Ještě bude muset uplynout hodně času, než přijde rok, o kterém v rámci projektů Elona Muska budeme moci říci, že to byl rok Neuralinku. Ten letošní jím určitě nebyl, ale i tak se toho kolem Muskovy neurotechnologické společnosti dělo poměrně dost. Objevily se kontroverze kolem testů na zvířatech, odešel jeden z posledních zakládajících členů a na konci roku firma konečně znovu uspořádala prezentaci novinek. Díky ní jsme se dozvěděli tolik nových informací, že jsme je ještě ani nestihli všechny publikovat.
V únoru 2022 o sobě znova dal znát Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu (Physicians Committee for Responsible Medicine, PCRM). Ten uspěl s dřívější stížností ve věci zatajování informací o biologických testech na Kalifornské univerzitě v kontextu týrání zvířat. Šlo o testy, které univerzita prováděla pro Neuralink. Výbor některé z požadovaných informací dostal, prostudoval a zveřejnil. S tím, že je interpretoval po svém.
Odpověď Neuralinku na sebe nenechala dlouho čekat. Na firemním webu se objevil příspěvek, ve kterém byly věci uvedeny na pravou míru.
V březnu pak časopis Fortune publikoval informace od šesti bývalých zaměstnanců Neuralinku, kteří se podělili o to, co se jim ve firmě nelíbilo. Měli problémy s nestandardním vedením, s konflikty mezi vědci a techniky nebo s obecně toxickou firemní kulturou.
Ne všichni bývalí zaměstnanci Neuralinku, nebo i jiní specialisté z oboru neurotechnologie, se o firmě vyjadřují zle. O názorech některých z nich jsme psali zde.
Ještě v březnu se objevily informace o tom, že Neuralink může mít problém s americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC), se kterou má Elon Musk dlouhou historii. Šlo o totálně nejasnou organizační strukturu firmy a roli Elona Muska v jejím vedení. V různých dokumentech byli různí lidé uváděni na různých vedoucích pozicích. Pokud by se ukázalo, že Neuralink nějakým způsobem tahal Komisi za nos, zřejmě by z toho byla solidní právní tahanice. Od té doby se však ve věci neobjevily žádné nové informace.
Po více než pěti letech ve firmě opustil Neuralink další ze zakládajících členů. Tentokrát šlo o Paula Merollu, vývojáře čipů a algoritmů strojového učení.
Elon Musk Neuralink zakládal v roce 2016 s osmi spoluzakladateli, z nichž většina už z firmy odešla:
Letos se k nim tedy přidal i Paul Merolla. Nepočítáme-li Elona Muska, tak posledním ze zakládajících členů, který ještě v Neuralinku zůstal, je DJ Seo. Ten ve firmě nyní zastává funkci viceprezidenta pro vývoj implantátu (angl. VP of Implant).
Pokud se zajímáte také o Teslu a viděli jste některé z jejích prezentací jako Battery Day nebo AI Day, mohla vám výroční prezentace pokroku Neuralinku něco připomínat. Šlo skutečně o trochu podobný scénář. Na jevišti se nejprve objevil Elon Musk se shrnutím posledních dvou let a poté se prostřídalo mnoho zaměstnanců firmy s prezentacemi toho, co dokázal jejich konkrétní tým. Každá z prezentací se podrobně věnovala pokroku v oblasti jednotlivých komponentů a procesů celého systému neurálního rozhraní Neuralinku.
Dozvěděli jsme se tak mnoho podrobností o:
O prezentaci jsme stihli vydat zatím jen jeden shrnující článek, ale následovat budou další, ve kterých si probereme podrobnosti.
Koncem roku ještě vyšlo najevo, že Americké ministerstvo zemědělství vyšetřuje Neuralink kvůli testům na zvířatech. Odhalila to agentura Reuters a hned při té příležitosti spustila vlastní vyšetřování. Údajně se jí podařilo spojit s dvěma desítkami bývalých i současných zaměstnanců Neuralinku a získat i mnoho různých dokumentů a záznamů, které mají dokazovat, že firma už během svých biologických testů usmrtila až 1500 zvířat, což zahrnuje kolem 280 ovcí, prasat a opic. Agentura Reuters také údajně odhalila incidenty, při kterých kvůli pochybení zaměstnanců Neuralinku musely být zbytečně utraceny desítky prasat a ovcí. Neuralink (ani žádný jiný aktér celé kauzy) se k situaci veřejně nevyjádřil. Čekáme tedy na výsledky vyšetřování Ministerstva zemědělství.
Celkem se nám v minulém roce podařilo vydat 20 článků věnovaných Neuralinku (nebo s ním úzce souvisejících). Zde je jejich seznam:
Nově jsme začali nabízet také přednášky. Jedna z nich proběhla v liberecké iQLANDII.
Podobný článek, shrnující události kolem Neuralinku, jsme vydali i loni. Tehdy jsme se také pokusili odhadnout, co se stane v roku následujícím. Jak se nám to povedlo?
Podle anonymních zdrojů agentury Reuters prý Elon Musk před pár lety vyhrožoval zaměstnancům Neuralinku, že pokud nebudou mít výsledky, podnik prostě zavře a bude po všem. Je však velmi nepravděpodobné, že by něco takového mohl myslet vážně, a to z následujících důvodů:
Nedávno Musk na Twitteru v odpovědi Peterovi Diamandisovi dokonce napsal, že si myslí, že pokročilá neurální rozhraní budou k dispozici už někdy před koncem dekády:
Konec projektu prostě vůbec nepřichází v úvahu. Co by se tedy mohlo v souvislosti s Neuralinkem stát v letošním roce?
Noland Arbaugh, první uživatel rozhraní Neuralinku, chystá na tento víkend trochu bláznivou výzvu – chce…
Rozhovor s neurochirurgem Mattem MacDougallem nabízí fascinující pohled do zákulisí inovativní technologie mozkových implantátů. MacDougall…
V přehledu novinek o síti Starlink se nejprve podíváme, jak satelitní konstelace na nízké oběžné…
Nová kniha Reentry od Erica Bergera se zaměřuje na vývoj Falconu 9 a kosmické lodi…
Dnešní článek vám představí novou anténu určenou pro příjem signálu družic Starlink. Na rozdíl od…
NASA před časem udělila SpaceX kontrakt na vývoj USDV (U.S. Deorbit Vehicle), což je upravená…