Novinky o Starlinku: Spolupráce s konkurencí, pomoc v Austrálii, zájem o mobilní službu a „smraďoch“
Zase nadešel čas podívat se na různé zajímavosti a novinky, které se týkají zavádění a provozu satelitní konstelace Starlink, kterou od roku 2019 buduje firma SpaceX. Nejprve se podíváme na Elonův poměrně humorný nápad, poté se budeme věnovat krokům, které SpaceX podniká spolu se svými konkurenty, abychom se na konci článku podívali na novinky, které se týkají používání sítě Starlink uživateli bez primární adresy.
Častokrát v tomto přehledu přinášíme novinky, které jsou vážné, proto mi tentokrát dovolte začít z veselého koutku. Před několika dny oznámil šéf firmy SpaceX Elon Musk, že plánuje změnit výchozí název wi-fi sítě, kterou router vytvoří při prvotní konfiguraci služby. Místo původního názvu „Starlink“ se síť, ke které se bude nový zákazník připojovat, bude jmenovat „Stinky“ (v překladu Smraďoch). Podle Elona to lidi více motivuje ke změně jména sítě na nějaké vlastní. Elon je známý svým způsobem humoru, který může být pro řadu lidí i nepochopitelný, ovšem podobná volba jména je velmi neobvyklá. Vlastně navíc ani není jasno, zda k této změně vůbec dojde, nebo to byl z Elonovy strany pouze vtip. Každopádně jedno je jisté, díky řadě serverů se Elonův krátký tweet rozšířil rychlostí blesku.
Častokrát se na stránkách našeho serveru můžete dočíst o tom, jak různé firmy žalují tu Teslu, jindy SpaceX či některou z dalších Elonových firem. Elon Musk ovšem nebývá jen obětí, ale i iniciátorem soudních sporů. Za všechny je možno zmínit neshody s Viasatem či firmou OneWeb. Pro některé čtenáře našeho serveru může proto být velkým překvapením, když někdy i velcí konkurenti či notoričtí stěžovatelé dostanou rozum a rozhodnou se v zájmu své budoucnosti v některých případech zakopat válečnou sekeru, či přinejmenším vyhlásit dočasné příměří. Jak jinak totiž nazvat dopis, který společně zaslaly firmy SpaceX a OneWeb americkému Federální komunikační komisi (FCC). Tento úřad schvaluje či zamítá různé žádosti telekomunikačních firem a v současnosti například rozhoduje o tom, zda povolí firmě SpaceX provozovat dalších 30 000 družic, o jejichž schválení společnost zažádala již v roce 2020.
A nyní k samotnému dopisu. V něm obě firmy úřadu oznamují, že dosáhly shody v tom, jak budou v budoucnu provozovat druhou generaci svých konstelací bok po boku, a proto společně žádají FCC, aby tento úřad ignoroval jakékoliv stížnosti, které proti sobě v této záležitosti obě firmy v minulosti vedly. Tímto způsobem by měl úřad samotný mít možnost rychleji vyřídit neuzavřené žádosti obou společností. A co znamená toto sdělení pro úřad samotný? No zde je odpověď ještě prostší – méně práce a administrativy.
Pojďme se na skok podívat na obchodní aktivity jiných telekomunikačních firem, které se snaží rovněž nabízet internetové připojení z oběžné dráhy. Těch je totiž celá řada. Některé z nich pracují na nízké oběžné dráze (LEO) jako Starlink či OneWeb, další nabízí své služby z dráhy geostacionární (GEO) – zde můžeme zmínit kupříkladu firmy Viasat nebo Intelsat. Ne vždy si ovšem tyto společnosti musejí jít doslova po krku. S novým přístupem přišla již počátkem března zmíněná firma Intelsat. Ta se letos v březnu rozhodla přímo nakupovat terminály od SpaceX a přeprodávat je v kombinaci s vlastním produktem vládním zákazníkům, kteří tímto způsobem získají hybridní internetové připojení. Dle svého prohlášení se firma rozhodla reagovat na jejich názor, že nestojí o nabídku jednoho operátora, ale chtěli by od každé služby trochu. Viceprezident firmy SpaceX, Jonathan Hofeller, při této příležitosti zmínil, že se firma SpaceX pokoušela v minulosti najít společnou řeč s GEO operátory, ale nepodařilo se vytvořit fungující přístup. Patrně se od té doby situace změnila a řešení bylo nalezeno. Pro Intelsat nejde o první spolupráci tohoto druhu, již v listopadu loňského roku firma provedla podobný test pro americkou armádu, pro který se spojila s firmou OneWeb. Terminál při té příležitosti automaticky přepínal datové toky mezi družicemi na obou typech drah, aby zajistil nejlepší služby na základě technických požadavků. Test dle viceprezidenta firmy Intelsat tehdy ukázal, že lze bez problémů integrovat více sítí způsobem, kdy obě fungují souběžně namísto pouhého přepínání mezi nimi.
Je to sotva několik týdnů, co jsme zmiňovali, že SpaceX povolí používat síť Starlink i uživatelům mimo primární adresu. Služba zvaná RV byla spuštěna 23. května a již po necelých třech týdnech firma oznámila, že si ji zakoupilo více než 30 000 uživatelů. Nejedná se samozřejmě o nikterak převratný počet. Pokud vezmeme v potaz poslední zveřejněný údaj, že síť Starlink využívá více než 400 000osob, tak se v tomto případě jedná o nárůst o přibližně 7 %. Zde bych jen rád zdůraznil, že jde o službu typu „platím, jen když využívám“, což je dozajista výhodou pro ty, kteří míří na dovolenou či pro sezónní dělníky.
Pro zpestření bych rád uvedl jednoho uživatele této služby sítě Starlink, který cestuje po Státech a na různých lokacích hraje počítačové hry. Ten si pro účely svého videa přivezl vybavení na vrchol kopce ve Skalnatých horách. Jeho počítač i router byl napájen solárními články a při této příležitosti prováděl i výkonnostní testy sítě. A výsledek? Zjednodušeně můžeme říct, že ve svém videu byl z možnosti využívat internet uprostřed ničeho doslova nadšen. Mimochodem, Trentovo video nasdílelo na Twitteru i SpaceX.
Než se pro dnešek rozloučíme, podíváme se ještě na jednu kratší zprávu, která na přelomu února a března poněkud zapadla. V té době jsme naše čtenáře informovali, že se společnost SpaceX pokusila pomoci malému tichomořskému Království Tonga s infrastrukturou poničenou sopečným výbuchem a následným zemětřesením. Tehdy se pomoc poněkud minula účinkem, protože v oblasti tehdy ještě nebylo dostatečné pokrytí. Stranou všeobecné pozornosti však v našich končinách zůstaly jiné dramatické události u protinožců. Od konce února až do počátku dubna sužovaly Austrálii rozsáhlé povodně. Tyto přírodní události, jak to tak již bývá, jsou často doprovázeny i rozsáhlým poškozením pozemní infrastruktury, což je v dnešním informačně propojeném světě dost problém. S žádostí o pomoc při řešení tíživé situace se na Elona Muska obrátil bývalý známý surfař Mick Fanning, jehož tweet dostal do širší povědomosti známý australský herec Chris Hemsworth.
I v tomto případě byla odpověď poměrně rychlá a firma poslala na nejmenší kontinent přes deset souprav pro rychlou instalaci sítě. Mimochodem, každá tato souprava stojí více než 10 000 dolarů. Tyto dodané sady byly poté dopravovány řadou dobrovolníků na nejhůře postižená místa v australském státě Nový Jižní Wales. Pro SpaceX a Elona Muska toto bylo dobré PR, ale i tak je ovšem nutno říci, že postižená oblast pomoc potřebovala a firma s jejím poskytnutím nezaváhala a gesto učinila, takže její postup je prakticky nemožné napadnout. Pro doplnění dodávám, že síť Starlink má v Austrálii povolení k provozu již od roku 2021, takže nebyly ani potřeba žádné zvláštní úkony ze strany místního regulačního úřadu.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!