Nové video Neuralinku poodhalilo zákulisí první implantace neurálního rozhraní N1
Neuralink začal hledat další kandidáty pro implantaci svého rozhraní a při té příležitosti se na X a na YouTube objevilo nové video. Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní N1, zde mluví o svém úrazu a o těžkém životě po něm. Jsou zde vidět také inženýři, kteří s ním nejblíže spolupracovali, a zachyceno je mnoho úžasných momentů této historické události. V tomto článku si okomentujeme ty nejzajímavější z nich.
Neuralink: Posunutí hranic lidských schopností vyžaduje průkopníky. Pokud máte kvadruplegii a chcete prozkoumat nové způsoby ovládání počítače, zveme vás k účasti v naší klinické studii.
Redefining the boundaries of human capability requires pioneers.
If you have quadriplegia and want to explore new ways of controlling your computer, we invite you to participate in our clinical trial. pic.twitter.com/svqfAkVV1M
— Neuralink (@neuralink) May 16, 2024
Následující screenshoty z videa v nejvyšší kvalitě jsou seřazeny chronologicky, ne v pořadí, ve kterém je můžeme vidět ve videu.
Jak Noland žil před implantací?
Noland není schopen ovládat své tělo od krku dolů. Nemůže prakticky nic dělat bez něčí pomoci. Zde ho vidíme, jak ovládá svůj tablet s použitím takzvané ústní tyčinky (angl. mouth stick).
Příjezd do nemocnice
Noland přijíždí do ústavu Barrow Neurological Institute, kde proběhla jeho implantace. Jde o specializovanou neurologickou kliniku se sídlem v arizonském Phoenixu, zaměřující se na výzkum nových způsobů léčby, zejména v neurologii. Trubička, kterou má v ústech, slouží k ovládání invalidního vozíku. Funguje na principu sání a foukání do ní. Pokud foukáte silně, jede vozík dopředu, foukáte-li jen lehce, zatočí vpravo, když z ní vzduch silně sajete, jede vozík dozadu a sajete-li lehce, zatočí vlevo. Nolanda doprovází jeho matka a nevlastní otec.
Noland na sále
Poslední momenty před operací. Nolanda s největší pravděpodobností operoval Dr. Matthew MacDougal, šéfchirurg Neuralinku. Elektrodová vlákna implantovat neurochirurgický robot R1. Operace trvala necelé dvě hodiny a pacient byl už druhý den propuštěn z nemocnice.
Příprava na operaci
Příprava operace. Na obrázku můžeme vidět následující osoby (zleva): Francisco Ponce, vedoucí stereotaktické a funkční neurochirurgie v Barrow Neurological, Dan Adams, neurovědec Neuralinku, Nir Even-Chen, šéf sekce využití rozhraní Neuralinku.
V Barrow byl přítomen i Elon Musk
Elon Musk byl osobně přítomen v Barrow Neurological během první implantace. Zde mu na modelu mozku Nir Even-Chen zřejmě ukazuje, do které oblasti bude implantát umístěn. Úplně vpravo s brýlemi a čepicí sedí Avinash Jois, vývojář čipů Neuralinku.
Operační sál
Takto vypadal operační sál. Uprostřed vidíme neurochirurgického robota R1, jenž Nolandovi implantoval do hlavy 1024 elektrod v 64 vláknech rozhraní N1.
Oblast implantace
Zde je znázorněna oblast mozku, do které byly elektrody implantovány. Před implantací byla použita funkční magnetická rezonance (fMRI) pro přesnou identifikaci oblasti mozku, která je aktivní, když se pacient snaží pohnout rukou a paží. Noland má implantát v levé polovině mozku.
Robot R1 implantuje Nolandovi elektrodová vlákna
Robot je velmi komplexním systémem, který se skládá z mnoha podjednotek a využívá umělou inteligenci (počítačové vidění). Vydali jsme o něm celý seriál. Uprostřed obrázku vidíme implantační jehlu se zachyceným elektrodovým vláknem.
Bezprostředně po operaci
Jak je vidět z fotek, nedlouho po operaci, ještě v nemocnici, už Noland s pomocí pracovníků Neuralinku testoval nabíjení implantátu a učil se s ním pracovat. Na fotce vpravo vidíme programátora Blisse Chapmana, jenž s Nolandem strávil pravděpodobně nejvíce času (v černém svetru) a Avinashe Joise (v bílé košili).
První zachycené signály z mozku
Z obrázku se zdá, že už během operace specialisté Neuralinku odebírali signály z rozhraní v Nolandově mozku.
Nolandova nabíječka a druhý implantát
Záběr z Nolandova domu. Vidíme na něm nabíječku rozhraní (vydali jsme o ní detailní článek) a speciální pouzdro, ve kterém je implantát N1. Možná ho Noland dostal na památku?
Překonání rekordu v přenosové rychlosti rozhraní
Zde vidíme moment, kdy Noland poprvé překonal rekord v přenosové rychlosti rozhraní. Bylo to hned první den, kdy implantát začal intenzivně testovat.
Inženýři Neuralinku u Nolanda
Nir Even-Chen (vlevo) a Bliss Chapman (uprostřed) u Nolanda doma. Nolandova rodina si nejprve po operaci na nějaký čas pronajala byt v blízkosti sídla Neuralinku v kalifornském Fremontu, ale pak se testy přesunuly do jejich místa bydliště v Arizoně. Nyní už testy probíhají většinou vzdáleně.
Noland hraje Mario Kart
Už dříve jsme viděli, že Noland pomocí rozhraní neovládal jen kurzor počítače, ale také hrál Mario Kart na velkém monitoru. Nevíme, zda na počítači, nebo na nějaké herní konzoli. Pokud šlo o konzoli, byla by k tomu pravděpodobně potřebná nějaká speciální aplikace, podobná té, kterou má Noland v notebooku.
Prezentace Nolanda v sídle Neuralinku
Nolandova prezentace v sídle Neuralinku ve Fremontu byla emotivní a inspirativní. Po ní ve firmě proběhla velká párty, ale většina pracovníků prý byla Nolandovým proslovem tak motivována, že se vrátila do práce. Ve videu jsme mohli vidět dříve nezveřejněné záběry do publika, ve kterém seděli zaměstnanci Neuralinku.
Detail vláken implantátu N1
Na záběru níže vidíme s největší pravděpodobností kousek elektrodových vláken. Jsou to ta vlákna, z nichž velká část se Nolandovi vytáhla z mozku. Jejich design tedy pravděpodobně bude muset projít změnami. Neuralink stejná vlákna testoval i na pokusných opicích, kterým, byť jsou určitě pohybově velmi aktivní, bez problému držela v mozku. Vypadá to, že anatomie nebo dynamika pohybu mozku člověka a makaka se liší více, než se zdálo.
Detail chipu implantátu N1
Ve videu se objevily ještě detaily počítačových čipů. O těch moc nevíme, čili je nemůžeme příliš komentovat. Pokud víte, co přesně na obrázcích je, dejte vědět v komentářích pod článkem.
Podíváme-li se na fotky zblízka, zahlédneme několik zajímavých obrázků – Krakena, čajovou konvici, slupku od banánu, mikrofon, vlka vyjícího na měsíc nebo kouzelný klobouk. Jde o určitou tradici vývojářů čipů, kteří rádi umisťují na svoje díla podobné věci.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Neuralink dostal povolení k testům svých implantátů na lidech v Kanadě a už hledá účastníky - 27. 11. 2024
- Noland Arbaugh bude 72 hodin vzhůru, aby předvedl nepřetržité používání svého implantátu od Neuralinku - 21. 11. 2024
- Lex Fridman: Neuralink a budoucnost lidstva, 3. část – Matt MacDougall - 18. 11. 2024