Starlink očima fotografů – od startů přes vláčky na obloze až po zvědavá zvířata

Dlouho jsem se při psaní článků o družicích Starlink potkával se zajímavými a krásnými fotkami, které jsem se vám pak snažil ukázat i v samotném textu. Ne vždy však se mi do článku vešly tyto fotky všechny, takže většinou to vyhrála ta nejhezčí a ostatní pohřbila historie. Proto jsem se rozhodl vydat jeden článek, který bude zaměřen hlavně na fotky a kde psané slovo bude spíše jen jako doprovodná kulisa. Snímky zachycují různé aspekty projektu Starlink. Chtěl bych podotknout, že vybrané fotky nemusí být ty nejhezčí ze všech, jen mě zkrátka něčím zaujaly.

První ohlednutí dnešního článku bych rád věnoval úplně prvnímu startu SpaceX s družicemi Starlink. Z dnešního pohledu je to už prakticky historie, psal se květen 2019, ale stále si pamatuju, jak nás s Petrem Melechinem při diskuzích o profilu první mise Starlink dost udivilo, že místo původně odhadovaných cca 24–30 družic jich raketa Falcon 9 ponese rovných 60. Ano, to bylo ještě tenkrát, kdy noční obloha byla z hlediska astronomů relativně čistá. Ani sebemenší stopa po problému, který se za pár měsíců vytvořil.

První mise Starlink z května 2019 (Foto: Florida Today)

Na desátý start s družicemi Starlink jsme čekali více než 15 měsíců, ale provedení druhé desítky startů trvalo jen půl roku. Již v březnu 2021 mohlo SpaceX prohlásit, máme to. Na téhle fotce se mi moc líbí ta noční obloha posetá hvězdami.

Start mise Starlink v1-20 z března 2021 (Foto: SpaceX)

Už v květnu roku 2021 vynesly rakety Falcon 9 na oběžnou dráhu celkem 28 misí s družicemi Starlink. V tuto dobu už se nepočítala mise první, která byla prakticky jen zkušební a vynesené družice byly až na pár nefunkčních kusů deorbitovány. Poté frentetické startovní tempo, které firma nasadila, dost pokleslo a v druhé polovině roku 2021 byly starty Falconu 9 spíše vzácné. Proto také není divu, že na 30. misi Starlink jsme čekali až do listopadu 2021 (mise Starlink 4-1). Kosmodrom zalitý mlhou a ozařovaný Sluncem nám tehdy nabídl úžasné záběry.

Listopad 2021, raketa pro misi Starlink 4-1 připravená na rampě SLC-40 (Foto: SpaceX)

Když jste dobrý fotograf a navíc víte, kdy máte zmáčknout spoušť, podaří se vám zachytit start mise Crew-3 přes rampu SLC-40, na které čeká Falcon 9 s misí Starlink 4-1. Stále jsme přitom v listopadu 2021.

Start mise Crew-3 snímaný přes rampu SLC-40, na které stojí Falcon 9 s družicemi Starlink (Foto: SpaceX)

Než přejdeme k jiným obrázkům, měl bych tu pro vás pro dnešek jeden z posledních startujících Falconů 9. Je květen 2022 a k nebi se vydává nosič v rámci mise Starlink 4-17. Musím přiznat, že autorovi se fotka velice povedla.

Start mise Starlink 4-17 (Foto: Michael Cain / Spaceflight Now)

Jak všichni víme, vláčky družic Starlink po svém vynesení tvořily na obloze úchvatnou podívanou. Dá se říct, že v době přeletu nad Českou republikou sme vždy měli velký nárůst návštěvnosti, protože lidé googlí, co to je za tečky na obloze. Živě si vzpomínám poznámku šéfredaktora, který jako zajímavost uváděl, že jsou u nás na serveru návštěvnice i ze serveru emimino.cz. Ano, i maminky na mateřské byly zaujaty podívanou na noční obloze. Mimochodem, návod na sledování družic se dostal do seznamu nejčtenějších článků na našem serveru i několik měsíců po svém vydání, takový byl o něj zájem. A teď k fotce samotné. Město Tübingen má přibližně 90 000 obyvatel a nachází se v Německu. Povedená fotka zachycuje přelet vláčku Starlinků nad místní radnicí.

Přelet družic Starlink nad Německem (Foto: Dktue / Wikipedia)

Pokud se vám výše zobrazený vláček družic Starlink líbil, je tu ještě další. Pro jeho zachycení jsme se přesunuli na jižní polokouli, do Austrálie. Tam, na obloze nad 2milionovým městem Brisbane vznikla tato fotografie. Pro krásné znázornění situace byla fotka pořízena spolu s anténou Starlink, která slouží k přijímání a vysílání signálu z těchto družic.

Vláček družic Starlink s anténou v popředí (Zdroj: Netvault)

A pro několik dalších fotek také v Austrálii zůstaneme. V této zemi je spousta míst, kde je internet jen velmi špatně dostupný. A k Austrálii, jak všichni víme, patří i místní fauna. Když už se tedy vybavení pro provoz sítě Starlink dostane k uživatelům, je nutno je zachytit společně.

Starlink a Skippy (Foto: /u/Radek_BNE)

A když už si i anténu vybalíte, je samozřejmě ten nejlepší nápad je udělat i další foto, protože technika a zvířata je vždy fotograficky vděčné téma. Mimochodem, služby sítě Starlink jste si v Austrálii mohli zajistit v rámci testů již od dubna roku 2021.

Klokani a anténa Starlink (Foto: /u/MinerGee)

Od stejného měsíce jsou služby Starlinku dostupné i v sousední zemi, kterou je Nový Zéland. V článku, ze kterého pochází tato fotografie, je zmíněno, že jsou uživatelé spokojení s dostupnou rychlostí připojení.

Farmářka na Novém Zélandu (Foto: Margie Ruddenklau)

Pokud se vám líbily předcházející obrázky, zkusíme v nich pokračovat i nadále. Jak všichni víme, antény Starlink mají zabudované vytápění. To však často neslouží jen pro účely antény samotné, jeho využití je daleko šiřší, neboť v zimě přitahuje zvířenu z celého okolí.

Kočky trůnící na anténě Starlink (Foto: Aaron Taylor)

Dlouho jsem přemýšlel, jak charakterizovat následující fotku, a napadlo mě jediné. Sedím vysoko, vidím daleko, aneb k čemu všemu se může anténa Starlink hodit.

Dravec a Starlink (Foto: Nico Thirion)

Technika vždy láká a moc nezáleží přitom ani na tom, zda jste člověk či zvíře. Následující dvě fotky jsou foceny na stejném místě, liší se pouze ročním obdobím.

Nyní už definitivně opusťme zvířecí říši a vraťme se do světa techniky. Pokud jste pravým milovníkem elektromobility a nabíjete svůj vůz Tesla u Superchargeru, patrně nemůžete pro internetové připojení používat jinou anténu než tu od SpaceX. A ideální pak je, dělat obojí v tutéž chvíli.

Rychlý internet během nabíjení Tesly (Foto: Eric Rosenberry)

Anténa systému Starlink musí mít vždy výhled na oblohu, jinak nefunguje. A když to nejde po dobrém, tak to zkusíte jinak a volný výhled je zajištěn.

Starlink na stromě (Foto: /u/Substantial-Claim335

Testování Starlinku provádí uživatelé i na poměrně extrémních místech. Kupříkladu jeden z uživatelů ho zkoušel i v nadmořské výšce přibližně 3200 metrů u amerického Aspenu.

Starlink na horách (Foto: /u/WOLF__LODGE)

Několik zajímavých fotek jsem potkal i při psaní zatím posledního článku, který se týkal použití Starlinků na karavanech. Dvě následující instalace jsou prakticky jen stacionární, nevydržely by fungovat za jízdy.

Starlink na autě (Foto: GeekWire)

Mimochodem, i anténa Starlink si zaslouží pohodlí a vlastní deku.

Anténa potřebuje pohodlí (Zdroj: XSCAPERS)

Avšak zručnější uživatelé používají místo deky o dost propracovanější a praktičtější úchyty pro antény na svých obytných vozech.

Posledním obrázkem dnešního článku, kterým bych se s vámi chtěl rozloučit, není fotka, ale spíše ilustrace a pochází z dílny SpaceX. Důvod, proč ji přidávám sem, je zdrojový článek, kde jsem ji našel. Dech mi totiž vyrazil název dotyčného článku, který pojednává o tom, že v oficiálních záručních ke službě Starlink je pasáž, podle které záruka na anténu nepokrývá poškození způsobené dinosaury.

Druhá generace antény Starlink (Foto: SpaceX)


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrK

Jak je to s tou mobilitou? Teď jsem někde zachytil, že úplně podporovaná není …

Jiří
PetrK

Jo to je ono :-D.
Mně zaujalo, že mobilita je nová služba a ty fotky nejsou úplně nové, takže se to jako mobilní základna asi používá.

Marek

Tie mačky nemajú chybu 😀 😀 😀

Karel Zvoník

Pěkná přehlídka originálních snímků s povedeným komentářem. Díky Jirko a těším se na další pokračování.

Hark

A co teprve poškození způsobené Raptory 🙂 Díky moc za hezky komentovanou galerii, udělalo mi to radost.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Hark