Aktuality

Posádka mise Ax-1 otestuje EEG headsety, které budou sledovat změny mozkové aktivity v mikrogravitaci

Jak nedávno informoval web Space News, na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude během soukromé kosmické mise Ax-1 společnosti Axiom Space prováděn unikátní experiment. Pomocí EEG headsetu firmy brain.space bude na oběžné dráze zaznamenávána mozková aktivita astronautů. Cílem je výzkum vlivů pobytu ve vesmíru na funkci mozku.

Co je brain.space?

web | Twitter | LinkedIn | YouTube

Tato izraelská firma sama sebe představuje jako „společnost zabývající se infrastrukturou mozku“. Vyvíjí hardware, software a procedury pro výzkum mozkových funkcí s použitím EEG (elektroencefalografie). Cílem firmy je vytvořit standard pro monitorování neurologické kondice (angl. neuro-wellness) astronautů ve vesmíru.

Svůj EEG headset vyvíjí už 4 roky a tvrdí, že jsou v něm použity průlomové technologie v designu hardwaru i nejmodernější umělé inteligenci pro interpretaci dat a odstranění šumu v signálu.

Jak zařízení funguje a jak bude experiment probíhat?

Jde o jeden z mnoha experimentů, které má provést posádka lodi Crew Dragon během své 10denní kosmické mise Ax-1. Je navržen ve spolupráci s oddělením kognitivních a mozkových věd Ben-Gurionovy univerzity ve městě Be’er Sheva v Izraeli.

Na ISS bude headset brain.space zaznamenávat a analyzovat neurologickou aktivitu členů posádky tak, aby bylo možné určit, zda se výsledky získané v mikrogravitaci liší od výsledků dosažených na Zemi. Po dokončení mise bude hardware připraven pro návrat při příštím dostupném letu zpět na Zemi.

Projekt brain.space je součástí mise Rakia, kterou sponzoruje Ramon Foundation a která posílá 30 různých experimentů na Mezinárodní vesmírnou stanici společně s druhým izraelským astronautem Eytanem Stibbem.

Posádka Ax-1, Eytan Stibbe je ten úplně vpravo (Zdroj: Axiom Space)

Cíle experimentu:

  • pozorování a identifikace změn mozkové aktivity testovaných jedinců při vykonávání stejných úkonů v gravitaci 1 G a 0 G
  • položení základů pro budoucí pravidelné monitorování a diagnostiku mozkové aktivity astronautů
  • ověření vhodnosti daného zařízení

Měření budou prováděna po osm dní. Každý den dvě patnáctiminutové procedury. Operace bude řízena z NASA Glenn Research Center ve spolupráci s kanceláří brain.space v Tel Avivu. Po každé proceduře budou získaná data přeposlána k analýze na Ben-Gurionově univerzitě.

Posádka Ax-1 před startem (Zdroj: Ben Cooper)

Všichni astronauti, kteří se experimentů zúčastní, byli vyškoleni zástupci brain.space v únoru letošního roku. Školení zahrnovalo jak seznámení se s hardwarovým interfejsem a jeho používáním, tak i ovládání softwaru brain.space. Porovnávací předstartovní experimenty pak byly prováděny v zařízeních SpaceX mezi 9. a 11. březnem.

Stejnými procedurami jako na orbitě projdou zúčastnění astronauté také po návratu na Zemi, aby bylo možné porovnat eventuální změny jejich mozkové aktivity způsobené pobytem v kosmu.

Předchozí neuro-experimenty na ISS

Není to poprvé, kdy na ISS budou vykonávány pokusy s EEG nebo podobnými zařízeními. Více informací můžete najít například zde. Neinvazivní neurální interfejs brain.space je sice vůbec prvním systémem „suchého“ EEG s vysokým rozlišením na vesmírné stanici, ale gelová EEG s nižším rozlišením už zde nejednou testována byla. Tyto starší systémy však byly složité v nastavení a používání v mikrogravitaci a zaměřovaly se pouze na jednoduchá měření mozkové aktivity.

Příklady experimentů prováděných v minulosti na ISS:

NeuroCog
Altea
Altea
Neurospat

Co dál?

Jakou mají neuro-experimenty na misi Ax-1 souvislost s Elonem Muskem a jeho projekty kromě toho, že to bude společnost SpaceX, která je vynese na oběžnou dráhu? Neuralink.

Od EEG k pokročilým neurálním rozhraním je samozřejmě velmi daleko. Firmě brain.space jde jen o měření vlivů pobytu v kosmickém prostoru na mozek a jeho činnost. Nějaká základní forma neurálního rozhraní to však je.

Je možné, že jednou budou astronauté létat do vesmíru třeba i s rozhraními Neuralinku? Proč ne? Asi málokteré povolání je tak náročné jako profese astronautů. Využití podobného zařízení se zde přímo nabízí. Vykonávání obtížných úkolů v extrémně náročném prostředí. Nutnost obsáhnutí znalostí a dovedností z mnoha oborů. Astronautům by se určitě hodilo mít vždy po ruce vševědoucího AI asistenta nebo třeba mít dokonalou fotografickou paměť…


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Deset dní spolu zavření v dragonu? To musí být dobrej nápor.

      • Asi mám vidiny. Zdálo se mi, že vidím něco ve smyslu "během desetidenního pobytu v dragonu"

        • "Jde o jeden z mnoha experimentů, které má provést posádka lodi Crew Dragon během své 10denní kosmické mise Ax-1." - Že by byli celou dobu v Dragonu se nepíše ;-)

          • Takže jsem měl pravdu. V původní verzi článku se psalo "během své 10denní mise v lodi crew dragon"

            Snímek článku z doby uveřejnění je zde:
            https://ibb.co/sHVxK3k
            https://postimg.cc/sBFYsZYq
            https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:te-WlVyJDjQJ:https://www.elonx.cz/posadka-mise-ax-1-otestuje-eeg-headsety-ktere-budou-sledovat-zmeny-mozkove-aktivity-v-mikrogravitaci/+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

            Jistě, autor článku se může zmýlit. Není však fér, pokud se člověk nad zveřejněnou informací upřímně podiví, poté je článek tiše přepsán a následně z přispěvatele činěn hlupák, který neumí číst.

            Klidně mi nasaďte tunu mínusů, ale v původním článku se psalo, že budou deset dní v dragonu, důkaz máte výše. Já se nad tím jako fanoušek kosmonautiky jen pozastavil.

          • V pohodě. Nedorozumění se stávají. Zkuste napsat bezchybný komentář. Uvidíte, že jiní budou hledat mouchy. Elonx má kvalitní články a snaží se dodat informace.

          • Nikdo se tu nesnaží z vás dělat hlupáka. Situace se měla tak, že když jsem prvotně reagoval na váš komentář, myslel jsem, že jste článek prostě jen nepochopil. Až o něco později mi došlo, že váš komentář byla ve skutečnosti narážka na nešikovně formulovaný text (který jsem mimochodem do článku přidal já, nikoli Vlasta). Proto jsem pak text trochu upravil, aby to lidi nemátlo (i když pochybuju, že ta formulace mohla někoho reálně zmást, když se jinde v textu píše, že astronauti budou na ISS, takže je myslím jasné, jak je myšlena ona "10denní mise v Crew Dragonu"). Dnešní diskuzi jsem si přečetl až teď, takže jsem nemohl věci uvést na pravou míru dříve.

            Nicméně ponaučení je takové, že když najdete chybu nebo vám nějaká formulace přijde zavádějící, napište to jasně a srozumitelně. Jenže vy místo toho preferujete tyhlety sarkastické, rýpavé, rádobyvtipné komentáře a pak dochází k takovýmto nedorozuměním, protože není na první pohled jasné, že ve skutečnosti poukazujete na nějakou chybu v textu. Ideální by bylo, kdybyste tyhle věci hlásil přes tlačítko místo plevelení diskuze, stejně jako to dělají ostatní čtenáři, ale to bych asi od vás chtěl příliš. Vy se totiž evidentně vyžíváte v tom, že veřejně poukazujete na chyby kvůli pocitu nadřazenosti. Chodíte sem už řadu let a děláte to pořád dokola, i když jsem vám několikrát říkal, že je lepší tyhle věci hlásit přes tlačítko.

          • A ve skutečnosti jsem článek od pana Švancary považoval za fakticky správný a informaci nekriticky přijal. Se svým přehledem jistě budete vědět, že jeho články vždy ocením.

            Mise s posádkou tolik nesleduju, takže jsem délku pobytu v dragonu přijal za fakt. Posledně tam ostatně spolu byli zavření taky snad čtyři dny.

            Psal jste tu nedávno výzvu vyjadřovat se k obsahu komentářů a nikoli osobě pisatele. Tak se podle toho zařiďte a neodsuzujte mě na základě svých domněnek. Je možné, že jsme se nikdy nepotkali a nic o mně nevíte.

            Opět sem prosakuje religionismus.

          • Možná je lepší podívat se na wiki a nebo jinam. Každý neví všechno. Já se kolikrát hloupě ptám.
            Elonx je web zaměřený na spacex, teslu, starlink atd.
            Všeobecné diskuse jsou jinde.
            Např. Nasaspaceflight.

Sdílet

Aktuální články

Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall

Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…

18. 11. 2024

Novinky o Starlinku: Snímek družice na orbitě, spolehlivost přenosu při letu Starship, továrna v Texasu a další

V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…

17. 11. 2024

NASA v roce 2014 málem neudělila SpaceX kontrakt na vývoj lodě Crew Dragon, preferovala osvědčený Boeing

Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…

12. 11. 2024

Představení přenosné antény Starlink Mini, která je vhodná pro připojení k Internetu na cestách

Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…

10. 11. 2024

SpaceX v rámci zásobovací mise CRS-31 otestuje technologie pro vyvíjenou loď, která zajistí deorbitaci ISS

NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…

6. 11. 2024

Noland Arbaugh shrnul 9 měsíců používání svého neurálního implantátu a prozradil několik novinek

Noland Arbaugh je prvním uživatelem implantátu Neuralinku a používá ho už tři čtvrtě roku. Při…

5. 11. 2024