Starlink asistoval na olympiádě, používá ho britský premiér, pomáhá na horách, a další zajímavosti
Když jsme před nedávnem probírali rozšiřování sítě Starlink v rámci jednotlivých států, vynechali jsme přitom spoustu menších zpráv o zajímavých využití satelitní sítě SpaceX. Dnes se proto podíváme, kde všude jinde tato síť nachází své uplatnění. Někdy je totiž využita při velké globální sportovní události, jindy po ní sáhne britský premiér. Antén se také dá využít jako taháku na zákazníky, o což se v Japonsku pokusil telekomunikační operátor KDDI a v Evropě jistý provozovatel horské chaty v blízkosti hory Mont Blanc. Ukážeme si také, že ač může být síť Starlink dostupná v mateřské zemi vašeho ostrova již nějaký čas, vy se na jeho služby můžete načekat. Na samotný závěr zavítáme do africké Ghany, zde se totiž Starlink a jeho rozšiřování do škol stává jedním z předvolebních slibů prezidentského kandidáta. Mimochodem, dle tvrzení Elona Muska je systém Starlink v současnosti jediná internetová konstelace, která svým vysokorychlostním signálem pokrývá celou naši Zemi. On sám navíc odhaduje, že příští rok budou družice Starlink zajišťovat 90 % veškerého satelitního internetového provozu.
Náš dnešní přehled začneme u největší sportovní události letošního roku, kterou bezesporu byla 33. letní olympiáda v Paříži. Jak to v případě olympiád tradičně bývá, již dlouho před jejich samotným zahájením podstupuje olympijská pochodeň dlouhou cestu ze samotné řecké Olympie do místa konání her. Tentokrát pro ni Francouzi zvolili vlastní cestu, pochodeň začala své putování 16. dubna v Olympii, odtud zamířila do Athén, aby vzápětí doplula trojstěžníkem Belem do Marseille. Následujících pět týdnů pochodeň navštívila spoustu měst ve Francii a počátkem června dorazila do Paříze. Část štafety ale putovala i zámořskými departementy v Karibském moři či Polynésii. Francouzská televize vysílala z této cesty každý den 10hodinový živý přenos, který byl mimo jiné 24 hodin denně a 7 dní v týdnu zajišťován i pomocí antén Starlink.
Po anténě Starlink zatoužila také jedna z nejdůležitějších osob Spojeného království, britský premiér Keir Starmer, který si prý balík s anténou vyzvedl na počátku září. Dle dostupných sarkastických komentářů, wifi připojení na Downing Street 10 prý muselo být opravdu hrozné. Budeme tedy doufat, že po zakoupení antény Starlink se kvalita připojení v této lokalitě významně zlepší.
Poměrně zajímavým způsobem se v Japonsku rozhodla antény Starlink využít firma KDDI, která jimi vybaví sto horských chat v japonských Alpách. Díky tomuto kroku zde začnou být pro horolezce i turisty nově dostupné i internetové služby. Případní nocležníci tak získají přístup ke zprávám o počasí, sociálním médiím a nouzovým kontaktům. Dosavadní praxe přitom byla taková, že v řadě horských oblastí byla komunikace obtížná, což turisty nutilo opustit své chaty, sestoupit níže a hledat oblasti, kde je signál mobilního telefonu. Firma KDDI i na tomto kroku pochopitelně hodlá vydělat. Služby sítě Starlink budou v chatách pro zákazníky KDDI zdarma, ti ostatní pak dostanou prostou volbu. Buď se za dva dolary připojit na dvě hodiny, či za čtyři dolary získat připojení na 24 hodin.
Na malý moment setrvejme ještě na horách a přesuňme se do francouzských Alp v blízkosti hory Mont Blanc. Zde se totiž nachází horská chata Le Refuge des Glaciers, na jejíž střeše byla letos v únoru pro lepší pohodlí zákazníků instalována anténa Starlink. Dle komentářů na síti X je přitom možné, že jde o nejvýše instalovanou anténu ve Francii. Nasdílet svým známým fotky z lyžování u horkého grogu s výhledem na nejvyšší horu Alp může mít něco do sebe.
Rozšiřování internetového připojení ale neprobíhá vždy hladce. Své by o tom mohli říct obyvatelé britských zámořských území Svatá Helena, Ascension, Tristan da Cunha a Falklandské ostrovy. Zatímco na území Velké Británie jsou služby sítě Starlink povoleny od ledna 2021, úřady ostrovů v Atlantickém oceánu si s povolováním služby dávaly načas. Kupříkladu 806 obyvatel ostrova Ascension si na povolení muselo počkat až do června 2024. Příchod sítě Starlink pro ně dle dostupných údajů bude znamenat řádové zlepšení konektivity, protože nejlepší dostupné spojení na ostrově znamenalo 1,5 Mb/s pro download.
Pokud jde o ostatní oblasti, které jsem zmiňoval v úvodu předchozího odstavce, zde je situace ještě horší. V našem stručném přehledu začneme Svatou Helenou, na které žije přibližně 4500 obyvatel. Zde jsou služby sítě Starlink zakázány, protože jsou v rozporu s exkluzivitou současného operátora dle nařízení z roku 1989. Pokud jde o 293 obyvatel ostrova Tristan da Cunha, kteří nemají k dispozici mobilní telefonní síť, je dle stránek SpaceX připojení pomocí Starlinku dostupné pouze v rámci regionálního nebo globálního roamingu. Celá operace tak zřejmě nebude příliš legální. Na spuštění se nejspíše načekají i obyvatelé Falkland, protože tamní vláda žádá za povolení od SpaceX licenční poplatek 4500 dolarů ročně. Podle toho, co jsem zjistil, tak současné internetové pokrytí zde dosahuje 99 % s rychlostí připojení, která pro download dosahuje 4,5 Mb/s.
Síť Starlink se také začíná stávat i jedním z předvolebních témat v Ghaně. V této africké zemi na pobřeží Guinejského zálivu je provoz sítě Starlink povolen od 22. srpna letošního roku. Této skutečnosti ihned využil jeden z prezidentských kandidátů a současně bývalý viceprezident a prezident John Mahama, který slíbil voličům, že v případě svého vítězství se zasadí o to, aby síť Starlink byla dostupná všem vyšším středním školám v zemi. Ty by tak měly získat lepší přístup k online výukovým programům. Osobně nejsem schopen posoudit kvalitu připojení v této zemi, jen z dostupných údajů vím, že přístup k internetu zde má přibližně 70 % obyvatel, kteří jsou připojeni převážně z mobilních zařízení. Vyšších středních škol je v Ghaně celkem 981, takže z hlediska SpaceX by šlo i o zajímavý obchod.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Přehlédl jsem nějakou chválu na Starlink při povodních nebo fakt nezazněla? Když nejdou BTSky, volání přes wifi nebo nějaká ip based komunikace by mohla hodně pomoci. Což vlastně znamená, že Iridium / Inmarsat budou čím dál více exkluzivnější?
Nevím, jestli bych to nazval chválou, ale používány byly určitě. Vím, že Poláci Starlinky nasazovali ve velkém, na základě vládního rozhodnutí. Článek jsem psal ve chvíli, kdy lidi měly zaplavené domovy a řeka pomalu ustupovala. V takové chvíli se mi opravdu nechtělo vytahovat takto aktuální událost, která navíc probíhá. Nechtělo se mi opěvovat Starlink ve chvíli, kdy je taková spousta lidí u nás bez domova a v problémech a kdy škody jdou do miliard. Těchto lidí by se to mohlo osobně dotknout. Zvažoval jsem pro a proti a řekl jsem si, že raději počkám a pozdržím aktuální zprávu do příštího článku.