Témata

Ohlédnutí za premiérou Falconu Heavy: 1. část – před startem

Demonstrační mise Falconu Heavy proběhla už před několika týdny a teď, když se po všem tom mediálním humbuku konečně usadil prach, je na čase ohlédnout se zpět. Připomeneme si ty nejdůležitější momenty a také poukážu na všemožné zajímavosti a materiály, které vám v tom chaosu mohly snadno uniknout. Bylo toho tolik, že jsem se rozhodl ohlédnutí rozdělit do více částí. Dnes se podíváme na to nejzajímavější z období před startem jako takovým.

Ještě než byl zažehnut jediný Merlin Falconu Heavy, SpaceX nás zásobovalo kvalitními audiovizuálními materiály ve formě fotek z hangáru, později fotek a videa z rampy, následně přibyly i fotky Muskovy Tesly před uzavřením do krytu a nakonec i povedené video znázorňující jednotlivé fáze demonstrační mise.

Falcon Heavy v HIFu na Canaveralu v prosinci 2017 (Foto: SpaceX)
Falcon Heavy v HIFu u rampy LC-39A v prosinci 2017 (Foto: SpaceX)
Falcon Heavy na rampě LC-39A v prosinci 2017 (Foto: SpaceX)
Falcon Heavy na rampě LC-39A v prosinci 2017 (Foto: SpaceX)
Falcon Heavy na rampě LC-39A před startem (Foto: SpaceX)
Tesla Roadster během uzavírání do aerodynamického krytu (Foto: SpaceX)
Tesla Roadster během uzavírání do aerodynamického krytu (Foto: SpaceX)
Tesla Roadster během uzavírání do aerodynamického krytu (Foto: SpaceX)

Ze všeho nejdřív však bylo potřeba provést zkušební statický zážeh. Ten byl několikrát odložen, ale nakonec v pořádku proběhl 24. ledna, tedy zhruba 2 týdny před startem. Následně někdo vytvořil toto srovnání se statickým zážehem Falconu 9, kde můžete krásně vidět, že rozdíl mezi 27 motory a 9 motory je opravdu znatelný.

Společnost Deimos Imaging se před startem podělila o satelitní snímky rampy a přistávacích plošin LZ-1 a LZ-2. Druhá jmenována si při této misi odbyla svou premiéru.

Na start se přijeli podívat astronaut Buzz Aldrin, popularizátor vědy Bill Nye a spousta zaměstnanců SpaceX – kromě Elona Muska třeba také Tom Mueller, který má ve firmě na starosti vývoj motorů.

Co se týče nákladu demonstrační mise, tak se po startu objevila informace, že SpaceX nabízelo letectvu i NASA vynesení nějakého nákladu zdarma, ale ani jeden ze subjektů prý neprojevil zájem. Muskova červená Tesla byla spíše záložním plánem. Ale možná je nakonec dobře, že to dopadlo, jak to dopadlo. Vesmírná Tesla zaujala média a širokou veřejnost mnohem více, než by tomu bylo u jakékoli potenciální družice. Elon Musk se mimochodem na Instagramu podělil o fotku elektroniky Roadsteru, na které je nápis “Vyrobeno lidmi na Zemi”. Milé poselství.

Nápis na elektronice Roadsteru “Vyrobeno lidmi na Zemi” (Zdroj: Elon Musk)

Na Falcon Heavy bylo možné v den startu narazit na vskutku nečekaných místech. Například v loterii Korunka raketě přáli hodně štěstí, brněnská hvězdárna na svůj Facebook dala srovnání rakety s místním komínem, a společnost LEGO na start upozorňovala prostřednictvím fanouškovského výtvoru znázorňujícího Falcon Heavy včetně červeného Roadsteru. Věda 24 pak vytvořila povedenou 3D vizualizaci velikosti Falconu Heavy v porovnání s moderátorem.

Fanoušci SpaceX se v plánovaný den startu pod záštitou webu ElonX sešli v Praze (a také na jiných místech) a společně sledovali živý přenos. Akci zorganizoval David Vávra, který pomáhal také s říjnovou besedou s Davidem Pavlíkem a Otto Fabrim. Na akci byl i štáb České televize, takže pokud jste se nezúčastnili, můžete se alespoň podívat na krátkou reportáž:

Start samotný pak byl několikrát mírně odložen kvůli příliš silným větrům ve vyšších hladinách atmosféry a když už to vypadalo, že dojde k odkladu na jiný den, SpaceX oznámilo finální čas startu skoro na konci časového okna. Naše trpělivé čekání na spuštění živého přenosu nakonec bylo hned na začátku odměněno parádním sestřihem z příprav rakety na start:

V příští části si připomeneme ty nejlepší momenty ze startu Falconu Heavy, epického přistání bočních stupňů a Starmanova živého vysílání z vesmíru.

Další části ohlédnutí za premiérou Falconu Heavy:

Zobrazit komentáře

Sdílet

Aktuální články

Lady s Teslou: Jak si vede čínský elektromobil NIO ve srovnání s Teslou

Půjčila jsem si čínský elektromobil NIO ET5 Touring a porovnala ho se svojí Teslou Model…

5. 9. 2024

První pacient Neuralinku se ohlíží za 7 měsíci, které uběhly od implantace neurálního čipu

Od implantace neurálního rozhraní Neuralinku prvnímu uživateli uplynulo již 7 měsíců. Při té příležitosti zveřejnil…

3. 9. 2024

Falcon 9 poprvé od roku 2021 neúspěšně přistál a SpaceX muselo pozastavit další starty

Ve středu došlo k vzácnému selhání při přistání rakety Falcon 9. Incident nastal během mise…

29. 8. 2024

Vesmírní turisté se možná už letos proletí nad zemskými póly v lodi Crew Dragon

Maltský miliardář čínského původu se rozhodl, že zaplatí sobě a třem svým přátelům cestu na…

26. 8. 2024

Druhý uživatel Neuralinku díky rozhraní už obstojně hraje Counter Strike

Druhý uživatel rozhraní Neuralinku dostal svůj implantát v červenci a už nyní s ním hraje…

24. 8. 2024

Byla představena mezinárodní posádka soukromé mise Ax-4, která navštíví ISS

Společnost Axiom Space zveřejnila jména účastníků své čtvrté soukromé mise Ax-4. Příští rok navštíví ISS…

17. 8. 2024