Aktuality

Starlink už je funkční také v polárních oblastech či nepokoji zmítaném Íránu, navzdory nevoli tamní vlády

Posvítili jsme si na to, jak v poslední době probíhá územní expanze sítě Starlink po mapě světa. Například se už daří signálem pokrývat i polární oblasti. Zároveň se seznámíme s okolnostmi, za jakých došlo k aktivaci služby v Íránu, který je zmítán občanskými nepokoji.

Služby sítě Starlink jsou nabízeny v čím dál větším počtu zemí. Jen za letošní rok se jejich seznam rozšířil o 23 států. Asi nebude vhodné jmenovat všechny nové státy, proto zmíníme jen ty nejvýznamnější. Dočkali jsme se kupříkladu výrazného rozšíření sítě na území Evropy, která je nyní pokrytá takřka úplně. Ale firmě se podařil i výrazný úspěch průnikem na rozsáhlý brazilský trh a v říjnu začala být služba dostupná v Japonsku, což je 11. nejlidnatější země světa. Nyní píšeme prosinec a satelitní síť firmy SpaceX je dostupná ve 45 zemích. OSN má 193 členských států, takže to znamená, že Starlink je dostupný takřka ve čtvrtině světa.

Neoficiální vizualizace družice Starlink na oběžné dráze (Zdroj: African Business)

Tyto údaje jsou jistě uchu lahodící, nicméně napadlo mě srovnat si tyto počty s mapou světa. Na Wikipedii je dostupná velmi hezká a pravidelně aktualizovaná mapa. Země, kde je Starlink dostupný, jsou v ní označeny barevně. V případě zelené barvy jde o státem schválenou a povolenou službu. V případě modré je to malinko složitější, modrou zemí je Írán a služba zde byla spuštěna bez povolení tamních úřadů. Když jsem se na tuto mapu chvíli díval, napadlo mě, jak a kam bude rozšiřování sítě Starlink pokračovat. Firma totiž pokryla jedny z největších světových trhů, kterými jsou USA, Evropská unie či Japonsko. Když se na tento žebříček podíváme poněkud blíže, tak z první desítky zemí nejsou na mapě barevně označené pouze Čína, Hongkong a Jižní Korea. Pokud jde o první dvě z nich, obávám se, že šance zavedení Starlinku jsou zde takřka nulové. Oficiálním čínským místům se totiž vůbec nelíbila aktivita, kterou firma vyvinula na Ukrajině a požadují od Elona Muska ujištění, že neplánuje prodávat své internetové služby také v Číně. Ten zatím žádné takové vyjádření nedal, nicméně Čína nefiguruje v seznamu zemí, kam plánuje firma rozšířit své aktivity, a nelze zapomínat ani na fakt, že v této zemi provozuje firma Tesla továrnu Giga Shanghai, takže jakékoliv nevhodné aktivity ze strany SpaceX by zde mohly ohrozit podnikání Tesly. V případě Koreje je to dle mého pouze otázkou času. Internetové pokrytí je v této zemi sice dosti vysoké, nicméně si myslím, že takto velký trh nebude SpaceX dlouhodobě ignorovat.

Dostupnost sítě Starlink v různých zemích světa. Státy označené zeleně povolily provoz sítě Starlink. Modrá země je Írán, kde byl provoz pouze aktivován. ale oficiálně se zde služba neprodává. (Zdroj: Wikipedia)

Pokud budeme zmíněný seznam velkých trhů sledovat dále, tak co se týče první dvacítky zemí, Starlink stále není dostupný v Indii, což je jednoznačně handikap, jelikož zde má tato služba vysoký potenciál. Podle údajů z roku 2021 má v Indii přístup k internetu stále méně než 50 % obyvatel. Dále v seznamu aktivních zemí chybí Rusko, Singapur a Tchaj-wan. Pokud jde o Rusko, lze si lehce domyslet, že vláda této země moc netouží po svobodném a nezávislém přístupu k Internetu a díky okolnosti, že je tato země v současnosti terčem řady mezinárodních sankcí, zůstane zde služba Starlink i nadále nedostupná. Nicméně i tak se ozývají v USA hlasy, které volají po tom, aby do této země byly pašovány terminály sítě a aby i zde SpaceX zahájilo své služby. Zde však lze jednoznačně prohlásit, že SpaceX by tento krok učinilo jen a pouze se souhlasem americké vlády, jinak by se vystavovala obřím problémům ve své domovině. U zbylých dvou zemí je to také komplikovanější kvůli tomu, že dostupnost Internetu je v obou zemích poměrně vysoká – v případě Tchaj-wanu se uvádí dostupnost přes 90 % a čísla ze Singapuru jsou ještě vyšší. Singapur má navíc další nevýhodu, jde o městský stát. A jak známo, síť Starlink je primárně určená pro spíše řídce obydlené regiony a v případě připojování městských oblastí by se síť ocitla ve výrazné nevýhodě proti pozemním operátorům.

Oficiální mapa dostupnosti Starlinku ve světě. Ve světle modrých regionech je služba aktivní, do tmavě modrých oblastí se Starlink chystá a v šedých státech není v plánu službu zavést. (Zdroj: SpaceX)

Ne všechny události letošního roku nicméně zahrnují expanzi do nových destinací. Nyní se zaměříme na státy, kde je na pohled služba dostupná již dlouho, nicméně nepokrývala celé území. Řeč je o severních regionech USA, Kanady či dalších severských zemích. Tyto státy měly donedávna částečně omezený přístup k síti Starlink a dostupnost služby zde závisela na zeměpisné šířce daného místa. Pokud se uživatel toužící po službě Starlink nacházel do přibližně 55. stupně severní zeměpisné šířky, nebyl v získání přístupu problém. Ovšem severněji položené oblasti již neměly dostatečné pokrytí. Tento handicap se začal napravovat díky aktivaci laserových pojítek mezi družicemi Starlink na oběžné dráze a také částečnému vynesení třetí orbitální slupky, tedy misí Starlink s označením 3-1 až 3-4. Tyto vynášky dopravily na polární oběžnou dráhu se sklonem 97,6° více než polovinu všech plánovaných družic. Díky tomu všemu se mohly od počátku listopadu začít objevovat na twitterovém účtu SpaceX zprávy o tom, že služby jsou konečně nabízeny i v severních oblastech Aljašky, Kanady, Finska, Švédska či Norska.

K síti Starlink se lze nově připojit také z polárních oblastí (Foto: SpaceX)

Poslední mapa, kterou bych rád našich čtenářům nabídl, představuje mapu vyspělosti zemí. Pokud si ji srovnáme s těmi předchozími dvěma, okamžitě se nám ukáže, že v současnosti má SpaceX pokryty takřka všechny vyspělé státy a logickým krokem je proto pokračovat do států méně rozvinutých. Pochopitelným cílem budou země s omezenými možnostmi připojení k Internetu, přičemž ideálními destinacemi mohou být málo urbanizované africké země či ostrovní státy. Zde bude poptávka po satelitním internetu výrazně vyšší, je nicméně otázkou, jak k jejím rozšíření budou příhlížet místní vlády, které ne vždy touží po tom, aby obyvatelstvo státu mělo nezávislý přístup k informacím. Nicméně expanze Starlinku do těchto oblastí už začala, protože služba byla nedávno aktivována například v Nigérii a Mozambiku nebo na Velikonočních ostrovech, Haiti či Barbadosu.

Mapa vyspělosti zemí. Modrou barvou jsou znázorněny vyspělé země, oranžovou rozvojové a červenou málo rozvinuté. (Zdroj: Wikipedia)

Na závěr se podíváme na jednu zemi, která v žádném případě netoužila po službách sítě Starlink, a přesto se jich dočkala. Řeč je o Íránu, kde letos v září vypukly nepokoje, které započaly úmrtím Hamsy Aminiové ve vazbě a které stály život více než 40 lidí. Následkem těchto nepokojů se rozhodli někteří aktivisté obrátit na Elona Muska, zda by tyto opoziční aktivity nemohl nějakým způsobem podpořit. Ten dle všeho jejich myšlenku přijal za svou a dne 20. září uvedl, že v souvislosti s těmito protesty hodlá požádat americkou vládu o výjimku z ekonomických sankcí. Již o několik dní později oznámil, že internetové služby sítě Starlink byly v Íránu aktivovány. Později se ukázalo, že se jeho aktivity setkaly s výrazným porozuměním americké vlády, která v té době sama souběžně hledala cestičku, jak podpořit íránskou opozici.

Protesty v Íránu během září 2022 (Foto: AFP)

Jedna věc je ale aktivovat služby v zemi, druhá je pak dostat na toto území terminály, které satelitní připojení umožní. Situace tak určitým způsobem připomíná Ukrajinu, tam ovšem všechny operace probíhaly se svolením vládních míst, takže nebylo problém do země přes hranice dopravovat velké spousty vybavení. V případě Íránu tato doprava trvala podstatně déle, nicméně i tak se podařilo aktivovat v zemi již téměř stovku terminálů a jejich prostřednictvím z této země už přichází řada videí z různých demonstrací a dalších opozičních aktivit. Pro doplnění kontextu bych rád zdůraznil, že v Íránu jsou věci jako iPhony, satelitní antény či alkohol zakázány, poslední dvě věci jsou dokonce kriminálními činy. Íránská vládní místa navíc situaci monitorují, takže velmi brzy následovala reakce, kdy z íránského území byl zablokován přístup na oficiální web sítě Starlinku. To ale samozřejmě nemá žádný vliv na funkčnost satelitního připojení.

Mimochodem, když Elon Musk 20. září uváděl, že hodlá požádat vládu o možnost aktivace služeb v Íránu, ptali se ho na twitteru další uživatelé, zda by podobným způsobem nešlo spustit službu i na Kubě či v jiných totalitních zemích. Elonova odpověď byla jednoznačná: „OK“. Takže není vyloučeno, že Írán nebude ani poslední zemí, kde bude fungovat vládou zakázaná internetová služba.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Myslím, že z těch macatejch velkozemí bude předposlední Rusko a poslední bude Čína.

  • Slovensko=modrá farba, vyspelá krajina.
    Čína=oranžová, rozvojová krajina.
    Fuha 🤣

  • Zajímavé třeba je, že na ebay se dá koupit terminál bez problému. Netuším jak toto mají ve spaceX pohlídané a jestli je nevypnou/zablokují. Ale i tak je určitá šance pro lidi co nemají službu dostupnou (pohraničí, přeplněná oblast, apod...)

  • A jak je to s dostupností na mořích a pro letadla? To budou zlaté doly.

    • Služby pro lodě a letadla už nějakou dobu normálně fungují.

  • Díky za článek Jirko.
    Starlink má mapu satelitů a zakladových stanic. Ty jsou důležité pro přenos dat do pozemní sítě. Laserovych propojů je zatím málo.
    https://satellitemap.space/
    Chile, australie, nový zeland jsou stanicemi googlu pokryty obdobně jako usa. Viz červené body.
    Google cloud je partner starlinku.
    https://www.cnbc.com/2021/05/13/google-cloud-wins-spacex-deal-for-starlink-internet-connectivity.html

    Čína má svůj internet a chce svou konstelaci.
    Indie , indonesie jsou možné budoucí trhy a celý Perský záliv, nejen Írán.
    Nezapomeňme na americkou administrativu a armádu.
    Lodě, letadla společností.
    Starlink je velká věc.

    • Laserových spojů je málo? Na orbitě už je více družic Starlink s lasery než bez nich...

      Například ve Skandinávii nejsou žádné pozemní stanice, a přesto je tam teď Starlink k dispozici i v nejsevernějších oblastech. Čím to asi bude?

      • Osobně si myslím, přestože před pár hodinami odstartovalo dalších 54 starlinků "nějaké verze", je vcelku možné, že to úplně "čistá verze 1.5" nebyla....
        Rozhodně v roce 2023 budou vyneseny F9 verze 2.0 mini, nebo zkušebními Starshipy verze 2.0!
        Na informaci:
        "Očekává se, že satelity budou po 5 letech zastaralé, a tak budou průběžně nahrazovány novými generacemi.
        Krátká životnost snižuje náklady na každý satelit a umožňuje rychlejší míru modernizace celé konstelace.
        Zároveň společnost může pružněji reagovat na měnící se požadavky zákazníků." nás upozorňoval už dříve nejen autor článku, ale i šéfredaktor Petr Melechin.
        V přeneseném smyslu slova a politikou SpaceX si budou muset přiznat, že 5 let je u "starlinků" příliš mnoho.
        Vím, že "čtu jen nadpisy", ale musím vyseknout autorovi dodatečně poklonu za "nadčasový článek" publikovaný před více jak 26ti měsíci (12. 10. 2020) v článku "SpaceX spolupracuje s armádou na výrobě družic, tajných startech i zkoumání vojenského potenciálu Starlinku".
        V závěru článku vyslovil myšlenku:
        "SpaceX vyvíjí satelity Starlink už několik let a výsledkem je velmi kompaktní satelitní platforma, která je navíc díky sériové výrobě velmi levná.
        Firma nyní vstupuje na trh stavby satelitů, kde získané know-how využije pro výrobu satelitů pro účely konkrétního zákazníka. Bude zajímavé sledovat, jestli jde spíše o výjimku, nebo se časem objeví další zakázky, u kterých SpaceX využije svou satelitní platformu pro jiné účely než Starlink."
        Nejbližší doba ukáže, jak se vláda USA "postaví k nově budované síti Starlink V2.0", protože FCC je sice nezávislá federální agentura odpovědná za implementaci a prosazování amerického komunikačního zákona a předpisů, ale současně se zodpovídá ze svých rozhodnutí Kongresu Spojených států amerických.
        Je tudíž možné, že některá poslední rozhodnutí FCC (které zvažovala více jak 30 měsíců) bude muset v zájmu národní bezpečnosti Spojených států amerických a NATO pozměnit.

        Je vcelku možné, že za pár let budeme rozdělovat satelity na dobu:

        • před satelity Starlink V2.0
        • po satelitech Starlink V2.0
      • Paprsky vyslané k severu se díky zakřivení zeměkoule ohnou směrem k pólům. Vyzkoušejte si to tužkou na globusu.

        • Mimochodem došlo vám, že družice obíhají Zemi po kruhové dráze a vysílají v kuželovém paprsku víceméně kolmo k tečné ploše k Zemi přímo pod sebou a nikoliv šikmo?

        • Cože? Doufám, že je to jen blbě zapsané a nemyslíte to přesně jak jste napsal. :D I když samozřejmě i Země svou gravitací trochu ohýbá elmag. záření jako kterékoliv jiné hmotné těleso.

  • Menší OT. Pokud se nepletu tak v Íránu je alkohol povoleny pro nemuslim. Jenom se nesmí prodávat takže jedou domácí palírny a podobně

    • Je to možné a rozhodně díky za informaci a doplnění. Tak daleko informovaný opravdu nejsem. Já v tomhle tvrzení vycházel z twitterových zpráv iránsko-amerického politického analytika Karima Sadjadpoura

Sdílet

Aktuální články

Nové kontrakty SpaceX: Mobilní družice pro Apple, sdílená GTO mise a orbitální tahač od Impulse Space

Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…

22. 11. 2024

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024