Satelitní síť Starlink pomáhá na Ukrajině civilistům i armádě, v zemi už je přes 10 tisíc antén
Válka na Ukrajině trvá už přes dva měsíce a už v jejím začátku podala pomocnou ruku také společnost SpaceX. Ta pomáhá zajišťovat připojení k Internetu pomocí své satelitní sítě Starlink. V zemi už jsou tisíce terminálů pro připojení k této službě, a tak se zaměříme na to, jak je Starlink využíván jak v civilní sféře, tak i v samotném vojenském konfliktu.
Kolik uživatelských terminálů pro připojení k síti Starlink se nachází na území Ukrajiny? Koncem měsíce března jsme naše čtenáře informovali, že jejich počet přesáhl 5000, a od té doby se toto číslo prakticky zdvojnásobilo, jelikož dle posledních údajů přesáhl jejich počet 10 000. Během měsíce dubna také na veřejnost prosáklo několik zajímavých informací, které pomoc firmy SpaceX malinko staví do jiného světla. Dle původních informací to totiž vypadalo, že veškeré terminály sítě Starlink byly Ukrajině darovány firmou SpaceX, situace se však má malinko jinak. Z původního počtu 5000 darovala samotná firma 3670 kusů, zbylých 1330 bylo defakto darováno americkou vládou a zaplaceno z peněz amerických daňových poplatníků. Tyto terminály totiž zakoupila a zaplatila Americká agentura pro mezinárodní rozvoj, a to za cenu 1500 dolarů za jeden kus. Tato federální instituce také navíc přidala i dalších 800 000 dolarů, které byly určeny na zajištění dopravy zmíněných terminálů na území Ukrajiny. Mimochodem, tyto terminály byly dodány s tím, že na tři měsíce mají zajištěné neomezené datové připojení. Pokud vám 1500 dolarů za terminál přijde jako přehnaná cena, mějte na paměti, že nejspíš zhruba odpovídá výrobním nákladům SpaceX. Firma sice terminály prodává tradičním zákazníkům za nižší cenu, ale v podstatě je dotuje a výrazně prodělává na každém prodeji, přičemž doufá, že ztrátu časem získá zpět díky pravidelnému měsíčnímu paušálu za internetové připojení. Novější, obdélníkové terminály by měly být levnější, ale na Ukrajině jsou k vidění převážně antény kulatého typu, jejichž výrobní náklady se před časem pohybovaly kolem 1200 dolarů.
Ale vraťme se k současným 10 000 terminálů, které se nachází na Ukrajině. Přestože se na pohled jedná o poměrně velké množství, je jejich počet dle ukrajinského místopředsedy vlády Mychajla Fedorova nedostatečný a bude jich potřeba více. Satelitní síť Starlink je totiž na ukrajinském území využívána stále více. Boje na Ukrajině totiž neničí jen lidská obydlí či továrny a dopravní tepny, ničeny jsou i komunikační prostředky. Není se však co divit, odřízněte protivníka od komunikace a máte napůl vyhráno. Následkem poškození řady optických kabelů proto existuje řada oblastí, kde je v současnosti internetové připojení nedostupné. A právě zde systém Starlink nachází své uplatnění, protože znovupoložení optického kabelu může trvat řadu měsíců, ale umístění antény pro příjem satelitního internetu je otázka chvilky. Už od počátku dubna se síť Starlink podílí na obnovování internetového připojení, prvními vlaštovkami se v tomhle směru stalo město Irpin a vesnice Romanivka. Zde mohli mobilní operátoři obnovit své pokrytí díky připojení přes Starlink.
O obnovení internetového připojení v další oblasti nás pak 19. dubna informoval sám místopředseda Fedorov. Místní telekomunikační operátor prý dokázal pomocí jedné antény Starlink obnovit internetové připojení pro pět vesnic. Dalším příkladem je město Ivankiv, které obývá přibližně 10 000 lidí. Město samotné se nachází v severní části Ukrajiny, 80 km od Kyjeva a 25 km od zakázané zóny v okolí černobylské jaderné elektrárny. Město bylo nedávno vyklizeno odcházejícími ruskými jednotkami a v současnosti tam stále chybí elektřina, internet i mobilní signál. Díky síti Starlink se však místní obyvatelé mohou spojit se svými blízkými. Podobná situace nastala i ve vesnici Ljubeč, ve které žijí téměř dva tisíce obyvatel. Tato obec byla po dlouhou dobu okupována ruskými jednotkami a po jejich stažení zde nebyl dostupný internet. Jednomu zaměstnanci firmy Nomenet se po strastiplné cestě napříč zaminovaným územím podařilo do zmíněné vesnice dostat a nainstalovat anténu Starlink. Díky jeho nasazení tak bylo možno pro místní obyvatele obnovit internetové připojení.
Síť Starlink je tedy na ukrajinském území využívána v civilní sféře více než dostatečně. Po dlouhou dobu také platilo, že její internetové připojení může být využívano pouze na kriticky důležitých místech. Celá situace se částečně změnila 20. dubna, když místní úřady umožnily využívat služeb satelitní konstelace všem po dobu trvání válečného stavu. SpaceX také na Ukrajině zaregistrovalo svou novou pobočku právě kvůli podpoře Starlinku.
Na Ukrajině však síť Starlink nevyužívají jen civilisté. Možnost rychlého spojení a komunikace byla totiž odjakživa snem a přáním hlavně vojenských složek, takže se nelze divit, že terminály sítě Starlink byly nasazeny i v boji s ruskými okupanty. Je pochopitelně hezké, že jako civilista dáte vědět svým blízkým, jak se máte, ale možnost udržovat online komunikaci s vojenskými jednotkami je nepoměrně důležitější.
Dle dostupných informací je satelitní síť Starlink používána převážně jednotkami, které používají různé typy dronů, od těch běžně dostupných, přes ty, které jsou vybavené infračerveným snímáním, až po těžké vícemotorové drony schopné používat i protitankovou munici. Tyto jednotky provádějí denně přes 300 letů s drony, jejich cílem je zajistit efektivní využití dostupné munice, které má ukrajinská armáda méně než útočící ruské jednotky. Útoky na ruské okupační jednotky probíhají pak hlavně v noci. Díky preciznímu nasnímání oblasti je tak možné zaútočit na nejcennější vozidlo v protivníkových řadách a zničit ho bez rozsáhlejšího poškození okolí, což je důležité zejména v civilní zástavbě. Terminály Starlink pak umožňují udržovat dělostřeleckým bateriím online spojení s dronem, který pomocí termovize detekuje pozice a síly protivníka.
Asi nikoho z vás nepřekvapí, že se aktivity firmy Starlink vůbec nelíbí ruské straně. Něco takového předpokládal i Elon Musk, když již na počátku března doporučil ukrajinské straně používat terminály Starlink opatrně a stranou od civilistů. Ono detekovat dnešními technologiemi zařízení, které vysílá elektromagnetické signály, není přeci jen složité. Hlavně se pak předpokládaly konvenční útoky, ukázalo se ovšem, že se ruská strana zaměřila spíše na elektronický boj. I tak zůstávala celá situace téměř dokonale zahalena mlhou války. Jedinou informaci, kterou jsme se dozvěděli v březnu, byl tweet Elona Muska o tom, že systém Starlink odolal všem snahám ruské strany o hacknutí a rušení. Na poněkud detailnější rozbor situace jsme si museli počkat až do 20. dubna, kdy s podrobnějšími informacemi vystoupil Dave Tremper, velitel sekce pro elektronický boj amerického ministerstva obrany. Ten ve svém prohlášení uvedl, že se na síť Starlink zaměřila pozornost ruských hackerů. Těm se sice podařilo na několik hodin zablokovat provoz Starlinku pomocí rušení, ale už další den firemní softwaroví inženýři nahráli do celého systému jediný řádek kódu a od té doby jsou prý ruské pokusy o rušení neúčinné. Pro Davea Trempera se jednalo o fantastický výkon a dodal, že i americká armáda potřebuje toto umět. Musí být schopna pružně a operativně reagovat na jakékoliv podobné hrozby.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další - 17. 11. 2024
- Mise GSAT-N2 - 15. 11. 2024
- Mise Optus-X - 13. 11. 2024
Kvalitní vojenský systém ten starlink. Společně s americkými drony vražedná kombinace. Nedivil bych, kdyby drony byly řízeny z USA. Amíci mají kvalitní drony s obrovským dosahem.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/General_Atomics_MQ-9_Reaper
Pozor troll.
Konec dohadům, Starlink má na Ukrajině 150 000 aktivních uživatelů denně: https://mobile.twitter.com/FedorovMykhailo/status/1521115986711175168
Good job Elon.