globalnimu spiknutí vědeckých elit.

Jozef

>Samozřejmě, ze počet hlasů neznamená pravdu. Pravdu znamená důkaz.
Prečo ste predtým zhadzovali hlasy jednotlivcov a nie ich dôkazy? Teda priznávate, že ste pred tým napísali chybný argument?
>ďábelské spiknutí vědeckých elit, které sám uvádíte.
Kde toto uvádzam? Poprosím citát.
Vyvrátil som vaše chybné argumenty a vy mi tu podsúvate niečo čo som nepovedal. Verte si čomu chcete. Mne je to jedno. 🙂

PetrV

Najděte si vědecké práce Paní Ivanky Charvatove a její předpovědi o vlivu sil slunce a planet na sopečnou cinnost. Ta se nobelovky nedozije na rozdíl od zlodeje al gora.

3,14ranha

Je tu takový problémeček s terminologií. Skeptici nepopírají změny klimatu. Právě naopak tvrdí že klima se měnilo vždycky. A tedy že současný vliv člověka je menšinový. Toto je klasický případ nulové hypotézy.

Jsou to zastánci teorie silného a údajně katastrofického AGW kdo musí vědecky platně prokázat tři věci:
1) že vliv člověka je většinový (silnější než přirozené procesy)

2) že zároveň v klimatu převažují pozitivní zpětné vazby (což bude celkem problém, protože v klimatu zcela prokazatelně převažují právě naopak negativní zpětné vazby – od cirkumplanetárního oceánského proudění po konvektivní bouřky a tvorbu mraků obecně (za dostatku vlhkosti ani přímo na rovníku nestoupne teplota výrazně nad 30 stupňů, protože se spustí negativní zpětná vazba).

3) že globální oteplování přináší víc negativních jevů, než pozitivních. Což taky bude problém vědecky dokázat, protože nízké teploty jsou pro biosféru i člověka mnohem nebezpečnější než vyšší teploty a kromě toho vyšší hladina CO2 funguje pro rostliny jako hnojivo a defacto přidaný zdroj biomasy pro celý zbytek biosféry.

Svět je mnohem složitější než si oteplovací aktivisté umí vůbec představit.

Když už by někdo chtěl řešit zasahování člověka do přírody tak ať se podívá na dusíkový cyklus, kde narozdíl od uhlíkového je prokazatelné že umělého dusíku produkujeme několikanásobek toho co se vytvoří všude jinde ve volné přírodě. Tam je na místě opravdu prozkoumat jestli lidstvo planetě vážně neškodí. Jenže dusík jsou hnojiva a bez nich si musíte zahrát na Thanose a nechat umřít polovinu lidstva hlady… smůla…

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem 3,14ranha
PetrV

To nejsou vedecke elity. Ti lidi ignorují zjištění geofyziků, protože skorapce Země nerozumí a potažmo vlivům těles sluneční soustavy na ní. To je ta brutálni minela.

Badman

Takže negativní vjemy?

Ivan

Jasně, raketa, a proto jsme se o let na Mars ještě nepokusili, i když už tu nosič s nosností 140 t byl že. Jste hodně naivní. Myslíte si, že cestu a udržení kolonie zaplatí SpaceX? Nebo jednotlivé státy? Proč by to dělali? Sám Musk to řekl jasně . Oni přispějí pouze dopravním prostředkem, ostatní je na dalších investorech. Tak mi ty ostatní ukažte! Ozkoušení a certifikace BFR bude trvat roky, nehledě na úpravy pro let na Mars, případně Měsíc. To budou defacto úplně jiné Starship. Každý, kdo do toho trochu vidí říká reálně ne před rokem 2040, spíše později. A to se mluví pouze o cestě na Mars (s cestou zpět). Ne o kolonii.

PetrV

Odpověď výše.

PetrV

Elon mluví o kolonii. Certifikace ceho? Přistání na Marsu? To tam poletí úředník faa?

Goodman

Vždycky je někdo první. Dokonce i kolo někdo vynalezl poprvé. Čili argument že něco nikdy nebude, protože to tu ještě nebylo, je dost tristní.
Musk řekl, že se postará o nosič (čili to nejdražší a nejobtížnější) a ostatní zbyde na druhé. Pokud se nechopí výzvy, tak prý to udělá sám. Nicméně k tomu nedojde, protože NASA dlouhodobě podníká výzkum pro podporu života, výroby léků a ultra mini diagnostických přístrojů, 3D tisku atd. NASA s partnery toho opravdu dělá dost, bohužel se tomu nedostává mediální pozornosti, které by si tato činnost zasloužila.
Termín je problém. Musk to vyřešil celkem chytře. Muskovou konstantou. Prostě ať se tomu někomu libí nebo ne, tak jasně vytyčil cíl. Na ten cíl tlačí jak může a úspěchy se dostavují. Nejhorší co můžete udělat je to, že dáte termín utopený v budoucnosti. To pak všichni na všechno budou mít strašně moc času a hlavně odradíte veřejnost. Protože tu nezajímá co se stane za 50let. Navíc o prvním přistání na Měsíci se říkalo to samé. Když se sejde velký balík peněz, vůle a odhodlání, tak jde ledacos.

Jiří Lacina

Je mi vždy velice líto každého , kdo se domnívá , že nemůže existovat jiný motiv , než finanční zisk. Proč by to dělali – třeba proto , že jsou přesvědčeni o nezbytnosti to udělat a že to nikdo jiný než oni neudělá.
Co se týče finančních zdrojů – když vezmeme v potaz progresi růstu Muskova majetku , pak není vyloučeno , že za deset let může mít roční příjmy v řádu desítek miliard dolarů. A to by na výstavbu kolonie na Marsu ( proces o kterém Musk prohlásil , že bude trvat 50 až 100 let) mohlo stačit. Navíc jak říkal kolega , mohou se přidat i další.
A mě osobně vůbec nezajímá , co říká každý, kdo do toho trochu vidí , protože před patnácti lety říkal každý , kdo do toho trochu viděl , že znovu použitelnost raket nemůže být finančně rentabilní.

PetrV

Hlavně co s penězi na účtě…

Adam Ř

Rozhovor s EDA tu tiskovku zatím supluje skvěle

Bigbaz

Rozhovor s Timem už proběhl, Elon mu dal dvouhodinovou prohlídku Starbase a odpovídal na jeho otázky. Je tam spousta zajímavostí.
1.díl: https://www.youtube.com/watch?v=t705r8ICkRw
2.a 3. díl se zatím stříhá.

PetrV

U toho oddělení- roztočení je hlavní důvod nezasáhnou booster startujícím shipem. Dojde patrně i k vychýlení konce B.
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=54342.660

Martin

Začíná to být opět napínavé. To tempo je strhující.
Nevím, jestli se o tom nediskutovalo jinde, ale zajímalo by mě jak bude působit akustická zátěž startující Super Heavy na startovací plošinu. Zatím to nevypadá, že by chystali nějaké “zavlažování”.

Jiří Hadač

4 dny a další novinky 😀 Kdo o tom má pořád psát Petře, že? Mimochodem, je možné, že Elon ve finále spíš cílí na zářijové datum, inu RatSat je v tomhle ohledu vděčný.

Libor

Díky za ten postřeh že ta rychlost montáže raptorů bude asi spíš kvůli nátlaku na FAA.

gendi

Perfektní shrnutí!
Při tom neuvěřitelném tempu se člověk musí ptát, co vlastně dělají jiní výrobci raket, že jim všechno jde tak šnečím tempem.
A jinak ehm, “Budoucí prototypy Super Heavy pak budou mít dokonce o 2 Raptory více, a to v konfiguraci 20 + 10 + 3”, je ve skutečnosti o 4 Raptory více 🙂

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem gendi