Vypadá to, že Neuralink bohužel přestal na X publikovat příspěvky ze série #techtuesdays, díky kterým jsme v minulém roce měli možnost vidět mnoho zajímavostí ze zákulisí firmy. Možná je to jen známka zaneprázdněnosti zaměstnanců v souvislosti se zahájením klinických testů a úterní příspěvky budou časem pokračovat. Byla by škoda, kdyby Neuralink těchto příspěvků nadobro zanechal.
Příspěvky s hashtagem #techtuesdays však nejsou jediným zdrojem zajímavostí souvisejících s Neuralinkem. Kdo hledá, ten najde, a kdo na X sleduje koho třeba, ten se i bez #techtuesdays dozví spoustu novinek. Rozjíždíme proto novou nepravidelně vycházející sérii „Střípky o Neuralinku z platformy X“.
V prvním dílu se podíváme zejména na příspěvky související s klinickými testy a první implantací rozhraní Neuralinku lidskému uživateli. Pojďme na to…
Video z příspěvku Neuralinku představuje informace o tom, jak bude vypadat první klinická studie zvaná PRIME Study. Název PRIME je trochu kostrbatou zkratkou výrazu Precizní roboticky implantované neurální rozhraní (angl. Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface). Komentář čte neurovědec Dan Adams.
Neuralink: Podívejte se na naše nejnovější video, ze kterého se dozvíte více o studii PRIME!
Když Elon Musk před nedávnem oznámil, že Neuralink provedl první implantaci člověku, uvedl také, že první „produkt“, tedy ovládání telefonu a počítače myšlenkami, firma nazývá Telepatie (angl. Telepathy). Později ještě dodal, jak se bude jmenovat jeden z následujících produktů, na kterém firma pracuje. Jde o „Blindsight“, což by se dalo přeložit snad jako slepé vidění. Jde o lehce kontroverzní výraz z neurologie, ale v případě Muska je jeho původ pravděpodobně jiný (vysvětlení nabízí v následujícím příspěvku Steve Jurvetson).
DogeDesigner: „Neuralink pomůže obnovit funkčnost lidem, kteří ztratili spojení mezi mozkem a tělem. Pomůže také při obnově zraku.“
Elon Musk: Telepathy & Blindsight
Steve Jurvetson, známý investor podporující snad všechny projekty Muska, k tomu dodal, o co pravděpodobně jde. Zdá se, že Elon se jako obvykle inspiroval ve vědeckofantastické literatuře.
Steve Jurvetson: Blindsight je jedním z mých top 5 sci-fi za poslední desetiletí. „Autor Peter Watts je bývalý mořský biolog a odsouzený zločinec, jehož romány se – navzdory nezdravému zaměření na vesmírné upíry – staly povinnými texty pro univerzitní kurzy od filozofie po neuropsychologii.“
K tomu si Elon, stejně jako tvůrci seriálu Black Mirror, myslí, že jednou bude možné pomocí neurálních rozhraní precizním způsobem ovládat paměťová centra v mozku anebo nahrávat a přehrávat záznamy toho, co uživatel prožil.
Ross: Občas si představuji přítomnost jako flashbacky z budoucnosti.
Elon Musk: Pokud se v budoucnu podaří vyvinout pokročilá neurální rozhraní, budou flashbacky do minulosti na denním pořádku. Budete moci znovu prožít nejen své zážitky z minulosti, ale i jakoukoli skutečnou nebo fiktivní realitu.
Těžko říci, co si o tom myslet. DJ možná mlžil a možná ne. Jeho příspěvky jsou obvykle v seriózním duchu, ale kdo ví?
Nejprve se zdálo, že píše o počtu elektrod v další verzi rozhraní Neuralinku, což taky vzbudilo vlnu reakcí. Poté však přidal komentář s tím, že mluvil o počtu jeho sledujících na X. Těch má momentálně necelých 2800. Čili 10 000 taky není zrovna malý cíl. 🙂
DJ Seo: 10 tisíc před koncem roku 2024.
DJ Seo2: Mluvím o počtu uživatelů. kteří mě sledují na X.
Uživatel S.E. Robinson, Jr. pak ještě využil DJova tweetu a zeptal se, proč už Neuralink nepokračuje s příspěvky s hashtagem #techtuesdays. Jasné odpovědi se ale nedočkal.
S.E. Robinson, Jr.: Proč Neuralink skončil s posty Tech Tuesday? Dařilo se jim výborně a pak konec.
DJ Seo: Pořád se nám daří skvěle.
DJ ještě v jiném postu předpovídal přestupný (nebo snad přeskočný?) rok, anglicky „leap year“. Leap znamená skok, čili mu šlo o to, že Neuralink se podle něj letos posune o notný skok kupředu.
DJ Seo: 2024 bude skutečně přestupným (přeskočným) rokem
Článek vyšel v roce 2017 a byl určitým „coming-outem“, neboli odhalením Neuralinku. Většina lidí se tehdy poprvé dozvěděla o tom, co má firma za lubem. Tim Urban na něm spolupracoval přímo s Elonem Muskem, který se mu tehdy sám ozval, jestli by podobný článek nechtěl napsat.
Jde téměř o krátkou knížku, ale stojí za to na ni obětovat čas, protože velmi zábavným způsobem dává věci do skutečně širokých souvislostí.
Tim Urban: Jsme až po uši v budoucnosti. Kompletní vysvětlení, o co Neuralinku jde, naleznete zde.
Marcello Ienca, jeden z předních odborníků v oboru etiky umělé inteligence a neurotechnologií, poté co Neuralink zveřejnil informaci o první implantaci člověku, zřejmě dával mnoho rozhovorů v médiích a přesvědčil se o tom, že ne každý novinář se v tomto tématu orientuje. 🙂
Marcello Ienca: Po mých několika posledních rozhovorech v médiích jsem zjistil, že mnozí lidé věří, že to Neuralink jako první v historii implantoval neurální rozhraní člověku. Lidi: je to první lidský uživatel pro Neuralink. Ne první v historii. Neurální rozhraní jsou implantována lidem už téměř 30 let!
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…