Aktuality

SpaceX na Ukrajině bojuje proti ruským snahám zarušovat a nelegálně používat Starlink

Síť Starlink zajišťuje na území bránící se Ukrajiny internetové připojení snad ve všech oblastech lidského konání. S placením této služby Ukrajině pomáhají vlády dalších zemí. Americká armáda se ve spolupráci se SpaceX navíc snaží zamezit tomu, aby antény Starlinku fungovaly na ruské straně fronty. V posledních týdnech ale bohužel přestávají antény fungovat i na straně ukrajinské, Rusům se totiž jejich signál daří poměrně úspěšně rušit.

Náš dnešní přehled se bude celý věnovat využívání antén Starlink na Ukrajině od invaze ruských vojsk v únoru 2022. Od prvopočátku je ukrajinská strana zásobována humanitární pomocí včetně antén Starlink, kterých bylo do května 2022 dopraveno více než 10 000. Tento počet pak stále narůstal a na konci loňského roku se na Ukrajině nacházelo více než 42 000 terminálů. Ukrajina je na nich silně závislá – využívají se v armádě, nemocnicích, v komerční sféře či při humanitární pomoci. Funkční terminály jsou krásná věc, nicméně je potřeba platit i za jejich provoz, což si na svá bedra loni v květnu vzalo ministerstvo obrany USA. Dohoda byla tehdy uzavřena na jeden rok s tím, že SpaceX dostane zaplaceno 23 milionů dolarů. Smlouva vypršela na konci letošního května, nicméně se již jedná o půlročním prodloužení. Pro úplnost dodávám, že za provoz 20 000 terminálů platí Polsko.

Maskovaná anténa Starlink na východní ukrajinské frontě, léto 2023 (Zdroj: New York Times)

Používat Starlink na území Ukrajiny se však kromě Ukrajinců snaží i ruská strana. O této okolnosti dokonce počátkem letošního roku informovala ukrajinská rozvědka s tím, že počty terminálů na ruské straně dosahují tisíců jednotek. Toto se samozřejmě nelíbilo americkým kongresmanům, kteří na počátku března zaslali dopis SpaceX, ve kterém firmu obvinili z porušování sankcí. Je pochopitelné, že SpaceX s těmito obviněními nesouhlasí a kupříkladu Elon Musk jednoznačně tvrdí, že SpaceX v žádném případě přímo ani nepřímo terminály do Ruska neprodává, koneckonců, služby této sítě zde nejsou povoleny ani aktivovány. Přes toto jasné prohlášení jsou terminály dodnes v Rusku k sehnání, dle dostupných informací jsou ale nakupovány v arabských zemích. Ruští prodejci nicméně uvádí, že služba je dostupná pouze na hranicích s Ukrajinou. Pro zajímavost bych rád uvedl, že existuje dokonce i video znázorňující útok ukrajinského dronu na ruskou anténu. Také bych rád dodal, že podobná situace s nelegálním prodejem se děje i v Africe, kde jsou terminály dováženy do zemí, kde služba ještě není povolena, a to z míst, kde Starlink oficiálně nabízí své služby. Jedna věc je využívání terminálů v ruských příhraničních oblastech, ale daleko důležitější je, aby tyto terminály nefungovaly v rukou ruských invazních jednotek. Dle sdělení náměstka ministra obrany USA se tento problém Pentagonu ve spolupráci se SpaceX daří řešit.

Anténa sítě Starlink v ruských rukou několik sekund před zničením ukrajinským dronem (Zdroj: Defense One)

Tyto informace pocházely z počátku května, kdy vše vypadalo dobře, ale koncem května se objevil nový problém. Ruská armáda prý začala na severní hranici Ukrajiny ve velkém používat nové systémy pro elektronickou válku. Elektronické rušení signálu Starlinku bylo tak silné, že jeho provoz byl silně omezen a ukrajinští vojáci kvůli tomu nedokázali rychle komunikovat online a museli se uchýlit k textovým zprávám. Dle ukrajinských zdrojů prý silné rušení začalo přibližně den před ruským útokem a pokračovalo i po zahájení ofenzívy. Díky značnému omezení služeb museli vojáci začít používat chatovací aplikace, i tak ale prý chvíli trvalo, než se zprávy odeslaly. Zatím není známo, jakým způsobem se Rusku daří rušit služby sítě Starlink a ostatních satelitních poskytovatelů. Experti odhadují, že patrně jde buď o pozemní vozidla s vysokou radiovou věží, či o drony vybavené speciálními zařízeními, které narušují signál GPS v anténách.

Systém Starkom armády ČR určeny pro elektronický boj (Foto: Martin Plodek)

Musím upřímně říci, že z této poslední zprávy jsem byl silně rozčarovaný. Tak nějak jsem si již zvykl, že se SpaceX daří problémy vždy vyřešit, a tak doufám, že tomu tak bude i v případě elektronického rušení signálu. Je také otázkou, zda bylo rozumné ze strany Ukrajiny spoléhat se tak moc na systém, který byl navržen primárně pro využití v civilní sféře. Na druhou stranu se ale domnívám, že americká armáda nepodporuje Ukrajinu jen z důvodu ryze morálních, podobně jako občanská válka ve Španělsku na konci 30. let 20. století je i tento konflikt reálným testem nových technologií. A protože SpaceX pro americkou armádu vyvíjí speciální terminály určené k práci v náročných bojových podmínkách, je i v armádním zájmu pomoci vyřešit kalifornské společnosti i tento nový problém, pokud vůbec vyřešit lze. Mimochodem, SpaceX na vyřešení problému s rušením signálu už od začátku války vynakládá značné úsilí a prostředky, jak uvedl Elon Musk.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • To rušení z května bylo údajně prováděno v součinnosti se systémy včasné výstrahy Voroněž. Ukrajinci koncem května hned dva zasáhli, tak uvidíme, jaký to bude mít účinek.

  • "Dle sdělení náměstka ministra obrany USA se tento problém Pentagonu ve spolupráci se SpaceX daří řešit."

    Zajímalo by mě jak, to je sakra těžkej problém. Ale je jasný, že jestli maj řešení, tak se o něj s veřejností nebudou chtít podělit.

    "Je také otázkou, zda bylo rozumné ze strany Ukrajiny spoléhat se tak moc na systém, který byl navržen primárně pro využití v civilní sféře."

    Tady je dobrý říct, že Ukrajina neměla jinou možnost. Před začátkem invaze rusáci napadli a vyřadili z provozu všechny poskytovatele satelitního internetu na Ua. Jedinou výjimkou je Starlink, který čelil útokům taky, ale daří se jim odolávat. Bez Starlinku by dneska už Ukrajina nebyla.

  • ... nekde na twitteru jsem videl prispevek nejakeho ukrajinskeho vojaka, ktery vysvetloval, ze to ruseni starlink terminalu, je zpusobene hlavne rusenim GPS signalu, ktery je nezbytny pro jejich funkci (takze tam primo uvadel jak na ten talir pripajet silnejsi antenu pro GPS)

  • S rušením sa dá bojovať len obmedzene, pokiaľ na tom niekomu veľmi záleží, tak tie terminály môže ,,ugrilovať" vlastným signálom, len to už nie je tak nenápadné a jednoduché...

    • Je to tak. Ochrana proti rušení satelitní komunikace spočívá v úzce směrovaném vysílání nebo technice zvané „spread spectrum“ (signál generovaný v určité šířce pásma je záměrně roztažen ve frekvenční doméně, takže zabere širší pásmo) či adaptivním filtrování. Ale taková opatření mohou být stále překonána dostatečně silným rušivým signálem, který pokryje celou šířku pásma satelitu a zahltí jeho elektroniku.

      • Presne, nehovoriac o tom, ak odhalia podzemnú anténu tohoto systému, tak ju môžu preťažiť svojím signálom a terminál bude trvalo nepoužiteľný, tam ale záleží ako to majú ,,ošetrené" a pod akým uhlom dokáže ešte prijímať signály a podobne, zároveň aj čo je rýchlejšie, asi ten dron :D

        Ono sú aj iné spôsoby rušenia, mne sa najviac páčia tie primitívne, netreba nič zložité, rozprášiť v atmosfére dostatok kovových častíc a je vyrušená komplet komunikácia, obrana nie je prakticky žiadna,

        Čo by ma ešte zaujímalo, ako to majú s rušením od bleskov, mne jeden, ktorý udrel pomerne ďaleko totálne odpálil dosku v PC a jeden port od antény, našťastie to bolo všetko vtedy vypnuté, ale čo dokáže trochu vyššie napätie naindukovane na anténe je zaujímavé, aby potom zákazníci nechodili pred búrkou odmontovať anténu na streche :D

        • Dobré je mít hromosvody na domě nejen pro anténu starlink.
          Ta má krytí IP54 a nemusí být na střeše.
          Klasickou dvbt2 anténu mám v hambálku pod střechou na radu bratrance.
          A funguje velmi dobře.
          Lépe nežli venku na dešti a větru.

          • Mne to strelilo do budovy oproti, cez cestu, celkom ďaleko, bleskozvod má a aj tak poškodilo elektroniku mne :D

          • A měl jste ochrání sítě ee před bleskem?
            Opravdu je to složité.

          • Práveže nič :D ale to bolo zhruba 20 rokov dozadu, to bol úspech za internet, keďže dedina v zapadakove, ešte ku tomu bol pc odpojený od el siete, nechcem vedieť, čo by sa stalo dnes pri priamom zásahu, aj keď už mám našťastie optiku, ale v sieti je zapojených toľko zariadení a ešte poprepajanych aj cez eternet :D brrr,

          • Jen drobnost - před přepětím.
            Standardně se dává bleskojistka na kabel od antény k přijímači. Chrání se tím dražší zařízení (přijímač) za cenu levnějšího (antény a bleskojistky). Jen si v případě Starlinku nejsem jistý cenou antény ... Anténa s elektronikou to odskáče i v případě hromo/bleskosvodu.
            Ideálně se dává i ochrana před přepětím na uplink z bezdrátového přijímače do kabelové infrastruktury (pokud je).
            U sousedů to jednou bouchlo do antény od "síbíčka" a mě to na 30 metrů odprásklo přijímač, a všechny síťovky píchnuté do switche, který to kupodivu přežil. Inu šetřílek si myslel, že hromosvod stačí :-)

          • No pokud byste vymyslel satelitní komunikaci, která bude fungovat pod střechou - tedy bez přímé viditelnosti satelitu (a teď nemyslím nějaké speciální kryty, které jsou propustné pro šíření signálu, tak by o to asi byl dost velký zájem, pokud je mi známo, tak se to zatím nikomu nepovedlo.

          • Nepřu se.
            Je to tak.

            Spíš jste opomenul 90% příspěvku ohledně ochrany před bleskem.

  • Toto se samozřejmě nelíbilo americkým kongresmanům, kteří na počátku března zaslali dopis SpaceX, ve kterém firmu obvinili z porušování sankcí.

    Spíš to vidím na mafii v kongresu, co nic netuší o tom, jak funguje starlink.
    Tyto kongresmany zavřít do ústavu pro duševně nemocné.
    A nebo rovnou šup s nimi do donbasu, aby pochopili realitu.
    Smetanka ve vedení nejen usa je odtrzená od reality.
    Obdobně to bylo před 1WW.
    Idiocie nevymřela...

Sdílet

Aktuální články

Lady s Teslou: Jak si vede čínský elektromobil NIO ve srovnání s Teslou

Půjčila jsem si čínský elektromobil NIO ET5 Touring a porovnala ho se svojí Teslou Model…

5. 9. 2024

První pacient Neuralinku se ohlíží za 7 měsíci, které uběhly od implantace neurálního čipu

Od implantace neurálního rozhraní Neuralinku prvnímu uživateli uplynulo již 7 měsíců. Při té příležitosti zveřejnil…

3. 9. 2024

Falcon 9 poprvé od roku 2021 neúspěšně přistál a SpaceX muselo pozastavit další starty

Ve středu došlo k vzácnému selhání při přistání rakety Falcon 9. Incident nastal během mise…

29. 8. 2024

Vesmírní turisté se možná už letos proletí nad zemskými póly v lodi Crew Dragon

Maltský miliardář čínského původu se rozhodl, že zaplatí sobě a třem svým přátelům cestu na…

26. 8. 2024

Druhý uživatel Neuralinku díky rozhraní už obstojně hraje Counter Strike

Druhý uživatel rozhraní Neuralinku dostal svůj implantát v červenci a už nyní s ním hraje…

24. 8. 2024

Byla představena mezinárodní posádka soukromé mise Ax-4, která navštíví ISS

Společnost Axiom Space zveřejnila jména účastníků své čtvrté soukromé mise Ax-4. Příští rok navštíví ISS…

17. 8. 2024