S nelegálním používáním Starlinku na africkém kontinentu se roztrhl pytel, ale SpaceX už začíná blokovat přístup
Dnes se spolu podíváme na nelegální rozšiřování služeb sítě Starlink na africkém kontinentu. Nejprve si obecně shrneme současný stav pronikání Starlinku na kontinent, abychom si poté ukázali, jak a proč se antény Starlink dostávají do Súdánu, Jihoafrické republiky, Zimbabwe či Botswany, i když zde SpaceX nemá povolení k provozu služby. Letmo se také zmíníme o situaci v Ghaně, Demokratické republice Kongo či na Madagaskaru.
Jedním z cílů satelitní konstelace Starlink je poskytovat internetové spojení ve špatně dostupných a rozvojových oblastech, takže by se dalo říct, že africký kontinent by měl být místem, kde se bude nejrychleji rozšiřovat. Je proto s podivem, že na tomto kontinentu, který je politicky rozdělen do 53 států, je tato služba povolená pouze v osmi zemích. První vlaštovkou v tomto směru se loni v lednu stala Nigérie, nejlidnatější země tohoto světadílu, kde žije pětina africké populace. Naopak posledním přírůstkem je od prosince 2023 Svazijsko. Pokud bychom tento počet porovnali s původními plány SpaceX z poloviny roku 2023, zjistili bychom, že do konce roku chtělo SpaceX nabízet služby v sedmnácti afrických zemích. To také znamená, že pronikání Starlinku na africký trh je pomalejší, než by chtěla nejen samotná firma, ale hlavně její budoucí zákazníci. A právě tito nedočkavci budou hlavním tématem našeho článku. Než pokročíme dále, rád bych uvedl, že jsem pro snazší porozumění přepočítal místní ceny na americké dolary.
Naše africké putování začneme na severovýchodě kontinentu, v Súdánu neboli třetí největší africké zemi, kde je klasické internetové připojení nedostupné přibližně od počátku února kvůli probíhající občanské válce. Znamená to však, že od internetu jsou odpojeni úplně všichni? Nikoliv, protivládní polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) či místní podnikatelé pašují do země přes Ugandu a Jižní Súdán terminály Starlinku nakoupené a registrované ve Spojených arabských emirátech. Ty jsou v Súdánu provozovány díky službě Roaming, která umožňuje uživatelům připojit se ke Starlinku i mimo zemi, kde byla provedena registrace. Místní podnikatelé v oblasti Darfuru na internetovém připojení také poměrně slušně vydělávají, za hodinu připojení si účtují 2–3 dolary. Datum oficiálního spuštění služeb v tomto státě je dle oficiální mapy SpaceX v nedohlednu.
Jihoafrická republika (JAR), rodná země Elona Muska, také stále ještě neschválila používání sítě Starlink, přičemž stránky SpaceX neuvádí ani žádné datum, kdy se schválení předpokládá. Důvodem je to, že místní zákony umožňují udělení licence pouze firmám, které z aspoň 30 % vlastní osoby z historicky znevýhodňovaných skupin. Tato drobná potíž ale nikterak nebránila místním podnikatelům, aby ve velkém dováželi na území státu terminály Starlinku. Nakupovali a aktivovali je v sousedním Mozambiku a následně je převáželi přes hranice. Tímto způsobem se do země dostalo od počátku roku 2023 více než 14 000 terminálů. Proč tak tito obchodníci činí? Inu, stačí se podívat na jihoafrickou nabídku satelitního internetu. Ze satelitních operátorů jsou zde k dispozici služby sítě Eutelsat a Hughesnet prostřednictvím lokálních providerů. Pokud vám bude stačit rychlost 5 Mb/s pro download a 2 Mb/s pro upload, získáte je za měsíční poplatek 36,5 dolarů. Pokud chcete rychlost přibližně desetinásobnou, tak si už sáhnete do kapsy o dost více, cena činí 140 dolarů. Navíc díky faktu, že obě společnosti provozují své služby z geostacionární dráhy, zpoždění signálu dosahuje 600 ms, což výrazně ovlivňuje pořádání videokonferencí či hraní online her. V případě sítě Starlink musíte počítat s 625 dolary za pořízení antény a 71 dolary měsíčně za rychlost přibližně 65–132 Mb/s pro download a 13–25 Mb/s pro upload s latencí cca 150 ms (údaje pochází ze sousedního Mozambiku). I za těchto okolností hlásily letos v únoru místní provideři, že ztrácí klienty kvůli příchodu sítě Starlink na černý trh.
Zdá se však, že zlaté časy jihoafrických podnikatelů se sítí Starlink končí. V polovině dubna se totiž objevila zpráva, že SpaceX zaslalo všem uživatelům roamingových služeb v JAR email, ve kterém jim firma oznámila, že jejich přístup k síti Starlink bude ukončen 30. dubna kvůli porušení podmínek. Na vysvětlenou firma dodává, že roamingové služby jsou určené pro dočasný pobyt mimo domovský stát či pro cestování, nikoliv pro permanentní užívání v jiném státě, kde nejsou služby povoleny místními orgány. Prakticky to znamená, že každé dva měsíce se musí anténa objevit ve svém domovském státě a fungovat zde. Našli se sice již odborníci, kteří si plánovali otevřít živnost s tím, že by s anténami pravidelně vyjížděli do Mozambiku a oživovali je zde, nicméně, i to může být málo. Firma SpaceX je totiž schopna deaktivovat služby své sítě nad určitou zemí. Toto se v minulosti již stalo kupříkladu v Demokratické republice Kongo či v Zimbabwe na základě žádosti lokálního telekomunikačního úřadu. V JAR k tomuto kroku regulační úřady sice zatím nepřistoupily, nicméně již v listopadu úředníci varovali občany, že využívání sítě Starlink je nezákonné a uživatelé se vystavují postihům až do výše 265 000 dolarů či deseti procentům ročního příjmu.
Stát Zimbabwe bych nicméně velice nerad odbyl pouhou jednou větou, proto začneme od začátku. Je velmi pochopitelné, proč obyvatelé této jihoafrické země sahají po roamingovém připojení sítě Starlink a pašují do země neschválené terminály. Síť Starlink totiž nabízí neomezená data za přibližně 40 dolarů měsíčně. Pokud si to srovnáme s cenami jiných místních operátorů, které se zde pohybují od 140 do 400 dolarů, je jasné, že příchod této služby silně pohne trhem. V této zemi existuje také velká řada velmi podnikavých jedinců, kteří se chtěli vyhnout detekci ze strany úřadů. V únoru letošního roku jsme se na stránkách serveru techzim.co.zw mohli dočíst o tom, jak jsou antény pro příjem Starlinku nejprve upraveny, aby fungovaly na 12V zdroj, a poté jsou maskovány na střechách jako solární panely či pouliční osvětlení. Situace v Zimbabwe dospěla dokonce tak daleko, že se v této zemi začaly objevovat online reklamy na nákup terminálů. Celá hra na kočku a myš byla nakonec ukončena zablokováním signálu ze strany SpaceX v polovině dubna. Stránky SpaceX v současnosti uvádí, že služby budou spuštěny ve třetím čtvrtletí letošního roku. Zda se tak opravdu stane, to je samozřejmě otázkou.
Zimbabwe či JAR ale nejsou jedinými státy, kde se začínají místní regulátoři ozývat proti nelegálnímu využívání sítě Starlink. V případě Ghany prozatím došlo jen na výzvu občanům přestat používat síť Starlink, naproti tomu na území Demokratické republiky Kongo požádal v březnu místní regulátor SpaceX o vypnutí signálu nad danou zemí. V případě Ghany není prozatím uvedeno ani přibližné datum, kdy by měly být služby aktivovány, nicméně tamní úřady ujišťují obyvatele, že licenci vydají ihned, jakmile SpaceX splní všechny nutné podmínky. Pokud jde o Demokratickou republiku Kongo, tam se spuštění očekává v roce 2025.
Dalším státem, kde se vyskytly problémy, je Botswana. V této zemi si SpaceX požádalo o povolení již loni v květnu, nicméně regulační úřad zatím žádné rozhodnutí neučinil, ač některá média již počátkem února uváděla, že žádost SpaceX byla zamítnuta. Tato média tehdy dodávala, že žádost SpaceX byla odmítnuta z důvodu nedodání všech potřebných informací. Současný stav žádosti se mi nepodařilo zjistit, je ale možné, že SpaceX bylo úřadem prostě jen požádáno o doplnění potřebných informací a splnění všech nezbytných formalit. Na vysvětlenou bych rád dodal, že jedním z požadavků pro udělení licence je jednorázový poplatek 413 dolarů, po udělení povolení pak firma platí ročně až 28 500 dolarů a 3 % provozních příjmů. Zatím se ale přesně neví, zda a kdy bude služba skutečně spuštěna, přestože SpaceX stále předpokládá její aktivaci do konce letošního roku.
Touto zprávou bychom naše africké putování dnes zakončili. Mohli bychom sice ve výčtu afrických zemí pokračovat, kupříkladu by se dal zmínit poměrně vstřícný postoj madagaskarské vlády, která využití sítě Starlink již schválila, nicméně i zde bude následovat určitý rozestup mezi schválením služeb a jejich samotným spuštěním, které se očekává ve třetím čtvrtletí. Několikrát jsem také v článku poukazoval na skutečnost, že v žádném případě a v žádné zemi nedocházelo k nelegálnímu aktivování terminálů pod taktovkou společnosti SpaceX. To se ve všech svých krocích snaží postupovat legální cestou a spolupracovat s místními úřady. Šlo o aktivitu obyčejných lidí, kteří byli motivováni snahou o zisk, lepší či levnější připojení, v některých případech možná i vůlí po svobodnějším přístupu k informacím.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další - 17. 11. 2024
- Mise GSAT-N2 - 15. 11. 2024
- Mise Optus-X - 13. 11. 2024
Nebyl jedním z úvodních narativů ten, že Starlink umožní svobodné připojení k internetu komukoli kdekoli na světě?
Pro srovnání zmiňme, údajnou spolupráci googlu s tyranskými režimy.
Zkrátka až se jednou ten který stát rozhode, nařídí Starlinku vypnout provoz nad svým územím.
https://www.flowee.cz/ditevsiti/bezpeci/4898-v-cine-dospela-generace-ktera-nikdy-neslysela-o-googlu-ani-instagramu
Weibo také neznám. Mam app X…
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Weibo
Ale finančně to asi SpaceX může být jedno. Proste peníze stejně dostává, jen z jiného státu než kde je služba provozována.
To je pár “drobných” výměnou za potenciálně velmi drahé problémy.
Nejde ani tak o tu samotnou službu “připojení k internetu” – ale o využívání regulovaného pásma (zejména pro “uplink”) na daném území bez povolení. Za to můžou snadno slíznout pěknou pokutu a /nebo si velmi zkomplikovat “řádný” vstup do tohoto státu.
Zároveň si SpaceX (stejně jako všichni ostatní) velmi dobře uvědomují, že si nemůžou dovolit dělat “ramena” a ignorovat regulační systém nějaké země – protože pokud by se tohle ignorování rozběhlo, tak tímhle směrem leží totální chaos v rádiovém spektru…
Pro doplneni clanku, Súdán bude taky od 30.4. vypnuty.