Střípky o Neuralinku z platformy X (9. díl)

Vítejte u dalšího dílu tohoto nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme a komentujeme novinky související s Neuralinkem. Většina z nich pochází přímo z platformy X anebo jsme se o nich na X dozvěděli.

V dnešním dílu se budeme věnovat zejména hvězdě Neuralinku, prvnímu uživateli rozhraní N1, Nolandu Arbaughovi, ale zdaleka ne jen jemu. Pokud jde o rozhovory s Nolandem, budeme si uvádět jen informace, o kterých jsme ještě neslyšeli, protože většina témat se zde opakuje.

O čem konkrétně bude řeč?

  • 20 let testování invazivních neurálních rozhraní na člověku
  • Noland v australské televizi Channel 10
  • Druhé rozhraní pro Nolanda?
  • Bude Elon Musk vyrábět telefony nebo Neuralinky?
  • Nolandův smysl pro humor aneb do čeho skočil po hlavě
  • Sam Schmitz jako inženýr měsíce září 2022
  • Studie PRIME se konečně objevila na stránce clinicaltrials.gov
  • Rozhovor s Nolandem pro podcast Project Unity

20 let testování invazivních neurálních rozhraní na člověku

Už před 20 lety proběhla první úspěšná implantace invazivního neurálního rozhraní člověku. Šlo o rozhraní Utah Array a implantace proběhla na Brownově univerzitě v americkém Rhode Islandu v rámci klinické studie vedené organizací BrainGate. Prvním uživatelem byl Matt Nagle, tehdy 24letý kvadruplegik ochrnutý po útoku nožem.

BrainGate Team (2024-06-22): Dnes je to přesně 20 let, kdy si mimořádný 24letý mladík, který kvůli poranění krční míchy nemohl hýbat rukama, nechal dobrovolně implantovat malý senzor do svého mozku, aby mohl ovládat počítačový kurzor, světla v pokoji a robotickou paži svými myšlenkami.

Noland v australské televizi Channel 10

Z Nolanda Arbaugha, prvního uživatele Neuralinku, je čím dál větší mediální hvězda. Je to samozřejmě dobře, protože Noland svým nadšením, humorem a pozitivním přístupem k věci dělá Neuralinku skvělou reklamu. V květnu se objevil v pořadu The Project australské televize Channel 10.

Video má jen 8,5 minuty. Nejprve představuje Neuralink a Nolanda, kterému pak moderátoři zadali několik standardních otázek, jako proč se rozhodl být prvním „pokusným králíkem“ nebo zda si byl vědom možných komplikací. V rozhovoru zazněly však i dvě zajímavé věci:

  1. Rozdíl mezi „pokusem o pohyb“ a „představovaným pohybem“ v oboru neurálních rozhraní (angl. attempted movement a imagined movement). To je záležitost, o které už jsme se okrajově zmiňovali, ale pravděpodobně jsme to nedostatečně zdůraznili.
    • Jde o to, že při počátečním užívání rozhraní jeho nositel (tedy v tomto případě kvadruplegik, který se nemůže hýbat) nejprve myslí na to, že hýbe rukou, kterou ale hýbat nemůže. Samo myšlení o daném pohybu vyvolává v mozku stejné impulzy, jako by rukou skutečně hýbal. Zde jde o „attempted movement“ čili česky snad „pokus o pohyb“ nebo „zamýšlený pohyb“. Rozhraní vzruchy registruje a překládá je na pohyb kurzoru.
    • Když už se pak rozhraní „sžije“ s uživatelem a on s ním, tedy zařízení se naučí snímat, co potřebuje, a neuronová síť se vytrénuje, uživatel už vůbec nemusí myslet na pohyby rukou. Jednoduše myslí na to, že chce, aby se kurzor přemístil, kam ho potřebuje, a on to udělá. To už je takzvaný „imagined movement“ neboli „představovaný pohyb“ a jde de facto o telepatii.
    • Noland říká, že se jen podívá na místo, kde chce kurzor mít, a on se tam přesune. Nemusí se však ani dívat na obrazovku a může kurzorem hýbat, jak chce.
  2. Noland v rozhovoru využil toho, že je hostem v australské televizi, a pozdravil své dvě bývalé kamarádky Australanky. Byly to právě ony, které mu zachránily život po jeho nešťastném skoku do vody, kdy z neznámých důvodů ochrnul od ramen dolů. Noland doslovně řekl: „Pokud je někdo ze sledujících znáte, běžte a pořádně je za mě obejměte!“

The Project: Noland Arbaugh, první člověk, který má v mozku čip Neuralinku Elona Muska, vypráví o tom, jak se změnil jeho život a jak se cítí jako první uživatel této nové technologie.

Druhé rozhraní pro Nolanda?

Elon Musk konzultoval s Nolandem možnost eventuální implantace druhého rozhraní do motorické oblasti v jeho druhé mozkové hemisféře. Není však jasné, v jakém časovém rámci, protože Elon mluví o novější verzi, kterou Neuralink nemá schválenu agenturou FDA. Ledaže jde pouze o lehce upravenou verzi rozhraní N1, změněnou jen tak, aby nepotřebovala projít novým schvalovacím procesem. To je ale dost nepravděpodobné.

Elon Musk: S Nolandem jsme mluvili o případné implantaci druhého rozhraní (novější verze), které by umožnilo i jeho druhé mozkové hemisféře telepaticky komunikovat s počítačem. Bylo by to jako mít schopnost ovládat počítač oběma rukama, čili tak trochu ekvivalent myši a klávesnice.

Noland Arbaugh: To je perfektní, protože moje pravá hemisféra poslední dobou dost žárlí na levou. Případně, pokud byste chtěli vyměnit celou moji lebku za jeden velký Neuralink, tak do toho bych šel taky.

Telefony nebo Neuralinky?

V poslední době vyšlo najevo, že Apple v rámci spolupráce s OpenAI bude instalovat aplikace OpenAI na všechna svoje zařízení a operační systém bude ChatGPT natolik prorostlý, že ho pravděpodobně nebude ani možné vypnout. V návaznosti na to se objevily spekulace o tom, že by Elon Musk prostřednictvím některé ze svých firem mohl začít vyrábět vlastní mobilní telefon. Ten by pravděpodobně byl navržen tak, aby maximalizoval soukromí uživatele a funkce umělé inteligence (nejspíše prostřednictvím služby Grok) by v něm byly volitelné a vypnutelné.

Not Elon Musk: Nainstalovali byste si do mozku rozhraní Neuralinku, které by vám umožnilo ovládat váš nový X-phone myšlenkami?

Elon Musk: V budoucnu nebudou žádné telefony, pouze Neuralinky.

Noland do toho skočil po hlavě

Noland a jeho smysl pro humor… Tentokrát se do toho trochu zamotal, ale zamýšlený příspěvek na X měl vypadat asi takto:

Noland Arbaugh: Věděli jste, že Neuralink byl založen 9 dní před mojí nehodou? Já to věděl. Občas když vidíte příležitost, musíte do toho skočit skutečně po hlavě.

(Připomínáme, že Noland ochrnul od ramen dolů, když hlavou napřed skočil do jezera.)

Sam Schmitz, inženýr měsíce září 2022

Text u dvou tweetů Sama Schmitze, vývojáře implantačních jehel robota R1, je zábavný, ale není příliš důležitý. Zajímavější je to, co vidíme (jakoby náhodou) na fotce z roku 2024. Je na ní pohár z nápisem „Inženýr měsíce září 2022“. Sam je v Neuralinku od roku 2020, čili pohár s určitostí dostal od Neuralinku. Dozvěděli jsme se tedy, že firma podobná ocenění uděluje a že jedním z laureátů byl Sam Schmitz.

Sam (2013-06-06): …nikdo mi neřekl, že piju z vázy…

Sam (2024-05-28): I po jedenácti letech zůstává skromná váza mojí optimální nádobou na pití:

  • je pohodlná a široká
  • má extra objem
  • obsahuje zdravé zbytky rostlinných živin

Studie PRIME se konečně objevila na ClinicalTrials.gov

Romina Nejad z klinického týmu Neuralinku se podělila o informaci, že první studie Neuralinku zvaná PRIME je konečně uváděna na stránce clinicaltrials.com, na které firmy a jiné organizace umisťují informace o plánovaných nebo probíhajících klinických studiích. Stránku provozuje Národní lékařská knihovna Spojených států (NLM) při Národním institutu zdraví (NIH). Polem působnosti ClinicalTrials.gov není pouze USA. Je na ní registrováno více než 440 000 studií ze všech zemí světa. Můžeme zde najít informace například o testech Synchronu, konkurenta Neuralinku (zdezde), nebo o studiích používajících rozhraní typu Utah Array (zdezde).

V popisu studie na ClinicalTrials.gov je uvedeno:

„Studie PRIME je průzkumnou studií typu „first-in-human“ (poprvé na člověku) zaměřená na hodnocení počáteční klinické bezpečnosti a funkcionality implantátu N1 a robota R1 u účastníků trpících kvadruplegií. Implantát N1 je bezdrátové a dobíjitelné zařízení umístěné v lebce, které je zakončeno elektrodovými vlákny implantovanými do mozku pomocí robota R1.“

Romina Nejad: Informace o studii PRIME jsou již dostupné na stránce clinicaltrials.gov

Rozhovor s Nolandem pro podcast Project Unity

Podcast Project Unity založil v roce 2019 Jay Anderson. Věnuje se zejména fenoménu UFO. Není příliš jasné, proč si Noland tento podcast vybral, ale rozhovor byl celkem k věci a dozvěděli jsme se v něm několik zajímavostí.

Zajímavosti z rozhovoru:

  • Na počátku Noland říká, že je v poslední době skutečně zaneprázdněný a nemá na nic čas. Pracuje s Neuralinkem na studii PRIME, udílí rozhovory, studuje.
  • Podle Nolanda většina médií nepřesně informovala o tom, jak došlo k jeho úrazu, proto to ještě jednou vyjasnil. Šlo o docela záhadný úraz. Skočil do jezera po hlavě při běhu z pláže společně se třemi dalšími kamarády. Jim se nic nestalo, on už nevyplaval. Bylo to v části jezera určené pro koupání. Ve vodě nebylo nic, do čeho by mohl narazit. Podle Nolanda je nejpravděpodobnější, že se ve vodě nějak nešťastně srazil s některým z kamarádů, protože ho ještě nějaké dva týdny po úrazu stále bolela hlava. Je to však jen domněnka, protože nikdo neví, co se přesně stalo.
  • S úrazem se podle vlastních slov vyrovnal docela dobře. Byl smutný, ale neupadl do nějakých větších depresí.
  • Nějakou dobu po úrazu užíval lékařskou marihuanu, ale přestal s tím asi před dvěma lety, když se rozhodl začít být produktivnější a zlepšit svůj život. Ne že by to předtím nějak přeháněl, ale zanechal tehdy i alkoholu a cigaret.
  • Svoji přihlášku do studie PRIME nebral moc vážně a dokonce si v ní i řekl o oblek Iron Mana.
  • S Neuralinkem dále pracují na dekódování pohybů prstů ruky a stvoření speciální znakové řeči. Díky tomu by později mohlo být možné myslet si znaky, slova nebo i celé věty a text by se automaticky přepisoval do počítače.
  • Neuralink poměrně často provádí aktualizace softwaru implantátu. Probíhá to tak, že nový software je nejprve nahrán do Nolandova počítače a z něj uploadován pomocí rozhraní Bluetooth do implantátu.

Jay Anderson – Project Unity: Můj rozhovor s Nolandem Arbaughem je nyní online! Jde o prvního pacienta Neuralinku Elona Muska! Noland je skvělý, oduševnělý člověk a neuvěřitelně statečná lidská bytost. Bylo to fajn, brácho! Historie se nám děje před očima!


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jaromír Eybl

Děkuji autorovi za novou várku zajímavých informací! Pár měsíců zpátky jsem zde přislíbil sepsat několik dotazů, které by mohly být směřovány na pana Arbaugha. Bohužel jsem se k tomu nedostal, ale odpovědi na všechny dotazy, které jsem měl namyšleny, jsem se dozvěděl v následujících sériích střípků z Neuralinku. Jednalo se o 1) možnost paralelního povelování (kombinace myš+klávesnice), jsou nutné 2 implantáty. 2) možnost rychlejšího psaní textu, budou trénovat převod pohybů prstů na znaky – viz i komentář s vysvětlením rozdílu mezi attempted a imagined movement. A můj třetí dotaz měl být k možnostem zastavení pohybu kurzoru a na to již také padly odpovědi (lze při soustředění + pracuje se na vylepšení rozhraní). Jinak myšlenka, že Neuralink v budoucnu nahradí mobilní telefony, ve mě budí směsici obav i nadšení zároveň, nedokáži říci co více 🙂

Naposledy upraveno před 3 dny uživatelem Jaromír Eybl
miki

v principe tie telefony clovek nepotrebuje. potrebuje len komunikovat s inymi ludmi. ak to zvladne ine rozhranie lepsie, tak sa mobily pridaju k disketam do kremikoveho nebe.