Aktuality

Rychlozprávy #24: Stavba v McGregoru a Port Canaveral, historické Falcony, Mr. Steven, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

V dnešním vydání se mimo jiné dozvíte o nové výstavbě v McGregoru a přístavu Port Canaveral, zjistíte osud několika historicky významných stupňů Falconu 9 a zaspekulujeme si o tajemném prvním stupni.

Tajemný stupeň při přepravě

Před pár dny byl spatřen první stupeň Falconu 9 na cestě z Floridy. Podle nepotvrzených informací by to měl být stupeň B1031, který loni absolvoval mise CRS-10 a SES-11. Zatím však není jasné, za jakým účelem jej SpaceX odváží z Floridy.

První stupeň Falconu 9 při přepravě z Floridy (Foto: Robert Bass)



Nabízí se možnost, že SpaceX stupeň použije pro chystaný test úniku Crew Dragonu za letu, nebo bude někde vystaven, podobně jako dva výše zmíněné stupně na Canaveralu. Také je možné, že stupeň bude použit pro třetí misi, ale to se mi nezdá moc pravděpodobné. SpaceX se v posledních měsících rozhodlo nezachraňovat žádný z již dvakrát použitých stupňů, a to i v případě, kdy bylo možné přistání na pevnině. To nasvědčuje tomu, že neplánuje použít stupně typu Block 3 a Block 4 více než dvakrát.

Historické stupně Falconu

Na Canaveralu je momentálně možné prohlédnout si historicky první znovupoužitý stupeň z mise SES-10. Ten byl věnován letectvu a časem bude vystaven někde na Mysu. Zároveň se objevila informace, že chronologicky druhý znovupoužitý stupeň z mise BulgariaSat-1 bude v budoucnu vystaven v návštěvnickém centru Kennedyho vesmírného střediska.

A když už jsme u těch historicky významných stupňů, někdo pomocí dronu pořídil tyto VELMI detailní záběry útrob vystaveného stupně z mise Orbcomm-2 před centrálou SpaceX v Kalifornii. Nejspíš to bylo nelegální, tak se tím radši neinspirujte…

Aktivita v McGregoru

Web Teslarati v polovině dubna pořídil skvělé letecké snímky testovacího areálu SpaceX v texaském McGregoru. Lze na nich vidět stupeň B1047, tedy druhý exemplář Blocku 5, dále zátěžové testování nové přistávací nohy, a také testovací stavy používané pro zkoušky Merlinů, Raptoru a druhých stupňů. Zároveň je na snímcích vidět nově budovaný stav, jehož účel zatím není znám. Pro další fotky navštivte tyto dva články na Teslarati.

Stupeň B1047 během testování v McGregoru v dubnu 2018 (Foto: Teslarati)
Nově budovaný testovací stav (Foto: Teslarati)
Přistávací noha typu Block 5 během testování v McGregoru v dubnu 2018 (Foto: Teslarati)
Testovací stav pro motor Raptor (Foto: Teslarati)
Testovací stavy pro zkoušky motorů Merlin a druhého stupně Falconu (Foto: Teslarati)
Vesmírné přístaviště v Port Canaveral

Ve floridském přístavu Port Canaveral začaly stavební práce na “vesmírném přístavišti”. Firmy jako SpaceX a Blue Origin jej budou moci využívat ke zpracování zachráněných raket, kotvení svých flotil, příjem nákladu atd.

SpaceX v tomto přístavu už několik let zpracovává první stupně, které přiveze autonomní plošina OCISLY a zároveň jen pár set metrů odtud už pěkně dlouho buduje celý komplex budov, který bude sloužit k inspekci, renovaci a skladování zachráněných Falconů (na plánku pod číslem 3) . Konkurenční společnost Blue Origin nedaleko od přístavu postavila továrnu na výrobu rakety New Glenn, jejíž první stupeň bude zachraňován na moři podobným způsobem, jako to v současnosti dělá SpaceX. Firma tedy může kotviště využívat pro překládání stupňů z lodi a pro příjem nákladů pro svou továrnu.

Přístaviště má dvě části (North Cargo Berth 7 a 8) a sekce 8 by měla být dokončena v létě 2019, zatímco celý projekt má být hotový do roku 2022.

Začátky stavebních prací na novém kotvišti (Foto: Florida Today)
Slajd z prezentace Port Canaveral znázorňující plán "vesmírného kotviště" (Zdroj: Port Canaveral)
Slajd z prezentace Port Canaveral popisující možná využití firmami SpaceX a Blue Origin (Zdroj: Port Canaveral)
Mr. Steven trénuje

Loď Mr. Steven, kterou SpaceX používá k zachytávání aerodynamických krytů, prováděla před pár dny nějaké cvičení na moři. Loď se v minulosti už dvakrát pokusila zachytit přistávající polovinu aerodynamického krytu během misí Paz a Iridium-5, ale zatím bez úspěchu. Znovu bychom ji měli vidět v akci během květnové mise Iridium-6/GRACE-FO.

Mr. Steven během cvičení v dubnu 2018 (Foto: Pauline Acalin)
Mr. Steven během cvičení v dubnu 2018 (Foto: Pauline Acalin)

Články z minulých týdnů

Pokud na ElonX nechodíte pravidelně, možná vám unikl některý z článků vydaných od posledních Rychlozpráv:

Zobrazit komentáře

  • Jesti my jsme v očekávání vzletu Sokola 9. Tak to vypadá jako by se Čína utrhla ze řetězu s těmi CZ

    • Jojo, je to tak. Letos zatím 11 a podle wiki se jich plánuje 40, je to sice celá rodina, nejedná se o jednu raketu, ale i tak, impozantní, ale do absolutního rekordu jim přesto kousek ještě bude chybět. Jako by chtěli ameriku trhnout a stanout na nejvyšším stupínku.
      Na následující stránce se to dá hezky vylistovat. Toto jsou statistiky nejpoužívanější rakety všech dob (viz. níže)
      http://space50.org/rakety.php?typr=1&ds=0&rok=127000000&jazyk=pp_en

      • To je zajímavý, jak se tam u statistik Falconů vyskytuje v1.1 u posledních startů... Čím si to vysvětlujete?

        • Do své smrti plnil databázi Space40 pan Antonín Vítek, veliká kapacita a skvělý popularizátor, moc krásně mluvil v rozhlasu a velice fundovaně, mimo jiné spolukomentoval v televizi přistání Apolla 11. Po jeho smrti zůstala původní databáze ve stavu, jakém ji zanechal. Nedávno na serveru kosmonautix.cz to jeden pán vysvětloval, že se toho chopili další, původní databázi, která byla textová ponechali a sami ji začali dělat trošku jinak, aby se z ní dali lépe tahat výsledky. Pod databází je podepsána Česká kosmická kancelář. Asi se při vyplňovaní někdo překlepl, což se upřímně řečeno stává každému, mě nevyjímaje, viz včera.
          Kdo a jak ji vyplňuje netuším, jen vím, že se tam dají najít moc hezké statistiky. Které sem takhle zajímavě vykreslené moc nikde neviděl. Jedna věc je vidět statistiky sepsané pod sebe, rok, start, datum, druhá třebas takto seřazené v jednom roce do sloupečku, tedy vlastně viděl, zajímavé statistiky Michaela Voplatky na kosmonautixu o SpaceX či seznamy startů wiki.

          • Přiznám se, že kromě toho problému s tím Falconem to na mne taky udělalo skvělej dojem. Třeba zjištění, že Sojuz má v průměru start každých 12 dní a že v některých letech jich za rok startovalo i 60 ročně...to bych si těžko jinak dohledával. Bohužel, právě díky té chybě u rakety kterou znám a sleduji, nevím, jak vážně mohu brát ta data u ostatních raket. A to je škoda, protože to muselo dát stašný práce...a pak takový překlep to zpochybní... Každopádně díky za odpověď.

          • K tomu můžu jen dodat to, co povídal sám Antonín Vítek. V rozhlase jednou zmiňoval, že tomu věnoval min 2 hodiny denně. A pokud něco startovalo, tak i dvojnásobek. Zjistil, že něco odstartovalo, co to bylo za raketu, satelit, kdo ji/ho vyrobil, šel na stránky výrobce a zjišťoval přímo od nich. Klidně i z čínských stránek. Prý se zaregistroval kvůli tomu tuším v databázi Norad atd, rozhovor sem naposledy slyšel loni (mám je postahované ze stránek českého rozhlasu). Takže bych ho bral hodně vážně. Sem teď navštívil stránku na wiki o startech sojuzů, dobrá, wiki je zdroj občas problematický, tak existuje i hodně dobrá stránka Gunter Space Page, velice se mi zamlouvá a je plná spousty informaci o startech, družicích, o jejich platformách atd. A zrovinka sem na všech třech porovnával rok 1980/duben, a můžu říct že docela panovala shoda.

Sdílet

Aktuální články

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024