Společnost SpaceX nedávno oslavila zajímavý milník, kterým je vyrobení 200. druhého stupně rakety Falcon a 200. vakuového motoru Merlin. Přibližně před 13 lety, koncem roku 2009, SpaceX dokončilo první letuschopný prototyp druhého stupně pro Falcon 9. V červnu 2010 raketa odstartovala na svůj inaugurační zkušební let, při kterém byla vynesena hmotnostní a rozměrová maketa kosmické lodi Dragon. Od tohoto premiérového letu odstartovaly rakety Falcon 9 a Falcon Heavy celkem 187krát, což nám dohromady dává 188 startů. Pro každý z nich musel být vyroben nový druhý stupeň a mimo jiné také vakuová varianta raketového motoru Merlin.
Zatímco SpaceX je nejznámější díky rychlé znovupoužitelnosti prvních stupňů Falconů, které motoricky přistávají, celkový úspěch společnosti je také neoddělitelně spjat s druhými stupni Falconu, které jsou a vždy budou zahozeny při každém startu. Na každé velkolepé přistání nebo znovupoužití prvního stupně připadá jeden druhý stupeň, který po startu a uvolnění nákladu buď vstoupí do atmosféry, anebo zůstane na oběžné dráze. Výsledkem tedy je, že i když díky znovupoužitelnosti prvních stupňů, kterých SpaceX aktuálně má celou řadu, firma dokázala neskutečným způsobem navýšit kadenci startů, musela zároveň výrazně rozšířit výrobu druhých stupňů.
Jelikož teď SpaceX uskutečnilo již 188. start Falconu 9/Heavy, vychází start 200. vyrobeného druhého stupně při aktuální startovní kadenci zhruba na leden. Za posledních 365 dní absolvovaly Falcony celkem 60 úspěšných startů a jelikož bylo nutné vyrobit pro každý start nový stupeň, znamená to, že SpaceX v průměru dokončilo nový stupeň každých 6 dní po dobu jednoho roku. A toto tempo se nebude snižovat. Právě naopak.
Rekordní frekvence startů vedla k tomu, že SpaceX dokázalo za jeden rok vypustit Falcon 9 vícekrát, než kolik startů za rok měla jakákoliv jiná raketa v historii. A díky tomu se také pravděpodobně druhý stupeň Falconu stal nejvyráběnějším orbitálním raketovým stupněm za poslední desetiletí. Zatím je SpaceX na velmi slibné cestě k dosažení cíle, kterým je 60 startů pro letošní rok. Ale ani zde se SpaceX nechce zastavit. Elon Musk říká, že v roce 2023 by společnost chtěla dosáhnout až 100 startů, což by znamenalo, že SpaceX vypustí Falcon každých 3,65 dnů. Toto zběsilé tempo bude vyžadovat, aby se výroba druhého stupně po téměř zdvojnásobení rychlosti výroby navýšila o dalších 67 %.
Za 12,5 let, co je Falcon 9 ve službě, ho potkaly jen tři nehody. Při třetím startu v říjnu 2012 selhal jeden z devíti motorů Merlin 1C na prvním stupni během letu. Šlo ale jen o částečný neúspěch, jelikož ztrátu prvního stupně dorovnal stupeň druhý a Dragon byl úspěšně dopraven na oběžnou dráhu. Sekundární náklad byl ale ztracen. V červnu 2015 způsobila vadná vzpěra uvnitř druhého stupně Falconu 9 uvolnění tlakové nádoby s heliem, která prorazila skrz hlavní nádrž, což zničilo raketu uprostřed letu. A v září 2016, během příprav na statický zážeh, promáčklá tlaková nádoba na helium způsobila samovznícení v kyslíkové nádrži a celý Falcon 9 byl zničen i s družicí Amos-6, která byla usazena na raketě.
Zatímco problémy s druhým stupněm Falconu způsobily obě úplná selhání, stále platí, že druhý stupeň nikdy neselhal v době, kdy pracoval. Totéž platí pro vakuový motor Merlin: stovky zážehů, více než 70 000 sekund provozu a nikdy neselhal. Po úspěšném dokončení aktuální mise, při které byla vypuštěna družice Eutelsat Hotbird 13G, má za sebou celá rodina Falconů již 160 startů bez jediného selhání. Díky tomu jde pravděpodobně o nejspolehlivější rodinu raket v historii.
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Za mě dobrá práce, je vidět, že když se chce, tak to jde.
Velký výkon vyrobit jeden 2. stupeň včetně MVac za 6 dnů. A to včetně zkoušek. Sledujeme SHS, ale system SpaceX falcon 9 je velmi výkonný. A spolehlivý.
Dokončit jeden stupeň každých 6 dnů neznamená, že trvá 6 dnů ho vyrobit.
... ale o co se to vlastně pokouším...
Souhlas, nemotorně mnou napsáno.