Pět z šedesáti vypuštěných satelitů Starlinku shoří v atmosféře, síť bude určena jen pro pár procent populace
Před více než měsícem SpaceX vyneslo první šedesátku satelitů pro svou ambiciózní internetovou konstelaci Starlink. Jak se satelitům od té doby daří? Už krátce po startu bylo z orbitálních údajů jasné, že některé satelity nejspíš nefungují, jak mají, což potvrdilo i SpaceX. Nyní uběhly další tři týdny a ohledně stavu jednotlivých satelitů máme nové informace. Elon Musk se zároveň nedávno vyjádřil k tomu, pro koho je vlastně Starlink určen a zda by jej mohly v budoucnu využívat vozy Tesla.
Analýza orbit na začátku června ukázala, že minimálně tři z šedesáti satelitů Starlinku nezvyšují svou orbitu z prvotních 430 km na cílových 550 km, kde mají být provozovány. Od té doby se situace opět vyvinula a SpaceX aktuálně vydalo tiskové prohlášení ohledně zdraví satelitů:
- 45 družic už dosáhlo finální orbity
- Dalších 5 družic finální orbity dosáhne již brzy
- U dalších 5 družic momentálně probíhají kontroly, než dojde k dokončení zvyšování orbity
- U dalších 2 družic se provádí záměrná deorbitace jako demonstrace schopnosti stáhnout vysloužilé družice z oběžné dráhy
- Zbylé 3 družice přestaly komunikovat a nelze je ovládat, takže u nich dojde k postupné pasivní deorbitaci
SpaceX je prý spokojena s tím, jak se satelitům daří, ale nehodlá polevovat a pracuje na úpravách do budoucna. SpaceX se zároveň pochlubilo tím, že Starlink se stal první negeostacionární satelitní konstelací, která komunikuje v pásmu Ku s pozemními stanicemi na území Spojených států. SpaceX v USA nyní zahájí zkušební provoz celého systému, přičemž bude testovat rychlost, odezvu a propustnost vysokorychlostního připojení například pomocí „streamování videa ve vysokém rozlišení nebo hraním náročných her“.
Pokud se však těšíte na to, až bude Starlink k dispozici i ve Střední Evropě, abyste mohli začít využívat rychlé připojení, které má nabízet, tak možná budete zklamaní, protože služba rozhodně nebude určena pro každého. Na to poukázal sám Elon Musk, když se ho na nedávném setkání s akcionáři Tesly někdo zeptal na potenciální využití Starlinku pro vozy této automobilky. Ty jsou totiž neustále připojeny k internetu pomocí mobilních dat nebo Wi-Fi.
Musk uvedl, že Starlink není pro Tesly moc vhodný, protože anténa je pro osobní vozy zatím moc velká (i když prý jde o nejpokročilejší fázovou anténu na světě). Hlavně ale dodal, že Starlink je určen primárně pro venkovské a řídce obydlené oblasti, kde momentálně nemají připojení k internetu nebo jen velmi špatné. Starlink podle Muska není vhodný do hustě obydlených měst, přičemž síť podle ně bude cílena jen na přibližně 3–5 % světové populace (tedy „jen“ 200–400 milionů lidí).
- Mise Starlink 12-1 - 20. 11. 2024
- Mise Starlink 9-13 - 19. 11. 2024
- Daily Hopper: Ruské výčitky, klapka v ohrožení a inspirace přírodou - 16. 11. 2024
Nechápu proč dvě nové družice hodi do atmosfery když funguji. Funkčni družice jde derbitovat vždycky když maji dost paliva motor a konikuji… Ale jak se pokazi tak se tam budou motat tak jako tak.
Pro demonstraci záměrně deorbitace jsou potřeba funkční družice (a nemá smysl čekat, až nějaké družice doslouží, když jsou stejně už teď zastaralé). Ty nefunkční naopak dobře ukážou, jak rychle probíhá přirozená deorbitace v případě selhání.
V česku je situace taková, že na optiku můžou v podstatě zapomenout všichni, kdo nebydlí v paneláku. Současné technologie jako WiFi 4G jdou vzduchem a za nějakých 500czk máme tak 30mbit down 5mbit up (alespon takova je moje zkusenost) a na 4G nemá takové dobré pokrytí a ping značně kolísá. Takže pokud Starlink nabídne stabilní gigabit s pingem okolo 20ms za 600czk, tak si myslím, že by po tom lidi skočili i u nás.
gigabit za 600 korun? mozno tak s velkou agregaciou a potom realna rychlost bude mizerna
Pokud to bude lepsi jak 30mbit, tak to bude stale lepsi alternativa. Nicmene technicky je moznost mit gigabit.
Technicky bude starlinkový gigabit dostupný nejdřív za několik let a bude si ho moci dovolit operátor (který ten gigabit pak rozdrobí mezi obyvatele celé horské vesnice – pokud to lidi zaplatí) nebo velmi bohatý, či velmi nadšený člověk.
V rádiově zarušených městech se Starlinkem moc nepočítejte, on tam ani nebude moc konkurenceschopný. Stovky megabit se dají procpat desítky let starým telefonním káblem a i ta ultimátní optika vás i s kopáním vyjde levněji než starlink anténa.
Taky zapomeňte na stabilitu, starlink bude ovlivňován počasím (u nás naštěstí máme jen bouřky a ne hurikány) a okamžitou konstelací družic. 20ms je nejlepší dosažitelná hodnota u budoucích družic s optickou komunikací (za 5 či za 10 let ?), nikoli průměrná hodnota.
Optika v dnešní době není životní nutnost pro běžného uživatele, ale CETIN ji pokládá v podstatě všude tam kde se kope do země a tak rychle jak se daří vyběhat všechna razítka (u nás v Olomouci tak nyní síťují celou čtvrť staré zástavby). CETIN na to jde systematicky, takže velká města na tom dočasně mohou být hůř než leckerá vesnice (i jednou jedinou šedou krabicí upgradujete často celou vesnici)
Zaspal jste dobu a tak se vám nedoneslo, že stovky megabit i více se dá procpat i telefonním kabelem. Jde čistě jen o hustotu a kapacitu páteřní sítě a DSLAMů. (před rokem a půl jsem přešel z dlouhá léta beznadějných 3 megabit na 50 megabit (mohl jsem si připlatit i dvojnásobek) a nestěžuju si)
A naopak značně přeceňujete kapacitu Starlinku a lidumilnost Elona Muska. Na gigabit za 600 korun zcela jistě můžete zapomenout. Koneckonců samotná anténa bude stát nemalou částku.
V podstatě tento a předchozí články potvrdil to co REALISTÉ jako já tvrdili už od počátku – antény budou z fyzických důvodů ještě dlouho stacionární (nikoli auto-mobilní), Starlink nebude vhodný pro “zarušená” města (zřejmě tam nebude ani konkurenceschopný) a koneckonců Starlink nebude komunikovat s koncovými uživateli, ale s nějakými uzly smluvních operátorů, kteří teprve budou kapacitu prodávat koncovým uživatelům (kabelem, či vzduchem)
Myslím, že hodně hodně bohatých zákazníků se mu přihlásí samo.
Například se uvažuje, že všechna velká dopravní letadla budou povinně odesílat všechna data do virtuální černé skříňky, na to bude Starlink ideální. To ovšem nebude levná služba.
Nepolezou tim tzv. do zeli Iridiu? To se totiz taky zapojuje do bezpecnosti letecke dopravy.
Do budoucna muze Iridium zajistovat sluzbu a bude k tomu pouzivat satelity Starlinku. Urcite to bude levnejsi nez vynaset vlastni satelity pouze k tomuto ucelu
Iridium má vybudovanou kompletní a funkční globální infrastrukturu a zajišťuje kromě satelitního telefonu i bezpečnostní služby. Nevidím moc důvod opustit dlouhodobě funkční a rentabilní osvědčený systém
Tak jsem myslel , že chtějí vydělat . Snad to bude pro širší masu lidí a budou mít větší výdělky , ale chápu že jsou omezení velikostí a výkonem družic .
Souhlas, ale jedno je jisté… že v Elonově světě není nic konstantní… Plány se budou měnit… A třeba i mi si tu placku na barák pověsíme a přispějeme tak na kolonizaci Marsu 🙂
My 😉
300mil uzivatelu x 25USD/mes x 12 mesicu = 90 miliard dolaru / rok. Za to by se uz par Starshipu nechalo postavit.
Kdyby se dostali na 30 mil uzivatelu (to neni scifi – to jsou vetsi mobilni operatori, Verizon 118 mil mobil users, 130 miliard revenue) tak maji revenue 9 miliard. Kolik mohou byt provozni+investicni naklady a zisk?