Satelitní internetová služba Starlink nachází dnes uplatnění leckdy ve velmi nečekaných oblastech. Německá armáda přišla kupříkladu s možností, jak družicového signálu využít při sledování letících cílů. Pokud jde o civilní oblast, našlo družicové internetové připojení využití v zemědělství a pomáhá i při záchranných pracích v zemětřesením postižené oblasti středního Japonska. Služby Starlink jsou patrně také již k dispozici ve válkou zmítané Gaze, nicméně s malým háčkem. Satelitní připojení navíc nachází své uživatele i v amazonské džungli.
Dnešní přehled novinek týkajících se sítě Starlink začneme jednou vojenskou zprávou, se kterou přišli naši západní sousedé. Už v roce 2022 totiž vyvinul německý Fraunhoferův institut pro vysokofrekvenční fyziku a radarovou technologii prototyp pasivního radarového systému SABBIA 2.0. Ten využívá vysílání družic sítě Starlink na oběžné dráze, zachycuje je a jejich vyhodnocením je schopen sledovat pohyb cílů na obloze. Systém by měl pracovat tak, že využívá jednu referenční anténu ke sledování vybraného satelitu Starlink a jeho signálu. Druhou anténu, tentokrát sledovací, namíří na pozorovanou oblast a snímá ozvěny od cíle. Díky přítomnosti mnoha družic je sledovaný objekt osvětlen z více směrů. Jedna jediná družice by byla málo, sledovaný objekt by mohl družici zakrýt a sebe tím zneviditelnit. Za mě osobně jde o velmi zajímavé zařízení, které je pasivní, protože samo žádné záření nevysílá a je také odolné vůči rušení.
Hlavními uživateli sítě Starlink rozhodně nejsou a do budoucna nebudou vojenské složky, i když armádní peníze jsou určitě v pokladničce SpaceX vítány. Daleko nejvíc uživatelů sítě Starlink se rekrutuje v civilní sféře, kde je jeho využití velmi rozmanité. Osobně jsem byl velmi překvapen zjištěním, že další oblastí, kde může SpaceX začít prodávat služby Starlinku, je zemědělství. Už v roce 2022 započala totiž největší světová firma zabývající se zemědělskou technikou, Deere & Company (DC), s hledáním partnera, který zajistí jejím autonomním zemědělským strojům satelitní konektivitu. Firma již v té době umožňovala svým zákazníkům ovládat jejich traktory na dálku pomocí modemu a připojení k vlastnímu operačnímu centru, ale bez pozemního pokrytí stroj zvládl data pouze shromažďovat. Mimochodem, v této době se udávalo, že v zemědělství pracuje více než 500 000 strojů značky DC připojených prostřednictvím mobilních sítí.
Na výsledky výběrového řízení jsme si ale museli počkat až do ledna 2024, kdy firma DC uvedla na svých stránkách, že pro další spolupráci si vybrala právě konstelaci Starlink. Je to docela pochopitelné, protože SpaceX provozuje v současnosti největší satelitní síť na světě a pokud plánuje firma DC do budoucna nabízet čím dál více autonomních traktorů, musí vybraný partner být schopen zvládat přenosy většího množství dat i ve venkovských oblastech.
A jak vlastně budou tyto traktory vybaveny, aby zajišťovaly autonomní provoz dle představ DC? Na každém z nich bude muset být instalován speciální 4G modem, který dodá samotná společnost DC a novým speciálně odolným terminálem, který zajistí SpaceX. Terminál by měl mít velikost krabice od pizzy. Další součástí výbavy každého traktoru se stane i anténa typu High Performance. Služby by měly začít fungovat v omezené míře v druhé polovině letošního roku na území USA a Brazílie, do té doby budou nové terminály podstupovat rozsáhlé testy, zda zvládnou i nejnáročnější zemědělské práce.
Nový rok řada z nás využila k bujarým oslavám, nicméně poloostrov Noto ve středním Japonsku se prvního dne nového roku dočkal nepříjemného překvapení. Po čtvrté hodině odpolední zde vypuklo zemětřesení o síle 7,5 magnitudy, které stálo život více než 200 lidí, nenávratně poškodilo více než 4000 domů a způsobilo škody za více než 6 miliard dolarů. Jak to v těchto případech bývá, poničená infrastruktura a poškozené komunikační linky výrazně zhoršují práci vládním úřadům, útulkům i záchranářům. Nejrychlejším způsobem, jak zajistit v takovéto chvíli alespoň provizorní komunikaci, je již tradičně satelitní připojení, které je na pozemním spojení nezávislé. A právě takovýmto způsobem se rozhodl zničené oblasti pomoci japonský telekomunikační operátor KDDI. Ten do poškozené oblasti dodal více než 550 routerů a kupříkladu ve městě Wajima začalo více než 300 zasahujících hasičů využívat služby sítě Starlink. Pro doplnění bych chtěl dodat, že SpaceX uzavřelo loni v srpnu se společnosti KDDI spolupráci, která by měla začít řádně fungovat už v tomto roce a jejím cílem je možnost zasílání zpráv z běžných mobilních telefonů přes družice Starlink, jak jsme o tom referovali v článku minulý týden.
Komunikační problémy nemusí vždy souviset jen s přírodní katastrofou, stačí válečný konflikt. Není to tak dávno, kdy jsme si povídali o potížích, které vznikly v Izraeli po útoku militantního hnutí Hamás v pásmu Gazy počátkem září loňského roku. Tyto události a prosby zainteresovaných osob původně málem přesvědčili Elona Muska, aby v této oblasti zapnul signál družic Starlink a pomohl obnovit poničené internetové spojení. Nicméně odpor izraelské vlády vyústil loni v listopadu ve vzájemnou dohodu, že služby budou spuštěny jen s jejím souhlasem. Nyní jsme přibližně o dva měsíce dál a vypadá to, že čas dozrál a i Izrael se dočká služeb satelitní sítě Starlink. Dle agentury Blomberg se mělo pásmo Gazy dočkat aktivace služeb Starlink v polovině ledna. Nic však není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Za souhlas se spuštěním služeb muselo SpaceX na oplátku souhlasit s tím, že neumožní přístup k internetu humanitárním organizacím v této oblasti bez souhlasu izraelských ozbrojených sil. Je navíc velmi neobvyklé, že služby budou povoleny tak rychle po předchozích krátkých jednáních. Patrně měla izraelská strana připravený zrychlený plán na udělení vysílací licence. Důvody pro toto jednání jsou ale prosté, Izraelci dle všeho potřebují zálohu internetového připojení pro jižní a severní hranici státu. Společnost SpaceX již také otevřela v Izraeli svou pobočku a brzy by se v ní měly začít být prodávány terminály případným zákazníkům.
Další zpráva nás zavede do Afriky, konkrétně Mozambiku, který je jednou z mála afrických zemích, kde jsou služby sítě Starlink povoleny. A právě v hlavním městě tohoto státu se již před řadou let rozhodl jeden místní nadšenec vybudovat skateboardový park Maputo Skate. Vše bylo z jeho vlastní iniciativy a jejím cílem bylo nabídnout dětem a mládeži možnost jízdy na skateboardu, hraní počítačových her či šachů, kreslení, malování a vlastně všeho, co by mohlo zaměřit pozornost mladých na studium a odradit je od konzumace drog a alkoholu. Díky iniciativě dobrovolníků z 20 zemí celého světa včetně České republiky se vše povedlo a první betonová dráha v Mozambiku byla na světě v prosinci 2019. Počátkem ledna letošního roku pak oznámilo SpaceX, že věnuje tamnímu parku vybavení pro připojení k síti Starlink, jeden rok provozu zdarma a další finanční prostředky na provoz celého projektu.
Poslední dnešní zpráva přišla z brazilské amazonské džungle. V okolí jednoho z přítoků řeky Rio Negro, která se vlévá do Amazonky, žije zde malá izolovaná komunita Itaquera, která má k dispozici jen velmi omezenou infrastrukturu a nulovou konektivitu. A právě před několika dny tato komunita získala také možnost připojení k internetu prostřednictvím Starlinku. Díky němu získají možnost snáze komunikovat na dálku, vyhledávat pomoc v nouzových situacích či jim to umožní lepší přístup k online vzdělávacím zdrojům. Z dostupných informací není sice jasné, zda šlo opět o dar SpaceX, vzdělávací program brazilské vlády, či o soukromou iniciativu, ale doufejme, že možnost rychlejšího spojení zlepší těmto lidem život v odloučené oblasti.
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…