Video Neuralinku nazvané „Monkey MindPong“ vydané 9. dubna 2021 mělo dost velký ohlas. Za týden už ho na YouTube zhlédlo pět milionů lidí. Není se co divit, každý den asi nemáte možnost vidět opici ovládající počítačovou hru myšlenkami. V našem nedávném článku můžete toto video zhlédnout i s českými titulky.
Pro běžného smrtelníka může být opice hrající MindPong možná i šokem, ale co si o tom myslí přední specialisté v oboru neurovědy? Jeden z nich, profesor Paul Nuyujukian z Univerzity ve Stanfordu, o tom natočil výborné video, ve kterém představil mnoho zajímavých postřehů. Níže najdete jejich přehled.
Celý videorozbor od profesora Paula Nuyujukiana:
Jde o profesora bioinženýrství, neurochirurgie a elektrického inženýrství na Univerzitě ve Stanfordu. Tam působí jako vedoucí „Brain Interfacing Laboratory“, tedy vědecké skupiny, která se zabývá výzkumem v oblasti neurálních interfejsů. Prostřednictvím své vědecké práce se snaží porozumět tomu, jak mozek řídí pohyb nebo jak se zotavuje po zranění. Je držitelem několika patentů a vědeckých ocenění. Podílel se na vývoji rozhraní pro projekt BrainGate2. Jde tedy o neurovědce s bohatými zkušenostmi s vývojem konkrétních neurálních rozhraní.
Uveďme zde ještě, jak se vyslovuje jeho nezvyklé příjmení, protože se v článku bude opakovat a může to být dost nepříjemné. On sám ho na začátku videa vyslovuje jako „Njudžukien“.
Profesor Nuyujukian ve svém rozboru postupně přehrává video s makakem Pagerem, zastavuje ho, kde je to potřeba, a komentuje to, co zrovna vidíme. Ukazuje se, že video obsahuje spoustu detailů, kterých si všimne asi jen skutečný odborník, jenž s podobnými systémy pracoval a ví velmi dobře, o čem mluví. Video s Pagerem podle něj potvrzuje, že Neuralink posouvá obor neurálních rozhraní rychle kupředu. Dodává ještě, že s firmou není nijak svázán a nemá ani žádné interní informace. Zná jen několik lidí, kteří pro Neuralink pracovali nebo pracují. Jeho záměrem je sdílet s veřejností to, co ve videu vidí specialista z oboru. Pojďme tedy ke konkrétním informacím.
Nejprve je řeč o makaku Pagerovi a pokusném prostředí, které mu v Neuralinku připravili. Jde konkrétně o makaka rhesus, což je primát, který je velmi často využíván k laboratorním pokusům. Volně žije na mnoha místech Asie. Podle profesora Nuyujukiana je tento druh opice využíván k pokusům v neurovědě už více než sto let. Mnoho informací o funkcích mozku víme právě díky těmto makakům. On sám s nimi také pracuje ve své vědecké skupině.
Prostředí, které Neuralink Pagerovi vytvořil, Nuyujukian hodnotí velmi pozitivně. Opičák není v kleci, nikdo ho do ničeho nenutí, vyleze si na (pro něj) pohodlnou větev a dobrovolně, za banánové smoothie, vykonává úkoly. Za plexisklem má ještě grafiku pralesa. To vše přispívá k jeho dobré „psychické“ kondici.
O kalibračním testu, který Pager vykonává, profesor Nuyujukian říká, že ho sám kdysi vymyslel. Jde o mřížku, která má 6×6 čtverců a makak musí joystickem postupně nasměrovat kurzor k různým z nich. Zajímavostí je, že při testu je přímo na obrazovce vidět, jaké množství dat je aktuálně stahováno z Pagerova rozhraní.
Standardem v odvětví jsou již mnoho let zařízení typu Utah Array. To jsou elektrodová pole s pouhým jedním stem neelastických elektrod, která se k počítači připojují pomocí kabelu vedoucího z velké externí části zařízení doslova přišroubovaného k hlavě. Naproti tomu rozhraní Neuralinku má řádově vyšší počet elektrod (zde konkrétně 2 x 1024), k telefonu se připojuje bezdrátově pomocí protokolu Bluetooth a je celé schováno v hlavě. To je podle Nuyujukiana velmi důležité pro to, aby veřejnost neměla problém přijmout uživatele rozhraní. Využití Bluetooth je také příkladem toho, že Neuralink se nebojí pro svá zařízení používat standardních řešení dostupných na trhu. Alespoň tedy tam, kde je to možné.
Profesor Nuyujukian se rovněž obdivně vyjádřil k videu na blogu Neuralinku, které ukazuje 3D zobrazení konkrétních elektrodových vláken v mozku makaka (pravděpodobně Pagera) i s přesnými pozicemi rozmístění jednotlivých elektrod a fotkou mozkové tkáně v závěru. Podle něj to, že Neuralink přesně ví, kde elektrody jsou a může to takto detailně modelovat, má velký význam pro výzkum mozku.
Grafické znázornění rozmístění elektrod v mozku makaka (Zdroj: Neuralink)
Jednoznačně nejvíce času ve svém videu profesor Nuyujukian věnoval grafickému rozhraní pro ovládání implantátu, které Neuralink poodhalil vůbec poprvé. Je na něm vidět spousta detailů, které Nuyujukian, jakožto expert v oboru, jeden po druhém interpretuje. Pojďme se tedy podívat na to, co jednotlivé údaje na monitoru znamenají.
Horní zelený pásek (zleva doprava):
Rastr uprostřed obrazovky:
Spodní panel vlevo:
Spodní panel uprostřed:
Spodní panel vpravo:
Profesor Nuyujukian říká, že pro něj je mnohem zajímavější úkol, pomocí kterého Pager kalibruje svůj interfejs, než jeho pozdější hraní MindPongu, jak tuto hru nazývá Neuralink. Vysvětluje hned také proč. Z jeho analýzy se zdá, že Pager při kalibraci nejen pohybuje kurzorem ve dvourozměrném prostoru, ale také „kliká“ na zaměřené čtverce. Je zde tedy implementována ještě další funkce zcela jiného charakteru, což je technicky mnohem sofistikovanější. Hraní Pongu pak je pouhou jednorozměrnou záležitostí – jde jen o pohyb kurzoru nahoru a dolů. Neuralink tuto demonstraci podle něj zvolil jen jako zábavnou upoutávku pro širší veřejnost.
Podle Nuyujukiana jde o velmi zdařilou demonstraci. Zdůrazňuje to, že Neuralink vyvinul zcela nový, vysoce funkční bezdrátový hardware s indukčním napájením a demonstroval jeho práci na primátovi, což je obvykle poslední krok před zahájením klinických testů na lidech. Tvrdí, že pokud má Neuralink všechnu potřebnou dokumentaci, nic by nemělo bránit tomu, aby v nejbližším roce nebo dvou skutečně testy zahájil. Dodává pak, že pro obor neurotechnologie nastaly zlaté časy – poprvé za dvacet let se zdá, že konečně bude k dispozici nové zařízení s mnohem větším počtem elektrod. Rozhraní Neuralinku má podle něj jak klinický, tak i neurovědecký potenciál. Sám by ho prý rád měl k dispozici ve své laboratoři.
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
K výrazu Impedance: V elektrotechnice existují tři jevy, které způsobují podobný efekt a to odpor, el-mg. indukce a kapacita. Každý z nich má vlastní veličinu určující vztah mezi proudem a napětím - odpor (rezistance), induktance a kapacitance. Z těchto tří veličin lze určit Impedance pokud se sečtou s vhodným koeficientem. Impedance pak vyjadřuje chování celého obvodu (namísto chování pouze jednoho typu jevu). To pole induktance ji pak nejspíš měří.
Výborné video hlavně v originále a doufám že bude na youtube ještě populárnější.
Asistant Profesor je tuším po našem Odborný asistent, tedy nikoli profesor.
Assistant Professor se v českém prostředí často překládá jako "docent", měla by to být obdobná akademická pozice. Odborný asistent bývá o něco nižší pozice.
Skupina Neuralink CZ/SK na FB:
https://www.facebook.com/groups/1793329894167616
Děkuju. Vaše články mě vždycky baví. I ty původní. Jen tak dál.