Rychlozprávy #48: Soudní spory Tesly a Elona Muska, zrychlení Modelu 3 za příplatek, testování padáků Crew Dragonu, tunel v Las Vegas, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

V tomto vydání se dozvíte, jak pokračuje testování padáků Crew Dragonu, jak pokročila ražba tunelu Boring Company v Las Vegas, jak dopadl soudní spor mezi Elonem Muskem a jeskyňářem Vernonem Unsworthem, jak Tesla testuje bezpečnost svých vozů, kolik startů SpaceX chystá na rok 2020, a mnoho dalšího. Některé zprávy už jsou poněkud starší, protože Rychlozprávy naposledy vyšly v srpnu, ale do budoucna se je budeme snažit vydávat častěji.

Padáky pro Crew Dragon

SpaceX má za sebou už 10 úspěšných vícepadákových testů padákového systému lodi Crew Dragon v řadě. Jedná se o třetí generaci padáků, se kterou SpaceX provedlo 14 testů s jedním padákem (první dva neúspěšně) a poté dalších 10 s více padáky najednou. Zatím však není jasné, kolik testů je potřeba provést celkem, než bude schváleno jejich použití na misi DM-2 s astronauty. Podle Elona Muska jsou tyto padáky 10krát bezpečnější než předchozí generace.

Rychlejší Tesla Model 3 za příplatek

Parametry vozu Tesla Model 3 se od zahájení prodejů výrazně zlepšily díky několika softwarovým aktualizacím. Například populární verze Standard Range Plus dnes má o 48 km vyšší dojezd a nejvýkonnější varianta Performance zrychlí z 0 na 100 km/h za 3 sekundy místo původně udávaných 3,5 sekund.

Tyto aktualizace byly zdarma pro všechny majitele Modelu 3, ale Tesla aktuálně začala nabízet možnost ještě vyššího zrychlení za příplatek 2000 dolarů. Softwarový update se jmenuje Acceleration Boost a momentálně je k dispozici pro majitele Modelu 3 ve variantě Dual Motor AWD. Podle neoficiálních měření aktualizace umožňuje dosažení o přibližně 11 % vyššího maximálního výkonu a maximálního kroutícího momentu. To v praxi znamená zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,8 s místo 4,2 sekund před koupí updatu (avšak po výše zmíněných aktualizacích, které byly zdarma).

Jednoduché srovnání zrychlení Modelu 3 s Acceleration Boost a bez něj, nabízí následující video:

Pronájem solárních panelů pro firmy

Tesle v poslední době poměrně značně klesaly prodeje solárních panelů, které automobilka vyrábí ve spolupráci s Panasonicem v továrně Giagafactory 2. Minulý kvartál například došlo k poklesu nainstalovaných solárních panelů, a to téměř o polovinu na 29 MW. Důvodem je, že Tesla v této oblasti velkou proměnou a chystá se na výrobu solárních střešních tašek, které by měla začít dodávat již tento rok, cílem je do konce roku vyrábět přibližně 1000 solárních střech za týden.

Tesla ale v žádném případě neupouští od byznysu s klasickými solárními panely, během léta začala s jejich pronájmem pro obytné domy a pak přišlo na řadu i využití na větších střechách, například obchodních domech či firemních budovách. Automobilka spustila novou stránku, na které zákazníkům nabízí pole solárních panelů o velikostech 40 kW, 120 kW a 240 kW. Tesla na svých stránkách uvádí, že panely zvládnou dle velikosti v průměru vygenerovat 4 330 kWh až 30 000 kWh energie. Pro zákazníka by z toho měly plynout roční zisky (respektive peníze, které neutratí za elektřinu) kolem 10 tisíc dolarů v případě nejmenší varianty až po přibližně 50 tisíc dolarů v případě volby varianty 240 kW. Zajímavá je též cena, která se v případě Tesly po odečtení 30% dotace pohybuje přibližně na 1 dolaru za W. Největší varianta tak zákazníka vyjde na 255 tisíc dolarů. Levnější varianty jsou v přepočtu na cenu za W o něco dražší, 40 kW vyjde na 65 tisíc dolarů, což odpovídá ceně 1,62 dolaru za W.

Co se týče pronájmu, tak ten vyjde přibližně na 10 centů za kWh, což je přibližně o 8 centů méně než v případě kalifornského průměru. Pronájem i koupě solárních panelů je zatím dostupná právě pouze v Kalifornii.

Solární panely Tesla pro firmy (Zdroj: Tesla)

Starty SpaceX v roce 2020

Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell plánuje nabitý rok 2020. Odhaduje, že firma stihne provést 35 až 38 startů (letos jich bylo jen 13), přičemž většinu by měly tvořit mise pro Starlink (v průměru jedna každých 14 dní). Jen na leden jsou v plánu 4 různé starty!

SpaceX hodlá vyrobit 10 nových prvních stupňů, avšak problém by prý mohla představovat kapacita výroby druhých stupňů, které nejsou znovupoužitelné. Důležité pak také bude recyklování aerodynamických krytů, jelikož výroba nových kusů je časově náročná.

Tesla Crash Lab

Tesla se na svém YouTube kanále podělila o zajímavé video z laboratoře nazvané Tesla Crash Lab, ve které probíhá testování bezpečnosti vozů Tesla. Jde vůbec o první zveřejněné video z této ve Fremontu umístěné laboratoře. Tesla ale při návrhu bezpečnostních parametrů svých vozů nevyužívá pouze crash testy. Velkou roli hrají totiž simulace, kterých Tesla provádí tisíce ještě před vyrobením prvního fyzického prototypu vozu.

Vozy Tesla se obecně vyznačují velikou bezpečností a získávají maximální hodnocení v testech od organizací jaké jsou NHTSA (Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu) či IIHS (Insurance Institute for Highway Safety). Svůj vliv na to má z části konstrukce elektromobilů, které mají například díky bateriím v podvozku níže položené těžiště, hlavním důvodem je ale skvělá práce techniků a konstruktérů v Tesle.

Aktuálně prošla testy organizace Euro NCAP Tesla Model X a dosáhla extrémně pozitivních výsledků.

Spor Tesly s Walmartem končí

Společnosti Tesla a Walmart se dohodly na vzájemném vyřešení sporu ohledně solárních panelů, o kterém jsme už v minulosti podrobně informovali. SolarCity (dnes Tesla) nainstalovalo na obchodních domech Walmartu solární panely a podle žaloby pak zanedbávalo jejich údržbu, což vedlo k požárům.

Dragon slouží už 9 let

Nedávno to bylo přesně 9 let od startu mise COTS-1, při které se kosmická loď Dragon poprvé vydala na oběžnou dráhu Země a nakonec se stala první soukromou lodí v historii, která se z ní bezpečně vrátila. Před startem se SpaceX muselo vypořádat s prasklinami na motoru horního stupně, což firma vyřešila vskutku originálně pomocí nůžek na plech. Dragon se pak bezpečně vrátil na Zemi a byl vystaven v Hawthorne, kde je dodnes.

COTS-1 byla testovací misí a loď Dragon od té doby provedla už 19 zásobovacích misí (z toho jednu neúspěšně), během kterých dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici přes 43 tun nákladu. Dragon čeká ještě jedna taková mise (CRS-20) a příští rok jej nahradí pokročilejší Dragon 2 vycházející z lodi Crew Dragon. Ten bude mít premiéru během mise CRS-21 ve 3. čtvrtletí 2020 a na rozdíl od současného Dragonu nabízí větší nákladní prostor či automatické dokování a při návratu z ISS bude přistávat v Atlantiku místo Pacifiku. Loď bude obecně velmi podobná Crew Dragonu určeného pro přepravu astronautů, avšak nebude vybavena únikovými motory SuperDraco.

Mobilní nabíječka s Megapackem

Tesla přišla se zajímavým řešením každoročního problému se zvýšeným provozem u nabíječek Supercharger během Díkůvzdání, kdy hodně lidí cestuje na dlouhé vzdálenosti za rodinou. To vede k frontám u některých oblíbených dobíjecích míst. Tesla proto u nejvytíženějších stanic umisťovala mobilní nabíječky, které využívají obří baterii Megapack a umožňují nabíjecí výkon 125 kW.

Mobilní nabíječky Supercharger připojené k baterii Megapack (Foto: Brian Swenson)

Nové rozmístění satelitů Starlinku

Možná jste zaznamenali, že před pár měsíci SpaceX podalo žádost u americké Federální komunikační komise ohledně úpravy stávající licence na provoz satelitní konstelace Starlink. Cílem žádosti bylo změnit rozmístění prvních 1584 satelitů na oběžné dráze. Ty měly být původně rozmístěny do 24 orbitálních rovin po 66 satelitech, ale SpaceX nakonec chce satelity rozmístit do 72 rovin po 22 satelitech. Celkový počet satelitů se nezměnil. Podle SpaceX tato úprava umožní dřívější spuštění služeb Starlinku pro zákazníky. Nyní byla tato žádost schválena i přes protesty konkurenčních společností Kepler a SES.

SpaceX na příští rok chystá až 24 startů se satelity pro Starlink, přičemž jen na leden jsou předběžně plánovány tři.

Jak pokračuje stavba tunelu v Las Vegas

Boring Company v polovině listopadu slavnostně zahájila ražbu tunelu pod výstavištěm v Las Vegas. Jak od té doby stavba pokročila? Ražba prvního z dvojice tunelů začala uprostřed plánované trasy, která bude spojovat tři stanice, a stavba pokračuje směrem na západ. Deník Las Vegas Review-Journal aktuálně informoval, že razicí stroj by se měl dostat k západní stanici během února či března. Poté bude stroj rozebrán a přesunut zpět do místa, kde ražba začala, aby mohla být zahájena ražba souběžného tunelu. V něm se budou pasažéři v autonomních Teslách pohybovat v opačném směru.

Ražba je podle prezidenta Boring Company zatím pomalá, ale s tím se prý počítalo. Stroj s délkou 91 metrů prý funguje nejlépe, když je celý uvnitř tunelu. Zatím však stroj stále „čouhá“ ven, a tak je rychlost ražby zpočátku pomalejší. Později by ale mělo dojít ke zrychlení až na tempo 30 metrů tunelu denně. Budované tunely mají vnitřní průměr 3,65 m a vnější průměr 4,11 m.

Soudní spor Muska a jeskyňáře Unswortha

Elon Musk vyhrál soudní spor s britským jeskyňářem Vernonem Unsworthem, který se uchýlil k žalobě poté, co na něj šéf SpaceX a Tesly použil nadávku „pedo guy“. K tomu došlo poté, co Musk loni v létě chtěl pomoci se záchranou skupinky thajských fotbalistů uvíznutých v jeskyni. Muskovi inženýři pro tento účel sestrojili „miniponorku“, které se Unsworth vysmál a řekl, že si ji Musk může strčit někam.

Pokud vás ponorka a tato „aféra“ zajímá podrobněji, loni jsme se v Elonovinkách věnovali tomu, jak to všechno začalo.

Nové video s Crew Dragonem

Hans Koenigsmann ze SpaceX na nedávné konferenci ukázal předtím neviděné video o březnové premiéře lodi Crew Dragon se zcela novými záběry. Za zmínku stojí především pohled z lodi během startu. Video začíná v čase 1:42. Celá panelová diskuze o pilotovaných letech do vesmíru, z které video pochází, je ke zhlédnutí zde.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)
Michal Lenc



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Magy

V tom videu od Hansa Koenigsmanna je v zavere vidiet pohlad na odhalene vnutornosti Dragon Crew. Zapatral som na nete a nasiel fotky na Teslarati aj Twitteri v uzasnom rozliseni 3993×2511 pripadne 3414×2560. Je vidiet extremne zblizka kazdy detail, trubka, ventil ci popisky suciastok. Taketo unikatne detailne snimky “pod kozu” nevidiet casto, az by to chcelo ich ukladat do nejakej zvlast sekcie tu na ElonX. Aj ked neviem ako mate rieseny webhosting a ci by bolo dost priestoru na takuto kvalitu, ale takychto fotiek zase az tak vela nebude.

John jehlu kraj

Děkuju za shrnutí, pánové. Za sebe bych však namísto sumáře s odkazy, kde si musím vše dočíst sám, uvítal kompletnější odstavce. Jak se kupříkladu tesla s walmartem dohodla nebo proč vyhrál spor s jeskyňářem…

Bozek

Take dekuji za zajimavou informaci.

karol

sud(porota) rozhodol zle, lebo musk to zjavne nemyslel len ako beznu urazku, ale jednoznacne ako obvinenie z pedofilie
ved nejakym novinarom neskor vykladal o tom, ze si ten unsworth zobral za manzelku vtedy este 12
dievca a ze do thajska sa prestahoval len preto aby si nasiel detsku nevestu, co samozrejme musk nevedel nijak dokazat a preto to pred sudom zahral len na obycajne urazanie.
nuz ale v amerike rozhoduje porota a porota nie vzdy rozhoduje na zaklade dokazov, ale skor sympatii a antipatii

https://www.buzzfeednews.com/article/ryanmac/elon-musk-thai-cave-rescuer-accusations-buzzfeed-email

jednoznacne zle rozhodnutie
samozrejme tie naroky na desiatky milionov boli nezmyselne. spravodlive by bolo ak by muska sud uznal vinnym z ohovarania a poskodzovania dobreho mena,…, a plus nejake odskodne v rade 100 tisicov dolarov, mozno v jednotkach milionov kedze trest musi byt primerany a musi aj toho hriesnika patricne boliet a to by len par 100k asi muska velmi nezabolelo

ktovie ale ci rozsudok znamena, ze muska je mozno teraz bezne oznacovat za “pedo guy-a” ved v jeho domovskej krajine je to bezna urazka ako povedzme blbec 🙂 a este vykladat o tom, ze si zobral 12 rocne dievca za manzelku 🙂

PetrK

Soud rozhodl v podstatě o tom, že Unsworthovi se nepodařilo prokázat, že mu vznikla škoda, kterou si nárokuje. Mimo jiné padlo například to, že ho poté přijala královna (předpokládám, že Thajská), dostal nějaké vyznamenání. Ani jedno nepotvrzuje tvrzení, že by jeho společenské postavení bylo následkem Muskovy nadávky sníženo (dobré jméno poškozeno) …

Ales

Ten pohled z okna behem startu je proste famozni! ☺