SpaceX je druhou nejhodnotnější soukromou firmou na světě, její hodnota se za poslední 2 roky ztrojnásobila
Tržní ohodnocení SpaceX vystoupalo přes hranici 100 miliard dolarů po aktuálním odprodeji akcií, informoval web CNBC. SpaceX je soukromá firma, takže její akcie nejsou obchodovány na burze. K prodejům akcií (například těch od zaměstnanců) přesto dochází, avšak ne vždy se o tom veřejnost dozví. Z ceny akcií v dané době pak lze odvodit celková hodnota firmy, která v poslední době roste raketovým tempem. Od února vzrostla o 33 % a za poslední dva roky se hodnota firmy ztrojnásobila na současných 100,3 miliard amerických dolarů.
SpaceX se tak stalo druhou nejhodnotnější soukromou firmou na světě, když sesadila z druhého místa platební společnost Stripe. Na prvním místě je čínský Bytedance, vývojář populární aplikace TikTok, jehož hodnota letos v červnu dosáhla hodnoty 425 miliard dolarů. Hodnota SpaceX v průběhu let rostla následovně:
- prosinec 2002: 27 milionů dolarů
- březen 2005: 163 milionů dolarů
- březen 2007: 280 milionů dolarů
- srpen 2008: 410 milionů dolarů
- červen 2009: 547 milionů dolarů
- říjen 2010: 1 miliarda dolarů
- leden 2015: 10 miliard dolarů
- listopad 2017: 20,8 miliardy dolarů
- květen 2018: 25 miliard dolarů
- květen 2019: 33,3 miliardy dolarů
- únor 2020: 36 miliard dolarů
- únor 2021: 74 miliard dolarů
- říjen 2021: 100,3 miliardy dolarů
Rychlý růst hodnoty SpaceX není překvapivý, jelikož jen letos firma dokončila první fázi megakonstelace Starlink, úspěšně provedla první turistickou misi Crew Dragonu (a zároveň pravidelně vozí profesionální astronauty na ISS), získala velký kontrakt na vývoj lunární Starship pro NASA a provedla už 23 startů svých raket Falcon, což je více než v kterémkoli předchozím roce. SpaceX také díky svým nízkým cenám dominuje na trhu komerčních startů, kde vyhrává většinu kontraktů na vynášení nákladů na oběžnou dráhu.
Elon Musk, zakladatel a CEO SpaceX, vlastnil v roce 2020 přibližně 43 % akcií firmy. Nemá tedy nadpoloviční většinu, avšak není akcie jako akcie. Musk totiž letos v srpnu vlastnil 78 % akcií s hlasovacím právem. Zatím tedy nehrozí, že by ve firmě někdo mohl prosadit něco, s čím by Musk nesouhlasil. Oproti tomu ve veřejně obchodované Tesle vlastní Musk „jen“ kolem 20 % akcií. I to však stačí k tomu, aby se mohl chlubit titulem nejbohatšího člověka na světě s jměním v hodnotě 200 miliard dolarů. Stane se Musk historicky prvním bilionářem?
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Vše padne, pokud.
https://youtu.be/qGxZWJ9dtyI
já bych se nebál a zeptal se rovnou, jestli se stane prvním bambilionářem 🙂
protože jestli uspěje s levnou dopravou na Měsíc a na Mars, tak nám brzy dojdou předpony SI
milión, bilión, trilión … nejsou předpony SI, ale čísla 😉
Já bych řekl že má pravdu hotovson … https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ablona:P%C5%99edpony_soustavy_SI
Dobře se podívej, co v té linkované tabulce je “předpona” (druhý sloupec).
(To co tam je “název” je název “násobku” – tj. toho čísla, kterého máš o sloupec vpravo).
Kolik lidí bude chtít dlouhodobě žít na Marsu lze odhadnout z počtu lidí, kteří žijí na pólech Země, a z toho jak dlouho se tam zdržují – a to je to mnohem přívětivější místo pro život než Mars (dýchatelná atmosféra, vyšší teploty, v průměru (!) více slunečního světla, mnohem menší radiační zátěž, zdroje potravy, surovin a lidí a průmyslu v dojezdové vzdálenosti).
Jednak nevidím duvod proč žít na Antarktidě a za druhé, tuším ze to není ani legální. Člověk tam může pobývat pouze na základě výzkumu.
Odpovím jinak. Na Marsu bude chtít žít tolik lidí, co na Aljašce, Sibiři, severních státu Kanady a Evropy.
Na Antarktide ostrov nelson mají Češi sranda stanici.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Eco-Nelson
Kamarád tam byl a není to vyzkumnik. Pavlíček i on jsou dobrodruzi.
Zvlášť prepluti prulivu na ostrov je dobrodružství.
Dobrodružství to je pokud se odtamtud vrátíte domů. Ale žít tam, mít tam rodinu a zestárnout to už je jiné kafe.
Ten narůst za poslední rok a půl je obrovský. Presto pro let na Mars je to málo. Tam musí pomoci zdroji a schopnostmi Číňané a Rusové.
Kolonizace je mimo finanční realitu EM. I když
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/na-marsu-vybudujeme-kolonii-pro-80-tisic-lidi-navrhuje-sef-spacex-174149
Domnívám se, že výše zmíněné státy přeceňujete. Kromě toho bude lépe, když se ani jedna z vámi zmíněných despocií na Mars jen tak brzy nedostane. Je jen otázkou času, než problém “Mars” uchopí průmyslová loby USA a nasměruje část své produkční schopnosti od zbrojních zakázek k vesmíru. Pouze tam, stejně jako strýček Skrblík, musí vytušit zisk. Bez toho se totiž žádná dlouhodobá kolonizace dělat nedá. A EM se svou nabídkou přepravních služeb Země – Měsíc – Mars a možná i dál snaží to okno, z kterého ten zisk bude vidět, otevřít.
Přesně, bude jen a jen dobré, když se SpaceX dostane na Mars 20 let před Číňany a 50 let před Rusy a celý ho postupně kolonizuje.
Tentokrat ani nebudou muset vymlatit puvodni obyvatelstvo … snad … ;-/
Souhlas, ale ten cirkus něco stojí. Vy ani další třeba v usa to platit nechtějí.
Ono to nechce platiť ani Rusko ktoré ohlodáva ekonomickú kosť. Čína možno ale asi dosť financií tak skoro neuvoľnia.
Rusko má hromadu zemniho plynu. A tradici ve vesmíru. Když mohli léta dodávat motory ULA, tak umí hodně. Překonal je až SpaceX.
USA, čína, rusko, dokonce i EU ví, co chtějí na Měsíci.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2769833-proc-chteji-vsechny-velmoci-na-mesic-lakadlem-je-helium-3
Doplním tritium.
Mars je zachrana civilizace v případě kolapsu na Zemi.
Otevřete oči.
Velmoci uvažují jinak.
Proč si myslíte, že Němci investují greendeal peníze v botswane?
To je hodně povrchní pohled. Hned v začátku máte, že Rusko má hromadu zemního plynu. To je právě ilustrace problému Ruska, umějí jen těžit a prodávat suroviny bez přidané hodnoty, tedy to nejhorší co může stát udělat a jsou tím na úrovni té níže zmíněné africké země.
Vesmírný průmysl skomírá, chytří lidé nechtějí pracovat za almužnu a tak odcházejí hromadně na západ. Snadné peníze z prodeje motorů a sedadel v Sojuzu už došly. Stále čerpají z vývoje, který pořádně proběhl ještě za minulého režimu, nové rakety v nedohlednu, o znovupoužití ani nemluvě.
Díky obrovské korupci a slabé ekonomice na úrovni Itálie nemá stát chuť ani možnost posílat víc peněz na vesmírný program. A o žádných soukromých aktivitách jako je zvykem v USA nevím. Rogozin v čele Roskosmu se vzmůže pouze na výsměch a osočování Muska, protože sám nemá doma co nabídnout.
A ta Čína si už dnes poradí sama, ale i zvažované kopie raket SpaceX jsou ještě deset let v budoucnosti.
Zkuste se podívat na současná data o rusku a dle PPP.
Elon bude potřebovat velké množství zkapalneneho metanu. Proč ne v Rusku?
Rusové se rádi spolupráce chytí.
Mezikontinentalni lety SS mohou směřovat do Ruska a odtud do Evropy. V rusku nejsou zeleni vyderaci na rozdíl EU,USA.
Poletí tam všichni pod Elonovou taktovkou. Nerozdelujte svět. Z Marsu je země prtava planeta.
Domnívám se že nejenom Rusko a Čína , nýbrž i Spojené státy jsou v tomto přeceňovány. A – ostatně považoval bych za špatné , aby tam kterákoliv z těchto výše zmíněných zemí zatahovala své zvrácené ideologie (počítaje v to samozřejmě i EU).
Zdá se , že ten počin skutečně zůstane výhradně na Muskovi – a není to tak nereálné jak se to může jevit . Nejsem dalek toho , abych uvěřil , že se Musk skutečně stane bilionářem. A vybudování samostatné kolonie na Marsu (dle mého odhadu s použitím Muskem udávaných cen za dopravu) může vyžadovat cca 3 biliony dolarů. Při ročním financování ve výši 50 miliard dolarů by si to vyžádalo 6 dekád nepřetržitého úsilí.
Navíc – pokud je mi známo – nikdo nepočítá s potenciálně možným financováním ze strany zájemců o svobodný život na Marsu. Domnívám se , že na Zemi , v rámci všech Pozemšťanů , napříč národy a státy , může být přinejmenším několik set tisíc jedinců , kteří budou ochotni prodat veškerý svůj Pozemský majetek a utržený finanční obnos dát za možnost svobodného žití na Marsu.
Definuj co si predstavujes pod pojmem “svobodny zivot”. Neco jako divoky zapad? To by nebylo tak moc o co stat. Nejaka pravidla budou muset byt a k tomu se prifari politici, stejne jako tady na Zemi. Nebo snad veris na osvicenou diktaturu?
BDFL treba jako Rossum v pythonu, nez ho odrovnal PEP 572 …
Svobodný život ve smyslu třeba vědy. Podívej, kolik let vývoje sebrali neziskovky a církve při boji proti výzkumu kmenových buněk a genetické manipulaci? Navíc cancel culture začíná pronikat i do sféry výuky, kdy třeba byla matematika označena za rasistickou. Kolik dobrých projektů skončilo díky idiotum co uvěřili konspiracim? Pamatujes jak dementi ohrožovali LHC kvůli vzniku černých děr?
Mars může být skutečně lepším místem, protože od lidí bude vyzadovana jista úroveň vzdělání, racionálního úsudku a především kázně a ohleduplnosti k druhým. Takže primitivove typu vylizaneho hulvata Volného, celebrity, fetky, “historicky znevýhodnění občané” nebo jiná sorta chronických flakacu bude mít smůlu. A pokud by náhodou měl ten plán je tam přeci jenom dostat, tak kolonie s takou žumpou by dlouho nepřežila.
Osobně si myslím to samé co pan Lacina. Navíc extrémně tvrdé podmínky stmely kolonizatory marsu. Protože jeden bude muset 100% spoléhat na druhého a vzájemně si krýt záda, tak vytvoří přirozeně pevné vazby. Ostatně samotná idea vzdát se luxusu a pohodlí a vyrazit budovat něco většího uz svědčí o charakteru lidí. Jinými slovy těžko to budou chamtivy materialiste, kteří vrazí kudlu do teď kamarádovi kvůli stokorune. Nemyslíte?
Ovšem tyhle úžasné lidské vlastnosti nahradí ty běžné vlastnosti hned první generace, která se na Marsu narodí. A v ten moment se zase objeví klasické lidské vlastnosti.
Teoreticky může, ale je to nepravděpodobné. Jednak tvrdé podmínky budou trvat na Marsu po několik generací a hlavně druhá generace bude vyrůstat do úplně jiného prostředí, než na Zemi. Jejich hodnotový žebříček bude odlišný od toho pozemského. Prostředí, kde člověk vyrůstá je naprosto zásadní pro formování osobnosti. Samozřejmě genova predispozice taky hraje roli, ale ta je marginální. Podívej se třeba na úroveň Islandu a Ukrajiny. Lidé v obou státech jsou z 99,9999% genove stejní. Přesto na Islandu šance násilné nebo jiné trestné činnosti je X krát nižší. Na Ukrajině brát úplatky nebo překročit ležícího člověka na zemi a jít v klidu dal je standardní společenská norma. Proč? Protože mladí islandane vyrůstají ve společnosti, která třeba brání úplatku považuji za odporné a nemorální. Mladý ukrajinec vyrůstá ve společnosti, kde se s úplatky potkává úplně všude. Logicky jej pak začne brát za normální součást života. Nachlup stejné je to i ve vyloučených lokalitách. Kde mít práci nebo vzdělání je exotika. Tam tě nejbližší okolí nenabada k poctivosti, úctě, práci nebou touze po poznání. Proto žijí tak jak žijí. V bordelu, na sociálních dávkách a v totální nevzdelanosti. Jediné co umí je shazovat svoje problémy na druhé a žít v permanentní nenávisti vůči společnosti. Vysoká kriminalita a neprizbusobivost je pak zcela logickým výsledkem.
Island má tvrdý život. Teď hrozí zase otrava fosforem ze sopek. Maji respekt k silám přírody. UA i my nemáme pokoru a nejsme schopni se poučit z historie.
Je tu aj predpoklad ze rodenym generaciam na Marse za zmeni DNA a ich predispozicie. Telo sa prisposobi slabsej gravitacii a nebudu uplne stejni ako pozemstania.
Prostredi, ve kterem neni zvykem davat uplatky ma vetsinou zakony a procesy umoznujici normalni zivot bez uplatku. Srovnej Nemecko, nas a treba tu Ukrajinu.
To je právě ten fór, ze o zákonech je to jenom z části. Větší váhu ma disciplína obyvatel. Uvedu příklad. V evropě (a zacinaji o to uvazovat i v US) bojují proti terorismu a zločinnosti zákazem zbraní a nožů s dlouhou čepelí. Oni věří tomu, ze když nebudou mít teroristé a zlocinci střelné a bodne zbraně, tak teroristé a kriminálníci přestanou vraždit. To je ale překvapení, ve Švédsku a jinde dříve v bezproblemovych zemí roste zavazna trestná činnost. Proč? Protože pokud islamista nebude mít dispozici pistoli nebo nůž, tak si poradí jinak. Třeba náklaďák vrazí do davu lidí. Třeba ten mnou úmyslně zmínění Island ma jedno z největších držení zbraní na hlavu. Ve švýcarsku je dokonce zákon o obraně vlasti, kdy dospělí muž musí mít v držení střelnou zbraň. A světě div se, obě krajiny jsou bezpečnější než tam, kde jsou zbraně zakázané. Čili korupce není jenom o zákonech, ale i morálce. Původní obyvatelé severní evropy neberou a nedávají úplatky ne proto, ze by se báli postihu, ale protože nechtějí. Ja jsem v životě nikdy nic neukradl. Příležitostí jsem měl hodně, ale hanba by me fackovala i ve spaní. A znám dost lidí, kteří přemýšlejí o tom, jak by jen druhého mohli vzít na hůl a obejít zákon. Zákony jsou důležité, v tom máš samozřejmě pravdu, ale zákon morálku nenahradí.
Promiňte, prakticky ve všem, co jste v této diskusi napsal s vámi souhlasím, ale věrohodnost, všech faktů, co jste napsal jste dost naboural tím nesmyslem o povinnosti držení střelné zbraně u všech dospělých mužů. Zákony o držení zbraní sice jsou v Švýcarsku velmi liberální, ale nenařizují nošení zbraně.
Každý zdravý muž od 18-34 let je povinen držet doma střelnou zbraň (důvod -obrana vlasti).
https://www.google.cz/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.bbc.com/news/magazine-21379912.amp&ved=2ahUKEwict7DIlL7zAhUtCWMBHY5bAWQQFnoECC4QAQ&usg=AOvVaw0nwH-FtxHr28Y7Ss8Gg6Lm&cf=1
Military service
All able-bodied Swiss men aged 20-30 are conscripted for about three months and issued with a rifle.
After initial training, they are required to do three or four weeks of army service a year until they have served a total of 260 days or reached the age of 34. Throughout this time they keep their rifles and 50 rounds of ammunition at home.
Vůbec nevíme jestli se může na Marsu někdo narodit. Nikdo netuší, zda je možný vývoj plodu při nízké gravitaci atp…. Klasické vlastnosti nám umožňují velmi úspěšně přežívat na Zemi již desítky / stovky tisíc let (od vzniku Homo Sapiens). Ovládli jsme celou planetu, takže ty klasické vlastnosti asi nejsou úplně špatné…
Dokud to nevyzkoušíš tak nevíš. Končí pomalu privetivé období, kdy to dokážeme. Teď bude krušné období na Zemi.
Sopečná cinnost jde nahoru.
Souhlas. Jsme poloopice a opravdu osvicenych je málo.
Díky Goodmane , řekl jsi to lépe než bych to řekl já.
“Pamatujes jak dementi ohrožovali LHC kvůli vzniku černých děr?”
Zkuste si o problému něco nastudovat. To nebyli dementi. Možnost vzniku černých děr vyplývala z řešení některých rovnic. Existovalo nenulové riziku, že ke vzniku černé díry opravdu může dojít.
Ono to počítání v OTR i v kvantovce není 1+1=1….
Věda je placena z veřejných zdrojů. Nelze připustit 100% v bádání pokud si na to věda sama nevydělává. Některé pokusy mohou být pro společnost nebezpečné. Hry s geny k tomu také patří. Neslyšel jste o “skákajících genech”? Naše vědomosti jsou a vždy budou dost omezené. Nikdy nevíme co může vypustit džina z láhve.
Nastudujte si něco z psychologie a sociologie a historie. Vaše představa o kolonistech Marsu je dost iluzorní. Zvláště v extrémních situacích se vždy objevuje nějaký “spasitel”, který dovedně manipuluje a využívá ostatní. Vznik takových jedinců lze pozorovat i v rámci matematických modelů společenstev viz. Dawkins hrdličky a jestřáby. Nenapadlo Vás, že na Mars mohou chtít vyrazit také psychopaté a lidé s dalšími poruchami?
Jste vedle. LHC může vytvořit pouze micro černou díru, které vznikají i bez LHC přírodní cestou. Vznik takové, která by pohltila Zemi bylo vyloučeno. Za tím projektem stáli ti nejlepší z nejlepších ve světě fyziky. Oni vědí co dělají, narozdíl od Hollywoodu, který se toho hned chytil a natočil nekolik katastrofických filmů.
Genetická manipulace není nic jiného než evoluce. Akorát narozdíl od ni probíhá rizene. Pokud se tolik bojíte “skakavych genů “, tak nedoporučuji abyste měl děti. Protože každá další generace je geneticky “upravenou” kopii.
Dzina z láhve vypustite s každým objevem. Protože v podstatě věci lze zneužít úplně každý vynález. Máte pravdu v tom, ze by měla být věda opatrná, nemáte pravdu v tom, ze by jsme se ji měli bát.
Nějací psychopate na Mars nepochybně vyrazí. Nicméně to je riziko lidské mise. Stejné jako když s kamarády vyrazíte do přírody. Taky může být jeden z vašich přátel psychopat a zabít vas. Stejně tak i partner nebo některý příbuzný. Přesto všechno byste asi nechtěl žít na opuštěném ostrově jenom vy sám. Taky to raději risknete a žijete normální společenský život.
Jinak v čem se liší utopie osvícené diktatury od utopie diktatury demokracie? Myslite, ze demokracie, tedy vláda většinového názoru je vždy lepší než názor kvalifikované úzké menšiny? Osobně si myslím, ze demokracie na Marsu nebude. Nechat rozhodovat odborny problem nekvalifikovanou vetsinou je luxus, který si můžete dovolit jenom v éře blahobytu. V survival podmínkách musíte rozhodovat odborně a bez chyb.
Chyby jsou smrt.
Hmm. A kdo určí kdo je ta kvalifikovaná menšina?
Když jdete do nemocnice, kdo určí ze vás bude operovat kvalifikovaný chirurg ? Az poletite na dovolenou, kdo určí ze v kokpitu bude kvalifikovaný pilot? Kdo určí inženýry, kteří postaví most po kterém jezdíte do práce?
Odpověď všude stejná, kvalifikovaná velmi úzká menšina na základě znalostí a zkušeností.
I ti nejmoudřejší a nejvzdělanější lidé se řídí emocemi, nikoli rozumem. Takže o sofokracii si můžete nechat jen zdát.
Fascinuje mne jak jste na takový nesmysl přišel , uvědomte si že Vy nejste mírou všeho a tudíž nemůžete dle sebe usuzovat na druhé.
Máte to v každé učebnici psychologie. EQ je důležitější než IQ.
Nějak to ve mně evokuje EQuity …
Psychologie jako věda je v rámci svého vývoje na stejné úrovni jako fyzika před Galileem. Právě proto tolik psychologických škol – z čehož jasně plyne že žádná není pravdivá. Kdyby některá byla – pak by vysvětlila chybnou podstatu všech ostatních a měli bychom pouze tuto jedinou pravdivou teorii lidské psychologie. Problém je prostě v tom , že každá z těchto psychologických škol byla postulována svým zakladatelem , který vycházel ze své subjektivity – ze svých zkušeností ,ze svých vlastností a sám sebe povýšil (povýšila) na jediný možný vzorový typ člověka. Tím že se mezi těmito autory těchto oficiálně uznávaných škol nevyskytl jedinec, který by měl myšlení nadřazené emocím nemůžete dokázat že tací jedinci neexistují.
Platon však o tom psal , věděl že tací jedinci existují – znal to z vlastní zkušenosti – byl totiž Asperger stejně jako Elon.
Prozradím vám velké tajemství – aspergerův syndrom není porucha – vada – tak se to totiž jeví pouze “normálním lidem” a to proto , že mozek aspergera je prostě jinak zapojen , slouží jinému účelu. Aby mohl vykonávat funkce pro jiné nedostupné musí při omezené mozkové kapacitě rezignovat na mnohé funkce kterými disponují ostatní – a právě proto se pak oproti většině lidí jeví tito jedinci , jako postižení poruchou. Nemají mnohé co normální jedinci mají a to že mají za cenu této ztráty mnohé navíc ti normální jedinci nevidí . A je to právě Asperger který se vyznačuje nadřazeností rozumu nad emocemi . Jinými slovy , cokoliv s čím se setká u něj nevyvolá žádnou emoci – nejprve rozumově vyhodnotí o co jde a jaké to má souvislosti – a až teprve poté , na základě této rozumové analýzy se mu k tomu přiřadí emoce. Dokonce může cíleně dávat k sobě takové souvislosti , aby si navodil emoci takovou jakou chce mít.
Myslím, že máte bujnou fantazii. Žádná porucha nepřestaví mozek tak důkladně, aby člověk posuzoval věci přísně racionálně. BTW proces racionalizace jste popsal přesně opačně, než ve skutečnosti probíhá. Proč si nejdřív něco nenastudujete, než začnete poučovat? Třeba knihu Iva Tomana Kurvítka v hlavě: Proč i chytří lidé jednají hloupě
Začnu od konce Vašeho příspěvku. Okresní přebor mne nezajímá , lidský život je na to příliš krátký a proto se zabývám výhradně ligou mistrů Jinými slovy , čerpám informace pouze a výhradně od těch nejlepších ve svém oboru – navíc , napříč celou historií lidstva. Mezi ty kteří jsou kompetentní se vyjádřit k danému tématu počítám Platona ( který o tomto pojednává v dialogu ústava) , dalším je Adam Smith (Teorie mravních citů) , Francis Crick ( Věda hledá duši) a Subramanian Ramachandran (Mozek a jeho tajemství)
O podstatě aspergerova syndromu jsem nanejvýše kompetentní poučovat ježto jsem jeho hrdým nositelem a má přítelkyně rovněž ( pročež mám pro danou problematiku vnitřní i vnější bezprostřední zdroj informací).
To , že daný typ jedinců posuzuje věci přísně racionálně ještě neznamená že by byli neomylní Do hry ( ze které je vymezen výsledný závěr) mnohdy vstupují desítky či stovky různých faktorů a každý má různou míru své váhy která se navíc mění napříč časem. Nedostatečně přesná data pak i v rámci naprosto bezchybného racionálního uvažování dodají chybný výsledek.
Jak jsem již uvedl , mozek aspergera není dán poruchou , nýbrž záměrně jinak zapnutými geny – je to prostě jiné nastavení jedince pro jistou úlohu v lidské společnosti. Naprosto identický genetický kod predestinuje housenku – a později značně morfologicky a tedy i funkčně odlišného motýla pouhou změnou jinak zapnutých genů.
A konečně na závěr , šedá je teorie a zelený je strom života – naprosto mne nezajímá nějaká teorie BTW procesu racionalizace protože já o daném procesu nepostuluji za pomocí dohadů teorii já mám s tímto procesem jako asperger bezprostřední zkušenost
Pokud jsou to záměrně zapnuté geny … Čí to byl záměr ?
Asi jsem neužil zcela adekvátní pojem – vzhledem k danému procesu – ale nedisponuji znalostí pojmu , který by byl adekvátnější. Především mě šlo o negaci názoru že se jedná o poruchu , protože těžko lze hovořit o poruše v případě kupříkladu Muska , když je to bezesporu jeden z nejúspěšnějších jedinců současnosti Proto se domnívám , že podstatou daného odlišného genového zapnutí je dělba práce. Dělba práce v tom smyslu v jakém probíhá v rámci mnohobuněčného organismu mezi různými typy buněk (a ta diferenciace buněk v mnohobuněčném organismu rozhodně není důsledkem poruchy , nýbrž je zcela účelná a tudíž záměrná). Jinými slovy , domnívám se že druh Homo Sapiens je vnitřně diferencován na různé typy – stejně jako sociální hmyz , s tím rozdílem že dělba práce u Homo sapiens neprobíhá toliko v rovině morfologické nýbrž v rovině v jejímž rámci jsou vymezeny různé typy – způsoby myšlení (pročež není toto rozlišení na první pohled patrné). Je to obdobou různých typů programů které užíváme v počítačích – každý slouží jinému účelu , ale ve svém úhrnu se tyto programy doplňují , jako složky dělby práce kterou je třeba vykonávat. A já se domnívám , že nositelé Aspergerova syndromu jsou jedním z těchto více typů – způsobů fungování(mozkového zapojení) mozku u Homo Sapiens.
Tento pohled rovněž vysvětluje paralelní koexistenci různých psychologických teorií(škol). Každá má své absolutní zastánce ( ty kteří mají dojem , že dokonale postihuje jejich psychologickou podstatu) , ale i zaryté odpůrce( ty kteří cítí , že je to vzhledem k jejich psychologické podstatě cizorodé – zcela neadekvátní). Pokud každá z nich byla postulována svým zakladatelem , který vycházel ze své subjektivity , pak ona postihuje způsob zapojení – fungování mozku svého zakladatele. A pokud je tomu tak , pak každá postihuje právě jeden typ z více lidských typů .
Proto žádná z nich nedokáže postihnout psychologickou podstatu všech příslušníků Homo Sapiens.
Takže si vybíráte jenom to, co posiluje Váš pocit intelektuální nadřazenosti a ostatní Vás nezajímá. Stejně si ale přečtěte aspoň o mentálních zkratkách a kognitivním zkreslení (na netu je toho dost). Je to zajímavé a pomůže Vám to pochopit, proč lidé v diskuzi reaguji tak, jak reaguji, nebo proč volí pochybné politiky. A s trochou sebereflexe si možná uvědomíte, že ani vy nejste proti tomu imunní. Přeju hezký víkend.
V tomto případě mám na mysli svobodu nikoliv jako absenci pravidel , nýbrž jako soubor pravidel , která platí pro každého stejně (tedy né tak , že je někomu připisován status utlačovaného , na kterémžto základě pak pro dotyčného prospěchářské skupiny s vlastními cíli žádají výhody na úkor ostatních – kteří se pak z definice stávají méně svobodní na úkor těchto privilegovaných)
Svoboda musí mít vždy své hranice , protože potenciálně může kdokoliv profitovat na úkor potlačení svobody kohokoliv jiného . Právě proto musí být postulován soubor obecných pravidel , která tyto nežádoucí jevy minimalizuje. Nikdy však nesmějí být tato pravidla deformována v zájmu jakékoliv ideologie (nikdy tedy nesmí být snížena míra svobody nad nezbytnou míru) protože to není ničím jiným , než snahou určité skupiny udělat ze sebe skupinu , která profituje právě z tohoto snížení svobody zbytku společnosti. Mám tedy na mysli svobodu v tom smyslu že nebude snižována v zájmu jakékoliv fiktivní ideologie .
Obecně vzato ,čím starší je kontinuální existence společnosti , tím více je svázána neustále se rozrůstajícím souborem takovýchto ideologií. Řešením je radikální převrat – a nebo založení kolonie – založení nové společnosti (je to to samé jako se stárnoucí budovou , ta se pomalu stále více rozkládá a její míra funkčnosti se snižuje – řešením je buď zásadní přestavba a nebo začít stavět od nuly na čistém pozemku) . Mladá společnost je obecně vzato svobodnější , prostě proto že se ještě nestačily tolik prosadit sobecké zájmové skupiny.
Právě v tomto smyslu hovořím o potenciálně možné kolonii na Marsu , jako a společnosti s větší mírou svobody , než jaká panuje v dnešních vyspělých společnostech na Zemi.
To je super, ale málo. Kolik bohatých je ochotno opistit Zemi s rizikem smrti? Zároveň být morálně na výši…
Bylo by to super. Kolik si myslíte, že musi být funkčních ramp s palivem pro SS, aby zafungoval let na Mars nekolika lodí?
1, 2, 10?
Z jedné rampy dle mne dají max 5 startů ročně.
Je to logistický a finanční oříšek.
Tak jak Musk prezentuje SHS a věci s ní spojené , se mě zdá , že počítá s tím , že se z jedné rampy dá startovat několikrát za den . V takovém případě by ze začátku stačily dvě startovací rampy ( dvě z toho důvodu že , v případě poškození z nepovedeného startu by se nemuselo přestat startovat). Později zřejmě minimálně deset – ale to je pouze můj osobní a podotýkám nekvalifikovaný odhad.
Podle toho co nabídli NASA v rámci HLS tak počítají s tím, že z jedné rampy zvládnou start v nejhorším případě s kadencí 1x za 12 dnů.
5 startů ročně? Vy snad žijete v době Shuttlů. I ty zvládli přes svou komplexní (a značně nerentabilní) přípravu ke startu 9 startů v roce 1985, z jedné rampy LC-39A a to se třemi stroji. Starship budou desítky až stovky a klidně budou létat několikrát denně pokud k tomu dostanou povolení. Muskovi jde skutečně o znovupoužitelnost ve stylu letadel. Raketa přiletí, udělají se běžné kontroly, natankuje se palivo a může zase letět. V tom je celá pointa programu Starship!
Přál bych si, aby to tak bylo. Je to ale dlouhá cesta a limitující je Metalox. Plyn bude dražší q dražší.
Proto Rusko.
Možná i perský záliv.
1800 tun Metanu x xxx letů zamává trhem. Proto chce Elon v Texasu plyn těžit.
Problém teď bude s hlinikem. Je potřeba hodně ee a hořčík, který zdrazili cinani.
Sledujte soucasnost, ne co bylo před rokem.
3 biliony dolarů je hodně. Dlene stačí bilion. Stále je to ale časově mimo. Elon není nesmrtelný.
SpaceX keď dokončí veľké projekty tak kľudne prežije aj bez Muska. Nastane možno jej úpadok ale už dnes sa formujú spoločnosti ktoré model fungovania SpaceX úspešne implementujú. Musk nebude večne, no už teraz položil základy toho čo bude pokrčovať aj potom.
Elon chce zemřít na Marsu. A ne při pristání. Kdo vlastní SpaceX?
Elon to není, tedy má část akcií.
Akcionáři. Tedy EM a hromada dalších. Například Google (Alphabet).
Vím, to bylo, aby si to všichni uvědomili. GOOGLE hraje prim v AI.
Byl bych rád. Bohužel us korporát je neefektivní. Číňané jsou efektivní, Rusové mají plyn.
https://youtu.be/cDQdDaD73kw
Kolik si myslíte, že SpaceX je schopen toho utáhnout?
Zatím se všichni koukají včetně mne. Prvotní businesscase letu na Mars je brutální ztráta. Pokud přijde ochlazení různými vlivy, tak celý projekt zkrachuje. Víte co je Bondův ne… cyklus? Jak si myslíte že dopadne civilizace při jeho příchodu?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bond_event
Studujte. Elon to ví.
https://youtu.be/cDQdDaD73kw
Peníze na Marsu nikdo nevydela. Představa, že Mars bude druhou Amerikou, kde může přistěhovalc s holym zadkem rychle vydělat balík, je naprosto mimo realitu. Na kolonizaci Marsu vydělají firmy na Zemi, které budou inkasoval peníze za technologie umožňující pobyt na rudé planetě. Vesmír není zatím o penězích a ani těžba nerostů pro dovoz na Zem se nevyplatí (vesmírné zdroje jsou výhodné pro budování ve vesmíru). Možná proto se korporace do vesmíru nehrnou. Musk, a svým způsobem i Bezos, jsou naprosté výjimky. Opět souhlasím s panem Lacinou. Kolonizaci si ve finále zaplatí koloniste sami.
Klíčem ke všemu je kyvadlová doprava Země – Mars. Opět Muskova idea je dle mého soudu jako jediná možná bez jiné alternativy. Takže držme palce SHS.
Cílem kolonizace Marsu je přežití lidstva při kolapsu Země po zásahu velkym meteoritem nebo také erupce yellowstone , toby, campi fregrei atd…zlikviduje civilizaci.
Na Marsu je mozne s nasimi technologiemi udelat vesmirny vytah. Z Marsu je mozne dodavat material na stavbu veci na LEO. Odhadovat dopredu, co je a neni mozne je velmi osidne.
1) Postavit výtah na Marsu by sice šlo, ale není tolik důvodů se s tím namáhat.
Při příletu na Mars bys potřeboval brzdit na oběžnou rychlost výtahu, což stojí palivo.
Takže výtah by to byl k něčemu pouze při startech z Marsu…. jenže start z Marsu je poměrně snadný…
2) Dodávat věci z Marsu na LEO je nesmysl. Smysl by to mělo pouze pokud by na Marsu bylo něco, co na Zemi není. Nezapomínej na to, že při návratu od Marsu bys musel vynaložit poměrně hodně energie na to, abys zůstal (“zastavil” na LEO). (a to pomiňme 6 měsíců cesty a vzájemnou pozici kolem Slunce která výrazně limituje jízdní řád).
Dle mne výtah se vyplatí jen na Měsíci pro dopravu helia 3 a tritia pro fúzi na Zemi.
Myslím, že měl na mysli LMO 🙂
Otázka je stejná – co chceš na LMO dělat, že se ti vyplatí stavět výtah?
Ono by to sice teoreticky šlo – nižší gravitace a cca poloviční výška ASO tomu docela pomůže… ale pořád se bavíme o délkách lana v desítkách tisíc kilometrů.
(A to pořád pomíjím ten přímarsovský cirkus – základnu výtahu budeš chtít mít blíže rovníku… což se nemusí shodovat s tím, kde chceš fungovat…takže pomarsovská doprava na delší vzdálenosti?).
Původně jsem chtěl napsat, co mne napadá, ale bylo to příliš sci-fi.
Jenže. Vidím analogii s SHS a “na co potřebujeme takhle velkou raketu, když pro ni stejně nemáme náklad”. Až bude možnost, tak se náklad vymyslí.
V tuto chvíli nevíme dost o tom, co se dá na povrchu nebo pod povrchem Marsu najít a už vůbec ne, jak to na Marsu zpracovat. Takže mi z toho plyne, že je předčasné spekulovat, co bychom z povrchu Marsu chtěli dostávat na LMO pomocí výtahu … Zůstaňme zatím u možnosti.
Číňané a Rusové mohou Space X pomoci s letem na Mars tím, že budou hromadně kupovat internet od Starlinku. Jinak asi ne
Pokud budou Číňani šlapat USA na paty, tak by mohl trochu povyrůst rozpočet NASA a něco by mohlo kápnout i SX
Myslím si, ze přesně to se už v omezene mire stalo. Mohlo by ale kapnout mnohem víc.
Trošku jo. Ale když to srovnám s rozpočtem NASA za studené války …
Svatá pravda. Myslím, ze to bylo v poměru k rozpočtu desetinásobně více než dnes.
Zapomeňte, teď má prednost lgbt a antirasi.