Po půl roce, který uplynul od poslední prezentace pokroku Neuralinku, už by asi bylo dobré uzavřít seriál, jenž shrnuje vše podstatné, co se na ní odehrálo.
Připomeňme, že v předchozích dílech série už jsme probrali:
Nyní tedy seriál ukončíme článkem, ve kterém si stručně představíme „novou generaci“ významných osobností Neuralinku. Tedy těch, kterým vedení firmy důvěřovalo natolik, že je pověřilo představením krátké prezentace o tom, co dělá jejich tým a co plánují do budoucna.
Některé osobnosti už jsme si představili ve dvou dřívějších článcích v rámci série Neuralink pod lupou (díly #4 a #21), čili už se nebudeme opakovat. Šlo o:
Kromě O’Hary a výše zmíněných spoluzakladatelů z firmy odešlo ještě i několik jiných zaměstnanců z těch, které jsme si dříve představovali a které jsme měli možnost vidět na předchozích prezentacích. Jsou to například:
Z trochou nadsázky se dá říct, že v Neuralinku momentálně „úřaduje“ už třetí generace významnějších pracovníků, tedy těch, kteří vedou různé týmy nebo výzkumy a objevili se na poslední prezentaci pokroku. Pojďme si je tedy krátce představit.
Není bez zajímavosti, že mnozí z nich přišli do Neuralinku přímo po studiu vysoké školy. To jim však nebránilo v tom, aby začali působit na vedoucích pozicích. Firma se rozvíjí skutečně dynamicky.
Zleva: (v popředí) IAN O’HARA, dnes už bývalý viceprezident pro robotiku; za Ianem stojí nerozpoznaný člen týmu; za ním je JULIAN B., vedoucí skupiny vyvíjející takzvaný embedded software neboli firmware implantátu; SAM BAKER, veterinář; MATT, šéf vývoje elektrických komponentů implantátu; ALEXANDER WOOD-THOMAS, mechanický inženýr z týmu robotiky; AUTUMN SORRELLS, šéfka péče o laboratorní zvířata; JOEY O’DOHERTY, vedoucí týmu vývoje nových využití rozhraní; DANIEL ADAMS, jeden z hlavních neurovědců; NIR EVEN-CHEN, šéf sekce využití rozhraní; BLISS CHAPMAN, programátor; JOSHUA HESS, inženýr z týmu implantátu; LESLEY CHAN, šéfka rozvoje mikrofabrikace; JEREMY BARENHOLTZ, šéf vývoje softwaru pro implantát; CHRISTINE ODABASHIAN, vedoucí týmu, který vylepšuje chirurgické procesy; SAM SCHMITZ, vedoucí týmu pro vývoj a výrobu implantačních jehel; MATT MacDOUGALL, šéf neurochirurgů; AVINASH JOIS, vývojář čipů; ZACH TEDOFF, vedoucí týmu mikrofabrikace; DJ SEO, viceprezident pro implantát; ELON MUSK, zakladatel a největší investor Neuralinku.
Ian byl viceprezidentem pro oblast robotiky a z Neuralinku odešel počátkem letošního roku, tedy krátce po prezentaci pokroku. Napsali jsme tehdy o tom samostatný článek.
Jediný, kdo zůstal zcela neodhalen. Nevíme ani jeho křestní jméno. Nic neprezentoval, nepředstavil se a neodpověděl na žádnou ze zadaných otázek.
Představil miniprezentaci o testech hardwarových komponentů implantátu, o které jsme psali zde. V Neuralinku vede tým, jenž vyvíjí takzvaný embedded software neboli firmware implantátu, čili nízkoúrovňový operační systém rozhraní ovládající jeho hardwarové komponenty.
Sama jsme si už představili zde.
Matt představil prezentaci o vývoji indukčního nabíjení implantátu. Je šéfem týmu, který vyvíjí elektrické komponenty rozhraní, čili zejména baterii a systém jejího indukčního (bezdrátového) nabíjení. Má bakalářský titul v oboru informatiky na Rochester Institute of Technology. Před Neuralinkem pracoval v Americké námořní výzkumné laboratoři (US Naval Research Laboratory) a ve firmě Space Ground System Solutions, kde pomáhal vyvíjet elektronické zbraňové systémy.
Alex na prezentaci představil pokrok v oblasti upgradovatelnosti implantátu, tedy co Neuralink dělá, aby se co nejjednodušeji a nejbezpečněji dalo rozhraní vyměnit na novější verzi. Studoval strojní inženýrství a informatiku na Cornellově univerzitě v USA ve státě New York. Do Neuralinku nastoupil hned po dokončení univerzity v roce 2018.
Autumn jsme si představili v rámci série Neuralink pod lupou zde.
O neurovědci Joeym O’Dohertym už jsme na našem webu psali nejednou. Před časem poskytl rozhovor o Neuralinku webu IEEE Spectrum – článek o rozhovoru obsahuje i Joeyho krátký profil.
Jeden z hlavních neurovědců firmy. Více o něm zde.
LinkedIn | Twitter | Google Scholar
Nir Even-Chen na prezentaci pokroku ukázal, jakým způsobem Neuralink pomocí svého rozhraní dekóduje vzruchy z mozku. Vede tým, který zdokonaluje možnosti využití rozhraní. Studoval nejprve elektroinženýrství na Izraelském technologickém institutu a poté získal doktorát ve stejném oboru na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. Doktorát dělal v laboratoři věhlasného nedávno zesnulého neurovědce Krishny Shenoye (Neural Prosthetic Systems Lab), který po určitý čas působil v Neuralinku jako konzultant. Před Neuralinkem Nir ještě dva roky vyvíjel modely strojového učení ve firmě Lyft, což je konkurent Uberu, do kterého své peníze vložili i naši staří známí Luke Nosek a Peter Thiel. V Neuralinku je od března 2021.
Bliss je autorem prezentace o spolehlivosti rozhraní, ve které ukázal, jak se Neuralink snaží zajistit, aby jeho rozhraní, stejně jako třeba myš a klávesnice, fungovalo vždy a všude. Je programátorem v oddělení implantátu. Studoval statistiku a informatiku na Univerzitě Illinois v Urbana Champaign, kde v těchto oborech získal bakalářský titul. Po studiu necelé dva roky pracoval v Applu na vývoji strojového učení pro funkce kamery a fotoaparátu. Do Neuralinku nastoupil v dubnu 2021.
Josh na poslední prezentaci Neuralinku mluvil o akceleračních testech implantátu. Firma je momentálně schopna čtyřikrát urychlit životní cyklus implantátu, aby vychytala možné defekty, které se na implantátu mohou objevit teprve po několika letech v tkáni. Studoval elektroinženýrství na „University of Central Florida“. Na škole pracoval jako technik v elektronické laboratoři a pomáhal založit dva startupy – Radical Engineering a Serpent Boards. Do Neuralinku přišel v říjnu 2019.
Lesley je vedoucí týmu výzkumu a vývoje mikrovýroby. Na prezentaci mluvila o vývoji substitutů mozkové tkáně. Studovala chemii na Univerzitě jižní Kalifornie a Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Do Neuralinku přišla hned po získání doktorátu v září 2020.
Jeremy sice neměl vlastní část na prezentaci pokroku, ale velmi aktivně odpovídal na různé dotazy v části otázek a odpovědí. V Neuralinku vede vývoj softwaru pro implantát. Studoval matematiku a informatiku na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. Do Neuralinku nastoupil nedlouho po ukončení studia v květnu 2021.
Christine vede tým, jenž pracuje na vylepšování hardwaru a procesů implantace elektrodových vláken rozhraní do mozku. Před nástupem do Neuralinku v roce 2017 pracovala ve SpaceX v oblasti designu avioniky, spolehlivosti výroby motorů a v technickém týmu dohlížejícímu na starty raket. Svou prací bezprostředně přispěla k historicky prvnímu přistání a opětovnému použití rakety Falcon 9. Byla také v týmu, který vyšetřoval dvě známé anomálie Falconu v letech 2015 a 2016. Vystudovala strojní a letecké inženýrství na Princetonské univerzitě. Jejímu zesnulému otci diagnostikovali ALS, když byla na střední škole. Má tedy osobní motivaci k tomu, aby přispěla k léčbě podobných zdravotních problémů.
Sam je strojní inženýr odpovědný za design a výrobu implantačních jehel. Jak vypadá vývoj jehel ukázal na prezentaci. Studoval strojní inženýrství na Minnesotské univerzitě. Po studiu pracoval ve firmě Formlabs na vývoji 3D tiskáren. V Neuralinku je od listopadu 2020.
Dr. MacDougall je v Neuralinku prakticky od začátku. Více o něm zde.
Podle Avinashova profilu na LinkedIn, je přesný název jeho pozice „RTL Engineer“, neboli „Register Transfer Level Engineer“. Znamená to, že je odborníkem specializujícím se na návrzích a implementaci digitální logiky na úrovni přenosu registrů digitálních systémů, tedy zejména mikroprocesorů a integrovaných obvodů. Vystudoval elektroinženýrství a informatiku na Kalifornské univerzitě v Berkeley a hned po studiu, v červenci 2020, nastoupil do Neuralinku.
Více o Zachovi zde.
DJ Sea, posledního zakládajícího člena, který stále ve firmě působí (nepočítáme-li Elona Muska), jsme si představovali zde.
Kromě již zmíněných zaměstnanců, tedy těch, kteří se objevili na pódiu během prezentace pokroku Neuralinku a jsou vidět na skupinové fotce výše, jsme na akci mohli zahlédnout také Shivon Zillis. Ta prezentaci moderovala z hlediště a zadávala i dotazy od uživatelů Twitteru. Shivon má mnoho funkcí i v jiných firmách nebo organizacích, většinou spojených s vývojem umělé inteligence. Je například členkou představenstva OpenAI. V Neuralinku momentálně působí jako provozní manažerka a ředitelka pro speciální projekty (angl. Director of Operations and Special Projects). Psali jsme o ní mnohokrát (například zde nebo zde). Do povědomí širší veřejnosti se dostala díky tomu, že má dvě děti s Elonem Muskem.
< Předchozí část |
Předchozí články ze série Shrnutí nové prezentace Neuralinku:
Čas od času se věnujeme tarifům, které pro své zákazníky nabízí společnost SpaceX při používání…
Noland už používá své neurální rozhraní 14 měsíců. V delším textu na X se rozepsal…
Thomas Oxley, šéf Synchronu, konkurenta Neuralinku, nesouhlasí s dlouhodobou vizí Elona Muska a Neuralinku. Podle…
Blíží se start mise Fram2, která bude první pilotovanou výpravou mířící na polární dráhu. Posádka…
V dalším shrnutí novinek a zajímavostí o Neuralinku bude řeč například o těchto tématech: Apoorv…
Dnešní přehled novinek se bude věnovat využití satelitní služby Starlink ve vlacích. Nejprve se podíváme…
Zobrazit komentáře
Zaujala mě formulace "Alan Mardinly byl bývalý vedoucí výzkumu" :)
Opraveno ;)
Nyni je zelenina ? :-)
Myslíte, že Neuralink skutečně dovede pomoct s ALS? Bojím, se že s tímhle dráty v mozku nepomůžou.
Ne
Tak stimulací nervových vláken páteřního kanálu by mohl zmírnit atrofii svalstva postiženého již nefungujícím nervovým spojením.