Starlink dosáhl v některých regionech kapacitního limitu, SpaceX zavádí čekací seznamy pro nové zákazníky
Dnešní článek se zaměří na znovuzavedení čekacích seznamů pro nové uživatele sítě Starlink v některých oblastech, kde začala docházet kapacita. Objasníme si přitom příčiny, které k tomuto nepopulárnímu kroku SpaceX vedly. Je velmi překvapivé, že mezi prvními oblastmi, kde seznamy byly zavedeny, jsou některé africké státy. Velmi brzy je však začaly následovat i západní země.
Už v počátcích komerčního provozu sítě Starlink se stávalo, že ač měla firma schválen provoz na území USA či dalších zemí, v některých oblastech těchto států své služby neprodávala. Příčina byla velmi prostá, přenosová kapacita zde totiž byla takříkajíc vyčerpána. V těchto místech byly proto zavedeny takzvané čekací seznamy (waitlist), a nový uživatel obdržel anténu pro připojení k síti až v okamžiku, kdy některý ze stávajících uživatelů službu zrušil, nebo se navýšila kapacita sítě v daném regionu. O této okolnosti jsme poprvé naše čtenáře informovali již v červnu 2022. Na počátku října 2023 ale SpaceX tento waitlist zrušilo, protože díky nepřetržité vynášce družic Starlink se kapacita stále navyšovala a opět umožnila přijímání nových zákazníků. Uběhl však pouhý rok, poptávka po anténách Starlink opět předběhla nabídku a SpaceX bylo aktuálně přinuceno čekací seznamy opět zavést.
Kapacitní problémy se objevily nejprve v Africe, a to zejména v okolí velkých měst v Ghaně, Keni, Nigérii, Zambii či Zimbabwe. Pokud jde o Zimbabwe, k situaci v této zemi bych se rád blíže vyjádřil. K přetížení zde došlo zhruba měsíc po spuštění služeb sítě Starlink. Ani to však tamní uživatele neodrazuje od složení poplatku 50 dolarů, který je zařadí na čekací listinu. Dle tamních zdrojů je totiž tradiční pozemní připojení pomalé, nespolehlivé a hlavně drahé. Uvádí se, že v této zemi za 10 GB dat platili uživatelé měsíčně až dvacet dolarů. Za tuto cenu mimochodem dostanete v sousední Jihoafrické republice neomezená data. Podobné poměry jsou i v dalších afrických zemích. Podrobnější analýzu cen vydal na začátku tohoto roku server Rest of World. Ten uvádí, že v pěti afrických zemích ze šestnácti, kde je síť Starlink povolená, nabízí SpaceX internet za nižší cenu než hlavní poskytovatel pozemního připojení, přičemž rozdíl cen v Zimbabwe je doslova alarmující (viz graf níže). Za těchto okolností není opravdu divu, že obyvatelé se zde uchylují k satelitnímu internetu a pouhá přítomnost sítě Starlink vede ke změnám internetových tarifů řady místních poskytovatelů.
Vraťme se nyní ale ke kapacitním problémům sítě Starlink. V době, kdy se začaly vyskytovat problémy v Africe, si SpaceX začalo v některých oblastech USA účtovat novou jednorázovou platbu s názvem poplatek za přetížení v hodnotě 100 dolarů. Byl určen novým zájemcům o služby v oblastech, kde měla firma kapacitní problémy a chtěla tímto způsobem zpomalit nabírání nových zákazníků a uchránit tím kapacitu pro dříve aktivované uživatele. Ze zpětného pohledu se nyní tato aktivita jeví jako první a naprosto nezbytný krok k řešení přenosových problémů.
Ani tento poplatek však nedokázal zastavit nové zákazníky, takže firma byla nucena zavést čekací seznamy i v dalších zemích. Stalo se tak v USA, Kanadě, Mexiku a ve Velké Británii. Je nutno podotknout, že kapacitní problémy nejsou v těchto zemích tak výrazné jako v roce 2022 a podobně jako v Africe se začaly objevovat zejména v oblasti větších měst. Pokud jde o USA, týkají se okolí Seattlu, Portlandu, Sacramenta, San Diega či Austinu. V Kanadě zavedlo SpaceX čekací listiny v okolí Edmontonu či Peterboroughu a co se týče Mexika, zde jsou problémy zejména v okolí 20milionové aglomerace hlavního města. Čekací seznamy se nevyhnuly ani starému kontinentu, na Britských ostrovech jsou zavedeny v okolí Londýna.
Svým způsobem je nedostupnost služeb Starlink v oblasti měst poměrně překvapivá, protože cílovým zákazníkem sítě Starlink rozhodně nejsou obyvatelé měst, ale lidé pobývající v zemědělských oblastech či digitální nomádi. Nejsem navíc schopen odhadnout, nakolik je zájem zákazníků vyvolán nekvalitou pozemních služeb, rozhodně to však vypadá, že i obyvatelé měst mají o satelitní internet výrazný zájem. Čekací seznamy ale určitě souvisí s prudkým nárůstem uživatelů služby sítě Starlink. Za pouhé čtyři měsíce se jejich počet zvýšil o rovný milion a stále stoupá. Na konci prosince 2024 se uvádělo, že počet zákazníků Starlinku přesáhl 4,6 milionů.
Čekací listinu však může zákazník obejít pořízením dražší služby Roam v ceně 165 dolarů měsíčně. Tu lze používat i v přetížených oblastech a navíc získáte možnost připojení na cestách. Nevýhodou tohoto tarifu ale je, že uživatel nemá prioritní připojení, takže přenosové rychlosti můžou být v tomto případě pomalejší než pro uživatele s rezidenčním tarifem, který je omezen na konkrétní adresu.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Můžu potvrdit, že na konci roku v nějakém videu uváděli Starlink 4,6 milionu zákazníků ve 118 zemích světa.
Jen škoda, že nedošlo k vypuštění těch deseti Starlink simulátorů ze Starship S33.
Přetížení v sítích by sice nesnížily (protože to byly atrapy), ale naznačily by možnost, že se “sveze” až 54 starlinků “velkých” V2, při plnění některé z dalších misí Starship.
Dále ve videu popisovali tyto novinky:
“Starlink V2 mini optimalization” 575 kg při startu – 22% oproti Starlink V2 mini (701,5kg) (což je asi 29 satelitů/start) asi o šest víc
Přepracování aerodynamiky solárních polí.
Starlink v1.5 24 Gb/s
Starlink V2 mini 96 Gb/s
Starlink V2 xx Gb/s
Starlink V3 1 Tb/s (160 Gb/s uplink)
Liší se kromě velikosti Starlink V2 mini od Starlinku V2 ?
V2 je pár let stará verze Starlinku, kterou vyvinuli pro Starship a vyrobili několik prototypů. Starship ale v té době ještě nebyla ani zdaleka připravená na orbitální mise, a tak SpaceX místo V2 začalo vynášet zmenšenou verzi V2-mini na Falconu 9 a velké družice V2 nikdy neletěly. Starship nakonec bude vynášet rovnou V3, což je zase jiná generace, výhradně určená pro Starship.
Pokud se nepletu, tak třeba v Anglii je nějaká filtrace internetu, takže něco normálního lidí ocení.
Jediné o čem vím tak je geoblokace a cenzura internetu, která funguje ale i u nás. Sou určité weby které jsou zakázány vládou. Záznamy těchto webů jsou vymazány z DNS serverů a tak se jejich url nemůže přeložit na ip adresu.
Kdysi s tim měli potíže zákazníci O2/Telecomu, protože i na ně dopadl tentýž filtr “Internet watch foundation” (zkratka IWF), ani nevím, jak jsou na tom teď … Pointa – byl to nějaký seznam webů, které měly být nedostupné …
Nemám potrvzeno, ale řekl bych že pokud SpaceX podniká v nějaké zemi, tak musí dodržovat její zákony. Takže pokud jsou blokovány stránky s děckou pornografií (IWF), tak je přes starlink nejspíše také nepůjde načíst. Obdobné to bude i u nás, kdy router bude mít zakázáno překládat určité url… Já ho aktuálně nemam, takže nemůžu vyzkoušet, ale pokud by tu někdo byl, docela by mě to zajímalo.
Ok, tohle bych čekal třeba od elonx.cz nebo lupa.cz, informaci o tom, jaké AS a politiky jsou platné pro jednotlivé profily Starlinku. A vůbec pravidla pro přeprodávání … něco jsem občas četl a pustil to z hlavy …Třeba speedtest.net dával výsledky co kdo testuje i od jakého isp. A Starlink tam byl taky
Jsou nějaké odhady na kolik mil. zákazníků by mohli dosáhnou? Začíná to asi být pěkný oslíček.
Zaujimave,
Prekvapilo ma aky je lacny starlink v tej afrike, oni uplne vedome ponukli lacnejsi net ako bezni isp a potom sa divia pretazeniu. Mal byt aspon trikrat drahsi.
A zvysok miest po svete je tiez zaujimavy, fakt maju v tych mestach a okoli tak zlych poskytovatelov, alebo proste bohatsi ludia alebo fanusikova spacex chcu mat doma starlink z frajerinky? Alebo ako nepriama financna podpora aktivit spacex a letu na mars.
Navíc ono totiž čím blíže rovníku, tak tím jsou satelity dále od sebe, díky sklonu oběžných drah k rovníku a nejzahuštěnější jsou vlastně v mírných zeměpisných šířkách. Také v Africe byly vždy slevy, viz program Microsoftu s rozšířením Windows apod.
Neni to spíš tím, že vzhledem k oběžné dráze družic někde si “nahrabou” (vyspělé země) a jinde kde musí proletět tak chtějí hlavně nabrat zákazníky skoro za každou cenu – a mít i možnost něco otestovat?