V jeden den se nám sešly hned dva různé záznamy vystoupení dvou velikánů ze SpaceX. Hans Koenigsmann měl 50minutovou přednášku soustředěnou primárně na Falcon Heavy a Gwynne Shotwell poskytla rozhovor v rámci konference TED, kde mluvila o vícero tématech a především ukázala nové video s raketou BFR.
Začneme u prezidentky SpaceX Gwynne Shotwell, neboť vás jistě zajímá nové video o BFR. Jedná se o zkrácené a aktualizované video z roku 2016, kterým Elon Musk představil koncept rakety ITS, jež se později vyvinul v o něco menší (ale stále obrovské) BFR. Na videu je podle mě nejzajímavější znázornění způsobu dotankování kosmické lodi na oběžné dráze a také to, že loď má jinak řešené přistávací nohy. Video o BFR začíná v čase 17:55.
Podívat se můžete na celý rozhovor, ale pokud preferujete text, o těch nejzajímavějších informacích, které při něm padly, jsem psal už před dvěma týdny v samostatném článku Gwynne Shotwell o BFR, Blocku 5 a práci pro Elona Muska. Teď když jsem měl možnost se na rozhovor podívat celý, zaujalo mě ještě pár dalších zajímavých informací:
A nyní přejdeme k Hansi Koenigsmannovi, který má ve SpaceX na starost zajištění misí. Ten měl přednášku na akci Northeast Astronomy Forum (NEAF), ve které krátce mluvil o úspěších SpaceX a následně podrobněji rozebíral demonstrační misi Falconu Heavy. Nic moc nového se v ní neobjevilo, takže jen v rychlosti:
Celá přednáška (začátek v čase 4:03:30):
(Posledních pár otázek z publika je useknuto, najdete je zde.)
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Paráda článek.
Díky za článek!
Co asi ponese BFR jako první náklad?
https://imgflip.com/i/28w5au :)
Navrhl bych jako náklad využít plně natankovaný Falcon 1, případně prázdný Falcon 9 (nebo miniverzi BFR obsahující další menší BFR a v ní ještě další... za to by mohli připlatit Rusové).
hhh :D ... keď tak vidím toho Godota, rozosmiala ma predstava, že by SpaceX v spolupráci s TBC vyvinula "vesmírne červy" :D rakety, ktoré budú zároveň tunelovacími strojmi... dorazia k planéte, zapichnú to na povrch šípkou a začnú hĺbiť podzemnú infraštruktúru :D :D :D
To bude v roce 2024 na Marsu. O dva roky později budou mít první kosmonauti k dispozici ihned po přistání Hyperloop :)
Hehe. :D Váš výtvor?
Trošku jsem si s tím pohrál. Semi se úplně nabízí. Velká raketa, velký náklad. Uvnitř Startrucker a k tomu píseň "Řidič ten tvrdej chleba má" :) Do návěsu se vejde spousta věcí. Třeba palivové nádrže včetně trysek. A může to létat kolem Marsu a až do aleluja... Pokud se toho teda Tesla dožije.
Takže jste autor? Ptám se, abych to patřičně uvedl, pokud to třeba někdy použiju do Víkendových vtípků.
Ano, použijte to jak je libo.