Aktuality

SpaceX nadále chystá připojení mobilů přes Starlink a vynese družice pro konkurenční projekt Applu

V dnešním článku se zaměříme na problematiku přímého spojení mezi družicemi a mobilními telefony. Jedná se o poměrně nový a zároveň lukrativní trh, není tedy divu, že se do něj snaží zapojit i SpaceX v rámci dohody s firmou T-Mobile. Nicméně konkurence nespí, takže po představení novinek v této oblasti ze strany SpaceX se podíváme i na to, jak si v tomto směru vede firma Apple, jejíž telefony jsou touto službou již vybaveny. Závěrem si představíme jeden nový startovní kontrakt pro konkurenční firmu Globalstar, která je se SpaceX ve sporu ohledně sdílení frekvenčních pásem pro účely přímého spojení mobilních telefonů s družicemi.

Psal se konec srpna roku 2022, když jsme si pro vás připravili článek o smlouvě, kterou mezi sebou uzavřely SpaceX a americká telekomunikační společnost T-Mobile. Ta by tím měla pro své zákazníky v budoucnu získat možnost zasílání nouzových zpráv z mobilních telefonů přes družice SpaceX i v oblastech, které nejsou pokryty pozemními mobilními vysílači. Tím však smlouva nekončí, posléze by totiž měla následovat i možnost hlasových a nakonec i datových služeb. SpaceX na oplátku získá přístup na nově se otevírající a velice zajímavý trh přímého spojení družic a mobilních telefonů a také novou možnost využití svých družic Starlink. Součástí dohody také bylo, že společnost T-Mobile umožní SpaceX přístup k té části vysílacího spektra, které následně umožní právě komunikaci mezi družicemi a mobily. Jak se tento projekt v uplynulém roce vyvíjel?

Šéf SpaceX Elon Musk a ředitel společnosti T-Mobile USA během prezentace ve Starbase v srpnu 2022 (Foto: T-Mobile)

Prvním krokem, který SpaceX v celé záležitosti podniklo, bylo zajistit si, aby družice Starlink druhé generace mohly využívat ono sdílené pásmo. Jde však o krok, který musí nejprve schválit příslušný regulační úřad, kterým v případě USA je Federální komunikační komise (FCC). Těchto žádostí o úpravu provozní licence si SpaceX podalo hned několik. K prvnímu podání došlo již v červenci roku 2022 (frekvence 2 GHz) a další následovalo v září (1,6 a 2,4 GHz). S třetím podáním si SpaceX dalo na čas. Patrně totiž čekalo, než úřad schválí vypuštění 7500 družic Starlink druhé generace. Když se tak stalo na konci listopadu 2022, SpaceX požádalo ihned na počátku prosince, aby mu bylo povoleno umístit na 2016 z 7500 družic zvláštní vysílací anténu, která by umožnila spojení s mobilními telefony v pásmu 1,9 GHz. Tato žádost byla následně v únoru roku 2023 aktualizována. Z hlediska spolupráce s firmou T-Mobile je nicméně podstatná až právě tato poslední žádost, těm dalším se budeme věnovat později.

Zatímco s podáním žádosti o využití elektromagnetického spektra si SpaceX dalo na čas, s následujícími kroky již nijak výrazně neotálelo. Už v březnu letošního roku oznámilo, že ještě letos plánuje zahájit testy satelitního spojení s mobilními telefony. SpaceX se však zjevně nehodlá spokojit s tím, že bude tuto službu provozovat pouze na území USA. Přeci jen, trh je daleko rozsáhlejší a byla by škoda nevyužít šance a nenabídnout tutéž službu i v dalších zemích. Letos v dubnu byla uzavřena dohoda s kanadským operátorem Rogers, díky které by se spojení s družicemi pro nouzové účely mohly dočkat i mobily tohoto operátora. Jde o velkou firmu bez ohledu na okolnost, že svým signálem pokrývá pouze 28 % území Kanady. I přes toto na pohled chabé pokrytí je firemní signál dostupný pro 97 % obyvatel.

Sídlo Federálního komunikačního úřadu FCC ve Washingtonu (Zdroj: AP)

Pokud jde o dubnové události, patrně tou nejdůležitější okolností byl fakt, že 18. dne tohoto měsíce úřad FCC zahájil připomínkové řízení k žádosti o svolení k užívání příslušné části elektromagnetického spektra. A v tento moment se ihned ukázalo, že ne každému je žádost SpaceX a T-Mobilu po chuti. Mimochodem, komentáře a petice mohly být zasílány do 18. května. Poté měly všechny strany do 29. května čas opět odpovědět na tato podání a poslední šance na reakce byla 2. června. Z hlediska významu bude patrně dobré začít námitkou ze strany třetího největšího světového telekomunikačního operátora, americké firmy AT&T. Dle jejího názoru je celá žádost SpaceX a T-Mobilu nedostatečně podložená a také není dostatečně vysvětleno, jak obě firmy zabrání škodlivému rušení. Ke stížnosti AT&T je nutno připojit tři poznámky. Za prvé, zájem společnosti je určitě opravdový, protože má v plánu využívat prakticky sousední frekvence k těm, o které žádá SpaceX. Zbylé dvě poznámky jsou poměrně pikantní. AT&T si stěžuje, přestože má v plánu rozjet prakticky identickou službu pro své zákazníky ve spolupráci se satelitní společností AST SpaceMobile. A za třetí, družice, které bude za tímto účelem využívat firma AST SpaceMobile, jsou vynášeny převážně na raketách Falcon 9. Podobné stížnosti přišly i od pozemního operátora Rural Wireless Association a satelitních firem Ligado a Omnispace – všichni se obávají interference. Proti žádosti SpaceX je i National Radio Astronomy Observatory, vládou financované výzkumné centrum, které se obává, že družicové vysílání naruší klidovou zónu, ve které je jakékoliv rádiové vysílání zakázané. Tímto souhrnem bych ale pro účely našeho článku uzavřel připomínkové řízení, patrně zde totiž nemá cenu příliš zabíhat do podrobností, řízení samotné je totiž již uzavřeno, a rozhodnutí, zda SpaceX bude smět používat spektrum 1,9 GHz, či nikoliv, leží v rukou regulátora. My se proto posuneme k dalším zprávám.

Družice BlueWalker 3 je prototyp družice společnosti AST SpaceMobile pro přímou komunikaci s mobilními telefony. Proto je vybaven velkou rozkládací anténou. (Foto: Business Wire)

SpaceX zjevně věří, že zmíněná žádost k regulačnímu úřadu bude kladně vyřízená, a proto zahajuje podobné spolupráce jako s firmami T-Mobile a Rogers i v dalších zemích. V červenci SpaceX navázalo spolupráci s australským mobilním operátorem Optus a prozatím poslední dohoda byla uzavřena v srpnu s japonským operátorem KDDI. Bude však dobré podotknout, že zatímco v případě dohody s T-Mobilem a firmou Rogers se hovořilo pouze o spojení v nouzových situacích, v druhých dvou smlouvách se slovo nouzový nevyskytuje. SpaceX zkrátka poskytne konektivitu. Poslední novinkou v celé kauze je prozatím fakt, že si letos v září SpaceX podalo žádost, aby mohlo zahájit testy spojení mezi družicemi a mobilními telefony. Tolik tedy ke všem novinkám týkajícím se smlouvy SpaceX a T-Mobilu.

Oblasti Austrálie, které svým signálem pokrývá firma Optus (Zdroj: Optus)

Abychom ale mohli získat obsáhlejší pohled na tuto velmi zajímavou problematiku, bude dobré si také říct několik slov o konkurenci, protože ač je firma SpaceX známá jako vizionářská a ve spoustě věcí ji konkurence musí dohánět, tady je tomu bez nadsázky naopak, protože v tomto odvětví musí SpaceX konkurenci dohánět. Tím hlavním konkurentem, kterého se SpaceX spolu s firmou T-Mobile a dalšími partnery snaží dohonit, je světoznámý výrobce elektroniky Apple. Technologie pro přímou komunikaci mobilů s družicemi však plánují, testují nebo provozují také společnosti Huawei, Iridium, Lynk nebo již zmíněný AST Spacemobile.

Apple na myšlence spojení družic a mobilních telefonů pracoval již od roku 2019 a její cíl se začal naplňovat v září 2022, kdy se za tímto účelem spojila se satelitní společností Globalstar, která provozuje na oběžné dráze konstelaci v počtu 25 družic. Tyto družice jsou primárně určeny pro zajištění služeb satelitním telefonům a také umožňují nízkorychlostní datovou komunikaci, která se využívá pro Internet věcí. Celou záležitost Apple dokončil v polovině listopadu 2022, kdy službu nouzové konektivity spustil. Služba se stala dostupná pro všechny uživatele iPhonu 14 a firma ji na nejbližší dva roky poskytuje zdarma. Počátkem prosince 2022 byl také jejím prostřednictvím zachráněn první člověk.

Ilustrační obrázek spojení telefonu firmy Apple s družicí Globalstar (Zdroj: Apple)

Nyní se na chvíli zastavme a pojďme si porovnat aktivity firem Apple a T-Mobile, protože ač vypadají na prvního pohled podobně, možná i totožně, jsou zde jisté rozdíly. Zařízení iPhone musí být vybaveny novým čipem, aby získaly možnost připojení k družicím, z tohoto důvodu jsou služby dostupné pouze majitelům iPhonů 14 či novějším. Naproti tomu firma T-Mobile hodlá využít stávající konfigurace většiny chytrých telefonů. Plán firmy T-Mobile je navíc ambicioznější a rozsáhlejší. Další rozdíly se najdou v rámci konfigurace družic a vysílacích povolení společností Globalstar a SpaceX. Zatímco družice Globalstaru jsou již dnes vybaveny anténou, která přímé spojení s telefony umožňuje, a mají navíc již svolení k vysílání v potřebném pásmu, u družic Starlink firmy SpaceX je tomu přesně obráceně. Přímé spojení se satelitními telefony mají umožnit až družice druhé generace, budou totiž muset být vybaveny poměrně rozměrnou anténou a aby firma mohla navázat spojení s mobilními telefony, musí získat povolení Federálního komunikačního úřadu (FCC).

Družice Globalstar druhé generace (Zdroj: Globalstar)

Tak jako jsou v této oblasti konkurenty společnosti T-Mobile a Apple, jsou jimi i satelitní společnosti Globalstar a SpaceX. Jak bychom mohli zjednodušeně definovat jejich vzájemný vztah? Dvěma prostými ukázkami. Když si SpaceX v září roku 2022 podalo žádost k FCC o užívání frekvenčních pásem 1,6 a 2,4 GHz, právě firma Globalstar se ozvala s tím, aby úřad tuto žádost zamítl. Obávala se totiž, že by využívání těchto pásem firmou SpaceX mohlo rušit přenosy dat Globalstaru. Na tuto žádost sice SpaceX nereagovalo, ale již ve svém podání firma uváděla, že Globalstar si doposud s radostí užíval exkluzivní přístup k těmto frekvencím, i když FCC této firmě nikdy exkluzivitu negarantovalo.

Druhá a poslední ukázka je nicméně daleko výmluvnější. Firma Globalstar již od roku 2022 plánuje obnovu své družicové sítě a objednala si za tím účelem stavbu 17 družic u firmy MDA, přičemž v kontraktu je zmínka o opci na stavbu 9 dalších. Za 17 kontraktovaných družic Globalstar zaplatí 327 milionů dolarů, přičemž 95 % nákladů hradí Apple, který pak bude využívat 85 % kapacity družic pro svou mobilní službu.

Letos v září si Globalstar objednal u SpaceX vynášku těchto 17 družic pomocí rakety Falcon 9 za cenu 64 milionů dolarů. Mise by se měla uskutečnit koncem roku 2025 a ze sklonu dráhy lze dovodit, že se start uskuteční z Floridy. Applu ani Globalstaru tedy nevadí objednávat si starty u konkurence, přeci jen, startovní služby SpaceX jsou poměrně levné a rakety Falcon jsou v současné době dominantním hráčem na poli vynášení nákladů. Na druhou stranu, firmě SpaceX nově uzavřený kontrakt nikterak nebránil tomu, aby tentýž den podala protest proti žádosti Globalstaru k FCC.

Start Falconu 9 s družicí Globalstar-2 FM15 v červnu 2022 (Foto: SpaceX)

SpaceX se zjevně snaží dohnat náskok aliance Apple/Globalstar. Zde však bude záležet hlavně na názoru amerického regulátora, zda zmíněné žádosti SpaceX schválí, či nikoliv. Osobně se domnívám, že patrně ano, konkurence je totiž zdravá a rozhodně je služba nouzové konektivity v zájmu americké veřejnosti. Nicméně, nové vybavení družic Starlink pro mobilní služby bude dobré odzkoušet z hlediska světelné odrazivosti, protože by asi astronomy nepotěšilo, kdyby nová velká anténa opět zviditelnila v současnosti již potemnělé družice. Nechme se proto překvapit.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Úplně tedy nerozumím tomu, že proti žádosti SpX o možnost spojení družic s telefony protestuje kvůli možné interferenci několik poskytovatelů telekom.služeb a národní rádio astronomy observatoř, ale přitom už skoro rok funguje to samé Applu a Globalstaru. To jako předtím to nevadilo a klid nebyl rušen a až teď to začalo vadit? Nebo SpX bude využívat jinou technologii, která ty interference a rušení radiového klidu může vyvolat a ta technologie Globalstaru je vůči tomu rezistentní?

    • Upřímně, no, ono se to má tak, někdo už to povolení vysílat v potřebném frekvenčním pásmu má, takže to nemusí řešit. SpaceX ho nemá, takže si na ní všichni můžou smlsnout. A kupříkladu třebas firma AT&T uváděla, že družice, které budou obsluhovat její telefony, nebudou v oblasti radiového ticha vysílat.

Sdílet

Aktuální články

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024