SpaceX vynese evropské družice Galileo kvůli zdržení Ariane 6 a má první kontrakt na vojenskou verzi Starlinku

Opět přišel čas podívat se na nové zakázky a kontrakty, které za poslední měsíc získala kalifornská společnost SpaceX. Nejprve se podíváme na dva malé meteorologické satelity NASA, abychom následně zamířili do Evropy, která potřebuje vynést čtyři družice Galileo. Poté naše kroky již neodvratně povedou do armádních vod. Americké vojenské síly si totiž zajistily první kontrakt na novou službu Starshield od SpaceX.

Jednoznačně nejstarším a největším zákazníkem SpaceX je americká kosmická agentura NASA. Tato agentura nejprve pomohla SpaceX vyvinout kosmickou loď Dragon a raketu Falcon 9, aby si následně od roku 2008 začala u této firmy zajišťovat nosné služby. Vynášeny jsou zásobovací lodi a posádky k mezinárodní kosmické stanici ISS, různé satelity určené k dálkovému průzkumu Země, ale i sondy určené k provozu ve sluneční soustavě. Často jsou družice NASA primárním a jediným nákladem raket Falcon 9, ale od doby, kdy SpaceX rozjelo program Transporter, tedy možnost levných startů pro více malých zákazníků najednou, se NASA začíná ucházet i o tuto službu. Inu, proč ne, starty jsou levné a upřímně, ani nejslavnější kosmická agentura světa nemá bezedný rozpočet.

Nákladní loď Dragon na ISS po zachycení robotickým ramenem během mise COTS-2, což byla první mise SpaceX na ISS (Foto: NASA)

NASA si tedy u SpaceX 29. září letošního roku objednala vynesení dvojice malých družic TRACERS (Tandem Reconnection and Cusp Electrodynamics Reconnaissance Satellites). Ty patří do programu SMEX (Small Explorers), tedy programu malých družic, jejichž rozpočet nesmí překročit částku 120 milionů dolarů. Mise by se měla uskutečnit ne dříve než v dubnu roku 2025. Družice ale nepoletí samotné, budou tvořit primární náklad některé z budoucích sdílených misí a protože družice budou létat na polární dráze, s největší pravděpodobností poletí v rámci některé z misí Transporter. Dle zveřejněného předběžného data startu půjde pravděpodobně o misi Transporter-14. U družic není známá hmotnost, neví se, zda poletí z východního či západního pobřeží, a ze strany NASA nezazněla ani částka, kterou za tento start SpaceX obdrží. Dle serveru Space News zaslala NASA tři dny před tímto oznámením na účet SpaceX částku 3,59 milionů dolarů, nicméně není definitivně potvrzené, že jde o platbu za družice TRACERS. Pokud jde o družice samotné, ty mají pracovat v páru a budou studovat interakci slunečního větru se zemským magnetickým polem.

Umělecká představa družic TRACERS na oběžné dráze (Zdroj: Millennium Space Systems)

Teď se přesuneme do Evropy, která se v posledním roce v důsledku problémů svých raket začíná stále více obracet s vynáškami družic na SpaceX. Do dnešních dnů byly přesunuty celkem tři mise – loni v říjnu šlo o družice Euclid a Hera, přičemž Euclid se od července nachází již na oběžné dráze a poté koncem června letošního roku byla na Falcon 9 přemístěna družice EarthCARE. Již tehdy se nicméně mluvilo o tom, že evropská kosmická agentura ESA jedná se SpaceX také o tom, že by americká společnost zajistila vynesení družic evropského navigačního systému Galileo. Od té doby již několik měsíců uplynulo a dle všeho to vypadá, že dohoda byla uzavřena.

Na tomto místě bude fér říct několik podrobností. Nemám předplatné pro server Space Intel Report, takže nejsem dopodrobna obeznámen s obsahem článku a vycházím tak spíše z informací, které autor článku zveřejnil na platformě X. Ten uvádí, že ESA uzavřela dohodu se SpaceX o vynesení hned čtyř družic Galileo. Mělo by jít o kusy s pořadovými čísly Galileo-FOC FM-25 až FM-28, které budou vyneseny během dvou startů rakety Falcon 9. Dle serveru Gunter’s Space Page proběhne start z Floridy, konkrétně z rampy SLC-40, a uskuteční se v roce 2024. Rád bych ještě dodal, že zmíněné dva weby jsou jediné, které mise potvrzují. Zatím totiž přesun startu z rakety Ariane 62 nepotvrdilo SpaceX, ESA či některý další velký kosmonautický server. Nicméně v případě autora zdrojového článku jde o poměrně renomovanou osobu, která se kosmonautice věnuje již dlouhá desetiletí, proto jeho informaci lze považovat za důvěryhodnou.

Umělecká představa družice Galileo na oběžné dráze (Zdroj: ESA)

Nyní v našem přehledu přišel čas podívat se na oblast vojenských zakázek. Tentokrát se tu ale nebudeme bavit o vynášení tajných družic, řeč bude o programu Starshield, který SpaceX v loňském roce vyhlásilo. Pokud bychom si ho chtěli zjednodušeně popsat, jde v podstatě o vojenskou variantu družic Starlink. Nebude však třeba vyvíjet nové družice, pouze stávající družice druhé generace budou vybaveny dodatečnými vládními přístroji. Nový kontrakt, který SpaceX od armády obdrželo, se právě této vojenské varianty Starlinku týká. Platit bude jeden rok a ze strany SpaceX se očekává zajištění end-to-end služeb, uživatelských terminálů a dalšího nutného vybavení. Smlouva navíc obsahuje blíže nespecifikované podmínky, které nikdy předtím nebyly využity v žádné obchodní smlouvě. Pokud jde o tento bod, domnívám se, že jej celkem rozumně, i když neoficiálně, vysvětlil jeden nejmenovaný vojenský představitel v zákulisí. Podle něj lze předpokládat, že jednou z podmínek smlouvy je zabránit tomu, aby Elon Musk nevypnul službu ze svého vlastního rozmaru. Dá se také odhadnout, že armáda bude vyžadovat i zvýšenou kybernetickou bezpečnost a ochranu proti rušení. Jak to tedy vypadá, armáda zřetelně projevila zájem o největší satelitní konstelaci dnešní doby. Jedním z důvodů, proč tomu tak patrně je, je i okolnost, že není pro armádní potřeby nutno vyvíjet nové družice, použije se stávající platforma, na kterou armáda dodá přístroje. SpaceX pak zajistí vynášku i následnou deorbitaci. Armádě tak vlastně bude stačit vyvíjet nové přístroje, které se v rámci pravidelné obnovy družic budou postupně dostávat zpět do provozu.

Orbitální test technologií pro projekt Starshield, který zřejmě proběhl v rámci mise Globalstar-2 FM15 v červnu 2022 (Zdroj: SpaceX)

Než se pro dnešní den definitivně rozloučíme, zmíním ještě jednu armádní záležitost. Americké vesmírné síly již definitivně vyhlásily třetí fázi programu National Security Space Launch, tedy programu, který pro americké vládní organizace a vojenské síly zajišťuje přístup do vesmíru. V rámci tohoto programu jsou vynášeny špionážní družice a další vojenské, mnohdy tajné náklady. Obou předchozích fází se SpaceX účastnilo spolu s konkurenční United Launch Alliance (ULA) a i tentokrát jsou obě firmy velkými favority. Patrně zde nemá smysl podrobně rozepisovat všechny podmínky, ty jsme si představili počátkem srpna. Teď už jsou finalizované a rozdělovat se bude asi 90 různých zakázek v minimální hodnotě 7–8 miliard dolarů. Firmy, které se chtějí zúčastnit výběrového řízení, musí do 15. prosince zaslat svou přihlášku, přičemž vítězné společnosti budou oznámeny někdy v druhé polovině příštího roku.

Start vojenské mise USSF-67 v lednu 2023 (Foto: SpaceX)


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře