Zákazníků služby Starlink přibývá jako hub po dešti. Jen za poslední čtyři měsíce si satelitní internet od SpaceX pořídilo dalších 300 tisíc uživatelů, takže celkem jich je po světě přes 700 tisíc. Starlink je navíc nově k dispozici na všech sedmi kontinentech, včetně Antarktidy. SpaceX ale možná připravuje zavedení limitu pro objem přenášených dat.
Služba Starlink byla spuštěna na podzim 2020, když zákazníci v USA dostali možnost účastnit se betatestování. Od té doby služba nabírá další zákazníky a rozšiřuje se do stále více regionů. V srpnu 2021 si Starlink platilo přibližně 100 tisíc zákazníků a v lednu 2022 to bylo 145 tisíc lidí ve 25 zemích světa. Následně expanze nabrala raketové tempo, jelikož o pouhé dva měsíce později, tedy v březnu tohoto roku, Starlink využívalo 250 000 tisíc uživatelů v přibližně 30 zemích. V květnu počet zákazníků překročil hranici 400 tisíc a teď v září společnost SpaceX prozradila, že Starlink má přes 700 tisíc zákazníků ve více než 40 zemích a dalších 700 tisíc zájemců čeká v pořadníku.
Mezi země, kde lze Starlink nově pořídit, patří například Malta, Nigérie, Estonsko, Dominikánská republika nebo Norsko. Konkrétně v Evropě Starlink využívá přes 75 tisíc lidí a nově je zde k dispozici také služba Starlink Business. Ta se dříve nazývala Premium a je určena pro firemní zákazníky, kterým nabízí vyšší přenosové rychlosti za výrazně vyšší cenu. Tuto službu lze nyní pořídit také v Německu, Francii, Itálii a Velké Británii.
SpaceX navíc už řadu měsíců vynáší družice na polární dráhy, a tak je nyní služba k dispozici dokonce i na Antarktidě. Díky tomu má rychlejší internetové připojení například vědecká stanice McMurdo. SpaceX poukazuje na to, že pokrytí polárních oblastí je možné díky laserovým pojítkům pro komunikaci mezi družicemi Starlink na orbitě. Vylepšené družice vybavené lasery začalo SpaceX vynášet na oběžnou dráhu přesně před rokem počínaje misí Starlink 2-1. To byl první vyhrazený start s družicemi Starlink z kalifornské rampy SLC-4E a také šlo o první a zatím poslední misi, která vynesla družice Starlink pro druhou orbitální slupku se sklonem 70° vůči rovníku.
SpaceX už na oběžné dráze provozuje 3000 družic, ale i tak nestačí držet krok s vysokou poptávkou. V některých vytížených oblastech proto už byla naplněna přenosová kapacita. Pokryté regiony jsou rozděleny do buněk představujících plochu, kterou dokáže obsloužit jeden z mnoha paprsků každé družice Starlink. Zhruba kruhová buňka má průměr 22 km a všichni zákazníci v dané buňce se dělí o přenosovou kapacitu. Konkrétně v USA některé buňky dosáhly maximálního počtu uživatelů a přidání nových zákazníků vyžaduje buď vynesení dodatečných družic na oběžnou dráhu, nebo zavedení omezujících opatření. Nejběžnější metodou je FUP (Fair Use Policy), kdy internetový poskytovatel nastaví limit přenášených dat. V praxi to pak funguje tak, že uživatel může každý měsíc přenést třeba 100 GB dat plnou rychlostí, ale po překročení limitu se až do příštího vyúčtovacího období služba výrazně zpomalí nebo zcela znepřístupní (pokud si nepřikoupíte jednorázové zvýšení limitu).
Tyto datové limity jistě znáte z mobilních tarifů. Jsou běžné také u tradičních poskytovatelů satelitního internetového připojení, avšak Starlink se od těchto konkurentů od začátku odlišuje tím, že objem přenášených dat nijak neomezuje. Nemusí to však platit věčně. Ve Francii totiž SpaceX v srpnu rozeslalo email, podle kterého bude od října zaveden systém, kdy zdejší zákazníci, kteří měsíčně přenesou více než 250 GB dat, budou následně mít nižší prioritu než ostatní uživatelé. To znamená, že v době, kdy bude síť Starlink v dané oblasti přetížená, připojení těchto „stahovačů“ bude mít sníženou rychlost. Takto postižení zákazníci si však budou moct za 10 eur přikoupit dalších 100 GB dat a opět získat plnou rychlost. Zatím ale není jasné, jestli je tohle jen experiment specifický pro Francii, nebo bude podobný systém zaveden také v dalších regionech. SpaceX nedávno v mnoha zemích výrazně snížilo cenu Starlinku, takže rozhodně lze očekávat, že zákazníci budou spíše přibývat než ubývat. Bez omezení datových limitů pak může v některých regionech vznikat problém s přetížením sítě.
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…
Zobrazit komentáře
Tak to je příjem zhruba 70 milionů dolarů měsíčně, to už by mohlo skoro pokrýt vynášení satelitů (počítám 15 mil. raketa + 10 mil. výroba družic, vše krát 3 starty za měsíc).
A tempo nárůstu zákazníků se začíná blížit 1:1 tempu výroby Tesel :-)
No oni taky poskytují dost slušné slevy, ale i tak to bude dost, protože většina zákazníků je na Západě, kde ty slevy nejsou velké.
Stejně si myslím, že SpaceX bude brzo vydělávat více na službách pro armádu a různé firmy (satelitní komunikace, lodě, letadla atd) než přes poskytování internetu pro soukromé osoby.
Počítal jsem $100/zákazníka/měsíc, v USA je to teď $110 a tam je drtivá většina uživatelů, takže i přes ty slevy si myslím, že $100 je spodní hranice a spíš to bude víc.
Cena pro firmy bude určitě vyšší, ale nemyslím si, že to někdy dá v součtu podobně nebo dokonce víc než soukromé osoby. Přeci jenom těch "běžných" uživatelů bude přibývat i několik milionů ročně (už teď jsou prakticky na milionu za rok).
Několik miliónu ročně? V bohatých zemích existují lepší alternativy v podobě 5G a optiky pokud jde o urbanizované oblasti a v chudých zemích budou muset nabídnout velké slevy a agregace (1 terminál na vesnici atd.). Tohle má pro jednotlivce význam spíše ve venkovských oblastech v bohatých státech jako je venkov USA, odlehlé oblasti Austrálie, případně horských a jinak nepřístupných částech Evropy. Celková globální poptávka bude v řádech jednotek miliónů terminálů.
Ale naopak to můžou potřebovat letecké a lodní společnosti, těžební firmy, off-shore rafinérie, armády, odlehlá výzkumná střediska. Prostě každý, kdo nemá po ruce optiku a tam se pak platí poněkud jiné částky. Jenom kontrakty s armádou USA můžou jít do stovek miliónů dolarů.
Taky SpaceX bude sloužit jako poskytovatel infrastruktury pro jiné společnosti, které budou nabízet vlastní služby. Ať už to jsou satelitní služby (Iridium - které už nebudou muset vynášet vlastní satelity), nebo pozemní (Výstavba 5G BTS - telekomunikační společnosti nebudou muset všude tahat optiku, ale budou používat právě satelity Starlinku)
Dle článku už se nyní blíží 100 tisícům nových klientů měsíčně a to tempo zrychluje, miliony ročně klientů navíc není výhled na 10 let, to budou mít už příští nebo přespříští rok.
Že není poptávka slýcháme třeba u Tesly pomalu od jejího založení a nyní je nejvyšší výroba, největší fronta a nejdelší čekací lhůty. Se Starlinkem to bude to samé, můj odhad je, že peak bude někde u 5 milionů za rok s celkovým potenciálem až ke 100 milionům terminálů. Pár milionů by znamenalo, že jsou nyní třeba na 20 % potenciálu, to se klidně vsadím, že finální číslo bude minimálně o řád výš.
Tempo se zvyšuje, protože si to objednávají všichni ti pro které je to výhodné. To není jako u elektromobilu, kdy přejdu na elektro ze spalováku až mi spalovák doslouží a budu mít kde nabíjet protože má pro mě elektro lepší vlastnosti než spalovák.
Satelitní internet si pořídi ti, pro které nebude existovat lepší alternativa. A v urbanizovaných oblastech je lepší alternativa. Ať už rychlejší nebo levnější. A protože Starlink se dodává prakticky do celého světa, tak si ho nárazově pořizují právě ti, kteří nemají lepší možnost a vydělávají dost na to, aby si mohli pořídit drahý terminál a poměrně vysoké měsíční poplatky.
Jak říkám, klidně se vsadím :). Na světě je zhruba 50 milionů uživatelů pro mě skoro nepoužitelného a drahého satelitního internetu (viz přehled Starlink/Tooway/Konnekt níže). Zde si dovedu představit, že během pár let získá Starlink 80% podíl + díky použitelné rychlosti/latenci a přijatelnější ceně je potenciálních uživatelů klidně 5x tolik, takže si stojím za tím, že 100 milionů terminálů je velmi realistický a nijak nepřehnaný odhad a pár milionů (tedy jen 10% podíl současných uživatelů satelitního internetu) podle mě silně podhodnocený.
Přál bych jim to
Myslím, že na produkt SpaceX to říkám poprvé, ale je to svinstvo. Být to nízké TB tak snad jo, ale 250GB? To jsou tak dvě děcka na Netflixu?
Já si taky říkal, že 250GB je celkem dost. A tak jsem se kouknul a za poslední 18 dní 370GB. Nicméně když vezmu, že je to především video + práce. Kdyby jsme počítali užívaní 5h denně vychází mi to na ~9Mbps. Takže kdyby udrželi aspoň 10Mbps po překročení limitu bude to pro většinu lidí dostatečné.
Internet má omezenou kapacitu i na zemi. V době covidu nefungovala dobře o2 televize. Lidi hodně koukali.
Casey Headmer v jednom ze svých článků píše, starlink navyšuje kapacitu drátů v zemi 2,5x a to je celoplošný.
Opakovat rozkopaní ulic je drahý koníček.
starlink navyšuje kapacitu drátů v zemi 2,5x
toto je ako myslene?
lebo mne to nejako nevychadza, kedze pri plnej konstelacii 12000 satelitov bude na uzemie slovenska pripadat necely 1 satelit, pri rovnomernom rozmiestneni. jeden satelit ma celkovu kapacitu 20Gbps a toto ma zvysit kapacitu drotov na slovensku 2.5x?
v peeringovom centre six.sk bola tento rok spicka 500Gbps a to je samozrejme len jedno z viacerych
FUP je běžná věc, mají to mobilní poskytovatelé. Pokud někomu nestačí 250 GB tak ať jde k jinému poskytovately.
Zrovna u mobilních poskytovatelů je FUP od dob 4G sítě jen nástrojem jak podojit zákazníky, v jiných zemích není problém mít tarify bez FUP, i u nás jsou i "neomezené" stejně něčím omezené. Počet lidí se zvyšuje minimálně, ale kapacita sítě roste každým rokem, tak není potřeba to škrtit. Mě to připomíná dřevní doby pevného internetu, kdy UPC mělo trvdý limit na data. Pak najednou přišel den, kdy limity zrušili a kupodivu ta síť se nezhroutila a funguje až dodnes s pravidelným zrychlováním přenosu.
Skylink maji predevsim ti, co nemaji moc na vyber. jsem jednim z nich, sice muzu mit od O2 "neomezeny" bezdratovy internet ta tretinu ceny, ale rychlost je v podstate nepouzitelna. A protoze z domova pracuju, mame tu IPTV a dasli video sluzby tak limit v radech nizsich stovek GB pro nas nic neresi.
Jenže zrovna Vás se tohle asi moc nedotkne. Jde o to, kolik dalších lidí má ve Vaší "buňce" o poloměru cca 10km stejné požadavky a nároky. Jestli jich bude mým hrubým odhadem kolem 100, tak se nic neděje. Navíc, ČR je pod 53 rovnoběžkou, takže tady to pokrytí je a bude celkem husté dřív. A v ČR máme velmi dobré 4G pokrytí. Francie má možná nízké ceny za mobilní data, ale jejich velký venkov je v podstatě datové hluchý.U nás máme 4G pokrytí na 95+ procentech plochy. Francie sice má taky 4G na cca 90% plochy (když sečtu všechny operátory), ale taky má 7x větší plochu. Takže stejné nebo menší pokrytí u nich znamá i desítky tisíc km2 bez signálu.
Starlink:
rychlost běžná 100/20 Mb/s, latence 30 ms, FUP 250 GB, cena 1400 Kč, terminál 9100 Kč
Tooway:
nižší běžná rychlost 30/3,6 Mb/s, horší latence 300 ms, menší FUP 100 GB, vyšší cena 2299 Kč, dražší terminál 14036 Kč
Konnect:
nižší běžná rychlost 60/3 Mb/s, horší latence 300 ms, menší FUP 120 GB, vyšší cena 1815 Kč, dražší terminál 13068 Kč
Ne každý potřebuje 250GB měsíčně. Taky máme IP TV a jsem překvapený jak je to úsporné a to jedeme FHD/UHD a k tomu pracovní věci.
Jiné satelitní služby obvykle nabízejí ještě nižší limity. Ale hlavně podstatné bude, co přesně se stane po dosažení limitu. Často se to dělá tak, že rychlost se prostě natvrdo extrémně sníží až do konce měsíce, a služba je pak skoro nepoužitelná, pokud člověk nepřikoupí data navíc. U Starlinku to zní spíš tak, že vaše data jen budou mít sníženou prioritu, ale pořád to bude normálně použitelné i po dosažení toho limitu. Plácnu, místo 150/20 Mbps to bude ve špičce jen 20/5 Mbps, ale někdy v noci, kdy je volná kapacita, zas bude klidně plná rychlost. To je dost rozdíl oproti osekání služby na hranici použitelnosti. Ale jen spekuluju, uvidíme, jak to bude fungovat v praxi, a jestli to SpaceX opravdu zavede i jinde (a s jakými podmínkami, třeba ten limit ještě zvýší).
Po snížení ceny je prostor na dokoupení dat.