AKTUALIZACE: Elon Musk chvíli po vydání článku na Twitteru upřesnil, že se jedná o nedorozumění. „Vývoj lodi Starship a motoru Raptor probíhá v centrále v Hawthorne, ale prototypy Starship se vyrábějí v Texasu. Důvodem je jejich velikost a s tím související komplikovaná přeprava.“ Prohlášení SpaceX, které vše spustilo, se tedy nejspíš netýkalo přesunu továrny do Texasu, ale jen výroby prvních prototypů v Texasu. Situaci ale komplikuje prohlášení radního města Los Angeles, který zdánlivě potvrdil, že SpaceX zrušilo své plány na továrnu v přístavu. Elon Musk zároveň jednoznačně nepotvrdil, že je stále v plánu SHS vyrábět v L.A. Následuje článek v původním znění:
Před méně než rokem jste si mohli na ElonX přečíst, že SpaceX si pronajalo pozemek v losangeleském přístavu, aby zde vybudovalo továrnu na výrobu rakety BFR (od té doby přejmenované na Super Heavy Starship). Noviny Los Angeles Times však nyní informovaly o tom, že SpaceX od těchto plánů upustilo a místo toho bude SHS vyrábět v jižním Texasu, odkud bude tato raketa také startovat. Důvodem je podle SpaceX „zjednodušení provozu“.
SpaceX si v losangeleském přístavu pronajalo pozemek v dubnu 2018 a v plánu bylo postavit tu továrnu vyrábějící obří raketu BFR. Výhodou této lokality byla její blízkost k centrále SpaceX v Hawthorne a také možnost čerpat z místních pracovních sil, které mají dlouhé zkušenosti v leteckém a kosmickém průmyslu. Nevýhodou však byla nutnost vyrobené rakety a kosmické lodě složitě přepravovat po moři skrz Panamský průplav do Texasu, odkud by startovaly.
Zatímco SpaceX loni připravovalo pozemek v přístavu na plánovanou stavbu továrny, nedaleko od něj vztyčilo rozměrný provizorní stan. V něm pak probíhaly vývoj a výroba prvních vzorků a zkušebních exemplářů z uhlíkových kompozitů pro loď Starship. Jenže na konci roku 2018 přišly velké změny designu rakety Super Heavy i lodi Starship, která nakonec místo kompozitních materiálů bude z nerezové oceli. Možná právě důsledkem těchto změn došlo také k přehodnocení plánů na umístění továrny. Nicméně podle Elona Muska ve stanu stále aktuálně probíhají přípravy prvního orbitálního prototypu lodi Starship, který by podle něj mohl být připraven už v červnu. Firma tedy přístav zatím zcela neopouští. Navíc tu bude nadále probíhat zpracování zachráněných Falconů a Dragonů jako doposud.
SpaceX aktuálně v jižním Texasu staví zkušební exemplář kosmické lodi Starship, se kterým chce už za pár týdnů začít provádět krátké testovací lety. Firma tu zároveň buduje startovací rampu a podle nových plánů tedy nejspíš někde poblíž vyroste také továrna, kde se bude vyrábět raketa Super Heavy Starship. Z logistického hlediska je samozřejmě o dost jednodušší raketu vyrábět kousek od rampy než ji přepravovat tisíce kilometrů po moři. Podobnou strategii zvolila také konkurenční firma Blue Origin, která postavila továrnu na výrobu nové rakety New Glenn kousek od rampy na Mysu Canaveral, odkud bude startovat. Nevýhodou výroby SHS v Texasu je ale skutečnost, že budovaná rampa a další zařízení se nacházejí v podstatě mimo civilizaci a i širší region rozhodně není proslulý tím, že by byl plný inženýrů a techniků se zkušenostmi z kosmického průmyslu. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se s tím SpaceX hodlá vypořádat.
Nicméně přesun továrny do Texasu možná nepředstavuje až tak zbrklé rozhodnutí, jak by se mohlo zdát. Místní zastupitelé a další činitelé, kteří se SpaceX spolupracují na projektu nové rampy, totiž už loni naznačovali, že vize SpaceX pro tuto oblast je o dost větší než původní plány. V té době se mělo za to, že tato prohlášení narážejí na změnu účelu rampy – že místo raket Falcon 9 a Falcon Heavy odtud bude startovat BFR/SHS, což tehdy ještě nebylo veřejně potvrzené, ale ti pozornější to už tušili –, ale možná že už tehdy šlo o náznaky plánů SpaceX postavit zde kromě rampy také továrnu.
A aby toho nebylo málo, už letos na jaře má podle Elona Muska také začít výroba prvního exempláře rakety Super Heavy. Ale vzhledem k její plánované velikosti (délka kolem 60 metrů s průměrem 9 metrů) zatím není jasné, kde má výroba tohoto prototypu probíhat. Nedivil bych se, kdyby v Texasu v následujících týdnech vyrostl další provizorní obří stan.
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
natiska sa otazka, ci Elon vlastne vie co sa v SpaceX deje :)))
Tak to jsem zvědavý jak to nakonec bude.
Možná by se tím dalo vysvětlit i to propouštění. Kdo bude ochoten stěhovat se z Kalifornie do Texasu, zůstává. Kdo ne, půjde z kola ven a namísto něj přijde někdo jiný, nejlépe z místních.
Když ono tam těch místních asi moc nebude, jak tak člověk kouká na mapu. Ale jinak tak nějak to částečně asi bude.