Aktuality

Střípky o Neuralinku z platformy X (15. díl)

Vítejte u dalšího dílu tohoto nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme a komentujeme zajímavosti související s Neuralinkem. Většina z nich pochází přímo ze sítě X anebo jsme se o nich na X dozvěděli.

O čem bude řeč v dnešním dílu?

  • Databáze BCIWiki.org
  • Neurosock update
  • Neuralink a bolesti zad
  • Noland a tlačítka „nejsem robot“
  • Neuralink v grafu vyšetřování Elonových firem
  • Noland studoval v Austrálii
  • Sam Schmitz a stylový neurochirurgický robot
  • Český student přispěl k výzkumu, který pomáhá ochrnutým znovu chodit

Databáze BCIWiki.org

Na internetu existuje speciální encyklopedie zaměřená na oblast neurálních rozhraní: BCIWiki.org. Najdete zde také Neuralink. V jeho sekci je zajímavá především oficiální klasifikace jeho rozhraní a techniky čtení a stimulace mozku. Pokud jde o kategorii rozhraní N1 / Telepathy, je klasifikováno následovně:

  • Open-Loop Efferent BCI – česky snad eferentní neurální rozhraní s otevřenou smyčkou. Znamená to, že s pomocí snímaných mozkových signálů je ovládáno externí zařízení, například kurzor počítače nebo robotická paže.
  • Open-Loop Afferent BCI – tedy česky snad aferentní neurální rozhraní s otevřenou smyčkou. To znamená, že implantát může elektricky stimulovat části mozku. Příkladem je hluboká mozková stimulace (DBS). Rozhraní, které má Noland Arbaugh má funkci stimulace vypnutou, protože ji nepotřebuje, ale je navrženo tak, že je schopné ji vykonávat.

Co to znamená eferentní a aferentní? Zde je vysvětlení od Groka: Termín eferentní v neurovědě a medicíně se vztahuje k nervovým drahám nebo nervům, které odvádějí impulzy z centrálního nervového systému (mozek a mícha) směrem k periferním orgánům nebo tkáním, jako jsou svaly nebo žlázy. Jinými slovy, eferentní nervy jsou ty, které přenášejí příkazy z mozku nebo míchy k ostatním částem těla. Naproti tomu aferentní nervy přinášejí informace z těla zpět do centrálního nervového systému.

Ke čtení z mozku a eventuálnímu zápisu do něj pak rozhraní Neuralinku používá následujících technik:

  • Intracranial electroencephalography (iEEG), čili intrakraniální elektroencefalografii, tedy zaznamenávání elektrické aktivity neuronů v lebce, přímo v mozku. Konkrétně v případě Neuralinku pak jde o stereoelektroencefalografii (SEEG), neboli záznam signálů pomocí elektrod vpichovaných do mozku. (Jiným typem iEEG je ECoG, čili elektrokortikografie, při které se elektrodová pole kladou na povrch mozku.)
  • Electrical brain stimulation (EBS) neboli elektrická stimulace mozku. Jde o techniku stimulace neuronů nebo neuronové sítě v mozku prostřednictvím přímé nebo nepřímé excitace jejich buněčné membrány pomocí elektrického proudu.

Neurosock update

Další z pravidelných updatů z oblasti neurotechnologií v podání uživatele neurosock. Z hlediska Neuralinku a Elona Muska jsou zajímavé zejména informace o tom, že Max Hodak, bývalý prezident Neuralinku, publikoval pozitivní výsledky klinických testů zrakové protézy, kterou vyvíjí jeho nová firma Science Corp.

neurosock: Výrazný pokrok v oblasti neurálních rozhraní za poslední dva týdny. Významné novinky z Harvardu, Science Corp., z Kanady, Německa, od Andreje Karpathyho, EPFL, ze Stanfordu, CorTec, od Tesly a dalších. Zde je vše, co potřebujete vědět:

Neuralink a bolesti zad

Máte bolesti zad? Pokud ano, tak asi víte, jak jsou nepříjemné. Elon Musk se v poslední době 2x na zmínil o tom, že Neuralink by bolesti zad mohl řešit. Poprvé na jednom z předvolebních mítinků Donalda Trumpa a podruhé na nedávné neurochirurgické konferenci.

Mario Nawfal: Elon: „Stále mě bolí záda. Máme rok 2024 a já mám stále bolesti zad. Jsem si jistý, že hodně lidí v publiku bolí záda. Už jen vyřešení bolesti zad by znamenalo obrovský nárůst štěstí u lidí.“

Elon Musk: Určitě ano. Jsem přesvědčen o tom, že by Neuralink mohl řešit také bolesti zad.

Elon Musk: Jsem stále více přesvědčen, že Neuralink by měl upřednostnit vývoj implantátu pro odstranění bolestí zad a krku. Výrazně by to zlepšilo úroveň života lidí a kvalitu jejich spánku.

Noland a tlačítka „nejsem robot“

Noland se na X zmínil o tlačítkách typu „nejsem robot“, neboli reCAPTCHA. Zasmál se tomu i Elon Musk. Pokud se ale zamyslíme nad tím, jak tato tlačítka fungují, začíná to být zajímavé.

Tlačítka na webových stránkách slouží k tomu, aby systém rozpoznal, zda si stránku prohlíží člověk nebo bot, kterému může jít o něco nekalého. Takto některé aspekty jejich fungování popisuje Grok:

  • Pohyby myši: Systém analyzuje pohyb myši, protože lidé pohybují myší jinak než boti. Lidé často váhají, mění rychlost pohybu nebo se odchýlí od přímé linie, zatímco boti se pohybují přímo a přesně.
  • Interakce s webem: reCAPTCHA sleduje, jak uživatel interaguje s webem, například jak dlouho na stránce zůstává, jak scrolluje, nebo jestli zaváhal před kliknutím.

Nolandův kurzor myši se určitě pohybuje trochu jinak než u běžných lidí. Pokud se bude pohybovat příliš rychle nebo příliš přímočaře, nemusel by těmito testy procházet. Může z toho být zajímavá výzva pro vývojáře Neuralinku.

Noland Arbaugh: Při každém kliknutí na políčko „nejsem robot“ na webových stránkách procházím mírnou vnitřní krizí.

Neuralink v grafu vyšetřování Elonových firem

Jak na X informovali Mike Benz a Stephen Pimentel, deník New Your Times vytvořil pěknou mapu procesů a vyšetřování vedených proti firmám Elona Muska. Nechybí zde ani Neuralink, který je momentálně pod mikroskopem amerických ministerstev dopravy a zemědělství. Více o problémech Neuralinku s všemožnými úřady naleznete například v dílech 29 a 30 našeho seriálu Neuralink pod lupou anebo v rubrice Problémy Neuralinku.

Noland studoval v Austrálii

Malá zajímavost, o které jsme dosud nevěděli. Noland Arbaugh nějaký čas studovat na Australské akademii obranných sil (Australian Defence Force Academy) v  Canbeře.

Anthony: Čau Nolande. Zdravím z Austrálie. Jsi první z milionů.

Noland Arbaugh: Zdarec. Pokud to nevíte, studoval jsem v Canbeře na Australské akademii obranných sil. V Austrálii mám spoustu přátel. Je to jedno z mých oblíbených míst.

Sam Schmitz a stylový neurochirurgický robot

Sam Schmitz, designér implantačních jehel neurochirurgického robota Neuralinku, trochu v žertu, prozradil něco málo o designu nové verze robota. Má být designován ve stylu Atomic Age. Příkladem designu nebo architektury atomového věku je například slavná věž Space Needle v americkém Seattlu.

Více o současném robotovi a jeho vývoji naleznete zde.

Sam Schmitz: Dnes při obědě jsme se rozhodli, že estetika robota nové generace by měla jít ve směru designu neo-atomového věku, tak moc jak nám to Elon dovolí. „Budoucnost má vypadat jako budoucnost“

Český student přispěl k výzkumu, který pomáhá ochrnutým znovu chodit

Nadace Neuron pomohla studentu Karlovy univerzity Martinu Pickovi financovat šestiměsíční stáž ve švýcarském Lausanne v laboratoři NeuroRestore, která pracuje na implantátech, jež pacientům vrací možnost znovu ovládat končetiny.

Martin v rámci své stáže pomáhal dekódovat signály z implantátů v mozku a s pomocí umělé inteligence předpovídat pohyb pacientů.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Odstranit bolest zad neuralinkem je fajn nápad. Ovšem ta bolest je něčeho signálem. Jako když se někdo celej den hrbí, nic moc nedělá a pak to zají ibalginem. Není pak na místě spíš fyzioterapeut, pohyb, kvalitní postel? Mohli by neuralem vypínat bolest zubů. Jeden by pak nemusel chodit k zubaři.

    • Jasne, budes mat neuralink appku, kde za denny poplatok budes moct vypnut rozne bolesti, napr. tebou spominanu bolest zubov, za 1000e na den, zaplatis kartou a bolest prec. Alebo zapnes zvysenu reakciu imunitneho systemu za par evricok.

Sdílet

Aktuální články

Neuralink dostal povolení k testům ovládání robotických paží pomocí mozkového implantátu

Neuralink obdržel oficiální povolení k testování ovládání robotických paží! Rozhraní N1, které už mají dva…

10. 12. 2024

Falcon Heavy vynese rotorový lander Dragonfly k Titanu pro NASA, plus další novinky ke kontraktům SpaceX

V novém přehledu zakázek SpaceX se zaměříme na start Falconu Heavy s landerem Dragonfly určeným…

7. 12. 2024

Starship s upravenou podobou dopraví na Měsíc několik terénních vozidel pro kosmické agentury i soukromé firmy

Dnešní článek bude zaměřen primárně na program Artemis. Podíváme se zejména na oblast lunárních vozidel…

30. 11. 2024

Neuralink dostal povolení k testům svých implantátů na lidech v Kanadě a už hledá účastníky

Rok a půl po obdržení povolení k testům na lidech v USA dostal Neuralink povolení…

27. 11. 2024

Nové kontrakty SpaceX: Mobilní družice pro Apple, sdílená GTO mise a orbitální tahač od Impulse Space

Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…

22. 11. 2024

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024