Když Neuralink koncem května letošního roku zveřejnil informace o tom, že dostal povolení k testům na lidech, bylo zdůrazněno, že firma zatím aktivně nehledá potenciální pacienty. Avšak 19. září se na X objevil příspěvek potvrzující, že Neuralink už oficiálně spustil nábor do prvního kola klinických testů:
Neuralink: S potěšením oznamujeme, že je otevřen nábor pro naši první klinickou studii na lidech!
Pokud máte kvadruplegii způsobenou poraněním krční míchy nebo amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), můžete splňovat podmínky. Další informace o nadcházejících testech naleznete v našem příspěvku na blogu.
K věci se o den později vyjádřil také Elon Musk:
Elon Musk: První lidský pacient brzy dostane zařízení Neuralinku. To má potenciál pro navrácení pohybu celého těla.
Z dlouhodobého hlediska může Neuralink hrát významnou roli při snížení civilizačního rizika umělé inteligence tím, že násobně zrychlí komunikaci mezi člověkem a umělou inteligencí (a taky mezi lidmi).
Představte si, že by tohle měl Stephen Hawking.
Elon Musk: Když se Neuralink zkombinuje s končetinami robota Optima, umělá končetina Luka Skywalkera se může stát realitou.
Neuralink už koncem roku 2022 zřídil registr pacientů. Ten má sloužit ke dvěma účelům:
Spolupráce s organizacemi zastupujícími pacienty s poraněním míchy v Neuralinku probíhala už několik let. Registr pacientů měl být prohloubením a rozšířením této spolupráce a zároveň měl umožnit lepší výběr adeptů pro první testy na lidech.
Účast v registru je zcela dobrovolná. Účastníci z něj můžou kdykoliv rezignovat. Za účast v registru jeho členové nemají žádné výhody ani kompenzace, pokud však splní podmínky výběru pro klinické studie, můžou být vybráni pro testy. Účast v registru však nezaručuje účast v testech a k testům můžou být vybráni také pacienti, kteří v registru nefigurují.
Nyní tedy Neuralink už přímo vybírá jednotlivé adepty, kterým bude implantováno neurální rozhraní. Hledá je pravděpodobně v aktuálním registru i mimo něj.
V příspěvku na blogu Neuralinku se píše:
S radostí oznamujeme, že jsme obdrželi souhlas nezávislé revizní komise a našeho prvního zdravotnického zařízení k zahájení náboru pro naši první klinickou studii na lidech. Ve studii nazvané PRIME (zkratka pro Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface, česky „precizně roboticky implantované neurální rozhraní“) jde o výzkum zdravotnického přístroje, kterým je naše plně implantovatelné bezdrátové neurální rozhraní. Cílem je ověření bezpečnosti implantátu (N1) a chirurgického robota (R1) a ověření funkčnosti rozhraní, jež má umožnit lidem s paralýzou ovládat externí zařízení jejich myšlenkami.
Během studie bude robot R1 použit k chirurgickému umístění miniaturních flexibilních vláken implantátu N1 do oblasti mozku, která řídí záměry pohybu. Jakmile je implantát N1 na svém místě v hlavě, není vidět a je určen k bezdrátovému záznamu a přenosu mozkových signálů do aplikace, která dekóduje záměry pohybu. Prvotním cílem našeho rozhraní je poskytnout lidem možnost ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici pouze pomocí svých myšlenek.
Studie PRIME je prováděna v rámci takzvané „výjimky pro výzkumné zařízení“ (IDE) udělené agenturou FDA v květnu 2023 a představuje důležitý krok v naší snaze o vytvoření univerzálního mozkového rozhraní pro léčbu onemocnění a úrazů, které dnes léčit neumíme.
Pro testy hledáme jedince, kteří mají kvadruplegii v důsledku poranění krční míchy nebo v důsledku amyotrofické laterální sklerózy (ALS).
Pokud chcete zjistit, zda se můžete kvalifikovat pro současné a budoucí klinické studie Neuralinku, přihlaste se do našeho registru pacientů.
Chcete-li se dozvědět více, stáhněte si naši informační brožuru zde.
V brožuře Neuralink popisuje, o co v testech jde, jak vypadají komponenty systému a koho přesně firma hledá. Najdeme tam také některé zajímavosti:
Studie bude trvat přibližně 6 let (!). Během ní budou mít její účastníci pravidelné kontroly s týmem odborníků Neuralinku, který bude sledovat jejich pokrok a zajišťovat, aby rozhraní nadále fungovalo tak, jak bylo zamýšleno.
Primární studie
Primární studie bude zahrnovat kombinaci devíti domácích a osobních návštěv na klinice a bude probíhat přibližně 18 měsíců.
Výzkumná sezení
Účastníci budou požádáni o účast na výzkumných relacích po dobu trvání studie s minimálním závazkem 2 sezení týdně, po dobu 1 hodiny na každé sezení.
Dlouhodobé sledování
Dlouhodobé sledování začne ihned po dokončení primární stude a bude probíhat po dobu 5 let s celkovým počtem 20 návštěv.
Je úžasné, že Neuralink vůbec sděluje detaily studie veřejnosti. Konkurenční firmy nebo výzkumné ústavy, které už na lidech testují, nic takového nedělají. I tak ale několik důležitých otázek zůstalo nezodpovězeno:
Kdy začnou testy? Elon Musk před časem tvrdil, že ještě letos, ale už to na to moc nevypadá.
Kde budou testy probíhat? Neuralink pravděpodobně bude spolupracovat s nějakým zdravotnickým zařízením, ale není známo se kterým, ani ve kterém městě v USA. Pravděpodobně to bude jedno z měst, kde Neuralink sídlí, čili buď kalifornský Fremont nebo texaský Austin.
Kolik pacientů se bude první studie účastnit? Pravděpodobně více než jeden, aby odborníci Neuralinku mohli porovnávat výsledky.
Co bude následovat? To asi ještě nevědí ani sami pracovníci Neuralinku. Pravděpodobně to budou další studie založené na výsledcích té první. Nevíme však v jakém sledu. Neuralink už pracuje na přemostění poškozené míchy i na oční protéze. Další testy se pravděpodobně budou ubírat těmito směry.
Najdou se dobrovolníci? Najdou. Více o tom v poslední části našeho nedávného článku.
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Neviděl jsem to v článku, ale hádám, že to není pro cizince.
Jinak asi vědí že čím víc toho firma zveřejňuje, tím líp ji lidi berou a maj radši.
V českých firmách ani neřeknou že akce s názvem Setkání zaměstnanců je ve skutečnosti Setkání vybraných pozvaných zaměstnanců. Takže díky takovým rozdílům jim to tam funguje líp.
Díky za pravidelnej přísun informací!