SpaceX pokračuje s testy přímého spojení mobilních telefonů s družicemi Starlink. Zatímco při těch lednových byly z jednoho telefonu na druhý zasílány textové zprávy, tentokrát firma zašla dál a vyzkoušela i přenos obrázků a stahování dat pomocí neupravených telefonů.
V lednu 2024 raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru další várku družic Starlink pod názvem Starlink 7-9. Na první pohled šlo o další rutinní vynášku satelitní konstelace, ale opak byl pravdou. Na palubě bylo prvních šest družic Starlink nového typu, které umožňují přímé spojení s mobilními telefony (direct-to-cell). Tyto družice byly již několik dní po startu využity k zaslání zkušebních zpráv z jednoho mobilního telefonu do druhého. Od té doby uplynuly takřka dva měsíce a my se podíváme na to, co se v mezidobí stalo.
V rámci mise Starlink 7-9 bylo vypuštěno celkem 21 družic. Patnáct neupravených družic se koncem února dostalo na pracovní dráhu ve výšce 540 km, zbylých šest testovacích zůstalo na velmi nízké dráze, kde firma pokračuje ve zkouškách jejich výkonu. Neznáme samozřejmě průběh všech testů, pouze těch, jejichž výsledky SpaceX samo zveřejnilo. Jeden test, o kterém víme, proběhl 26. února a byla při něm odeslána fotografie malého údolí v kalifornském pohoří Santa Cruz na sociální síť X. Zde stojí za zmínku, že systém neměl problém komunikovat i v situaci, kdy výhled na oblohu zakrývaly stromy.
Další test následoval několik dní poté a byl při něm použit nemodifikovaný telefon Samsung. Test byl prováděn v rámci 4G sítě a bylo během něj staženo 60,3 MB dat, přičemž došlo ke ztrátě 15 % přenášených paketů a průměrná rychlost downloadu dosahovala rychlosti 15,6–17,2 Mb/s. Dle Elona Muska jde takřka o maximální rychlost, které je schopen jeden přenosový paprsek, nicméně je třeba brát v úvahu, že tento přenosový paprsek je poměrně široký a rychlost se dělí mezi všemi uživateli v pokryté oblasti. Tento přenosový systém tedy bude efektivní pouze tehdy, pokud se telefon bude nacházet mimo dosah signálu tradičních pozemních mobilních operátorů.
V reálném provozu bude samozřejmě mobilní systém využívající družice Starlink dosahovat výrazně nižších rychlostí. Hlavní příčiny lze shrnout do dvou bodů, tou první je současná výška 360 km, na které se testovací družice pohybují. Až družice dostoupají na svou pracovní dráhu o 180 km výše, maximální rychlost se pravděpodobně o něco sníží. Druhou a daleko důležitější příčinou je, že testy probíhají na nepřetíženém systému, který v podstatě nemá jiné uživatele než pár zaměstnanců SpaceX, kteří testy provádí. Také je dobré si říct, že systém direct-to-cell je primárně navržen pro základní potřeby komunikace v oblastech, kde pozemní mobilní operátoři mají nespolehlivé či žádné pokrytí. V takovém případě opravdu není přenosová rychlost tak důležitá jako v oblasti, která je mobilním signálem dobře pokryta. Jako uživatel budete v té chvíli hlavně potřebovat signál a nebude záležet příliš na tom, že půjde třebas jen o několik desítek kilobajtů za sekundu.
Závěrem bych rád doplnil, že SpaceX má stále v plánu ještě v letošním roce začít zákazníkům nabízet zasílání textových zpráv přes družice Starlink. Firma si pro tento cíl dokonce stanovila daleko přísnější termín. Konstelaci 840 družic Starlink, která přímou komunikaci s mobily umožní, by SpaceX chtělo uvést do provozu už do konce tohoto srpna. Pokud jde o náročnější hlasové telefonáty či datové přenosy, ty mají přijít na řadu už příští rok. V tomtéž roce by družice měly umožnit i služby Internetu věcí (IoT).
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Už to, že někdo použije iperf na měření propustnossti v dnešní době potěší.
Ano, je to cesta někam dál, použí každý myslitelný kanál.
OFF TOPIC: Tesla vydala novou verzi FSD v12.3 se schopností samořízení, která daleko přesahuje cokoliv na trhu
Tesla je sice formálně Level 2 a Mercedes Level 3, ale to jenom dokazuje jak vágně jsou tyto úrovně definované.
Zatímco Mercedes dokáže bez dohledu řídit na vybraných úsecích dálnic do rychlosti 60km/h, tak Tesla dokáže pod lidským dohledem jezdit hodiny v ulicích města, ve složité a husté dopravě. Schopnosti těchto systémů nejsou ani zdaleka srovnatelné, byť formálně je Mercedes dál.
https://www.youtube.com/watch?v=LTWx-M-4YpU
no hlavně ta rychlost je jen směrem dolů. upload bude max. v jednotkách kbit/s. To s EIRP běžného telefonu na vzdálenost stovek km jinak není možné..
V článku je foto z pohoří Santa Cruz odeslané mobilem. A navíc v zalesněné krajině.
Jak to dokázali, je na odbornících.
Tohle je ale úplná pecka :). Prostě úplná změna fungování a pohledu na věc. Jsem zvědav, co na to operátoři a jejich i SpaceX cenová politika ....
Nic, 17Mbits na sektor pro jednoho klienta je hodne malo a z vetsi vyskou to bud ejetse horsi, jako do hor, do nepokrytych oblasti asi dobry :D
Minimálně z počátku to bude určené pro textové zprávy, později i na volání. Na data si ještě počkáme. To tam těch satelitů bude přece poněkud více s podporou mobilů.
Nechápu co tím myslíte, jaká pecka ?? Cituji z článku: "systém direct-to-cell je primárně navržen pro základní potřeby komunikace v oblastech, kde pozemní mobilní operátoři mají nespolehlivé či žádné pokrytí". -- Tudíž věšině operátorů to asi bude celkem fuk, jelikož se jedná především o doplňkovou službu mimo hlavní oblasti pokrytí (moře, odlehné oblasti, atd.).
To je ale aktuálny stav. Pri tomto tempe sa môže kľudne stať, že o 10 rokov bude rýchlosť cez satelit (textove spravy, hlas, zoptimalizovaný prenos najžiadanejších dát) pre väčšinu užívateľov porovnateľná s tou cez mobilných operátorov. Problém bude, že ak by sa to stalo (neviem posúdiť či alebo v akom horizonte je to fyzikálne možné) tak mobilní operátori nebudú vedieť tak rýchlo zareagovať (výmena technológie na zemi bude paradoxne trvať dlhšie ako vo vesmíre) a hlavne kto by pri porovnateľných cenách riešil jedného lokálneho operátora, keď môže mať jedného globálneho operátora.
Môj skromný odhad je, že ak sa SpaceX rozhodne konkurovať mobilným operátorom (čo z hľadiska veľkosti trhu a jeho obratu nie je vôbec nezaujmavé), tak urobia v prechodnom období nejaké hybridné riešenie (správy, voice a niečo cez satelit a v oblastiach s dobrý pokrytím, alternatívna technológia - niečo ako hotspoty cez starlink špeciálne terminály.
Píšem to len preto, že odkedy som sa dočítal, že to je možné, tak si sám kladiem otázku, kedy sa SpaceX rozhodne vstúpiť na tento trh a ako to zmení doterajší "zavedený" systém. Skrátka a dobre, tiež si myslím, že sa tomu tí najväčší mobilní operátori určite venujú, lebo ak nie, tak môžu dopadnúť ako Nokia.
intenzita = uroveň signálu klesá s druhou mocninou vzdálenosti. proto na vzdálenost stovek km nemůže mobil dosáhnout obousměrně přenosovou rychlost v Mbit/s. Musel by vyzařovat výkon, který by vám uvařil mozek v části hlavy..
To by měl zdejší návštěvník snad znát ... a ne dávat mínusy, že?
Lepsi to nebude, je to na hrane fyzikalnich zaonu, za ktre uz technologie mobilu nepusti.
Je to podobné, jako kdyby dokázali přenos z BTS do mobilního telefonu na vzdálenost 250 km. Taky by to neznamenalo, že se operátoři musí bát, protože novému operátorovi stačí postavit jednu BTS někde v okrese Praha-Východ a rázem je 100% pokrytá celá ČR.
Vemte si to maximum někde u 20 Mb/s na přenosový paprsek, krát 10 tisíc statelitů je jen 200 tisíc Mb/s. Aspirovat s tím na globálního operátora, tedy stovky milionů zákazníků by udělalo službu naprosto nepoužitelnou pomalu i pro ty nouzové SMS.
Kolik by asi stálo mít jeden přenosový paprsek na jeden telefon, jak je v článku? Tipuju minimálně sto tisíc dolarů (to jsem možná hodně hodně optimistický) a to by se muselo SpaceX vrátit a ideálně ještě generovat zisk.
Myslím, že jste popsal přesně co vidím i já :).