Aktuality

Střípky o Neuralinku z platformy X (10. díl)

Vítejte u dalšího dílu tohoto nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme a komentujeme novinky související s Neuralinkem. Většina z nich pochází přímo z platformy X anebo jsme se o nich na X dozvěděli.

V dnešním dílu se opět budeme věnovat zejména hvězdě Neuralinku, prvnímu uživateli rozhraní N1, Nolandu Arbaughovi, ale nejen jemu. Pokud jde o další rozhovory s Nolandem, budeme si uvádět jen informace, o kterých jsme ještě neslyšeli, protože většina otázek se v nich opakuje.

O čem konkrétně bude řeč?

  • Kdo způsobil největší globální výpadek v historii Internetu?
  • Noland na Instagramu, Twitchi a YouTube
  • Noland u Ellie in Space
  • Článek o Nolandovi na stránce jeho bývalé univerzity
  • Nolandův test streamingu
  • Neurosock update
  • Na čem pracuje bývalý neurovědec Neuralinku Philip Sabes?
  • Precision Neuroscience, firma bývalého spoluzakladatele Neuralinku, testuje invazivní rozhraní s 4096 elektrodami
  • První meme vytvořené pomocí neurálního rozhraní v letadle

Kdo způsobil největší globální výpadek v historii Internetu?

Noland Arbaugh: Všichni jste si mysleli, že si dělám legraci, co? #microsoft

Noland na Instagramu, Twitchi a YouTube

Noland je aktivní na X, ale má účty také na jiných sociálních sítích. Můžete ho sledovat například na Instagramu, kde má spoustu fotek z doby před úrazem nebo na Twitchi, kde hodlá streamovat hraní počítačových her, a na YouTube, kam zatím nic nepřidal, ale to se zřejmě změní.

Noland u Ellie in Space

Už v květnu letošního roku, tedy 4 měsíce po implantaci, se Noland objevil v podcastu „Ellie in Space“. Jde o celkem úspěšný kanál o kosmonautice, který vede Eliana Sheriff. Na kanálu už dělala rozhovory dokonce i s Elonem Muskem nebo Tomem Muellerem, bývalým šéfem vývoje raketových motorů ve SpaceX.

V rozhovoru jsme mohli vidět také Nolandovu mámu a Nolandova kamaráda Baina, díky kterému se Nolan dozvěděl o Neuralinku. Pokud umíte anglicky a chcete se zasmát, doporučuji zhlédnout alespoň část rozhovoru s Bainem (od času 53:30). Dobře se pobavíte. 🙂

Nolandova máma v přenosu mluvila o tom, že její syn vyhledal všechny potřebné informace a dokonale ji informoval o všem potřebném během celého procesu před i po implantaci. Sama se ho snaží ve všem podporovat a je ráda, že se jeho život díky rozhraní v mnohém zlepšil.

Baine mluvil o tom, že je dlouholetým fanouškem Elona Muska. Neuralink sledoval od jeho založení a když se dozvěděl, že dostal povolení k testům na lidech, hned volal Nolandovi, zda se nechce stát kyborgem. Znají se už nějakých 12 let, od doby kdy jim oběma bylo 18. Byli spolu i v kempu, kde se Nolandovi před 8 lety stal úraz, po kterém ochrnul.

Zajímavosti z rozhovoru s Ellie in Space:

  • Po operaci Noland od lékařů Neuralinku dostal celou řadu léků proti bolesti, ale žádný z nich si nevzal. Vše bylo v pořádku.
  • Noland prý implantát vůbec necítí. Říká, že pokud by ztratil paměť a někdo by mu tvrdil, že má v hlavě čip, nevěřil by mu.
  • V poslední době dává tolik rozhovorů, že už uvažuje o osobním asistentovi.
  • Před implantací v Neuralinku absolvoval spoustu pohovorů, psychologické testy a celodenní zdravotní testy, při kterých mu dělali testy z krve, moči, mozkové skeny (pravděpodobně fMRI). Prošel také kognitivními testy a testy paměti. Z velké části šlo o to, aby bylo možné výsledky porovnat před a po implantaci rozhraní.
  • Prvních 10 dní implantát nesměl nabíjet. Bylo potřeba se ujistit, že je v mozku bezpečný a neporouchal se. V těch prvních 10 dnech jej tedy za asistence specialistů Neuralinku používal jen na jedno nabití, čili jen necelou hodinu každý den. Bylo prý zábavné sledovat „hochy z Neuralinku“, jak plánují sezení podle stavu baterie – implantát je dnes na 83%, takže máme čas do 73%. Poté už to byla divoká jízda a implantát používal celý den.
  • Prvních několik dní se taky nemohl sprchovat, kvůli hojení jizev na hlavě.
  • Kurzor počítače může ovládat i se zavřenýma očima. Zařízení pracuje dokonce i ve spánku – stalo se, že usnul se „zapnutým“ Neuralinkem a když se probudil, na počítači měl otevřených nějakých 15 oken, která tam předtím nebyla.
  • Pomyslné kliknutí levým tlačítkem myši má namapováno na ukazováček a pravé kliknutí na malíček pravé ruky.
  • Implantát se nevybíjí rychleji, pokud je Noland aktivnější – například při hraní her. Spotřebovává energii rovnoměrně. Na noc se „uspává“, ráno mu ho musí někdo „vzbudit“. Nedá se používat během nabíjení, aby se nepřehříval.
  • Dalšímu pacientovi Neuralinku by Noland poradil, aby si to užil, nehleděl na negativní komentáře na Internetu a ozval se mu, pokud bude něco potřebovat.
  • S Neuralinkem je Noland domluvený, že bude-li chtít, můžou mu zařízení deaktivovat nebo dokonce i úplně vyjmout. Nepředpokládá však, že by k něčemu takovému mělo dojít, spíše by chtěl rozhraní mít napořád, s tím, že jednou by ho rád vyměnil za novější. Snaží se ale na to příliš nemyslet, protože je si vědom toho, že se může stát i to, že jednou bude zase bez rozhraní.

Článek o Nolandovi na stránce jeho bývalé univerzity

Na stránce Texas A&M University, tedy vysoké školy jejímž studentem býval před svým úrazem Noland Arbaugh, v červnu vyšel o Nolandovi článek. Představuje jeho příběh před úrazem, po něm a po implantaci neurálního rozhraní. Většina informací z článku už se objevila v dřívějších rozhovorech.

Jako způsob, jak zaplatit za studium na univerzitě v jiném státě, Noland vstoupil do univerzitního sboru kadetů. Jeho spolubydlícím zde byl Greg Baine, díky kterému se dozvěděl o Neuralinku. V článku je také uvedeno, že Noland nyní uvažuje o dokončení přerušeného studia.

Noland v uniformě univerzitního sboru kadetů (v první řadě zcela vpravo).

Nolandův test streamingu

Noland Arbaugh: Nemusíte to sledovat, jenom testuji.

Noland se chystá streamovat hraní her a potřebuje se naučit, jak se to dělá. Proto provedl kratší testový stream, o kterém hned v úvodu řekl, že není třeba ho sledovat, ale i tak to stálo za to. Noland jako obvykle hýřil vtipem a podělil se i o pár zajímavostí. V pozadí měl obrázek z Terminátora, a jakoby mimochodem zavíral podivná okna prohlížeče s tématy o robotech, hlasech v hlavě a ovládnutí světa. 🙂

Nolandovo apokalyptické pozadí.

Se streamem mu pomáhal kamarád Baine, díky kterému se dozvěděl o Neuralinku. Noland má i nadále mnoho nabídek na rozhovory a různá vystoupení a hodlá v nich pokračovat. Vzniká o něm prý i nějaký dokumentární film.

Pokud byste chtěli Nolanda vidět hrát nějakou konkrétní hru, můžete mu napsat na některé ze sociálních sítí (viz výše). Chce streamovat hraní jednou týdně, možná více, pokud bude zájem. Chystá se také ještě udělat detailní ukázku toho, jak funguje implantát a jak s ním ovládá počítač. Nolandův implantát v aplikaci Link App měl dříve jméno EVE, v letadle cestou na rozhovor s Joe Roganem ho změnil na „30 000ft. EVE“ neboli „EVE 30 000 stop nad zemí“. Mluvil také o tom, že by chtěl trochu cestovat a moc rád by vyrazil do texaského Boca Chica na blížící se další start Starship.

Nolandova úvodní grafika.

Neurosock update

Pokud se zajímáte o neurální rozhraní, měli byste na X sledovat uživatele neurosock, který mimo jiné pravidelně shrnuje novinky z oboru.

V jeho updatu z června se dozvíte například o jednom z účastníků nedávno vyhlášené kompresní výzvy Neuralinku (psali jsme o ní ve Střípcích č. 7) nebo o vyvíjeném neurálním rozhraní založeném na mikro ECoG s 65 536 elektrodami!

neurosock: Spousta novinek z vývoje neurálních rozhraní z těchto týdnů. Velké aktualizace od UCSD, PropheticAI, Neuralinku, Ohio State, Tolias Lab, Cambridge, Precision Neuro a dalších. Zde máte vše, co se stalo, i s vysvětlením, o co jde:

Na čem pracuje bývalý neurovědec Neuralinku Philip Sabes?

Philip Sabes je bývalý spoluzakladatel Neuralinku, jenž ve firmě býval jedním z hlavních neurovědců a opustil ji v roce 2020. Momentálně pracuje na jiném neurálním rozhraní.

Philip Sabes: Chcete pomoci tvořit budoucnost neurálních rozhraní? Hledáme ambiciózní inženýry, vědce a provozní odborníky, kteří by se připojili k našemu týmu ve společnosti Integral při budování přelomové neurotechnologie pro léčbu a lepší chápání mozkových poruch.

Naším prvním zařízením je miniaturizované, implantované, hluboké mozkové rozhraní. Bude mít bezprecedentní možnosti pro záznam a modulaci nervové aktivity a pro sledování symptomů pacientů.

Precision Neuroscience, firma bývalého spoluzakladatele Neuralinku, testuje invazivní rozhraní s 4096 elektrodami

Jak informoval portál Ars Technica, firma Precision Neuroscience bývalého spoluzakladatele Neuralinku Bena Rapoporta, vyvíjející invazivní neurální rozhraní založené na elektrokortikografii, tvrdí, že vytvořila nový světový rekord v počtu elektrod pro odposlech neuronů umístěných na mozku živého člověka.

Jejich rozhraní se 4096 elektrodami bylo však použito jen dočasně. V dubnu letošního roku umístil neurochirurgický tým z nemocnice Mount Sinai Health System jedno takové zařízení na mozek pacienta během probíhající operace odstranění nezhoubného mozkového nádoru. Zatímco byl pacient s otevřenou lebkou v narkóze, výzkumníci společnosti Precision Neuroscience pomocí svého rozhraní úspěšně zaznamenali aktivitu jeho neuronů z oblasti o rozloze přibližně 8 centimetrů čtverečních.

Rozhraní společnosti Precision Neuroscience.

První meme vytvořené pomocí neurálního rozhraní v letadle

Asi hodně věcí, které teď Noland dělá, se staly vůbec poprvé v historii. Jako třeba jeho obrázek, který vznikl za letu do amerického Austinu, kde Noland točil podcast s Joe Roganem.

Noland Arbaugh: Během letu do Austinu jsem vytvořil meme pomocí svého Neuralinku. Určitě je to poprvé. Ještě nedávno by to nebylo možné.

Dotyčný obrázek. Kočka s knírkem jako pilot letadla. Není to moc, ale je to upřímné.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Ty hlasy v hlavě a světová dominance mě opravdu rozesmála. Doporučuju film Upgrade.

Sdílet

Aktuální články

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024