Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.
V minulých Rychlozprávách jsme se věnovali jen Tesle, tak tentokrát se naopak zaměříme hlavně na SpaceX, ale přijde řeč i na pár dalších věcí. Dozvíte se pár upřesňujících informací k orbitálnímu letu Toma Cruise, prohlédnete si areál SpaceX v Boca Chica, seznámíte se s nově narozeným synem Elona Muska, uvidíte spoustu nových videí z přistání Falconů, a mnoho dalšího.
Nedávno jsme na ElonX informovali o tom, že slavný herec Tom Cruise jedná se SpaceX a NASA ohledně natočení filmu ve vesmíru. Od vydání článku se objevila nepotvrzená informace, že tuto misi lodi Crew Dragon bude zaštiťovat společnost Axiom Space a spolupasažéra bude Cruisovi dělat bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría. Axiom má u SpaceX objednaný turistický let na ISS, který je plánovaný na druhou polovinu roku 2021 s čtyřčlennou posádkou, která by ve vesmíru strávila 10 dnů. Není však jasné, jestli by Cruise letěl na této misi nebo na nějaké jiné, která ještě oznámena nebyla.
Cruisův projekt by byl prvním celovečerním filmem natočeném ve vesmíru, avšak v minulosti byl ve vesmíru kromě řady dokumentů natočen také krátký film Apogee of Fear. Jednalo se o počin Richarda Garriotta, který v roce 2008 navštívil ISS jako turista. Film je nyní možné zhlédnout na YouTube:
SpaceX v březnu získalo další kontrakt pro svou raketu Falcon 9. V roce 2022 vynese 6tunovou družici Intelsat 40e spolu s vědeckým zařízením TEMPO agentury NASA, které má za cíl analyzovat atmosféru Země. Raketa bude mít již použitý první stupeň. Jedná se o jeden z mnoha kontraktů SpaceX, které byly v poslední době oznámeny. Letos jsme zatím psali o těchto:
Všechny plánované mise SpaceX najdete kdykoli v našem průběžně aktualizovaném přehledu.
SpaceX nedávno zveřejnilo řadu dosud neviděných videí z přistání raket Falcon při starších misích. Za zmínku stojí především divoké přistání z mise BulgariaSat-1 nebo nové záběry z přistání bočních stupňů prvního Falconu Heavy v roce 2018. Všechna nová i stará videa z přistání najdete v playlistu na kanálu SpaceX YouTube. A kdyby vám to náhodou nestačilo, zajímaly by vás alternativní záběry z jiných kamer, nebo tam nějakou misi nenajdete, další videa z přistání najdete v našem přehledu.
Loď GO Searcher, kterou si SpaceX pronajímá, byla 8. května na moři kvůli nácviku vylovení Crew Dragonu z vody. Ve stejnou dobu se o kus dál dostal člověk do nesnází, když spadl ze své lodi a proud ho unesl pryč. Pobřežní stráž vyslala všeobecné volání o pomoc a GO Searcher byl jednou z lodí, které zareagovaly a pomohly tonoucího člověka zachránit. Posádka k tomu využila rychlý člun, který normálně využívá po přistání Crew Dragonu do oceánu. Elon Musk situaci komentoval slovy: „Rádi jsme pomohli.“
Fanoušek SpaceX vytvořil 3D model areálu v Boca Chica, kde se vyrábějí a testují prototypy Starship. Můžete si buď pustit video níže, nebo si celý model prohlédněte dle libosti z různých úhlů či vzdáleností. K dispozici jsou modely montážního areálu a startovní rampy. Autor modely pravidelně aktualizuje.
Přítelkyně Elona Muska, která si říká Grimes, mu 4. května porodila syna. Dítě i maminka jsou zdraví. Elon má dalších 5 synů (dvojčata a trojčata) z předchozího manželství s Justine Musk. Jejich první syn Nevada Alexander zemřel ve věku 10 týdnů (Syndrom náhlého úmrtí kojenců).
Nejkurióznějším aspektem celé věci je jméno nového miminka „X Æ A-12 Musk“. To má odkazovat na umělou inteligenci a Elonovo oblíbené letadlo Lockheed A-12, předchůdce letounu SR-71 Blackbird. Musk a Grimes se však neshodují v otázce výslovnosti jména a také není jasné, jestli vůbec lze jméno legálně použít. Kalifornie totiž nepovoluje zvláštní znaky ve jménech.
Na vývoji dopravního systému hyperloop pracuje několik firem a také univerzitních týmů a dalších organizací. Řada z nich už postavila nebo plánuje postavit testovací či plnohodnotné tratě, ale je jich tolik, že se v tom skoro není možné vyznat. Pokud vás tedy tato problematika zajímá, mohl by se vám líbit web HyperMap, který kataloguje všechny aktivity kolem hyperloopu pomocí přehledné interaktivní mapy. Najdete zde existující i chystané tratě, seznam společností a organizací, které na hyperloopu pracují a dokonce také projekty Boring Company, která staví tunely pro pomalejší přepravní systém Loop, ale v budoucnu chce postavit také trať pro hyperloop.
Elon Musk se nedávno v jednom rozhovoru podělil o krátký nový sestřih, který hezky představuje společnost SpaceX. Video obsahuje například několik nových záběrů z Boca Chica, kde SpaceX vyrábí prototypy kosmické lodi Starship.
DVTV natočilo zajímavý rozhovor s českým astronomem Pavlem Suchanem ohledně negativních dopadů Starlinku a podobných satelitních konstelací. Rozhodně stojí za zhlédnutí. O problematice jsme psali i my například zde. SpaceX aktuálně zavádí několik úprav satelitů Starlinku, které mají negativní dopady na astronomii minimalizovat.
Další přehled nových zakázek SpaceX začneme vyjasněním situace kolem vynášení družic BlueBird společnosti AST SpaceMobile.…
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
Zobrazit komentáře
To jméno je "super". Co když bude to dítě koktat? Musk je geniální blázen se vším všudy.
Nejsem v tom odborník, ale dle Wiki A-12 nebyl předchůdce SR-71, ale to samé letadlo používané CIA, SR-71 pak byla armádní verze.
Wiki
Lockheed A-12 bylo nejvýkonnější průzkumné letadlo dvacátého století. Bylo vyrobeno jako nástupce slavného výškového průzkumného letounu Lockheed U-2 a používáno výhradně CIA. Mnohem známější armádní verze nesla označení SR-71.
SR-71 (a další dvě modifikace) byly vyvinuty z A-12. Hlavním rozdílem je, že A-12 je jednomístné (SR-71 je dvoumístné), o něco menší, lehčí, rychlejší a s menším doletem. Nádherný jsou každopádně všechny verze :)
Podrobněji o rozdílech například zde:
https://www.cia.gov/news-information/featured-story-archive/2015-featured-story-archive/oxcart-vs-blackbird.html
A-12 asi rychlejší nebyla, maximální rychlost se u nich uvádí stejná, ale u BackBirdu bývá ještě plusko. Je to stále ještě tajná informace. Oba jsou to nádherné stroje, konstrukčně dodnes na špičce.
The OXCART has a documented maximum speed and altitude of 2,208 MPH at 90,000 feet, set during a test in 1965
the SR-71 holds the official speed record for a piloted operational jet aircraft of 2,193 MPH, set on July 28, 1976. On the same date the Blackbird set an official world altitude record of 85,069 feet.
Jak sem psal, maximálka SR-71 je stále tajná a tenhle rozdíl je na hranici ochylky měření. A když se to přepočítá na rychlost zvuku, tak to vyjde ve prospěch Blackbirdu (3,3 vs 3,29 kalkulačka), záleží co se porovnává.
Jsou to různá letadla. Koukni na anglickou wiki.
BB byl větší, těžší...vícemístný... atd..
Chudak dite, uzije si spoustu srandy. Treba pri hlaskovani sveho jmena na uradech.
Hlavně si užije spoustu srandy ve školce a na základce.
Proč? Ukáže čip a hotovo ...
Na tišťáku s nápisem "made on earth by humans" :D
Dneska informácia, premenoval svojho syna na X Æ A-XII Musk. Zrejme kvoli špeciálnym znakom, číslam.
Ono to není výrobní číslo? :O