Oznámení o tom, že Neuralink konečně obdržel povolení k testům na lidech, bylo z pohledu Neuralinku jednoznačně nejdůležitější událostí roku 2023. Zaznamenali jsme však ještě i jiné milníky. Neuralink dvakrát navýšil kapitál, zřídil registr pacientů, do kterého se přihlásily tisíce zájemců, a taky mu odešel jeden z viceprezidentů. Pojďme si chronologicky shrnout nejdůležitější události roku 2023 v nejvýznamnějším neurotechnologickém startupu současnosti.
Ještě koncem roku 2022 se na stránce Neuralinku objevily informace o novém registru potenciálních pacientů, jakožto dalším kroku směrem ke klinickým testům.
Registr má prohloubit spolupráci s potenciálními uživateli neurálních rozhraní a umožnit lepší výběr adeptů pro první testy na lidech. Spolupráce s organizacemi zastupujícími pacienty s poraněními míchy, z důvodu efektivnějšího vývoje rozhraní a zapojení zainteresovaných skupin, probíhala už několik let. Registr pacientů má být prohloubením a rozšířením této spolupráce.
Po celý rok Neuralink sbíral přihlášky do registru a dnes již díky článku Ashlee Vance víme, že se do něj přihlásily tisíce adeptů.
Neuralink měl další problémy. I tentokrát u toho byl Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (PCRM), tedy organizace, která dlouhodobě bojuje proti výzkumu na zvířatech a Neuralink je jejím oblíbeným cílem.
Tento výbor podal stížnost k Americkému ministerstvu dopravy (USDOT) ve věci možného nelegálního transportu implantátů, které byly vyoperovány z hlav pokusných opic a mohly být biologicky nebezpečné.
Výsledek stížnosti není znám.
Jak v březnu letošního roku odhalila agentura Reuters, Neuralink už dříve žádal FDA o povolení k testům na lidech. Došlo k tomu počátkem roku 2022 a FDA tehdy žádost zamítla.
Vědělo se o tom, že Neuralink je s FDA v kontaktu, že jeho rozhraní bylo vyhodnoceno jako takzvané „breakthrough device“, neboli průkopnické zařízení, ale s odmítnutím první žádosti se firma sama nepochlubila.
Nepočítáme-li Elona Muska, O’Hara byl doposud jednou ze dvou nejvýše postavených osob ve firmě společně s DJ Seem, který byl viceprezidentem pro implantát.
O detailní struktuře organizace Neuralinku jsme psali zde.
Dnes už, rovněž díky článku Ashlee Vance, víme, že se struktura značně změnila. Neuralink má dále dva viceprezidenty (DJ Sea a Jeremyho Barenholtze, původně vývojáře softwaru), ale jejich odpovědnost je zcela jiná. Seo nyní vede vývoj jak implantátu, tak i robota, čili přejal povinnosti Iana O’Hary. Barenholtz odpovídal například za získání povolení k testům na lidech a oficiální název jeho pozice je „VP of Product and Technology“.
Kdo by si snad myslel, že není žádná šance, aby se na webu ElonX někdy objevil článek o chovu prasat, ovcí a opic, ten se mýlil. Stalo se.
Neuralink na svém blogu zveřejnil příspěvek o vylepšování nové firemní chovatelské stanice. V něm ukázal, jak toto místo vypadá a jak ho příslušný tým Neuralinku postupně vylepšuje tak, aby se v něm zvířata cítila co nejlépe a aby se sama chtěla podílet na aktivitách, které umožňují testy neurálních rozhraní, jež firma vyvíjí.
Neuralink k péči o zvířata přistupuje skutečně vědecky a snaží se, aby byla po všech stránkách zajištěna jejich dobrá fyzická i psychická kondice. Jde o možná nejmodernější chovnou stanici na světě.
Elon Musk se kdysi k tématu biologických testů vyjádřil v tom smyslu, že je nemá rád, ale je si vědom toho, že se bez nich Neuralink neobejde. Dodal, že jestliže už zvířata musí testy procházet, Neuralink musí zajistit, aby v jeho chovné stanici strávila nejlepší čas svého života.
V březnu Neuralink začal na Twitteru, později X, sdílet technické zajímavosti ze svého zákulisí. Velmi nás to potěšilo a začali jsme vydávat seriál „Zajímavosti od Neuralinku z tweetů #techtuesdays“.
Dnes se bohužel zdá, že Neuralink od těchto přspěvků upustil, což je velká škoda. Byla to pěkná iniciativa.
Nejprve se objevila informace o tom, že Neuralink připravil novou žádost o povolení začít implantovat svůj čip do mozků lidských pacientů. Zveřejnil ji Walter Isaacson, americký novinář a spisovatel, tehdy ještě píšící novou biografii Elona Muska (ta už mezitím vyšla a přeložili jsme z ní několik úryvků). Podle Isaacsonova článku z Wall Street Journal z 11. května 2023 Neuralink dokončil sérii biologických testů a měl hotovou novou žádost o klinické testy k agentuře FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv).
26. května pak Neuralink na Twitteru/X potvrdil, že konečně může zahájit klinické testy svých mozkových implantátů:
Překlad: S velkou radostí oznamujeme, že jsme obdrželi souhlas agentury FDA k zahájení naší první klinické studie! Je to výsledek ohromné práce týmu Neuralinku v úzké spolupráci s FDA a důležitý první krok, který jednoho dne umožní, aby naše technologie mohla pomáhat lidem. Nábor účastníků studie zatím není otevřen. Další informace brzy zveřejníme!
Podle článku agentury Reuters z 5. června se momentálně hodnota Neuralinku pohybuje kolem 5 miliard amerických dolarů, přestože jeho cesta ke komerčnímu neurálnímu rozhraní bude ještě dlouhá. Představuje to nárůst hodnoty firmy o 150 % za poslední dva roky. V roce 2021 proběhlo třetí kolo investičního financování Neuralinku. Firma tehdy vybrala od investorů 205 milionů amerických dolarů na další rozvoj. Při té příležitosti byla zhodnocena na 2 miliardy dolarů na základě cen neveřejných akcií prodávaných soukromým investorům.
Poslední transakce, podle kterých by se cena Neuralinku měla pohybovat kolem 5 miliard dolarů, však proběhly ještě před oznámením z 25. května, že agentura FDA schválila Neuralinku testy na lidech. Firma tak nyní může mít i ještě větší hodnotu.
Neuralink nejprve v srpnu oznámil, že obdržel od investorů dalších 280 milionů dolarů, a pak ještě v listopadu vyšlo najevo, že v rámci stejného investičního kola bylo vybráno 43 milionů navíc. Celkově už od svého založení v roce 2016 Neuralink od investorů vybral 680 milionů dolarů.
Máme za sebou výjimečně plodný rok. Informací o Neuralinku bylo hodně a článků o něm na ElonX tak – i s tímto jich bylo 32, což je rekord. V předchozích letech to vypadalo následovně: 2022 – 24 článků, 2021 – 22 článků, 2020 – 17 článků, 2019 – 10 článků. V letošním roce jsme tedy překonali hranici 100 článků o Neuralinku. Takovýmto číslem se může pochlubit asi jen málokterý jiný internetový portál.
Počátkem roku vyšlo 7 článků ze série o prezentaci pokroku z minulého roku. Vydali jsme také 5 článků nové série #techtuesdays a začali jsme vydávat nový seriál s rozhovory se zaměstnanci Neuralinku.
Povedlo se nám také rozluštit detaily organizační struktury firmy a sestavit její diagram:
Nejčtenějšími články byly trochu překvapivě následující dva:
Zde je tabulka se všemi články o Neuralinku, které vyšly v roce 2023 na ElonX s daty jejich vydání:
Podobný článek, shrnující události kolem Neuralinku, jsme vydali i loni. Tehdy jsme se také pokusili odhadnout, co se stane v roku následujícím. Co jsme předpovídali a jak se nám to povedlo?
Zkusme se zamyslet nad tím, co by mohl přinést nadcházející rok.
Pravděpodobně už někdy počátkem roku (v prvním čtvrtletí?) by měla přijít první implantace rozhraní Neuralinku lidskému uživateli. Ashlee Vance ve svém nedávném článku tvrdí, že FDA udělila Neuralinku speciální povolení v rychlém sledu provést více implantací, než bylo původně v plánu. Neuralink zaznamenal enormní zájem tisíců potenciálních pacientů a FDA tak prý dala zelenou k provedení dalších testů už v roce 2024 bez ročního období hodnocení první implantace. V roce 2024 tak prý Neuralink plánuje provést až 11 operací, v roce 2025 už 27 a v roce 2026 celkem 79.
Firma však i nadále bude pokračovat s testy na zvířatech, které budou potřebné pro potvrzování správného fungování nových verzí implantátů. Díky vývoji náhražek tkání by však zvířecích testů mělo být čím dál méně.
Doufejme, že snad po prvních implantacích na lidech, bude Neuralink chtít ukázat jak zařízení u lidí funguje a představí co chystá dále. Někdy v druhé polovině roku by snad mohla proběhnout další prezentace pokroku. Ta poslední se odehrála 1. 12. 2022. Vydali jsme o ní celý seriál.
Paralelně s testy hotového rozhraní a robota ve verzích N1 a R1 bude probíhat vývoj jejich nových, po všech stránkách vylepšených verzí.
Neuralink už pracuje na rozhraní, které bude mít více elektrod, vydrží déle nabité a bude schopno i jiných funkcí než „jen“ ovládání počítače a telefonu. V přípravě je rozhraní přemosťující poškozenou páteř, které bude potřebovat speciální páteřní implantát, a také rozhraní pro navracení zraku, jež má fungovat i u lidí, kteří nikdy neviděli.
Stejně tak už firma pracuje na robotu, který bude automatizovat ještě větší část celé implantace. Ta má být v budoucnosti prováděna výlučně robotem.
Vývoj nových verzí probíhá už nyní a bude určitě pokračovat. Otázkou je, zda se dozvíme nějaké konkrétnější informace o nových implantátech už v následujícím roce.
Jak už jsme psali mnohokrát, práce v Neuralinku není pro každého. Mnoho lidí, včetně většiny spoluzakladatelů, už z firmy odešlo. Třeba takový Jeremy Barenholtz, novopečený viceprezident pro produkt a technologii, byl ještě nedávno „pouhým“ vývojářem softwaru. Studium na Stanfordově univerzitě ukončil teprve před dvěma lety. Podle Ashleeho Vance prý teď, aby stíhal vyhovět všem Muskovým požadavkům, začal spát v kanceláři. Jak dlouho vydrží pracovat v podobném tempu? A jak dlouho ještě ve firmě zůstane druhý viceprezident DJ Seo, který má nyní nově na starost jak vývoj implantátu, tak i robota? To ukáže čas.
Na druhou stranu Neuralink v letošním roce vybral od investorů velké peníze a hodlá se rozvíjet, čili velkým tempem nabírat nové zaměstnance. Začátkem prosince se na LinkedIn k firmě hlásilo 453 profilů, v polovině už 457. Tyto informace je však třeba brát s rezervou, neboť velká část profilů na portálu je falešná.
NeuraPod pravidelně aktualizuje graf vývoje počtu zaměstnanců Neuralinku podle LinkedIn (na obrázku níže). Je na něm vidět zajímavý pokles v první polovině roku 2023. Těžko říci, o co jde. Nikde jsme nezaznamenali informace o tom, že by společnost v té době nějak ve velkém propouštěla. Spíše by asi mohlo jít o pokus LinkedIn o smazání větší části botů a falešných účtů, podobně jako to v poslední době provádí X.
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…
Zobrazit komentáře
Jak praví pranostika, Švancaru v anotaci viděti znamená záhy velké štěstí potkati a nezměrné rozumy zvěděti.
Uf, tak to tedy fakt díky! :)