Aktuality

Představení mezinárodní posádky pilotované mise Crew-10, která příští rok stráví půl roku na ISS

Není to tak dlouho, co jsme na stránkách našeho serveru představovali posádku mise Crew-9 a nadešel čas, abychom se podívali na její následovníky, kteří se na svou cestu vydají počátkem příštího roku. Posádku mise Crew-10 budou tvořit Američanky Anne McClain a Nichole Ayers, Japonec Takuja Óniši a Rus Kirill Peskov. Půjde o první pilotovanou misi SpaceX, kdy do funkcí velitele a pilota lodi byly vybrány ženy. Americká kosmická agentura NASA oznámila složení posádky počátkem srpna, tedy v době, kdy její hlavní starostí bylo vyřešit problémy lodi Starliner firmy Boeing. Blíže jsme se těmto událostem věnovali v samostatném článku, nicméně zatím nic nenaznačuje tomu, že by škatulata kolem Crew-9 měla ovlivnit složení posádky Crew-10. Pojďme si tedy blíže představit celou posádku, která poletí na půl roku na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

Posádka mise Crew-10, zleva: pilot Nichole Ayers, specialista mise Kirill Peskov, velitelka Anne McClain a specialista mise Takuja Óniši (Foto: NASA)

Velitelkou mise Crew-10 byla určena 45letá Američanka Anne McClain. Anne se narodila na severozápadě USA ve státě Washington a prakticky celý svůj život toužila stát se astronautkou. O tom, že by jí chtěla být, řekla prý své mámě již ve věku tří let. Její postupná cesta do vesmíru začala v roce 2002 bakalářkou v oboru mechanického a aeronautického inženýrství na vojenské akademii ve West Pointu. S tímto titulem se ale Anne nespokojila a postupně k němu připojila další tři tituly magisterské. Ten první obdržela v oboru letectví a kosmonautiky na univerzitě v anglickém Bathu v roce 2004. Druhý získala v roce 2005 na univerzitě v anglickém Bristolu, tentokrát ale poněkud odbočila z oblasti technických věd, protože tématem jejího studia byly mezinárodní vztahy. Zatím posledního třetího titulu se dočkala až o řadu let později, v roce 2023, když dokončila U.S. Army War College.

Kapitánka Anne McClain během svého nasazení v Iráku (Foto: Anne McClain)

Zajímavá byla i její vojenská kariéra, kde dosáhla hodnosti plukovnice. Během své vojenské služby létala jako pilot letadel či vrtulníků a absolvovala velitelskou a generální štábní školu. Celkem 15 měsíců byla nasazena v Iráku v rámci operace Irácká svoboda, její letové záznamy z té doby čítají 800 letových hodin a 216 bojových misí. Celkově strávila za kniplem létajících strojů více než 2000 hodin a pilotovala stroje jako Bell OH-58 Kiowa Warrior, Beechcraft C-12 Huron, Sikorsky UH-60 Black Hawk či Eurocopter UH-72 Lakota.

Velitelka mise Crew-10 Anne McClain (Foto: NASA)

Do oddílu astronautů byla Anne vybrána v roce 2013. Svého prvního a zatím jediného kosmického letu se dočkala v roce 2018, kdy na palubě lodi Sojuz MS-11 zamířila na ISS. Na palubě vesmírné stanice pak strávila více než 203 dní jako členka 58. a 59. dlouhodobé expedice. Podnikla i dva výstupy do volného prostoru v celkové délce 13 hodin a 9 minut. Od prosince 2020 je i jedním z osmnácti astronautů programu Artemis. Mise Crew-10 bude jejím druhým startem a prvním ve funkci velitele mise.

Pilotem mise Crew-10 byla určena asi 35letá Nichole Ayers, majorka letectva USA. I pod jejím vzděláním je podepsána americká armáda, neboť nejprve v roce 2011 získala bakalářský titul v oboru matematiky na letecké akademii, aby k němu o dva roky připojila i titul magisterský v oboru výpočetní a aplikované matematiky na Riceově univerzitě. Rok po dokončení vysokoškolských studií absolovala i letecký výcvik, a byla zařazena jako pilot v eskadře protivníka na Langleyho letecké základně. V roce 2018 dokončila výcvik na letounu F-22 a stala se pro tento stroj i instruktorkou.

Pilot mise Crew-10 Nichole Ayers (Foto: NASA)

Podobně jako její velitelka má i ona zkušenosti z bojových misí. Účastnila se operace Inherent Resolve proti Islámskému státu, během které nalétala na 200 hodin. Její celkové letové záznamy čítají na 1400 letových hodin, které nasbírala na letounech T-38 Talon a F-22 Raptor. Do oddílu astronautů NASA byla vybrána v roce 2021 a absolvovala obvyklý dvouletý trénink. Jako první člen tohoto oddílu se dočkala i zařazení do jedné z letových posádek. Členem stejného oddílu astronautů je mimochodem i Anil Menon, jehož manželka Anna nedávno podnikla soukromou kosmickou misi Polaris Dawn.

Nichole Ayers v kokpitu letounu F-22 Raptor (Foto: USAF)

Prvním specialistou mise Crew-10 je 48letý japonský astronaut Takuja Óniši. Takuja vystudoval Tokijskou univerzitu v oboru leteckého a vesmírného inženýrství a získal bakalářský titul. Ještě tentýž rok začal pracovat v Japonské letecké společnosti (All Nippon Airways) jako agent pro odbavení, kdy asistoval i handikepovaným při nástupu na palubu letadla. Stále jako zaměstnanec aerolinek absolvoval dvouletý pilotní kurs v USA, na který navázal pokračovacím tréninkem v Tokiu. Od roku 2003 pak létal jako druhý pilot v letounech Boeing 767. Do oddílu astronautů byl Takuja vybrán v roce 2009. Po skončení základního astronautického výcviku byl účastníkem podvodní expedice NEEMO-15. Prvního zařazení do posádky se Takuja dočkal v roce 2015, kdy bylo rozhodnuto, že na přelomu let 2016/2017 poletí na ISS společně s Anatolijem Ivanišinem a Kathleen Rubins. Na palubě stanice strávil Takuja více než 115 dní. Mise Crew-10 bude jeho druhým startem do vesmíru.

Specialista mise Crew-10 Takuja Óniši (Foto: NASA)

Druhým specialistou mise a také druhým nováčkem v posádce je 34letý ruský astronaut Kirill Peskov. V rámci svého vzdělání a přípravy na budoucí práci absolvoval Kirill v roce 2012 Uljanovskou školu civilního letectví. Získal tak hodnost inženýr a vojenskou hodnost poručík v záloze. Již na podzim téhož roku začal pracovat jako první důstojník pro ruskou leteckou společnost Nordwind, aby o rok později přešel do firmy Ikar, kde létal na strojích Boeing 757 a 767. Do ruského oddílu kosmonautů byl vybrán v roce 2018.

Specialista mise Crew-10 Kirill Peskov (Foto: Roskosmos)

Jak již bylo naznačeno, mise Crew-10 bude Kirillovým prvním letem do vesmíru. Jeho zařazení do posádky je součástí dohody mezi americkou NASA a ruským Roskosmosem o tom, že v každé posádce americké lodi bude jeden ruský astronaut a na oplátku každý Sojuz přiveze na ISS jednoho Američana. Obě strany tak mají tímto způsobem zajištěnou nepřetržitou přítomnost vlastního občana na ISS. Dohoda byla uzavřena v červenci roku 2022 s tím, že bude platit pro tři nejbližší kosmické starty počínaje misí Crew-5. V prosinci 2023 byla následně prodloužena o další dvě mise. Crew-10 je tedy prozatím posledním startem, na který mají obě strany vzájemnou smlouvu, lze nicméně očekávat, že dojde k jejímu prodloužení.

Kirill Peskov během výcviku na misi Crew-10 (Foto: NASA)

Po představení posledního člena posádky nadešel čas podívat se i na další známé informace o misi Crew-10. Posádka by se na svou cestu na ISS měla vydat nejdříve v únoru příštího roku. Protože je do té doby ještě opravdu hodně času, není pochopitelně zatím známo, který první stupeň bude při této misi využit, ani ze které startovní rampy se poletí. Co už však víme dnes, je číslo kosmické lodi, kterou astronauté použijí. Půjde o zbrusu nový Crew Dragon pořadového čísla C213.1. Dle dřívějších sdělení SpaceX jde patrně o poslední nový Crew Dragon, který SpaceX vyrobí. Je to poměrně logické, firma totiž předpokládá, že každá z lodí by měla vydržet až 15 letů a protože do dnešních dnů nalétaly všechny pilotované Dragony dohromady pouze 14 misí, mají vlastně většinu startů ještě před sebou. Dragon samotný prozatím nemá jméno, to jí udělí samotná posádka Crew-10, stejně jako tomu bylo při všech předchozích příležitostech. Crew Dragon C206 se jmenuje Endeavour (úsilí), C207 má jméno Resilience (odolnost), C210 Endurance (vytrvalost) a konečně C212 byl pojmenován Freedom (svoboda).

Společné selfie posádky mise Crew-10, květen 2024 (Foto: NASA)


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Sdílet

Aktuální články

Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…

21. 11. 2024

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024